[RECENZE] Fiio X3 2nd generation

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 22. 4. 2015 17:03

Fiio X3 vydané v roce 2013 bylo prvním opravdu úspěšným Hi-fi přehrávačem v rozumné ceně a nastartovalo nové směřování této čínské firmy. Po dvou letech ale přichází čas pro obměnu a na trh tak vstupuje nové Fiio X3 druhé generace.

Za dva roky Fiio získalo na poli přenosných přehrávačů obrovské množství zkušeností a na X3 2G se to plně podepsalo. Na první generaci nenavazuje vlastně v ničem, spíše se jedná o vyladěný upgrade z úspěšného modelu X1.

Obrázek

Konstrukce

Podivný design a ovládání staré X3ky nebylo přijímáno příliš dobře už v době vydání, novinka naštěstí vychází z mnohem povedenějšího designu X1. Setkáme se tak s kolečkem obklopeným 4 tlačítky, tlačítky hlasitosti a uspání na boku zařízení, slotu na Micro SD kartu a Micro USB konektoru pro nabíjení a připojení k PC. Na horní hraně přibyl druhý 3,5 mm jack konektor, do kterého je vyveden line out a digitální coaxiální SPDIF výstup. Nemusíte si tak už hlídat nastavení jacku a nečeká vás nepříjemné překvapení po připojení sluchátek do line outu.

Po stránce rozměrů se X3MKII liší pouze v tloušťce (o cca 2mm tlustší), příjemné půdorysné rozměry alá balíček karet tak zůstaly zachovány.

Oproti X1 došlo ke změně použitých materiálů, zatímco u X1 šlo o kombinaci hliníku s plastem, na X3 najdeme už pouze hliník. Zadní strana zařízení se dočkala ozvláštnění, zde byl hliníkový plát pokryt speciální průhlednou folií, která pečlivě zachycuje všechny šmouhy a otisky. Mnozí preferují nový šedivý vzhled X3, osobně se mi více líbí zlatá X1.

Obrázek

Bohužel kvůli celohliníkové konstrukci (a samozřejmě i nějakým vnitřním změnám) stoupla váha zařízení na 135 g. Při přímém porovnání je to znát, při každodenním používání to ale není problémem.

Zachován zůstal dvou palcový 240*320 displej, dostatečný na jednoduché úkony hudebního přehrávače. Na slunci je to s viditelností trochu horší, ale s maximálním nastavením jasu se to dá zvládnout vcelku slušně.

Celková kvalita zpracování je nejvyšší, kterou jsem od Fiia prozatím viděl.

Užívání

X3 přebírá uživatelské prostředí z modelu X1 a naplno se zde projevují zkušenosti výrobce. Všechno funguje rychle, nic nepadá ani se neseká a navyknutí si na ovládání je otázka pár dní (čemuž pomáhá i vylepšený chod kolečka). Fiio postupně doplnilo i různé funkce, nechybí tak Gapless, navazující přehrávání složek, sleep a dokonce tu máme i mód hibernace.

Přibyla podpora USB OTG, osobně jsem vyzkoušel připojení 16gb flash disku a s procházením přes složky vše fungovalo naprosto bez problémů.

Velkou výhodou X3 2G oproti nižšímu modelu je funkce USB DACu. Na Windows je nutné nainstalovat ovladače (totožné jako pro model X5), což je zde oproti takovému iBassu naštěstí velmi jednoduché. Při používání zařízení jako DAC jsem se nesetkal se žádným problémem, zvládá Hi-res 24/192 a i DSD.

Obrázek

V zařízení lze zvolit ze dvou nastavení zisků, což se může hodit, především pokud posloucháte citlivé in-eary velmi potichu.

Samozřejmostí je bohatá podpora všech možných formátů, tentokrát doplněná i o nativní přehrávání DSD (snad jako první přehrávač od Fiia).

Oproti X1 se zvětšila baterie (1700 x 2600 mAh), ovšem kvůli náročnějšímu procesoru a sluchátkovému zesilovači se papírová výdrž zhoršila o 1 hodinu. Výrobce udává hodnotu 11+, v reálu jsem netestoval. Ovšem dočkali jsme se vylepšení ukazatele baterie, který teď funguje opravdu přesně a nikdy se mi nestalo, že by se mi zařízení vybilo, když jsem to nečekal.

Díky vystouplým tlačítkům a možnosti nastavení zamykání kláves lze přehrávač jednoduše ovládat v kapse. K tomu se navíc přidává podpora ovládání na kabelu sluchátek.


Zvuk


K velkým změnám došlo u vnitřností přehrávače. Sbohem nám dal klasický čip od Wolfsonu a nahradil ho Cirrus Logic CS4398, který můžeme najít i v aktuálních Astell & Kern přehrávačích. Změnou prošla i část sluchátkového zesilovače, která teď používá obdobné součástky jako vyšší model X5. Výstupní impedance byla stažena na hodnotu 0,2 Ohmu a teoreticky tedy nebude docházet k žádnému ovlivňování zvuku ani u nejcitlivějších nízko impedančních in-earů.

Oproti X1 se trochu zmenšil šum, myslím si, že většina lidí si ho vůbec nevšimne a pokud ano, tak jen s extrémně citlivými sluchátky.

X3 2G jsem vyzkoušel se všemi in-eary co jsem měl po ruce, takže klasické s dynamickým měničem, hybridní i customy, všech možných zvukových podání a všechny si s přehrávačem pěkně sedly. To je důležitý rozdíl oproti iBassu DX50, kde jsem musel kombinace vybírat poněkud opatrněji. Celkový zvuk má mírně teplejší podání, ale i tak se jedná o výrazně neutrálnější podání, než je tomu u iBassa DX50 či Fiia X1.

Obrázek

Pří přímém porovnání s X1(za použití customů Heir 10.A) X3 2G vyniká výrazně vyšší kontrolou, vyšší čistotou zvuku, lepším detailem a především přehlednějším podáním prostoru. No, prostě je to trochu jiná liga :) Základní rozdíl v podání mi přišel u středů, ty jsou na X1 více v popředí a plnější, X3 2G naopak působí distancovanějším, vzdušnějším, lehčím dojmem.

Přímé porovnání se srovnatelně drahým Sony A-15 to dopadá obdobně. X3 2G má jasný náskok ve všech technických aspektech, ale Sony nabízí výrazně jiné podání zvuku, světlejší a agresivnější.


Závěr

Máme tu praktičnost modelu X1, ale obohacenou o DAC pro počítač, digitální výstup a především ještě vyšší kvalitu zvuku. Fiio nám tak dalo další hodně nabité zařízení, které je opět o kus dál než to předchozí, ať už se týče zvuku či pohodlí při užívání.

I když si nadále myslím, že nejvýhodnější koupí mezi přehrávači je Fiio X1, X3 2G bude jasnou volbou pro náročnější uživatele, kteří hledají co nejvyšší kvalitu zvuku za dané peníze a využijí i některé z dalších funkcí.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zatycz 22. 4. 2015 17:32

Skvela recenze, diky za ni. Sice si takovy prehravac asi nekoupim, pro me je to overkill, ale rad si prectu, jak to cinani zenou dopredu :)
zatycz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petema 22. 4. 2015 18:39

To si musím poslechnout.

Ad Bína. Když budeš mít možnost, zkus si poslechnout zmiňované Sony NWZ-A15 na rozehraných Marshall Major mkI. Tvůj názor by mě teda zajímal.
Dle mého pure hifi, koncertní zážitek.
Petema
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 22. 4. 2015 18:44

No, jsem rád že pro tebe je to koncertní zážitek. Pro mě teda Marshall ani Sony teda nic moc.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sinuhet1 22. 4. 2015 19:50

Teď jsem porovnával starou a novou X3. Hodně jiný zvuk, nová má takový vzdušnější, ostřejší, víc analytický zvuk, pro náročnější poslech, starší má projev víc relaxovaný, víc do středů, takový klidnější, nevýraznější, pro mě snadnější poslech. Jinak jsou ale oba asi na stejné úrovni nemůžu říct že by jeden byl výrazně lepší než druhý.
Sinuhet1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petema 22. 4. 2015 20:02

Ad Bína. No ano, věc vkusu. Já ale chcel zdůraznit, že je tam velká synergie. Nutno je ale vyzkoušet oba spolu, ne zvlášť s jinými komponentama. Sony jsem zkoušel s desítkama sluchátek. Tohle ale funguje. A za ten peníz. Podstatně drahší sluchátka /s nízkou impedancí pro portable/ nevyzněla tak jako Marshally. Ale v tomhle vlákně je to vedlejší, tak sorry.
Petema
Junior

Odeslat příspěvekod bacil2 22. 4. 2015 20:22

... no keď už sme tu tak trochu OT, tak informačne celkom dobrý textík na tému DAP je tu:
http://www.innerfidelity.com/content/su ... ers-part-1
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod majkloscz 27. 4. 2015 07:02

Otestováno na posedu poblíž okoře. Fijo nejenže velmi dobře hraje, ale i velmi dobře odpuzuje klíšťata.
majkloscz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sinuhet1 30. 4. 2015 08:07

Zeptám se jako naprostý amatér v tomto, je velká kravina poslouchat Fiio X3 s Fiiem E12 se zapojením přes sluchátkový výstup (a ne linkový)?
Sinuhet1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bacil2 30. 4. 2015 12:28

... kravina to nie je, ale spravidla býva cez linkový výstup počuteľne lepší zvuk ... teda aspoň na X3mk1 a X5 to mám vyskúšané ;-)
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sinuhet1 30. 4. 2015 12:38

Právěže u dvojky mi to tak zní líp akorát musím nastavit mnohem větší výkon na zesilovači
Sinuhet1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dawe2 3. 5. 2015 11:47

Děkuji za recenzi. Pokud možno bych poprosil kohokoliv o doplnění pár funkcí. Umí se vrátit tam kde skončil hrát po vypnutí? Umí pokračovat další složkou, případně dalším náhodným albem? Umí přehrávat po složkách? Pokud by někdo měl vyzkoušenou výdrž na formátu flac, zajímalo by mě to. Pomůžu si od Iriveru H120? Předpokládám, že by to měla být trochu jiná liga.

Děkuji moc.
Naposledy upravil dawe2 dne 3. 5. 2015 12:43, celkově upraveno 1
dawe2
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 3. 5. 2015 12:24

dawe2 píše:Děkuji za recenzi. Pokud možno bych poprosil kohokoliv o doplnění pár funkcí. Umí se vrátit tam kde skončil hrát po vypnutí? Umí pokračovat další složkou, případně dalším náhodným albem? Pokud by někdo měl vyzkoušenou výdrž na formátu flac, zajímalo by mě to. Pomůžu si od Iriveru H120? Předpokládám, že by to měla být trochu jiná liga.

Děkuji moc.


Po vypnutí se vrátí na stejnou pozici, kde se skončilo.
Další složkou pokračovat umí(ale random albem teda fakt ne).

Oproti iriveru to bude ve zvuku hodně slušný skok.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dawe2 3. 5. 2015 12:45

Super, díky, přehrávat po složkách taky umí? Vypadá to solidně, přemýšlím do něj časem jít, doufal jsem že ho budeš recenzovat :-).
dawe2
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 3. 5. 2015 12:48

Ano, umí hrát po složkách.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků