[recenze] STAX SR-404

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Hergarok 23. 9. 2012 17:12

Recenze STAX SR-404 a srovnání s DIY elektrostaty

Prvně bych chtěl poděkovat Kubovi za zapůjčení tohoto skvostu! :tleskani
Původně to měla být spíše recenze SR-404, jenže taková sluchátka se nelehce popisují, takže to bude recenze kombinovaná se srovnáním s DIY elektrostaty.

Načem se testovalo:
Transport - Audigy 2ZS notebook (předěláno na koaxiál)
DAC - ZERO DAC upravené plně na verzi "Amarok" (více zde)
Zesilovač – DIY zesilovač Amarok^2 (více zde)

Co se poslouchalo:
Vanessa-Mae; U2; Mike Oldfield; Faith no More; Mňága & Žďorp; The Cranberries; Aleš Brichta; Ulytau; R.E.M.; Omnia

STAX SR-404
sr404.jpg
SR-404
sr404.jpg (32.74 ) Zobrazeno 13372 krát

Parametry výrobce:
Měnič: jeden elektrostatický push-pull oválný ~45×90mm
Frekvenční rozsah: 7 Hz - 41.000 Hz
Účinnost: 100 dB SPL/100V
Kapacita: 110 pF (změřeno 105pF včetně kabelu)
Tloušťka membrány: 1.35μm
Elektroda: perforovaný kovový plech
Mezera stator-membrána: 0.5mm
Bias: 580V
Hmotnost: 300 g bez kabelu, 472g s kabelem
Přítlak: 4 N (výrobce neuvádí)

Cena: samotné kolem 10000.- se zesilovačem SRM-006t II 35000.-

DIY
P9232144.JPG
2xES

DIY sluchátka jasně „vyhrávají“, co se týče rozměrů.

Parametry „výrobce“:
Měnič: jeden elektrostatický push-pull kulatý průměru 70mm
Frekvenční rozsah: víc než je slyšet ;)
Účinnost: 90 dB SPL/100V (@230V bias), 98dB/100V (@580V bias)
Kapacita: 91 pF včetně kabelu
Tloušťka membrány: 2μm
Elektroda: PCB
Mezera stator-membrána: 0.6mm
Bias: 230V
Hmotnost: 450g s kabelem
Přítlak: 6 N

Cena: o řád méně než STAXy
Více v tomto vlákně, nebo tady.


Dále budu popisovat jen STAX SR-404 s tím, že si budu pomáhat srovnáním s DIY

Konstrukce:
Jedná se o klasickou STAXovskou lambda konstrukci v plně otevřeném provedení. Kabel je plochý, poměrně těžký (trochu tahá) a budí dojem, že toho hodně vydrží a je zakončen klasickým pěti-pinovým konektorem. Pravý kanál je od místa rozdvojení kabelu označen čárkovanou čárou. Kabel je jen minimálně mikrofonický.
Celá sluchátka jsou vyrobena z plastu, ovšem nic nevrže a zdá se, že konstrukce snáší i hrubší zacházení. Náušníky jsou velké hranaté s oválným otvorem a jsou vyrobeny z měkké umělé kůže. Pohyblivá část hlavového mostu je pravděpodobně taktéž z umělé kůže. Měniče jsou v mušli umístěny kolmo a náušníky mají mírně jinou výšku v zadní části, takže jsou měniče ve výsledku k uchu natočeny (ne víc jak 5°). Sluchátka drží na hlavě perfektně i při pohybu.
Pohodlí u SR-404 je naprosto luxusní, oproti DIY je lepší, protože u SR-404 tvoří kabel mnohem větší část, takže samotná sluchátka mají méně. Navíc u DIY není zatím moc dobře vyřešen tvar mostu.

Zvuk:
Izolace obou sluchátek od okolí je absolutně nulová.
U obou sluchátek se rovněž objevuje efekt „lupy“, díky němuž je v nahrávce slyšet naprosto všechno.
Basy je asi nejjednodušší popsat – u obou sluchátek jsou velmi přesné. Basy na SR-404 jsou ve stejném množství jako u DIY (tzn. oboje hrají rovně). Rozdíl je však v tom, že u SR-404 je např. šlapák u Mňágy více úderný, ale hraje v hlavě, kdežto u DIY je méně úderný, ale nehraje v hlavě, ale kdesi v prostoru.
Středy jsou už odlišnější než tomu bylo u basů. U SR-404 je na konci středního pásma (~ kdesi mezi 1 a 2 kHz) poměrně široká špička a např. v Cranberries/Roses má zpěvačka docela uřvaný hlas (alespoň ve srovnání s DIY; tím uřvaným mám na mysli to, co dokonale umí Grada). Tato nepříjemná uřvanost platí všeobecně o všech hlasech při poslechu na vyšších hlasitostech.
Výšky, respektive vyšší středy jsou asi to nejodlišnější.
Bohužel nevím jak přesně bych to popsal (Kuba4 snad bude vědět jak to popsat), takže se omlouvám za smršť pitomostí. :-[
U SR-404 jsou výšky/vyšší středy oproti DIY jakoby méně uhlazené. Pří malých hlasitostech to není nic hrozného, nicméně při velkých hlasitostech mě SR-404 na vyšších středech tahají za uši a nutí mě hlasitost snížit na přijatelnou úroveň.
Celkově nejsou SR-404 nepatrně světlejší, jak by se mohlo zdát. Jsou ale oproti DIY mnohem ostřejší.
Na nejvyšších výškách jsou na tom z mého pohledu SR-404 hůře, např. drnknutí o strunu je u SR-404 více v pozadí.
Podání prostoru je u obou dobré. SR-404 oproti DIY trochu pokulhávají, protože hrají víc do hlavy. Prostor je u obou široký, separace velmi dobrá. SR-404 mají prostor nepatrně širší než DIY, ale předozadní prostor je u DIY větší.

Osobně mě SR-404 docela zklamali, čekal jsem, že budou podstatně lepší než moje DIY, ale nějak se to nedostavilo. :'(
Zatím nemám moc naposloucháno, takže další postřehy (pokud něco nového přibude) dodám za pár dní.
Rád bych si poslechl i SR-202, protože jsem se už dříve dočetl, že SR-404 a SR-303 jsou ostré, kdežto SR-202 nikoliv.


BTW, slyšel jsem i krátce AKG K702 (jo, na takové „sračce“ jako je ZERO) a každý, kdo tvrdí, že nemají basy si ke mně může zajít pro ránu. Mimo vyšší středy, které mě nakopli během několika vteřin jsou to špičková sluchátka :twisted:

EDIT: lepší obrázek.
EDIT2: SRS-4040 nestojí 350000.- ale 35000.-
Naposledy upravil Hergarok dne 24. 9. 2012 11:02, celkově upraveno 2
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radimecek13 23. 9. 2012 17:33

super porovnání,někdy bych si chtěl elektrostaty poslechnout..
Doma:
Cambridge Audio Azur 540C - Hypa 300SE -SHURE SRH 940,Bang & Olufsen H6
Na ven:
Fiio X1+ Bang & Olufsen Beoplay H2,Ultrasone Icans Octa,Grado IGrado



FIAT 500L POP STAR 1.4 benzín
radimecek13
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 23. 9. 2012 17:37

Elektrostaty jsou podle mě mezi uživateli po republice rozprostřeny rovnoměrně ... stačí jen vědět kam jet. 8-)
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clostermann 23. 9. 2012 18:09

Zajímavá recenze , :tleskani , jen by mě zajímal výsledek s použitím SRM-006t II .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 23. 9. 2012 20:12

Se SRM-006t bych to osobně ani nechtěl zkoušet (nejsem lampovej), ale srovnání by bylo asi zajímavé.
Co vím, tak Kuba4 v recenzi SR-404 podezříval lampy z nějakých nekalostí. Pochybuji ale, že si v tom spěchu vzpomenul na to, jestli ten můj tranzistorák hraje jinak než jeho SRM-006t.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 25. 9. 2012 20:12

Hergarok je fakt třída. Ty jeho obrovské elektrostaty fakt hrají parádně. Musel jsem zvednout ***** a poslechnout si je. Schválně jsem tam pak svoje Staxy nechal pro důkladné zvukové srovnání a doufám, že je taky změříš a zveřejníš to! Opět jsem si potvrdil, že mám spíše menší hlavu. Z rychlého poslechu jsem si odnesl dojem přirozeného zvuku s pevným basem, barevnými středy a reálně znějícími výškami. Bez přímého srovnání s top modely světových značek nedokážu říci jak by dopadly v mém žebříčku, ovšem rozhodně patří do kategorie nazývané high end. Podle paměti mi hodně připomínaly ATH AD1000. Byl jsem příjemně překvapen. Co se týká lampového zesilovače, myslím si, že přidává energii na basech a zvuk se pak jeví mohutnější, prostorovější a větší. Staxům to možná mírně zakryje typické sypané, šustivé, jemně zrnité výšky, DIY elektrostatům by podle mne neprospěl. Co se týká sluchátek Stax 404, 303 a 202, souhlasím s tím, že postupně ubývá vyšších kmitočtů, ovšem na úkor barevnosti a reálnosti středních kmitočtů. Všem doporučuji méně kecat a více poslouchat, pak by se opravdu na fórech nepsalo tolik nesmyslů.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 26. 9. 2012 08:22

SR-404 jsem letmo samozřejmě změřil. O:-)
THD jsem neměřil - to měřili ostatní a se svým aparátem bych stejně narazil na možnosti měřícího zařízení.

Co mě překvapilo u SR-404 byla rezonanční frekvence na volném vzduchu: 205Hz, čekal jsem kolem 60Hz (alespoň tuhle blbost jsem se dočetl na slavném head-fi). :roll:
Při neutěsněném prostoru hrají opravdu hrozně a ta špička na 200Hz je krásně slyšet. Dobrá zpráva je ta, že u těch svých můžu jít s napětím membrány asi ještě dál (teď mám cca 125Hz) a to tak, aby se mi nelepila membrána na stator ani při 580V biasu.

Na následujícím obrázku jsou frekvenční charakteristiky: bílá=SR-009, červená=SR-404, šedá=DIY.
Je zajímavé, že oboje STAXy mají podobnou špičku na středech. :hm
3ES.png
Bílá=SR-009, červená=SR-404, šedá=DIY

Na dalším obrázku je CSD (neboli "dozvuk"), abych řekl pravdu, tak jsem očekával, že SR-404 budou prakticky bez dozvuku. To, co se děje na středech společně s tím těsně pod 10kHz je zřejmě největší problém.
CSD.png
CSD


Z toho, co jsem zatím slyšel se zdá, že SR-404 jsou nejvhodnější na klasiku nebo jazz. U rocku je to (alespoň pro mě a na mém zesilovači) trochu horší díky trochu uřvaným středům a vyšším středům, nicméně stále je to špička.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 26. 9. 2012 19:49

Můžeš tu časovou osu dozvuku ještě trochu protáhnout? Dal by se ten hrb a doznívání na 1,5k nějak kompenzovat?
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 26. 9. 2012 20:48

Když ji protáhnu, tak to půjde stále stejným směrem dolů. Surová data bohužel uložená nemám, v pátek to klidně změřím znovu...
Kompenzovat se to asi dá, ale ne "jentak". Prvotní otázkou je, co to způsobuje. Že by to byl nějaký podíl vlnové délky se mi moc nezdá, když vlnová délka vychází ~23cm. Identifikovat na které straně měniče se to děje bude docela jednoduché, zkusím to v pátek. Z vlnové délky by to napovídalo, že to bude problém mušle, která má větší rozměr cca polovinu vlnové délky, na druhou stranu je ta mušle tak děravá, že se mi tomu nechce věřit.
Je taky otázkou, jak se vlastně chová nekruhový měnič a jestli je nekruhový tvar vhodný.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Broslowski 27. 9. 2012 07:43

Skvelá práca chlape ;)
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 27. 9. 2012 10:23

Jestli jsou fakt dobrý tak je můžeš zkusit do budoucna začít vyrábět. Audeze taky takhle začli (přitom maj stále neduhy) a jak se jim daří.
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod farkas22 27. 9. 2012 11:49

Sice OT, ale cim to, ze tie sluchadla vyzera ako nejake pozliepance z garaze ? Vlastne prakticky vsetky Staxy. Ma to nejaky ucel ? :-[
farkas22
Junior

Odeslat příspěvekod Odar 27. 9. 2012 11:55

Image firmy :mrgreen:
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod farkas22 27. 9. 2012 12:03

To som si vsimol, ze tie Staxy su vsetky nejake ... menej oslnive, co sa designu tyka. Je mi jasne, ze ich prednosti su inde, ale fakt ma zaujimalo, ci den design ma nejaky specialny ucel. Ale na usi by som si ich posadil rad. Do obyvacky uz skor nie :-D
farkas22
Junior

Odeslat příspěvekod Kuba4 27. 9. 2012 12:42

Jo, DIY elektrostaty i Staxy hrají lépe než Audeze, ty byly takové zastřenější, ale pohodové.

4 farkas22 a co bys udělal jinak? Víte co? Pojďme udělat nějakou renderovací soutěž na design elektrostatických sluchátek.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků