[recenze] Cowon iAudio 10

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod no85307 15. 3. 2012 21:22

Již před nějakou dobou jsem se rozmýšlel, jaký přenosný přehrávač si pořídit. Nakonec zvítězil Cowon iAudio 10 a o zkušenosti z používání bych se s vámi chtěl v této uživatelské recenzi podělit. Předem se chci omluvit za kvalitu fotek a zobrazení pixelů displeje (ve skutečnosti je jemný), ale fotky byly pořízeny mobilním telefonem. Děkuji

Obsah balení:
V balení, kromě přehrávače samotného, neočekávejte žádné zázraky. Přístroj vám dorazí v dalo by se říct minimalistické krabičce, která vám však nabídne drobné interakce v podobě způsobu otevření. Můžete jednak vysunout rožky na horní straně, nebo odtrhnout již předem připravený proužek a celou vaničku rozdělenou do dvou částí vysunout. Tak či onak, uvnitř krabičky se nachází plastová vanička rozdělaná do dvou oddílů. V tom vrchním je umístěný přehrávač, ve druhé (spodní) části sluchátka, propojovací kabel (sloužící i pro nabíjení z USB), molitanové polštářky v případě, že by vás sluchátka tlačila. Jak rychle jsem začal, tak rychle jsem skončil, více zde nehledejte.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Design:
Na přední straně přístroje se nachází lesklý 3'' displej s rozlišením 240x400px. Pod displejem se nachází 7 senzorových tlačítek. Ty přední stranu uzavírají. Zřejmě bych i uvítal nějakou ochranou fólii, nebo hadřík na čištění displeje. Displej je hrdý lapač otisků prstů a jsem rád za svůj hadřík z jemných vláken, který ho trochu dokáže zkrotit. Na pravém boku přehrávače nalezneme regulaci hlasitosti. Celá kolébka působí velice příjemně, reálná odezva je bezchybná. Na spodní hraně přístroje se toho také moc nestalo, najdeme zde ''pouze'' 3,5 mm konektor pro sluchátka. Levá strana je trochu bohatší o jednu položku. V dolní částí levé strany je umístěn zámek displeje a rovněž tlačítko pro zapínání a vypínání celého přístroje. Nad tímto tlačítkem hledejme už záslepku portu pro konektor k propojení s počítačem a nabíjení přes USB. Na zadní straně, jež je vyrobena z příjemně matného materiálu nalezneme systémový reproduktor. V těle přehrávače je zabudovaný i mikrofon pro nahrávání. Horní strana zůstává neosazena.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ovládání:
Za dobu, co přehrávač vlastním jsem si nevšiml žádných nepřesností v ovládání. Někomu možná nemusí vyhovovat senzorová tlačítka pro pohyb v systému, neboť postrádají reálnou mechanickou odezvu, ale podle mě je to čistě jen o zvyku. Tlačítka můžete použít dvojím způsobem. Můžete své volby zadávat vyťukáváním, nebo přejetím prstu po plošce. Tahle ''slide'' funkce nefunguje u všech příkazů, ale při listování vaší hudební sbírkou ušetříte spoustu času. Citlivost doteku si samozřejmě můžete nastavit podle vaší chuti. Na výběr budete mít úrovně od 1-5. Ze začátku jsem se ovládání trochu obával, jak bude reagovat, jak moc bude efektivní a jak pohotové . Obával jsem se zbytečně. Po vytáhnutí z kapsy stačí přístroj odemknout a po pár příkazech jste přesně tam, kde jste chtěli být. Ovládání chválím, i když jsem si chvíli na vyšší citlivosti dotyku nemohl zvyknout, neboť jsem přehrávač se senzorovým ovládáním ještě neměl. Pohyb po systému je svižný, bez sekání i v obsáhlé hudební sbírce, dotyky jsou pokaždé jisté, přesné.

Systém:
Pokud jste už o iAudio 10 četli, nebo se doslechli, určitě vám neuniklo, že má přízvisko ''Color therapy''. Celý systém si můžete vyladit do barev vaší aktuální nálady, nebo prostě jen do barev, které máte rádi. Změnit můžete logo a také pozadí. U barev loga bych čekal trochu více barevných možností, ale i tak. Kdo nechce dělat z přehrávače barevný cirkus, bude mu nabídka stačit. Pokud si však sami nevyberete žádnou z kombinací, od výrobce je zde 10 předinstalovaných barevných kombinací. Některé vyjadřující energii, některé relax a některé oslavu toho, že jste přestali jíst lentilky (téma Diet). Osobně jsem si s těmito vzory příliš nehrál. Ne, že by se mi nechtělo, ale protože mi přišlo trochu zbytečně každý den měnit barvy podle nálady. Vydržel jsem celou dobu u jedné barevné kombinace a měnit zatím nehodlám. Hlavní obrazovku si můžete vylepšit o 3 další styly. Jedním je možnost zobrazení animovaných ikon (v jistých barevných kombinací velice efektní), dále máte na výběr téma Quick player, které nabízí rychlý náhled na fotky, videa, hudbu, nastavení etc. a klasické řádkové rozhraní. Dále si můžete nastavit digitální hodiny a také kalendář s vlastním pozadím. Ehm, s vlastní tapetou. Displej barvy zobrazuje opravdu dobře. O trochu horší je to potom s pozorovacími úhly. Pokud chcete stůj, co stůj hledat vady, rozhodně vás tento aspekt potěší. Pozorovací úhly nejsou zrovna nejlepší, ale za běžného používání jsem si nějakých výkyvů opravdu nevšiml. Ani jsem je zkrátka nezaznamenal. Čitelnost displeje na přímém slunečním světle bych ohodnotil jako velice dobrou. Jas displeje si můžete pochopitelně nastavit na hodnotu ze škály 1-9. Sám používám hodnotu 7. Systém se za dobu používání choval velice spolehlivě, bez zamrzání a jiných problémů. Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zvuk, hlasitost, výdrž
Určitě jste se už nemohli dočkat na tenhle paragraf, ani se vám nedivím. Před koupí jsem stále uvažoval, jaký že to ten Cowon bude mít zvuk. Mám citlivější sluch, tak jsou pro mě důležité detaily, které nejsou zkreslené. A jak že to tedy s Cowonem je? Musím říct, že i přiložená sluchátka hrají dobře. Z defaultních sluchátek bych řekl, že patří spíš k mírnému nadprůměru. Zvuk je zřetelný, čistý. Propustnost zvuku jim však ubírá hrozně moc z těchto lepších vlastností. Na výběr i v tomto případě budete mít hned několik desítek EQ vylepšení, které je rozděleno podle mnoha kritérií. Ať už je to podle toho, jestli si hudbu pouštíte z reproduktoru, nebo ze sluchátek. Jestli posloucháte rock, jazz, electro apod. Pro milovníky baaaaaass boooostů je tu hned několik možností, jak si hudbu podle svého uvážení ''okořenit''. Hlasitost se pohybuje od 1-40 dílků. Při vyšších stupních hlasitosti jsem si nevšiml, že by sluchátka ''chrčela'', u reproduktoru mírné praskání slyšet jde. Záleží na nastavení EQ a na kvalitě skladby. FLAC soubory přehrávám převážně kolem 25, méně kvalitnější skladby až kolem 35 stupních hlasitosti. Záleží také na nastavení ekvalizéru. Musím se přiznat, že nejsem vyznavačem tisíce ekvalizérů a hlasitostí 150, ale některé ekvalizéry přinášejí do poslechu trochu zpestření. V tomto případě maximum, co lze ze sluchátek vymáčknout. Vlastnosti nastavení ekvalizérů mě v některých skladbách překvapily. Ostrý zvuk jak břitva při hře na cello, každá struna u akustické kytary, chrastítka, nebo podupávání nohou. V defaultní sestavě přehrávač - přiložená sluchátka si myslím, že pro většinu uživatelů naprosto vyhovující a daleko víc. Osobně jsem byl zvukem ohromen. Později samozřejmě plánuji koupi zesilovače a také kvalitních sluchátek. Myslím si, že i změna sluchátek hudební produkci vylepší v každém jejím aspektu. Pro lenochy, kteří svou hudební sbírku nechávají pod vrstvou prachu mám takové menší varování, nebo ještě lépe radu. Rozhodně se vyplatí otagovat svoje skladby a přidat i cover alba. Na přehrávači to vypadá skutečně efektivně. Výdrž přehrávače je dle výrobce kolem 38h pro hudbu, 6 a půl hodin pro video. Přiznám se, že jsem výdrž nějak netestoval. Nabíjel jsem ho jen při přenášení hudby a hned po rozbalení. Doba nabíjení mi nějak extra dlouhá nepřišla, ale jak jsem již psal, netestoval jsem tyhle aspekty. Každopádně, přehrávač se drží na 3 dílcích ze 4 už od pátku. Hudbu jsem poslouchal dohromady cca 15h.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Závěr:
Dlouho jsem váhal, dlouho jsem přemítal nad jinými alternativami, dlouho jsem se, co se týče vlastností přehrávače hledal. A našel jsem se až s Cowonem iAudio 10. Přehrávač bych určitě doporučil i jiným zájemcům o tuhle značku. Z klíčových vlastností bych vyzvedl pohotovost, přesnost ovládání, hezké grafické rozhraní, kvalitní zvuk, váhu. Jsem s tímhle playerem velice spokojený a věřím, že s novým, kvalitním příslušenstvím naplno poznám silný tlukot srdce Cowonu.
Obrázek

Klady/zápory
+kvalitní zvuk
+přesné a pohotové ovládání (ihned po zapnutí můžete s přístrojem pracovat)
+design
+váha
+zadní strana přístroje
-nemožnost rozšíření paměti

//xxxdvorixxx: korekce podle autora, viz.: viewtopic.php?p=8747424#p8747424 a delší zkušenosti viewtopic.php?p=8771115#p8771115
Naposledy upravil no85307 dne 16. 3. 2012 09:54, celkově upraveno 2
no85307
Junior

Odeslat příspěvekod goldier 15. 3. 2012 22:56

ja mam j3, co je dost podobny prehravac. mal by mat aj rovnaky audio vystup.
zaujalo ma ze ti vypadava ten kabel. j3 by mala mat taky isty port a u mna drzi dost pevne.
cowon j3 + t-jays 3
goldier
Junior

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 15. 3. 2012 22:59

Přidáno do uživatelských recenzí ;)

Jen poznámka pod čarou.
To, co na současném trendu pronásledování Apple dělají myslím všichni blbě je fakt, že se ubírají o všechny výhody, které měli. Microsoft do první verze Windows Phone nezahrne multitasking a kopírování textu (co to vůbec bylo za fail). Výrobci přehrávačů začnou dělat nestandardní konektory. Sloty pro paměťové karty aby taky člověk pohledal.
Každé zařízení pak potřebuje vlastní nové příslušenství, držák, kabel, obal atd. Prostě z nás zase točí nové peníze...
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kwakor 15. 3. 2012 23:38

Pěkná recenze! Gratuluju! :tleskani Jediná recenze, kterou jsem na tento přehrávač našel.
Sansa Clip Plus >< Phonak Audéo PFE 112, Vsonic GR07
kwakor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Syks 16. 3. 2012 06:08

Myslim, ze tento player by sa mi pacil este viac ako som si myslel. Ale ten konektor? Nikdy nikdy nikdy :-\ Nech idu do haja. Mam na PC 12 USB portov a vsetky obsadene, ledva som nasiel jeden na vyvedenie mini USB. Nebudem kvoli magorom z Cowonu/Applu/atd stale nieco odpajat.

A nepodporovanie kariet tiez nechapem. Kto chce velku kapacitu, ten si aj tak priplati sa vyssi model, aby sa mu tam viac zmestilo (spolu s kartou).

Inak takymto vyvojom prechadzaju aj fotaky a potom sa kazdy vyrobca cuduje, ze ludia pouzivaju na vsetko telefony. No bodaj by nie, ked tie samostatne zariadenia su vsetky take okriplene.
Syks
Junior

Odeslat příspěvekod bubaak 16. 3. 2012 08:15

no85307 - Pěkná recenze, bohužel jsem se utvrdil že při výběru přehrávače do práce jsem neudělal chybu.
Vidím dobře že to nemá díru na kriplšňůru? (Zas nějaká nová Cowon moda)

Dvorix - Absolutní souhlas, aby každý rozvíjel své schopnosti, všichni se mění do jendoho. Humus.

Syks - Cowon je ale znám svojí tupostí na univerzální kabely, poslední znamej s USB byl snad Cowon D2... Jen nechápu proč si nenechali to svoje 8-pin USB (který člověk potkával alespoň na kompaktních foťácích) a přišli zas s jiným drátem. při koupě Cowona jsem nadával, ale teď mi to ani nevadí, zvykl jsem si.
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod no85307 16. 3. 2012 09:20

goldier píše:ja mam j3, co je dost podobny prehravac. mal by mat aj rovnaky audio vystup.
zaujalo ma ze ti vypadava ten kabel. j3 by mala mat taky isty port a u mna drzi dost pevne.

USB část drží pevně. Ale část při připojení s přehrávačem je děsná. Konektor z portu vypadává a když nevypadává tak se přehrávač klidně 10x odpojí a zase připojí. Vyřešil jsem to gumičkou, ale tohle mě opravdu naštvalo :oops:

-- 16. 3. 2012 10:23 --

bubaak píše:no85307 - Pěkná recenze, bohužel jsem se utvrdil že při výběru přehrávače do práce jsem neudělal chybu.
Vidím dobře že to nemá díru na kriplšňůru? (Zas nějaká nová Cowon moda)


Poutko pro uchycení v tomto případě chybí. Moc mě mrzí, že co se týče příslušenství (obaly, pouzdra atd) je to v tomto případě katastrofa. A myslím si, že to není jen případ iAudio 10, ale všech Cowonů. Více, či méně :(

-- 16. 3. 2012 10:27 --

xxxdvorixxx píše:Přidáno do uživatelských recenzí ;)

Jen poznámka pod čarou.
To, co na současném trendu pronásledování Apple dělají myslím všichni blbě je fakt, že se ubírají o všechny výhody, které měli. Microsoft do první verze Windows Phone nezahrne multitasking a kopírování textu (co to vůbec bylo za fail). Výrobci přehrávačů začnou dělat nestandardní konektory. Sloty pro paměťové karty aby taky člověk pohledal.
Každé zařízení pak potřebuje vlastní nové příslušenství, držák, kabel, obal atd. Prostě z nás zase točí nové peníze...


Musím souhlasit. Jenže v případ Cowonu je to s příslušenstvím všeho druhu trochu smutné z mého pohledu. Je ho málo, jen někde, jen pro nějaké modely. Jak já bych si přál ''blbou'' fólii na displej přímo na iAudio 10 model. Nebo hloupě barevný silikonový obal :(
no85307
Junior

Odeslat příspěvekod bubaak 16. 3. 2012 09:33

Přísluško co nevidět vybafne na eBay v šileným množstvím, toho se neboj :)

Co se těch děr na poutka týče, Všiml jsem si toho už na Cowonu C2 kterýho jsem měl v hladáčku společně s i10.
C2 padla kvúli tomu potku a i10 kvuli neuskutečněnému posunu proti i9 (kterou vlastním), ale ani ta nebyla krok dál než i7 :-|
Ale myslel jsem že i10 jakožto přehravač a ne mulltimedialní zařízení, díru mít bude :nenapadne
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod no85307 16. 3. 2012 10:00

Podle mě se s poutkem designově nepočítalo. Osobně mám přehrávač většinou v kapsy od košile, nebo kabátu, takže k němu mám dobrý přístup a poutku oželím. Ale je mi jasné, že pro někoho je absence poutka mínus :(
no85307
Junior

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 3. 2012 10:19

V první řadě díky za recenzi, chválím a rád jsem si ji přečetl.

Ale neodpustím si poznámku k iAudio 10 trochu v souvislosti s tím příspěvkem o "pronásledování Applu".
Mě totiž tento Cowon hlavně přijde děsně drahý na to, co umí. Vždyť to stojí v podstatě stejné peníze jako iPod Touch 8GB, proti kterému to má sice výhodu v 16GB paměti, ale jinak umí s prominutím prd!!
Nevím, každý sice máme jiné potřeby, ale zrovna v tomto případě mi rozdíl toho, co člověk za své peníze dostane přijde hodně jednoznačně ve prospěch Applu.

A tohle je právě to, co dost lidí ještě nezaregistrovalo - je nějak zažité brát Apple jako něco sice pěkného, ale drahého, jenže ona to už není až tak moc pravda - v řadě případů je už dnes Apple proti alternativám cenově srovnatelný či dokonce levnější (třeba srovnejte Touch proti Cowon D3). Tohle by jeden nečekal, ale prostě to tak je.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod goldier 16. 3. 2012 16:55

Och tu sa to ako rozputalo.
Este k tomu konektoru: nemyslel som konkretne USB stranu. drzia super oby dve strany. dokonca ta USB strana drzi z nejakeho dovodu lepsie nez vsetky ostatne usb konektory ktore mam. a ta druha strana ktora ide do prehravaca drzi tiez uplne v poriadku.
cowon j3 + t-jays 3
goldier
Junior

Odeslat příspěvekod no85307 16. 3. 2012 17:15

našel jsem právě jednoho, který měl samý problém :/ musím se podívat na zahraniční fóra a něco vymyslet. Mimochodem, mockrát vám děkuji za zájem o tuhle recenzi a omlouvám se za chyby. Publicistika i tohoto rázu není moje parketa :)
no85307
Junior

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 16. 3. 2012 18:52

Vlastně bych se chtěl omluvit za to rozpoutání flame war, měl jsem to očekávat. Nechtěl bych však, abychom od tématu úplně odběhli, takže viewtopic.php?f=726&t=1163931 :)
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 3. 2012 19:48

Jedna poznámka přímo ke Cowonu - docela mě u něj mrzí, že třeba narozdíl od Sandisků nepodporuje AAC. Přitom je to pomalu nejotevřenější a licenčně nejvolnější formát, kolem MP3 je chaos daleko větší. Aby nevznikl flame, tak důrazně upozorňuji, že žádné A v názvu nesouvisí s Apple, znamená to prostě Advanced Audio Coding :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod no85307 18. 3. 2012 11:00

OPRAVA: Propojovací kabel z přehrávače už nevypadává. Chyba byla v tom, že jsem ho pořádně nezasunul. Chtělo to trochu síly, který mi přišla na začátku jako přehnaně velká, ale jak vidno, byla pouze nutná k úplnému zastrčení konektoru do portu přehrávače. Bohužel mi zmizela možnost editovat mou recenzi, takže to už zřejmě neupravím :(
no85307
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků