[Recenze] LG 50 PK550

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod svatand 21. 12. 2010 23:16

Zdravím,
tak jak jsem slíbil, dokopal jsem se k nějakého zhodnocení své nedávno koupené televize...Snad to vám ostatním pomůže aspoň trochu při rozhodování jaký model koupit.
Konkrétně jde o model LG 50 PK550 - Full HD plasma s úhlopříčkou 127cm, stránky výrobce:

http://www.lg.com/cz/tv-audio-video/tel ... 0PK550.jsp

Když to vezmu od základu, televize je velmi dobře zabalená, měl jsem docela problém ji do svého auta nacpat, krabici jsem přinesl rozdrbanou ale po rozbalení jsem zjistil, že tv je docela solidně upevněná v polystyrenu. Po rozbalení na vás bude koukat dálkový ovladač, stojan, panel, šroubky, mikroutěrka, návod a cd, síťový kabel a úchyty kabeláže. Čili standart si myslím. Co mi ale vadí, že přibalili tištěnou pouze příručku k montáži+ nějaké základní nastavení. Plnohodnotná je pouze na cd v pdfku nebo i přímo v tv ale není to ono.
Stojan a vůbec celá montáž je jednoduchá, přidělání na zeď bylo v mém případě trochu složitější, televize je přecijenom poměrně těžká.

Po zapnutí tv se zobrazí nabídka s volbou režimu a dále možností automatického naladění stanic, vše proběhne v pořádku, tv najde všechny programy, bohužel mi trochu vadí, že tam vkládá stejné programy vícekrát. Při následném řazení se mi nepodařilo najít způsob jak programy smazat, tato možnost se mi objevila pouze u analogové tv. Pokud to není moje blbost považuji to za první drobné mínus, na který jsem narazil.

Samotné menu je hezky přehledné, barevné, je vidět že technika udělala za 5let od mé původní LCD Panasonic TX32-LX60 pokrok a díky tomu je nastavení intuitivní a snadné. V menu mi chybí režim automatické volby formátu, na který jsem byl zvyklý, čili při případné změně programů či vstupů musíte vždy přehodit na správný režim. Co se týče obrazových režimů, jsem rád že jsem si připlatil za PK550, protože jako nejlepší mi skutečně přijde režim ''THX Kino'', například na standartní APS řežim jsou barvy moc do modra a trochu přesycené. Zkoušel jsem si i nastavit obraz dle kalibrační sondy na netu, ale znatelný rozdíl oproti THX jsem neviděl.

Tím se dostávám k obrazu a jeho kvalitě - když to řeknu jednoduše, pro mě jako pro někoho kdo sleduje tv programy velmi málo je kvalita digitální tv dobrá, obraz je však neostrý,takový mázlý oproti BD i DVD. Ale třeba obrazový šum mi přijde malý. Velmi také záleží na původním zdroji signálu i v rámci jedné stanice. Například staré seriály Stefanie, To je vražda, napsala,... atd. mají obraz opravdu nic moc, pak tam najednou skočí reklama a je to úplně o nečem jiném. Z toho soudím že to ale není chyba tv. V případě DVD je situace o hodně lepší včetně ostrosti. Mám ale pořád pocit že jakmile televize zobrazí černou, je to opravdu jen černá a nejsou tam vidět nějaké barevné odstíny té černé. Možná jsem zmanipulován katalogy Panasonicu, kde ukazovali právě onu gradaci černé, nevím:-) Jinak nevím co k tomu z pohledu amatérského uživatele říci. Například když to srovnám s mojí původní LCD TV, barvy jsou skutečně lepší, černá je černější ale řekl bych že obraz je více neostrý. Jiná situace pak nastává u Bluray a Full HD ripů, to je úplně něco jiného, rozdíl vidím i ze 2,5m, tytam je neostrost a je opravdu krása si užívat ty detaily které tv zobrazí.
Co se týče negativ obrazu - podle mě televize moc nezvládá rychlé scény, občas se obraz viditelně ''seká''. stalo se mi to u digiální TV a potom u HD ripů z USB, tam ale nevím jestli to není tím usb, budu doufat že u Bluray disků to bude lepší. Dále výše zmíněná gradace černé. Víc mě momentálně nenapadá.

Co se týče odlesků - je to opravdu nic moc, ve dne se obraz poměrně leskne a je často nutné přepnout na režimy Živé apod (čili přesycené barvy) aby byl obraz rozumně vidět. Ve vypnutém stavu pak můžete panel používat jako zrcadlo. Večer nebo po zatáhnutí žaluzií je to samozřejmě bez problému a i celkový projev televize jde velmi nahoru.

Blikání - tady musím vyseknout LG poklonu, pro mě televize prakticky nebliká a to jinak blikání plasem vnímám, určitě bliká daleko méně než třeba Panasonic a i třeba při hodně bílé ploše jsem si toho prostě nevšiml.

Bzučení trafa - při hlasitosti 3 (ze 100!) a více už nemáte ze 2 metrů šanci žádné bzučení slyšet. Řekl bych že tady v tom je LG jako ostatní značky, možná i lépe než třeba Panasonic, rozhodně se neozývá nějaké šílené bzučení a neruší to při sledování, jak jsem kdesi četl. Když jsem dal MUTE a zaměřil se na to, je to večer i ze 2m slyšitelné, ale přirovnal bych to k slabému bzučení CRT obrazovek. Intenzita se mění podle obrazu, více při světlých scénách, při tmavších scénách prakticky nebzučí.

Vypalování - na to je asi ještě brzy, ale zatím jsem ho prakticky nezpozoroval. TV má pravděpodobně trvale zapnutou fuknci PixelShifting, čili sama o 1 pixel hýbe obrazem, z 1m viditelné, z běžné vzdálenosti 2-3m už jsem to nebyl schopen rozpoznat. Když jsem jeden večer dokoukal film při tmě, vypnul dvd a na tv se na chvíli objevila prázdná obrazovka, viděl jsem tam nějaká světlejší místa, něco na způsob nerovnoměrného podsvětlení na LCD televizích, ale bylo to strašně slabé a ve dne už jsem si ničeho nevšiml.

Zvuk - Na to jak je televize tenká hraje velmi dobře, poměrně i basuje, samozřejmě v uvozovkách. Zvuk je prostě opravdu pěkný, bohužel při vysoké hlasitosti (80 a více ze 100) jsem si všiml nepříjemného rezonování plechů skříně TV, na druhou stranu při této hlasitosti už to opravdu řve a na normální koukání je vše v pořádku.

Ovladač - pro mě intuitivní, jen se mi pořád plete hlasitost a přehazování programů, protože to je přesně obráceně než u Panasonicu, ale to je můj problém:-). Trochu nevím, co si myslet o citlivosti přijímače. Přijde mi totiž, že když míříte DO na tv, musíte zaměřit docela přesně na čidlo, ale přitom pokud namíříte třeba do zdi, tv zareaguje. čili než se snažit cílit přesně do místa přijímače signálu, raději dycky ledabyle zmáčku tlačítko a tv se většinou chytne.

Přehrávač: jak tu bylo řečeno, podpora mkv je problematická hlavně kvuli zvuku. když už jde, má občas rozhozené časování a HD ripy tv v rychlých scénách přehrává mírně trhavě. Avička v pořádku. Fotky jsou v pohodě, načítání trvá cca 1s, čili tak akorát aby to neotravovalo. trochu mi vadí, že hned na začátku musíte zvolit co chcete přehrávat, jestli obrázek, hudbu nebo video a pak když to chcete změnit, musíte z toho zase vyjet až na začátek.

Bluetooth: zpárování bez problému, jde i posílat fotky ale pamět je omezená a trvá to, je to spíš tak třeba když chcete rychle vidět jednu fotku z mobilu, hlavní využití vidím pro ty Bluetooth sluchátka, jelikož tv nemá klasický jack na sluchátka.

Odezva TV: Zapnutí trvá cca 10s, přepínání mezi programy cca 2-3s.myslím že v pohodě.

Design: subjektivní, nemá cenu rozebírat, ale LG se mi líbí víc, navíc pasuje k mým Yamahám v barvě klavírního laku:-) Razor Frame je efektní a tloušťka tv je taky super, hlavně při zavěšení na zeď.

Spotřeba: Neřeším:-)

Resumé?

Je třeba si uvědomit, co za cenu 17000Kč dostanete. Dostanete 50 palcový FullHD zobrazovač s kvalitním obrazem,který má jistě své mouchy, které však minimalizujete kvalitním zdrojem signálu a prakticky zmizí při připojení Bluray přehrávače. Nemůžete tedy po tv chtít bezchybný výkon, to byste museli připlatit min. dvojnásobek. Musíte si také položit otázku, jestli jste ochotni zaplatit navíc 4 až 5 tisíc za srovnatelný model Panasonicu (S-řada), či 1-2 tisíce za srovnatelný model Samsungu. Pokud ne, není co řešit. Já se rozhodoval právě mezi Panasonicem 50S20 a tímto modelem. A vzhledem k tomu, že jsem viděl Včkovou řadu, vím, že mi tv blikala víc a prostě diametrálně lepší obraz jsem na Panasonicu neviděl. Pravděpodobně by Panasonic lépe zvládl rychlé scény - má rozlišení pohyblivého obrazu plným 1080řádků oproti 900 LG. Je asi i méně náchylný na vypalování obrazu, to ukáže čas.

Rozhodnutí je tedy na vás, snad jsem vám svým amatérským popisem alespoň trochu pomohl při rozhodování...
Naposledy upravil MgX dne 19. 1. 2011 19:45, celkově upraveno 1
Důvod: Poupraven název vlákna.
svatand
Junior

Odeslat příspěvekod richie 22. 12. 2010 01:05

vdaka za info :)

z mojej strany, cez vikedn som rozbalil nieco podobne (50PK760) a dojmy zatial celkom dobre (podobne tvojim). U mna je akurat asi menej odleskov vdaka povrchovej uprave.
Dalsie rychle poznamky:
- pri prehravani videa z usb problem so zvukom (podpora DTS)
- vo filmoch co som zatial skusal mi nejdu titulky (avatar, iron man)
- bzucanie som si zatial nevsimol ziadne (mozno este neopadla euforia)
- po pripojeni na internet mi samo ponuklo a updatovalo firmware
Opel Insignia B ST 1.5/121; VW Sportswan 1.2 (Astra G Caravan 1.6 Twinport-Z16XEP; Corsa C 1.0; Octavia liftback II/1.9tdi -> III/1,6TDI-> IV/1.5TSi )
richie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prezdívka 22. 12. 2010 08:37

souhlasím.

televize má brum. poprvé jsem si ho všimnul když jsem přišel dom ožralej a vzbudil se v 5 ráno u zaplé televize a zrovna se střídala černá obrazovka s bílou a hlasitost zvuku byla nízko....
brum se mění v zívislosti na zobrazované scéně.. hokej bych nedoporučoval sledovat na MUTE 8-D . na standartní hlasitost i relativně malou kdy ostatní v domě spí to nezaregistruju nebo jsem zblblej. Z kuchyně jde někdy slyšet lednička, myčka, zářivky taky brumí :-) a to slyším i trávu růst. Rozhodně by to bylo lepší absolutně potichu ale asi jen výměnou za LCD co jsem četl.

pak mě zaskočilo, ne vypalovaní, ale krátkodobá pamět na černé obrazovce. stačí menu na minutu a z blízka jde vidět, že ta plocha je malinko světlejší. aktivní obraz to vyruší. Nějakého masivního vypalování se snad nedočkám. loga jsou průhledná a jeden program u nás neběží nijak dlouho, často jede film z USB. černé pruhy mě vadí (obraz je pak malý), takže 4:3 nesleduju, jen občas shlédneme širokouhlý film. Ale na nějaké propojení s PC nebo hraní her bych tu televizi nikdy nevzal. Možná je to počátečním strachem a novou hračku. třeba po půl roce ji budu drtit normálně, kdo ví.

a pak mi vadí nemožnost změnit poměr stran u některých filmů z USB... takže napřed přehrávám v satelitu a pokud tam film nejde zakusim ho v TV... tam nám zatím šlo vše.

obrazovka se leskne více jako CRT ... žaluzie budou na novej rok, takže jsou holé okna a když jsme TV rozbalili čuměl jsem jako puk. hodně pomohlo když jsme tv naklonili dolů. S žaluziemi to bude v pohodě. A na klasickém vysílání mi je nějaký odlesk jedno. Takové bezduché slátaniny u nas běží na maximální úsporu i přez den a brýle nechám ve futrálu. Filmy sleduju výhradně večer nebo si zatáhnu. Ale ani večer se nejde pořádně dívat na film s maximální úsporou. Ideální je na střední a přez den s vypnutou. Tam kde jde víceméně o obsah, je večer na maximální úsporu obraz koukatelný a příjemný na oči, přez den na stření usporu.. Taky záleží zda jde o světlý nebo tmavý film.

I mě napadlo, že bych pro tyto 3 nedostatky zkusil TV vyměnit ve 14 denní lhůtě ale nenašel jsem nic co by toto vyřešilo, nestálo 2x tolik a nepřidalo jiné nedostatky (blikání, pozorovací uhly, kontrast). A bylo to alespoň v 50“ pač je nám už malá a snesli bychom větší. Proto raději ty peníze pošetřím , pár let TV vydrží a pak pořídíme něco jako je dnes LG55LE8500, která bude za rozumný peníz.

Režim teď pužíváme standartní jen kontrast jsem maličko stáhnul, že ji přez vánoce trochu zajedem jak se píše. Režim expert 2 jsem nastavil podle kalibrace z internetu a obraz je lepší ale pro vyšší hodnoty jasu a kontrast ho zatím moc nepoužíváme. Expert 1 jsem zkusil nastavil podle toho průvodce obrazu. A dopadlo tak že černá je jako uhel, barvy jasné a ksichty červené. Po nastavení mi to přišlo, že jsem udělal mistrovské dílo. Pak jsem přepnul na režim podle kalibrace a uviděl tu moji zrůdnost. Takže pokud není s čím srovnat a není zkušené oko musí být krásné i sencor LCD z kauflandu.

Jinak jsme spokojeni pokud se tyto nedostatky záměrně nesledují. Obraz velký, krásný, jasný, koukatelný z jakéhokoliv místa bez ztráty kvality, podání barev je perfektní, zvuk dobrý a nabízí super zážitek z filmu za cenu 15 500. Pokud vydrží 5 let bude to dobrý kauf.
prezdívka
Junior

Odeslat příspěvekod Big S 22. 12. 2010 08:41

svatand píše:Co se týče negativ obrazu - podle mě televize moc nezvládá rychlé scény, občas se obraz viditelně ''seká''. stalo se mi to u digiální TV a potom u HD ripů z USB, tam ale nevím jestli to není tím usb, budu doufat že u Bluray disků to bude lepší.


Televize z přehledem zvládá rychlé scény i z USB, základem je ale připlatit si stokorunu na rychlejší flash disk, který umí číst alespoň 30 MB/s. Mám to odzkoušeno, filmy ve full HD jedou bez jediného zaškubnutí. Stejně ale dokoupím multimediální centrum kvůli lepší podpoře MKV formátu a možnosti propojení s PC přes LAN.
Big S
Junior

Odeslat příspěvekod prezdívka 22. 12. 2010 08:50

foto
Přílohy
IMG_5265[1].jpg
IMG_5260[1].jpg
IMG_5227.JPG
prezdívka
Junior

Odeslat příspěvekod marco.polo 22. 12. 2010 08:56

ja mám PK250,a chcel by som vás poprosit kde na nete alebo či niekto nemá neaký návod,chcel by som si skalibrovat obraz aby bol ešte lepší:-).......skúšal niekto z vás už upravovať obraz,2bodové alebo 20 bodové?
marco.polo
Junior

Odeslat příspěvekod prezdívka 22. 12. 2010 09:22

ja našel jen todle
Přílohy
setting.JPG
prezdívka
Junior

Odeslat příspěvekod marco.polo 22. 12. 2010 10:10

prezdívka píše:ja našel jen todle

a ako si spokojný s tím nastavením obrazu?alebo máš svoje vlastné?poraď :hm
marco.polo
Junior

Odeslat příspěvekod prezdívka 22. 12. 2010 10:59

nastavoval jsem to myslím předevčírem a od te doby jsem TV moc nesledoval. Standartně máme zatím ten obyčejný režim aby se TV zajela :nenapadne
barvy jsou přirozené, projasnily se tmavé místa a nejsou jednolitě tmavé. To mě trklo na první pohled .. více jsem tomu nevěnoval a do něděle asi žádný film nestihnu.
Není nic jednodužšího si to nalupkat do svojí TV a vyzkoušet.
prezdívka
Junior

Odeslat příspěvekod marco.polo 22. 12. 2010 11:01

ja by som chcel čo najviac eliminovať to iskrenie zelených,červených pixelov,sa mi to zatial nedarí v pokročilom 20 bodovom nastavení,preto sa pýtam či nemáš ty neaký recept ;-)
marco.polo
Junior

Odeslat příspěvekod prezdívka 22. 12. 2010 12:04

tak to si myslím že todle nastavením obrazu nepujde... kdyby to šlo tak by to LG asi udělalo samo a prodávali by televize dráž :o)
prezdívka
Junior

Odeslat příspěvekod svatand 22. 12. 2010 12:30

Já ''kalibroval'' podle tohoto odkazu: http://reviews.plasmatvbuyingguide.com/plasmatvrevie THX jsem neviděl...PK250 ale tento režim nemá, takže možná tobě to pomůže.

Jinak co se týče flashky, mám Patriota XT (http://www.alza.cz/patriot-xporter-xt-b ... 134769.htm)-nevím jestli je rychlá či pomalá, ale srajda to tehdy určitě nebyla...A to video se neseká tak jako třeba když máte pomalou grafiku v hrách, je to prostě spíš nepatrný trhání v obrazu. a všiml jsem si toho i u tv takže si myslím že na vině je i televize. Ale tak to mi je celkem jedno, mkv jdou mimo mě a USB využiju z 95% jen na fotky.

Jinak souhlasím s tím, že bych už snesl větší, příště opravdu půjdu do nějaké 60,65'' do třetice všeho dobrého, snad už to bude konečná:-)

-- 22. 12. 2010 12:40 --

Pár fotek pro znázornění odlesku na vyplé a zaplé tv ve dne
Přílohy
15122010205.jpg
15122010196.jpg
svatand
Junior

Odeslat příspěvekod cambel 22. 12. 2010 13:11

tak jsem taky neodolal a koupil LG PK350 za 13.990,-Kč při akci k otevření nového OkeyElektro v Brně Bystrci. Přiznám se, že jsem tam chodil asi 3 dny a pořád se nemohl rozhodnout. Stará LG37LC41 už pomalu morálně dosluhuje a nějakou dobu už sleduji trh a pokukuji po něčem lepším. Trochu jsem měl strach z té úhlopříčky, ale 3m od televize a dá se koukat i na DVB-T signál, i když už mám objednaný do CI slotu modul pro UPC v HD rozlišení. Nejvíce jsem váhal ale z důvodu odrazů zdrojů světla od obrazovky, protože ji měli vystavenou v regálu a kolem samé světlo, byla jako zrcadlo. Doma to ale není tak hrozné, sice ji máme naproti oknu a když je vypnutá, tak se v ní krásně vidíme, ale hned po zapnutí už to je v pohodě. Pro rodinu ji nechávám zapnutou v režimu ECO na max (na ty manželčiny seriály a pohádky pro prcky to přes den stačí), ale večer na podívání na film ji přepnu nastavenou na Expert režim nastavený dle informací z netu. HD 1080 Avatar prodloužená verze byla super zážitek. Peněz za tuhle televizi rozhodně nelituji. Oproti LCD mnohem lepší a hlavně věrnější obraz a poměr cena/výkon je u téhle LG nepřekonatelný. Nejdřív jsem měl vyhlédnutou Panasonic panasonic tx-p42g20e, ale cena na mě moc vysoká. Jinak jsem pomocí watmetru zkoušel i spotřebu a rozmezí 100-250W dle světlosti scén a okolního osvětlení je taky v pohodě. Taky tu spotřebu moc neřeším, protože máme tarif EON, kde máme 1.59Kč za kilowatu, takže pohoda.

Ještě bych podoknul některé srovnávače s Full Led LCD televizory, že za cenu kolem 15tis., za které se tato televize prodává by mi ani nevadilo, že má větší spotřebu, protože ten rozdíl 10-20tis. nahoru za Full Led se vůbec nevyplatí a raději ty peníze dám EONu.
cambel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Big S 22. 12. 2010 13:58

svatand píše:Jinak co se týče flashky, mám Patriota XT (http://www.alza.cz/patriot-xporter-xt-b ... 134769.htm)-nevím jestli je rychlá či pomalá, ale srajda to tehdy určitě nebyla...A to video se neseká tak jako třeba když máte pomalou grafiku v hrách, je to prostě spíš nepatrný trhání v obrazu. a všiml jsem si toho i u tv takže si myslím že na vině je i televize.


Ta flashka by měla být v pohodě, ale to trhání fakt normální není. A nemáš náhodou aktivované posunování obrazu?
Big S
Junior

Odeslat příspěvekod prezdívka 22. 12. 2010 14:33

nemáte náhodou změřenou spotřebu když je vypnutá obrazovka... muj měřák (není to uplně krám) ukazuje nulu. při zapnutém obraze normálně měří. ale maximum máme 395W a minimum nekde kolem 80-90 w
prezdívka
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků