[RECENZE] Bose MusicMonitor

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod snejdy 25. 4. 2013 11:02

Malé repro s velkým zvukem

Dlouho jsem hledal nějaké co nejmenší repra na přenášení k notebooku, ale zároveň vyžaduji kvalitní zvuk. Pokoušel jsem se i o vývoj vlastních miniaturních bedýnek, ale toto snažení nakonec přišlo vniveč díky nevhodné konstrukci měničů, takže jsem na nějakou dobu vývoj vzdal a pak mi padl zrak na tyto repra.
A musím říci, i přes vysokou cenu (cca. 8000,- CZK) koupě nelituji.

Obrázek
Obrázek

KONSTRUKCE:
Bedýnky jsou vyrobené z nějakého tvrzeného hliníku, ještě vyztužené vnitřními příčkami. Nikde nic nerezonuje, jsou velmi pevné a snesou i hrubé zacházení. U černé varianty bych jen dal pozor aby se neotřískala barva při nějakém hrubším přenášení. Každá obsahuje jeden aktivní měnič se silným neodymiovým magnetem a dva pasivní měniče umístěné v rezonanční komoře proti sobě. Tlačítkové ovládání na pravém repráčku je praktické, nastavení hlasitost je čisté a lineární bez "skoků" jak tomu bývá jinde u tlačítkových ovládání. Naprosto skvělá věc je že mají dálkové ovládání. Kabely mají délku cca. 1,5m což považuji za dostačující. Připojovací konektory jsou pevné a přesné, kabely se nikde neviklají. Jen by mohl být na levém repro kabel odpojitelný, bylo by to praktičtější při přenášení. Zapnutý stav a změny hlasitosti signalizuje malá bílá LED, svítí decentně a neruší.

Obrázek
Obrázek

ZVUK:
Teď k tomu nejpodstatnějšímu. Repra jsou určena a naladěna na blízký, přímý poslech, a tam ukazují svou plnou sílu. Pokud na nich posloucháte takto, otevře se před vámi hudební scéna plná prostoru a detailů a máte pocit že musí hrát mnohonásobně větší kvalitní repra. Trochu horší je to tehdy, pokud s nimi chcete ozvučit větší místnost na větší hlasitost. Na to už nemají dostatek hrubého výkonu, takže s nimi nenazvučíte nějakou párty na chatě, kde bude požadavek aby to hrálo pořádně nahlas. Na druhou stranu, pokud vám bude stačit po místnosti běžná hlasitost, stačí na to v pohodě. Je škoda, že výrobce nezabudoval o něco silnější zesilovač, měniče mají ještě rezervu a zvládly by to. Při poslechu z větší dálky a mimo osu beden se začnou ztrácet výšky a detaily ve středech, jak jsem řekl, repra jsou určené na blízký a přímý poslech.
Chatakter zvuku:
Co se týče frekvenčního rozsahu, začínají hrát už na 60 Hz, což je vzheldem k jejich velikosti neuvěřitelné. Ve výškách jdou až za hranici schopností mého sluchu, vím že slyším zhruba 17,5 Khz a tam ještě hrají.
Poslouchal jsem na nich různé žánry (většina ve FLAC, zvukovka Xonar essence ST), a to bych zhodnotil takto:
Velmi dobře si poradí s vážnou hudbou, kde dokážou přehrát plno detailů a zvuků na pozadí, dokáží rozvinout velký prostor a když zavřete oči, máte pocit že orchestr je před vámi.
Taktéž zvládají dobře akustickou hudbu, například u kytar, a smyčcových nástrojů je nádherně slyšet dřevo.
Populární hudba jim taktéž nedělá žádný problém, zpěv je čistý a detailní, nástoje mají dostatečnou sílu.
O malinko horší situace nastává u metalu a rocku, ale jen v některých oblastech. Elektrické kytary správně řežou, zpěv je čistý, bicí jsou úderné a činely krásně kovově třískají. Problém nastává u kopáku, který už zahrát skoro nedokážou. Na to nemají objem a velikost membrán. Kopáku je slyšet pouze náznak na pozadí, cítíte že tam ten rytmus je, ale plné hluboké prásknutí neslyšíte. Taktéž nejhlubší tóny basskytary se poněkud ztrácejí mezi ostatními nástroji. Kvalita zvuku u metalu se zvyšuje pokud snížíte hlasitost, pak se basové složky méně ztrácejí mezi středy a výškami. Pokud dáte metal na max hlasitost, v některých pasážích bude scházet dynamika a údernost.
Co se týká techna a jiné vyloženě syntetické hudby, tak tam určitě nedovedou přehrát subbasy na které je tento žánr zaměřený, takže přijdete o velkou část spektra. Na tuto hudbu si pořiďte radši něco se subwooferem.
S filmy si poradí velmi dobře, dialogy jsou slyšet nahlas a neutápějí se mezi hlasitými pasážemi. Výkon i basovou složku u filmů mají dostatečnou na to abyste si pěkně vychutnali i akční žánry.
Elektronika zesilovače obsahuje automatický korekční obvod, který se stará o to, aby tiché pasáže byly dobře slyšet a naopak hlasité aby vám neutrhli hlavu, což se u takto malých repro stejne stát nemůže :-) Obecně takové korekce bývají hlavně u hudby na škodu, tady jsou ale nastavené citlivě a přesně naladěné na tyto repra, takže odvádí dobrou práci. Jen někdy se stane že trochu uslyšíte zásah korekce uprostřed hudby, ale není to nic dramatického.

Obrázek

ZÁVĚR:
Pokud hledáte velmi kvalitní repra s hi-fi zvukem a zároveň chcete aby byly co nejmenší to jde, kvůli přenášení a cestování, nebo prostě proto, že máte malý stolek na počítač a nepotřebujete velké repra se subwooferem, mohu je jedině doporučit. Myslím že na trhu neexistují lepší reproduktory v této třídě velikosti.

Obrázek

http://www.youtube.com/watch?v=oZYTZ0lBb_k
http://www.youtube.com/watch?v=RFqYs6TX79U
Naposledy upravil snejdy dne 26. 4. 2013 07:42, celkově upraveno 3
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 25. 4. 2013 12:44

Skoro každé pidirepráčky ti hrají 50 Hz, jde hlavně o to, s jakým to hrají útlumem, pokud třeba 20 dB, tak je to v podstatě to samé, jako kdyby je nehrály vůbec.
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snejdy 25. 4. 2013 13:42

No já tam pouštěl sínusovky z generátoru a skoušel jsem to jen poslechem,takže to berte s rezervou, ale kdyby to hrálo o 20db míň tak bych nepsal že to "začíná hrát od..." nějaký poslechový zkušenosti už mam a když o něčem napíšu že to "hraje" tak tim nemyslim to co předváděj výrobci levnejch hraček vydávajících jakýsi zvuky :-) Jako neřikam že to od 50 Hz hraje rovně, to v žádnym případě, ale zase tam zvuky o těhle frekvencích jsou normálně rozeznatelný mezi ostatníma frekvencema. Od 60 to hraje klasicky nahlas.
Naposledy upravil snejdy dne 25. 4. 2013 20:38, celkově upraveno 1
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin2133 25. 4. 2013 13:59

Věřim tomu, ale že z těch Klipsch hraje těch 50 Hz lépe že :-) :-D BOSE jsem slyšel u kamaráda a i v Datartu, sice ne tyhle, ale stály také něco kolem 8.000 Kč taky takhle menší a jako nehrály špatně, hodí se hlavně k Notebooku, ale za ty peníze bych asi moc spokojený nebyl :-) Já bych raději ty Klipsch :-P :-D

-- 25. 4. 2013 14:59 --

Jo jinak, pěkná recenze ;-)
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod snejdy 25. 4. 2013 14:05

takyže já si je pořídil na cesty k notebooku, když jedu někam tak aybch tam měl slušnej poslech :-)
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 25. 4. 2013 14:06

mně jeden kamarád básnil o těch systémech companion, že prý k pc nic lepšío neexistuje
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin2133 25. 4. 2013 14:11

joudá: jestli měl na mysli Companion T3 tak edifier 530D je dle mého názoru přehraje , jen jsou holt trošku větší ;-)
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod snejdy 25. 4. 2013 14:32

vedle těchto malých jsem v obchodu chvíli pouštěl větší companion 2, a tyto malé je přehrály.
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 25. 4. 2013 15:11

já myslim ty s tim subáčem T3 asi, jde o rozměry, jako systém 2.1 s těmahle satelítkama plastovejma jsou asi bezkonkurenční.
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snejdy 25. 4. 2013 15:18

Já vim že se bavíte o 2.1 modelu. Jinak Je to jen companion 3. Já jsem psal jen o tom že tyto musicmonitor hrají lépe než asi 2-3x větší companion 2. Ale to je zase jiná cenová, com2 stojí jen asi 2 nebo 3k. Každopádně mě překvapuje že se mi pod nohama chvěje podlaha u takhle mrňavých repro :-D
fy. Bose je prostě na malé repro expert. Jejich technická řešení různých ozvučnic a bassreflexů jsem nikde jinde neviděl.
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 25. 4. 2013 20:00

je to tak no, ale taky si za to nechají řádně zaplatit
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 25. 4. 2013 20:17

Ak sa ti pod nohami chveje podlaha pri počúvaní týchto repro, tak asi bývaš v papierovej krabici :)
A navyše, ak počuješ "zvuky" už od 50 Hz, tak to ešte neznamená, že tie zvuky ktoré počuješ sú správne. Predpokladám, že ti vtedy len rezonujú tie krabičky a ty si myslíš, že počuješ basy. Takéto mini repro nemôže hrať reálne nižšie ako 120 Hz.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod joudá 25. 4. 2013 20:23

ale může, jenom prostě s velkým útlumem
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snejdy 25. 4. 2013 20:35

Tak to je omyl, pod 120 hz hrajou a docela dost slušně. Ta rezonanční komora s dvěma pasivy proti sobě má docela účinek... Těch 50 hz říkám proto, že když do nich pustím čistou sínusovku na 50 hz tak tak z nich normálně slyšet je. Každopádně jsem si teda dal práci a znova přeměřil frekvence, a na 50 to začíná ale je to o dost tišší, směrem k 60 hz to hodně vystoupá, pak dál k 70 to zase o něco klesne, a pak to zase začně stoupat postupně - 90 a 100 hz má docela sílu, 110 hz je nejsilnější špička, tam asi bude rezonanční frekvence ozvučnice, a ke 120 to zase klesá. dál už to měřit nebudu... jinak je škoda že nemám měřící mikrofon, to bych u všech svých repro a sluchátek už dávno měl grafy... ale jinak v recenzi upravím že začínají na 60ti, těch 50 už je opravdu zatlumené.

Ještě dodám že v poslechové hlasitosti 60cm od repro ve vrcholu trojúhelníka dávají hlasitost 93 db. Zkoušeno na 1 Khz i na normální hudbě. Ve špičkách to jde až na 96 db. To ale berte s velkou rezervou, je to změřeno softwarovým měřákem na mobilu, takže tomu moc nevěřím. I když měřilo to stejně jako různé jiné mobily jiných značek a jiné programy, tak trochu to asi měřit bude.
Naposledy upravil snejdy dne 25. 4. 2013 20:49, celkově upraveno 1
DOMA: PC -> optika -> AUNE X1s Pro (7.gen), Sennheiser HD 660s,
NAD C 326 BEE + Klipsch RB-81 II + Klipsch SW-112
NA CESTY: HiBy R2 (512GB), FiiO FH7, DALI Katch G2, Sennheiser Momentum TWS 3
snejdy
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 25. 4. 2013 20:48

Dobre, niečo počuješ, ale ide o to, že čo počuješ pri tých tvojich 60 Hz? Nehovor, že azda basy :D

Inak ma recenzia celkom zaujala, lebo nedávno som náhodou na tieto repro natrafil a chytal som sa za hlavu, že koľko si Bose pýta za tieto krabičky. Keby stáli 1000 Kč, mohlo by Bose predstavovať vážnu konkurenciu lacným Logitechom, Creativom a podobným značkám. Ale takto keď človek za ne zaplatí 9k tak si myslí, že kupuje malý zázrak :) Je to zrada.
Trymore
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků