[recenze] ODAC vs HRT Music Streamer II

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bogino 6. 1. 2013 15:54

PREDSTAVENIE PRODUKTOV

Predmetom testu su tieto dva prenosne USB DAC s USB napajanim:

ODAC: http://www.jdslabs.com/item.php?fetchitem=46
HRT Music Streamer II: http://highresolutiontechnologies.com/music-streamer-ii

Cena:
ODAC (verzia s jackom) 120 CHF + posta 11,50 CHF, celkovo 113,55€ http://www.headnhifi.com/dac/odac-35mm
MS II 149€, postovne v cene http://www.ebay.de/itm/HRT-Music-Stream ... 0373557046

Oba DACy maju jeden USB vstup a jeden analogovy audio vystup.
Pri ODAC sa da vybrat medzi vystupom do 3.5mm jacku alebo do RCA konektorov. MS II ma RCA vystup. ODAC ma mini USB konektor, MS II ma pristrojovy konektor USB typ B. ODAC a MS II su zhruba rovnako vysoke, ODAC je kusok sirsi a ma priblizne stvorcovy tvar velkosti viac ako polovice dlzky MS II, takze objemovo je zhruba na 2/3 MS II. Hmotnostne je MS II o nieco tazsi, zhruba na urovni externeho 2.5" USB disku, ODAC je trocha lahsi.

Oba DACy funguju bez tazkosti so standardnym Windows driverom pre USB Class 1 Audio Device (max. 24bit / 96k).

HRT MS II pouziva asynchronny USB transport.
Ohladom adaptivneho USB modu ODACu som na strankach vyrobcu nasiel zaujimave informacie. Na stranke produktu nie je o tomto nic a na blogu vyrobcu http://nwavguy.blogspot.sk/2012/04/odac-released.html sa pise:
ADAPTIVE USB INTERFACE & LOCAL CLOCK: I’ve talked about this before, but just to be clear, the ODAC is NOT clocked by the USB port. So the quality of the audio clock, and any resulting jitter, is largely independent of the PC’s USB timing. It has its own low phase noise 12 Mhz crystal controlled oscillator that’s used to generate the MCLK and SCLK audio clocks.

Odpoved NwAvGuy z diskusie pod clankom:
Actually, both the ODAC and DAC1 use the Adaptive USB Audio interface. Synchronous can indeed perform poorly but it's not applicable here. And the jitter results published in this article speak for themselves. The ODAC's jitter is well below the threshold of audibility. Once something is genuinely inaudible, it's hard to improve on that. That makes Asynchronous USB a waste of money in this case.


ZVUKOVY TEST

Podmienky testu

Na prehravanie som pouzil notebook Fujitsu Lifebook E780, Win7 64bit, Foobar 2000. WASAPI v3 plugin v event mode fungoval bez akychkolvek tazkosti s oboma DACmi.

Kable som pouzil to co mam doma, cize instrumentovy 30cm Klotz IY106 a tiez 30 cm postriebreny coax VBPAM 50-1.5. V pripade ODAC som musel pouzit este noname redukciu 3.5mm jack -> 2x RCA samica. Mam k dispozicii od majitela ODACu este 3m tieneny jack-RCA kabel, ale hral mi menej detailne nez vyssie spomenute dva.

Chybal mi neutralnejsi, "chladnejsi", basovejsi kabel na tento test, co moze moje dojmy zo svetlejsieho a menej dynamickeho ODAC ovplyvnovat. Prvykrat sa totiz pre mna necakane stretavam so svetlejsim DACom, nez je MS II a moje kable su prave svetlejsie. Pred Vianocami som mal pozicane neutralne az chladnejsie RG62 a Tasker T40, tie by sa mi ku testu zisli.

Zvukove porovnanie

ODAC poskytuje menej dynamiky a menej najhlbsich basov. Vo vyslovene dynamickych rockovych nahravkach, alebo v dynamickych pasazach klasiky je menej dynamicky prednes ODACu citit a moze sa to javit ako strata detailu. Ale na druhej strane ma ODAC taky trocha farebnejsi zvuk s trocha vyraznejsimi stredmi a vyskami nez MS II, takze na hladsie zanre, kde dynamika nehra taku ulohu, moze byt aj lepsi a tu naopak vyraznejsie zahrane stredy mozu posobit detailnejsie a lubivejsie. Moze to byt skor o tom, co ktory DAC viac zvyraznuje, uroven detailu by som hodnotil tak zhruba narovnako. Prednes ODAC je svetlejsi nez MS II a produkuje viac vysok.

ZAVER

MS II poskytuje vyssiu dynamiku, vyraznejsi hlboky bas. ODAC je svetlejsi, viac na vyssie stredy a vysky.

Cena za ODAC je mimoriadne priazniva. Za cca 110 EUR som nepocul hrat nic lepsie. ODAC hra jasne lepsie nez DACy s adaptivnym USB taktovanym z pocitaca, ktore som doteraz pocul (E10, ILTW DAC v adaptivnom rezime, Zero DAC). Voci nim je to podstatny posun o triedu. ODAC sa nachadza v tej zvukovej triede ako MS II a ILTW DAC v asynchronnom rezime.

Mne osobne MS II vychadza ako neutralnejsi a vyvazenejsi DAC, vhodnejsi prierezovo cez vsetky zanre. Napr. na dynamickej klasike je rozdiel citit. Zavisi na tom, ake zanre posluchac pocuva a ake su jeho osobne preferencie.

PODAKOVANIE

Dakujem Ricccie za pozicanie ODAC.
Naposledy upravil bogino dne 7. 1. 2013 14:49, celkově upraveno 3
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 6. 1. 2013 16:14

Dík za recenzi, potvrdila mi co jsem si myslel, že Odac hraje slušně, ale tak ve své cenové kategorii.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 6. 1. 2013 16:21

bogino píše:Ohladom ODAC som na strankach vyrobcu nasiel matuce informacie. Na stranke produktu nie je o tomto nic a na blogu vyrobcu http://nwavguy.blogspot.sk/2012/04/odac-released.html sa pise:...
Sis to špatně přečetl, protože to, co je skoro na začátku toho jeho blogu (těch 9 odrážek) je jen seznam věcí, které NEJSOU podle autora toho DACu potřeba k tomu, aby to hrálo dobře.

Jinak samozřejmě jako vždy parádní práce! :tleskani
Konečně někdo srovnal tento v zahraničí opěvovaný DAC a dal věci na pravou míru. Tzn. že to není taková bomba, ale jen HYPE když i ZERO je podle tebe lepší... :mrgreen:
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 6. 1. 2013 16:27

Hergarok píše:když i ZERO je podle tebe lepší... :mrgreen:



Nepíše tam náhodou opak?

ODAC hra jasne lepsie nez DACy s adaptivnym USB taktovanym z pocitaca, ktore som doteraz pocul (E10, ILTW DAC v adaptivnom rezime, Zero DAC). Voci nim je to podstatny posun o triedu
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ricccie 6. 1. 2013 16:30

nie je zač...díkes za zhodnotenie...
ja som skôr pochopil, že ODAC je o triedu lepší než ZERO...
×Auralic Aries Mini > RME Adi 2 Pro AE > Naim Nait XS2 > Dali Epicon 2
×ChordMojo | FiioM6 | ZorlooZtella> Prophile8 | ER2XR | HD660S | HD58X | K371 | DT250
×Bezdrat | Sonos Arc | WH1000XM3 | WF1000XM4 | GalaxyBuds+
Ricccie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Hergarok 6. 1. 2013 17:04

Ze srovnání ZERO vs HRT MSII:
bogino píše:Rozdiel je tak maly, ze mi naozaj dalo zabrat ho najst, testovanim som stravil asi 2 hodiny.
...
Z toho prvu pol hodinu som "zaostroval usi", aby som to vobec bol schopny pocut. MS II je teplejsi, farebne vyraznejsi, dynamickejsi, detailnejsi, s lepsimi dozvukmi, lepsou rozlisitelnostou nastrojov. Prednes Zero je lahsi, menej vyrazny, stredy sa nachadzaju v priestore malinko dalej. Necakajte vsak velky rozdiel. Takto napisane sa to moze zdat ako lahko rozoznatelny rozdiel, avsak nie je.

Zkrátka kdo chce, tak si vyhodí patřičné souvislost, schválně přehlédne, překroutí a podobně a vždycky si najde cestu jak plivat na něco, co se mu nelíbí, žejo Franto? :roll:
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 6. 1. 2013 17:24

Já si jen přečetl konec téhle recenze, kde píše že je Odac lepší než Zero. Kde tam vidíš překrucování? V celém článku se o Zero zmíní v jediné větě a tu jsem zacitoval.

To že ve starých recenzích, které jsem ani nečetl, píše něco jiného jsem nevěděl. Ale každý si dohledá argumenty, aby podpořil svojí oblíbenou mašinku, žejo Hergaroku?
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 6. 1. 2013 17:36

Bína píše:Ale každý si dohledá argumenty, aby podpořil svojí oblíbenou mašinku, žejo Hergaroku?
Jo, já si věcné argumenty rád dohledám. Narozdíl od tebe ale nehodnotím (=nepomlouvám) věci, které jsem nikdy neviděl natož slyšel. ;-)
Zbytek viz druhý řádek mého podpisu... :roll:

PS pro natvrdlé: i tři písmena (třeba "u", "s" a "b") dokáží změnit smysl věty, ale kdo chce bude to ignorovat nadále...
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 6. 1. 2013 20:46

V tejto recenzii som sa vyjadroval ku Zero DAC v adaptivnom USB rezime. To za vela fakt nestoji, ale to nie je o prevodniku ako takom. USB modul v Zero DAC, co som mal pozicany, zvladal max. 48k/16bit, aj to nepoveda o jeho triede.

Hergarokom spominane porovnanie Zero DAC (uprava Amarok) vs MS II som robil inac, ako transport ku Zero DAC som pouzil coax vystup svojho DVD playera. Cize vtedy sa obisiel podla mna dost mizerny USB modul toho stareho Zero DAC (neviem, aky je v novsich). Vtedy mi HRT MS II znel o nieco vyraznejsie a detailnejsie, ale rozdiely boli male a dlho som ich hladal, aby som si bol isty tym, co mozem napisat. Tento predvianocny test najdete na mojom webe.

Rozdiely medzi ODAC a MS II su vacsie aj z toho dovodu, ze charakterom zvuku su to predsa len ine DACy. Rozdiel v dynamike, basoch a vyskach, ako aj celkovo svetlejsi charakter ODAC pocut hned. Tu som sa musel vysomarit z toho, ako tieto rozdiely co najobjektivnejsie zhodnotit, ked pocuvanie zvuku, co ide z MS II, je pre mna uz urcitym zvykom.

Osobne mi zvuk z mojho DVD playera cez coax poslany do Zera vyhovoval viac nez ODAC kvoli neutralnejsiemu charakteru zvuku a vyssej dynamike. Je mozne, ze ODAC vytlaci viac detailu a isto v mnohych skladbach posobi jeho prednes farebnejsie, pestrejsie. Kto si vyslovene uziva vysky, ktore su na ODAC pekne ciste zvonive, ten bude za ODAC. Ale ja hodnotim aj vyvazenost prednesu cez vsetky zanre, aj prekreslenie dynamiky zvuku nastrojov. Niekto iny by to mohol hodnotit inac.

Majitelovi spominaneho Zero DAC som na povianocny tyzden pozical svoj MS II a poprosil ho o porovnanie a zhodnotenie. V tomto pripade transportom pre Zero bola zvukovka v desktop PC M-audio Audiophile 192. Vysledkom, ktory som sa dozvedel bolo, ze majitel Zero DAC nevedel urcit jedno z rieseni za lepsie. Mozno budem mat prilezitost si to u neho niekedy vypocut.

-- 6. 1. 2013 21:07 --

Hergarok píše:Sis to špatně přečetl, protože to, co je skoro na začátku toho jeho blogu (těch 9 odrážek) je jen seznam věcí, které NEJSOU podle autora toho DACu potřeba k tomu, aby to hrálo dobře.

Dik, to som naozaj prehliadol. Hore to opravim.

Tak mi to prosim vysvetlite. Mal som za to, ze adaptivny USB mod je taky, ze data su synchronizovane s DACom samotnym tokom dat z PC, cize hodinami z PC. ODAC je udajne adaptivny s vlastnymi hodinami. Vie mi to niekto zrozumitelne vysvetlit? Pojde tu zda sa o synchronnu komunikaciu s PC s hodinami na strane USB zariadenia ... ale ako to funguje?
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 6. 1. 2013 22:47

Prvně bych všem doporučil přečíst specifikaci USB (stačí kapitolka 5.12, která se tohoto týká), protože na fórech a celkově v audio-kruzích o tom je dost mýtů a nepravd.
USB specifikace je jediným zdrojem informací, který zaručeně nekecá.

U adaptivního režimu je sice frekvence oscilátoru USB převodníku (u ODAC je to TE7022) adaptována na frekvenci hodin v PC, ale tato frekvence (a následně i takt DACu) je konstruována z lokálního oscilátoru pomocí fázového závěsu.
Takže všemi obávaný jitter v takovém případě nepřichází z PC, ale z lokálního oscilátoru. Především z blbě udělaného fázového závěsu, samotné oscilátory, ač šunty, nejsou tak problémové.
TE7022 má asi hodně dobře vyřešené hodiny, protože v ODACu to nedegraduje zvuk (narozdíl třeba od PCM2704, který kazí zvuk v HiFiMAN EF-2A nebo ve zmiňovaném ZERU). Od jednoho známého mám potvrzeno, že TE7022 hraje velmi slušně a vyrovná se některým asnychronním převodníkům.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ricccie 13. 4. 2013 12:32

Vcera sme mali s boginom mensiu session a mal som konecne moznost pocut MSII. V podstate potvrdzujem vyssie napisanu recku. Pocuval som na retazci MSII->HA160->HD650. Podla mna MSII k HD650 nepasuje, bolo to prebasovane, jedine zeby chcel niekto fakt bassmonster sluchadla. MSII napriek tomu, ze je vyrazne teplejsiecho charakteru ako ODAC, detaily nechybaju. Dokonca som v jednej skladbe pocul detail, ktory tam s ODACom nebol.
Myslim, ze oba DACky su na rovnakej urovni. MSII viac pasuje k svetlejsim sluchadlam, ODAC naopak k tmavsim.
×Auralic Aries Mini > RME Adi 2 Pro AE > Naim Nait XS2 > Dali Epicon 2
×ChordMojo | FiioM6 | ZorlooZtella> Prophile8 | ER2XR | HD660S | HD58X | K371 | DT250
×Bezdrat | Sonos Arc | WH1000XM3 | WF1000XM4 | GalaxyBuds+
Ricccie
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků