[recenze] STAX SR-404

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bogino 27. 9. 2012 13:03

Elektrostaticke sluchadla su tak ojedinela vec, ze mozu vyzerat hocijako a vlastne by bola skoda, keby vyzerali tuctovo. Ja zeriem ako "technologicky" design Staxov, tak aj "retro" design DiY. :) Dolezite je, aby boli pohodlne.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boriscz 27. 9. 2012 14:22

Fandim Hergarokovi , má veškeré podklady k práci elektrostatického měniče, postavil a ověřil vše na funkčním vzorku, pevně věřím, že je schopný k elektrostatum vyrobit slušný zes.
Když se prodají Stax nebo Jecklin Float, proč by se nemohly stát legendou třeba Hergaroky. Oslovit Hifi obec a ono se to už rozkřikne. Jo, ke slávě je sice ještě hodně práce, ale především můsí chtít.
Poslech se sluchátky při vysoké hlasitosti může trvale poškodit sluch ... tak bacha !
boriscz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 27. 9. 2012 23:09

Měl jsem tu dnes večer dalšího posluchače a ohledně SR-404 je to stále stejné - výšky šustivé, celkově hodně akční, prostor strašně široký a v rovině hlavy. Jinak oproti Alessandro MS1 mají údajně víc basů i staré STAX SR-3N... :lol:

Zkusil jsem vyhodit mušli jak jsem sliboval (tzn. tu zadní a boční mřížkovanou plastovou část) a na CDS se to moc neprojevilo - dozvuk těsně pod 10kHz se mírně zvětšil a mezi 1 a 2kHz se mírně změnil (první 1.5ms klesá rychleji, ale po 3ms je jeho úroveň stále stejná).
Takže problém bude buď v měniči, nebo v náušníku. Každopádně bych řekl, že je to vcelku neřešitelná záležitost.

EDIT: Ještě jsem zkusil vnitřní prostor náušníku kompletně vycpat tlumícím materiálem (tak, že by se tam ani ucho nevlezlo). Zmizel dozvuk těsně pod 10kHz, ale na středech se toho moc nestalo, navíc skoro úplně zmizely výšky. Tudíž bych ten dozvuk tipoval na měnič.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 15:03

Trochu více jsem poslouchal Omnii a už asi chápu, co některým lidem u SR-404 z hlediska basu chybí (alespoň tak se mi to jeví při srovnání s těmi mými). :-]
To, co jsem psal původně o údernosti není až tak pravda, je to trochu klam díky tomu, že u SR-404 je bas víc v hlavě. Po delším poslechu se jeví, že u SR-404 není bas ve skutečnosti moc úderný a že je spíš takový vzdušný, suchý. Naopak u DIY bych skoro věřil, že poslouchám naživo (obzvlášť skvěle zní buben u Omnia - Elven Lover).

Zbytek se jeví tak, jak jsem psal dříve.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davidhighend 29. 9. 2012 20:50

Hezke porovnani DIY a Stax. Zkousel jsi ty 404ky na nejakem zesilovaci od Staxu? Diky
davidhighend
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 20:59

Zatím nezkoušel, nicméně až si Kuba4 pojede zpátky pro svoje SR-404, tak nejspíš přiveze svůj STAX SRM-006t, takže pak doplním jaký bude rozdíl.

Hodil jsem zrovna do vlákna o DIY rozdílové křivky, co se týče srovnání SR-404 a DIY to ale moc neříká.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davidhighend 29. 9. 2012 21:06

Diky, ten duvod proc jsem se ptal je, ze jsem mel moznost slyset nizsi model SR303, ale na tranzistoru SRM 727II a tam se mi prave zdalo vse v poradku. Zvlaste bas byl plny, prokresleny s detajly. Velice prirozeny. Nic se nezdalo byt ostre ani vycnivajici. Uzasna vzdusnost. Tim mne prave Stax dostaly a prinutily k prodeji HD800 :)
Ale samozrejme to kazdy muze citit jinak, je to velice subjektivni.
davidhighend
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 21:38

Hmm, jednak to bude asi tím, že SR-303 budou asi méně agresivní (je-li pravda to, že od SR-404 směrem k SR-202 ubývá vyšších frekvencí), za druhé to je osobní preferencí (mě ty uřvané středy docela vadí - například Grada nesnesu, včerejšímu návštěvníkovi nevadili a Kubovi asi taky nevadí - on sám v recenzi na svých stránkách popisuje akčnost, což podle mě bude asi ono) a třetí věc je to, že bez přímého srovnání s něčím jiným bych si asi na ty středy nestěžoval.
Co se týče výšek, tak si myslím, že je to dáno zvýrazněním kmitočtů kousek pod 10kHz (tam, kde je na CSD dozvuk), po ubrání ekvalizérem je to mnohem pohodovější, ale zase tomu cosi chybí, takže to není řešení.

Záleží ale asi taky co posloucháš: na instrumentální hudbu, klasiku, jazz a kvalitní nahrávky je to celkem v pohodě. Třeba na nějaký průměrný rock už je to horší.
Spíš bych to viděl tak, že SR-404 jsou společně s mým zesilovačem moc detailní, analytické, nebo jak to nazvat. Kdežto ty DIY jsou takové pohodové a nejsou k nahrávkám tak nekompromisní.

Rád bych ale někdy postavil proti sobě SR-202, SR-303 a SR-404 na stejné zesilovači. Mechanicky jsou všechny stejné a měniče jsou jiné údajně jen u SR-202, takže se vnucuje, že SR-303 a 404 budou dost podobné.

A co vlastně máš ty? SR-404 nebo ty SR-303+SRM-727?
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 29. 9. 2012 21:48

podľa mňa sú Staxy SR-404 v pohode :)
...skôr si myslím, že otázka znie: "kde udělali soudruzi z NDR chybu?"
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 22:02

Těma sodruhama z NDR myslíš konkrétně co?

Přes to všechno měření jsem zapomněl na poslech generátoru, tady je co jsem slyšel:
SR-404:
1.8kHz špička
5.8kHz velká špička
7.5kHz velký úzký propad

DIY:
4.8kHz špička
5.9kHz velký úzký propad
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davidhighend 29. 9. 2012 22:04

Hergarok : je to jak rikas, osobni preference. A je pravda, ze posloucham uz jen akustickou hudbu, vesmes jen jazz. Uz asi starnu :)
Mam SR 007 MkII s SRM 727II. Mne tam prave na tech tristatrojkach sedelo uplne vsechno, i ty stredy jak rikas, ze byly ujecene. To mne prave neprislo vubec, spis verne. Zalezi asi taky na cem to cele hraje. Ale to si musi kazdy poslechnout sam a zhodnotit jak mu to sedi.
davidhighend
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 29. 9. 2012 22:31

Ono to bude asi hlavně v těch nahrávkách - pustil jsem si jazz a klasiku a tam vůbec nic na středech nevadí. Nejvíc mi zatím vadilo to, co jsem psal (Cranberries - Schizphrenic Playboy), ale to je doprasené ve studiu. :roll: (na druhou stranu s DIY je to v pohodě... :eh )
Navíc to s těma středama je opravdu jen v porovnání s DIY a rozdíl není při normálním poslechu citelný. Při velkých hlasitostech je ten rozdíl větší, ale stále nic extrémního, prostě to tam jen je.
SR-404 jsou i tak stále špička, o tom není pochyb!
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 11. 2012 00:19

Jak jsem sliboval ... srovnání se STAX SRM-006t.
FTF.jpg
DIY vs. SRM-006t

FTFI.jpg
DIY vs. SRM-006t uvnitř

Zatím mám naposloucháno hodně málo, takže komentovat budu později. Jediné, co se dá říct, je to, že prostor je u obou zesilovačů odlišný. Kombinace obou STAXů se k sobě dle prvotního dojmu hodí dobře, protože SRM-006t odstraňuje to (pro mě) nepodařené podání prostoru.

Nějaká čísla:
SRM-006t:
Přeslech R=>L 54dB, L=>R 38dB, stejné přeslechy jsou i bez SR-404.
Max 280Vrms naprázdno, se SR-404 se 40kHz sinus deformuje na 280Vpp (bráno od oka na osciloskopu).

DIY zesilovač:
Přeslech R=>L 68dB, L=>R ~ stejně, bez SR-404 >74 dB (citlivější měřák se mi nechtělo vytahovat O:-) ).
Max 420V rms naprázdno, se SR-404 se 40kHz sinus deformuje na 240Vpp (opět podle osciloskopu).


Pokračování příště...
EDIT: chybička...
Naposledy upravil Hergarok dne 4. 11. 2012 18:35, celkově upraveno 1
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 4. 11. 2012 17:34

... pokračování teď: :love:

Ještě dvě čísla:
SRM-006t: při 20kHz fázový posun 43° při 210Vrms, se zátěží totéž.
DIY zesík: při 20kHz fázový posun 18° při 210Vrms, se zátěží totéž. (BTW, oboje je docela dost)

K tomu, co jsem napsal dříve - s tou odlišností prostoru to není tak žhavé. Je to znatelné jen se SR-404 u kterých scéna s DIY zesilovačem jakoby prochází hlavou. Se SRM-006t se scéna posune malý kousek dopředu. U DIY sluchátek není tenhle rozdíl prakticky znatelný.


Teď ke zbytku, testoval jsem to jak se SR-404, tak na DIY sluchátkách. Shrnul bych to jednoduše tak, že zesilovače si jsou hodně podobné (osobně mě to nepřekvapilo).

Rozdíly jsou v tom, že SRM-006t má pocitově víc vyšších basů i přes to, že je frekvenční charakteristika rovná. Osobně jsem názoru, že je to dáno lampami (zkušenosti s lampami moc nemám, ale dělal jsem jeden takový rádoby OTL lampáč a tam byl s basy problém podobný). Výsledkem je třeba to, že u Haydnova smyčcového kvartetu zní violoncello na SRM-006t temněji než na DIY zesíku ("je víc slyšet dřevo" ... zajímavý termín :mrgreen: ). Pro DIY sluchátka to není zrovna ideální, protože ty jsou samy o sobě nepatrně temnější a na můj vkus je to pak trochu moc. K SR-404 to ale nevadí, spíš naopak.

Druhá věc jsou transienty a výšky. Oboje se projevuje obdobně na obou sluchátkách. Co se týče výšek, tak na SRM-006t jsou oproti DIY zesíku jiné, snad uhlazené, činely rozhodně zní trochu jinak. Co se týče tranzientů, tak ty u SRM-006t trochu pokulhávají vůči DIY zesíku. Např. tleskání u flamenca u SRM-006t zapadá do pozadí ve srovnání s DIY zesíkem. Stejně tak třeba drnknutí u kytary nebo úder kladívka v klavíru není se SRM-006t tak výrazný jako u druhého zesilovače.
Tahle "druhá věc" je asi dost o osobních preferencích. Mě vyhovuje spíš můj zesík, ale mnozí by ho asi označili jako agresivní, nebo ostře znějící. Rozdíl mezi jednotlivými zesilovači dost možná souvisí s tím velkým fázovým posunem na výškách u SRM-006t. :?:

Na závěr bych to shrnul tak, že oba zesilovače jsou si podobné, ty rozdíly jsou vcelku malé. Po srovnání mi bylo celkem jasné, proč se dává SRM-006t jako set společně s SR-404 - prostě se k sobě hodí. :-)
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 4. 11. 2012 18:53

Mohou být ty různé přeslechy u zesilovače Stax způsobeny regulací hlasitosti? Nebo je problém někde jinde?
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků