[recenze] Sennheiser HD 515

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Martin2133 30. 8. 2012 13:07

Ahoj :-)

chtěl bych něco málo napsat o sluchátkách, které nejsou zrovna žhavé téma a bývají i v celku přehlížena, většina lidí rovnou investuje do sluchátek jako HD 555/558, nicméně mě se dostala pěkná nabídka s výraznou slevou v obchodě sluchatka.net (děkuji za ochotu prodávajícího a jeho vstřícnost k zákazníkům) a proto jsem se rozhodl si je koupit.

Specifikace
- konstrukce - Otevřená, dynamická, cricumaural
- frekvenční rozsah - 14-26,000 Hz (-10 db/1 Khz)
- zkreslení - 0,2%
- citlivost - 108 db (1 khz/1 Vrms)
- impedance - 50 ohm
- hmotnost 255g (bez kabelu)
- kabel - 3m OFC měď - do jedné mušle - 6.3 mm jack s redukcí na 3,5mm
- tlak na hlavu - +- 3,5N
- dlouhodobé max. zatížení - 500mW

Balení
Tak to je určitě první věc, která potěší a dodá pocit, že jste koupily sluchátka z lepší společnosti.

Popis
Hmm ačkoliv to tak na obrázkách možná nevypadá, tak sluchátka vypadají mnohem lépe. Sluchátka jsou sice z plastu, ale z kvalitnějšího, je houževnatý a vypadá, že něco vydrží, ovšem o zem bych snimi určitě nebouchal. Na ven jsou nepoužitelná, jsou to jednoznačně sluchadla na doma. Jsou lehká a sakra pohodlná, dost na tom má zásluhu, že náušníky jsou z Veluru a polstrování na mostě taktéž. Ani po 4 hodinách jsem neměl potřebu dávat si pauzu a mušle jsou opravdu velká a prostorná, žádné tlačení uší se nekoná a přítlak je tak akorát.

Na čem testováno
PC s Asus Xonar DX/XD

Poslech
Hudba a hry, to je jediné co mě zajímá a z 85% jen hraní.

Hudba
- Linkin Park (Numb)
- Infected Mushroom (Suliman)
- John Murphy OST 28 týdnů poté (Cottage Attack)
(foobar2000 v.1.1.11, .Flac)

Hry
- Crysis 2
- CoD Modern Warfare 3
- StarCraft 2
(5.1 Dolby HeadPhones)

Hudbo hraj
No a co nás zajímá nejvíce? Jak to přeci hraje. Sluchátka se rozehrávají nějakých pěkných 50 hodin a zvukově se už hezky vybarvila, takže určo můžeme jít na to. První věc co co mě určitě zaujmula je jednoznačně hlasitost. Sluchátka dokáží hrát velice nahlas a proto si hned u mě získala obdiv. No a nejenže hrají nahlas, ale také ne nijak výrazně zkresleně i na vyšší hlasitost. Další věc co jsem požadoval a co mě zaujmulo byla bassová složka. Bassy jsou rychlé, sice méně přesné, za to silné a určitě splňují mé požadavky na bassovější sluchátka. Středy jsou jasně slyšitelné, bez nějakého výrazného přehlížení. Výšky, jsou asi nejslabším článkem, na vyšší hlasitost dokáží být agresivní a ženský pronikaví hlas dokáže mým uším dát výprask, ale kamarádovi se naopak výšky líbí. Nicméně s lehounkým ubráním na hlasitosti se podání, no jak to říct, uměrní se stálé dobrým podáním bassu. Co musím pochválit je krásný přednes i na nižší hlasitost, kde bych tomu i věřil, že ten frekvenční rozsah není vycucán z prstu. Prostor není nijak konzertový, je spíš skromný, ale je tam.

Gaming
Ať už zastáváte názoru, že když sluchátka zvládají dobře hudbu tak budou dobře zvládat i to ostatní nebo ne tak stěmahle krasavcema si budete připadat jak v sedmém nebi nebo alespoň já jsem si tak připadal. Třeba u takového Crysis 2 je zvuk přesně takový jaký jsem si ho přestavoval, výbuchy jsou velice úderné a je i slyšet doznění výbuchu s lehkým duněním. Ačkoliv to všude bouchá tak stejně můžu slyšet slyšet svou zbraň jak hezky přiděluje střely nepřátelům a ty badass hlasy postav vyvolají pocit jak v kině, chrapot s lehkým bassovým nadnesem vás donutí poslechnout rozkaz. Hvizdot střel kolem a detaily jsou jasně zřetelné a to je velké plus. Prostoru při poslechu není co vytknout a obzvlášť ne s Dolby HP.

Nicméně, jsou to pořád cenově přijatelná sluchátka a dokáží bezproblémově nadchnout, tak i leckoho zklamat. Určitě nedoporučuji integrované zvukovky a obzvlášť ty na levnějších deskách jako mám já. Není nutno to nějak rozepisovat, prostě právě na těchto sluchátkách jsou znát její neduhy. Pak na zesilovači bych to nepřeháněl s přidáváním na bassech, zvuk je pak značně zkreslený a pak vás to donutí přidat na výškách, ale to by vás pak ženský jekot donutil dát si pálkou přes hlavu.

Tak jak ?
Za mě určitě ano. Ikdyž cena kolem 2.600 Kč u jiných obchodů by mě asi přesvědčila o tom si to rozmyslet a vyzkoušet jiné kousky, tak i přesto věřím, že bych si tato sluchátka koupil. Zvuk je takový teplejší, přikreslenější, s větším důrazem na bassy, čili přesně to co jsem hledal.

Pár Ano/Ne
+ Kvalitní plasty a dobrá konstrukce
+ Nízká váha
+ Design
+ Zábavnější podání zvuku
+ Podání bassů
+ Komfort
_____________________________
- Výšky by chtěly doladit a usměrnit
- Ačkoliv jsou plasty houževnaté, přesto by se mělo zacházet snimi opatrněji
- Nevhodná na ven (určené na doma)
- Jsou celkem velká, malá hlava nevadí, ale menší uši jako ty moje jsou jak v chrámě
- Přínosem je lepší zdroj zvuku, vyvaroval bych se integrovaným zvukovkám (můj názor)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doufám, že tato recenze bude alespoň někomu nápomocná a ještě bych chtěl zdůraznit, je čistě subjektivní a né každému by mohl zvuk vyhovovat. Vybírejte ušiskama.
Přílohy
DSC_0001.JPG
Foceno foťákem na mobilu, takže pokud možno omluvte kvalitu.
Naposledy upravil xxxdvorixxx dne 30. 8. 2012 13:33, celkově upraveno 1
Důvod: přídávám do uživatelkých recenzí
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Domingster 30. 8. 2012 23:03

Prosímtě, co myslíš tím 5.1 Dolby Headphones? Nějaký plugin, či co? Celkem jsem něco takového sháněl, ale nemohl jsem sehnat. Sehnal jsem akorát Dolby Headphones v PowerDVD, ale na hraní nic.
Domingster
Junior

Odeslat příspěvekod Martin2133 30. 8. 2012 23:14

Ahoj, no vlastně to by mělo být něco takového, je to software té zvukovky, rozvádí stereo zvuk do šesti kanálů, dokáže i osm, čili 7.1, ale moc dobře to nefunguje, zvuk je trošku ztlumený a jakoby kolísá se mi zdá, ale nastavení 5.1 funguje dobře, no dobře, prostě lépe to vykresluje prostor, když někdo mluví ve hře tak jsem to zkoušel, že jsem se kolem něho obracel a poslouchal a bylo pěkně slyšet odkud zvuk přesně jde, dost mě i překvapilo jak jsou slyšet zvuky i za tebou, dobrá věcička, jen škoda, že to nemá nějakou funkci na přidání bassu, jen equalizer, stím si musí člověk krapet vyhrát, ale ty Senny 515 mají bassu dost. Samozřejmě musíš mít tu zvukovku aby to fungovalo, Asus Xonar DX/XD mám já a funguje dobře, její rival Creative Recon3D, má tu výhodu, že má dedikovaný sluchátkový zesilovač a také TruStudio, což je něco jako Dolby HeadPhones, ale tu jsem bohužel nezkoušel.

Jinak ze softwaru je ještě SRS, ale to jsem zkoušel jen na reproduktorech a jen free verzi a pak je ještě Rapture 3D ale to myslím funguje jen s hrami od Codemasters, nicméně, pokud máš dobré sluchátka tak bych si našel nějakou zvukovku lepší, třeba ten Asus, je to mnohem lepší než si kupovat sluchátka 5.1, hrajou dle mého zázoru hůře a někdy umějí být i dražší :-D
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Domingster 30. 8. 2012 23:20

Ok díky moc za tipy. :)
Domingster
Junior

Odeslat příspěvekod Martin2133 30. 8. 2012 23:23

Nemáš zač :-)
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Domingster 31. 8. 2012 00:21

Tak jsem zkusil SRS a musim říct, že to je super, poznám odkud na mě kdo střílí apod. Akorát mi přijdou výstřely hodně tlumené. Představoval bych si je pořádně bassové, víš co. :D Ale jinak doporučuji všem. ;)
Domingster
Junior

Odeslat příspěvekod Martin2133 31. 8. 2012 00:40

Tak tipuji, že máš free verzi, je dost osekaná pochopitelně, nicméně hardware je hardware, ta zvukovka je znát :-)
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků