Kameru nebo raději kvalitní foťák

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod tetref 28. 6. 2012 20:08

No, já si koupil Canon 600D a umí natáčet full HD video 25 snímků/s. Koupil jsem ho samozřejmě hlavně na focení ale podpora videa potěší. Když bych ho měl porovnat s klasickou videokamerou, tak mi vadí několik věcí:
1. Při natáčení špatně ostří na autofokus (u seťáku je slyšet zvuk ostřícího motoru), takže namáčknu spoušť při AF a pak přepnu na manuál a ostřím ručně
2. ruční zoomování není tak plynulé jako u videokamer, kde je to řešené tlačítky
Mám ho krátce, takže nevím jak dlouho dovede nahrávat na jednu baterii a jestli se bude přehřívat při delším natáčení.
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HellraiserPecos 29. 6. 2012 08:50

Ahoj.
jestli si ještě nekoupil, tak doporučuju SONY HX9V - koupil jsem ho a má jak pěkný fotky tak i video super (navíc ve FullHD 1080p/50 - což je maso - jen je to ve formatu .ts2, nebo tak nějak :-))

S foťákem jsem spokojen, a nástupce HX20V má fakt brutální odšumování, ten HX9V je v pohodě. TZ30 jsem měl taky ve hledáčku, ale nakonec se rozhodl pro HX9V, který mě nadchnul. Pokud ještě seženeš, tak ber. já ho koupil v setu s baterkou, obalem a kartou 8GB za 7.990,- , samostatně tehdy stál 7.190,-
Super koupě za tu cenu :-)
HellraiserPecos
Junior

Odeslat příspěvekod Žíža 29. 6. 2012 10:17

vanDave: dívám se na ty recente z dcresource.com, ještě mě zaujal Nikon Coolpix S9300, co na něj říkáš ? Jinak jsem zvyklý na canony, takže bych nejraději vybíral něco od něj, video SX260 vypadá taky celkem pěkně. U sony HX10 se mi taky moc nelíbí, že blesk dělá stín při focení na nejkratší zoom.

Jinak mám trochu zmatek v uvádění formátu videa, Canon píše 1920x1080@ 24snímků/s, Sony u HX10 uvádí 1920x1080 50i, co je lepší ?
Forman r.94, BMM 40kw (6,3-6,9L) -> Octavia combi Collection r.03, 1.8T 110kw (6,3- 6,9L na 16")
Každé auto žere skoro stejně, vše záleží na řidiči !
Žíža
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HellraiserPecos 29. 6. 2012 10:52

50i si myslím, ale už to natáčí v jiném formátu (právě ten .ts2 nebo .mts teď nevím) ale zase u těch foťáku by snad jít mělo (u SONY HX9 to jde) nastavit video 30fps třeba. Protože to 50i bys musel potom doma asi převést aby jsi to měl kde pustit :-).
Ale nevím jestli to píšu správně tak ať se kdyžtak vyjádří zkušenější ;-)
HellraiserPecos
Junior

Odeslat příspěvekod tetref 29. 6. 2012 11:56

Tam někdo zezačátku psal, že Canony umí jen 24fps. Tak to už neplatí u současných strojů, já mám na 600D tyto režimy:

FullHD 1920x1080 - 30, 25 nebo filmový 24fps
HDready: 1280x720 - 60 nebo 50

50i znamená interlace - prokládané, tzn. 50 půlsnímků, pohyb byl na starších klasických televizorech plynulejší. Ale pokud to budu chtít zpracovat na PC a odstranit prokládání je s tím více práce. A jde o to jestli to má cenu u dnešních LCD, LED zobrazovačů cenu, když nefungují z principu v prokládaném režimu.

Takže si myslím, že FullHD se určitě hodí u víc na záběry podobné filmu, kdežto HDready s 50fps na rychlejší pohyb, sport atd..
Mluvím samozřejmě o Canonu 600D, ten neumí progresivních 50p při FullHD. Těžko říct, proč ho neumí, možná nezvládně větší datový tok. Při 25p je to 330MB/min při ukládání do formátu MOV...
tetref
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HellraiserPecos 29. 6. 2012 12:39

Aha tak teď mě to došlo, že ta HX9V umí 50p nikoli 50i (nebo umí oboje) :-)
viz zde: http://www.digimanie.cz/art_doc-B3E32BD ... 08E72.html
HellraiserPecos
Junior

Odeslat příspěvekod wolf9 29. 6. 2012 15:00

Ještě jeden rozdíl o kterém se ale moc nemluví. Objektivy foťáků obvykle nebývají parfokální, tj. při změně ohniskové vzdálenosti se změní vzdálenost zaostření. Jinak řečeno - když při natáčení zoomujete, obraz se vám rozostří a ani nejrychlejší autofokus to nedokáže kompenzovat tak, aby to nebylo vidět. U videokamer naopak bývá tenhle požadavek na objektivy samozřejmostí.
wolf9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HellraiserPecos 29. 6. 2012 15:34

Já ti nevím, ale u zde, jsem si nijak výrazného neostření nevšiml.
http://www.youtube.com/user/megapixelcz ... ?query=hx9 . nějak mě to neruší při natáčení. Otázka jak jsou na tom ostatní foťáky. Kameru jsem v ruce neměl takže netuším, ale na foťák si myslím že zaostřování i při Zoomu dobrý ne?
HellraiserPecos
Junior

Odeslat příspěvekod vanDave 29. 6. 2012 15:47

K rozostření obrazu při zoomování může dojít, hodně na tohle trpí Olympusy, ty mají celkově nekvalitní videa.

Kamarád má Nikon S8100 a pokud se nezapne kontinuální zaostřování, tak rozostření při zoomování může dojít, když se zaplo kont. zaostř., tak to bylo bez problému. Co jsem se už dřív díval na videa, tak Sony a Canon obvykle bez problému, max dojde k rozostření při hodně velkém zoomu (velký zoom na hudebnííky ve videu z koncertů na youtube), ale není nic jednodušího než si to zkušební zoomovací video třeba u 2 kandidátů vyzkoušet na svou SD kartu na prodejně Megapixel/Aaron/Electroworld.

Canon 600D podle recenze na dcresource právě kontinuální autofokus ve videu nemá.

HX9 je opravdu dobrá mašinka, na videa v tý ceně před rokem nic lepšího nebylo, váhal bych mezi ní a novými Canony SX 240/260, pokud už při FullHD rozlišení zvládají 30sn/s (který už je naprosto dostačující a video nepůsobí trhaně při rychlých pohybech (ať už foťáku nebo snímaných objektů))

Pro současný TV/PC je lepší progresivní režim (30p/50p) než prokládaný (30i/50i), ve videu můžou být u prokládanýho režimu vidět vodorovný čáry/řádky, hlavně při prudkých pohybech ve vodorovným směru, což je vidět třeba v některých recenzích videokamer Samsung na digimanii.


Diskuze o kvalitě videí z foťáků + ukázky
http://forum.digiarena.e15.cz/viewtopic ... &t=1151324

HX9 http://www.youtube.com/watch?v=3Sk74uU0BPU&feature=plcp
SX260 http://www.youtube.com/watch?v=CNdX6rud ... r_embedded

SX230 s 24p http://www.youtube.com/watch?v=Gj6Rj9k3vIo&feature=plcp

u sony mně přijde trochu jasnější zvuk, třeba to zacinkání šaliny :-))
Canony mně přijdou zvukově, jak kdyby byla přes mikrofony hozená deka, kolem foťáku projede auto a ve zvuku to pomale není poznat
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 3. 7. 2012 07:48

Dlouho jsem vybíral, zda kameru nebo foťák. Mám už 10 let miniDV JVC videokameru, ale když manželka natočila kvalitnější video s mobilem Nokia N8, tak jsem zpozorněl a začal vybírat. Jako uživatel Nikon DSLR jsem si nejprve půjčil nejnovější zrcadovky, které umí natáčet video, ale byl jsem tím totálně zklamaný. Kvalita výborných objektivů se na záznamu moc neprojevila, asi proto, že z 16 MPx snímače D7000 se evidentně online nepřepočítává na Full HD, ale vybírají se jen některé pixely a zbytek se zahazuje. No a ještě horší byla ergonomie držení foťáku s těžkým objektivem v rukou před sebou a nakonec kontinuální autofokus sice doostřuje, ale děsivě "houpá", takže je to nepoužitelné jak přejede a vrací se, někdy až nadvakrát. Prostě objektivy optimalizované na ostření odrazem přes zrcátko na AF senzory, které se u videa použít nedají. Pak jsem si půjčil současné videokamery okolo 20 tisíc a nebyl jsem vůbec nadšený z kvality obrazu a absence hledáčku mě u kamery taky nenadchla. Kompakty v horším světle mají obraz strašně rozpatlaný, tak jsem nakonec zkoušel bezzrcadlovky. Rychlostí a spolehlivostí doostřování v nich absolutně dominuje Nikon 1. Jako foťák určitě není mezi bezzrcadlovkami na špičce, ale ve videu to převálcoval. Nesrovnával jsem se specializovaným a drahým Panasonicem GH, ale s běžnými bezzrcadlovkami v Electroworldech a tam se Nikonu 1 v doostřování běhěm natáčení přibližoval jen jeden Sony NEX, jinak nic, ani vychvalovaný Oly E-P3. No a kvalita obrazu ve videu je vynikající. Zřejmě rychlý procesor zvládne online resamplovat na rozdíl od D7000 nebo je v tom jiný fígl, ale fakt je, že z J1 a objektivu 10-30 je fotka horší, než z D7000 + objektiv 85/1.8G, ale video lepší. A to je opticky 85/1.8G opravdu špička. Nikon 1 samozřejmě má nevýhody na video - jako všechny foťáky ergonomii, ale když je lehký, tak se s ním zachází lépe, než se zrcadlovkou před tělem, pak pochopitelně omezený zoom, existuje sice 10x zoom objektiv 10-100 s motorickým zoomem na video, ale nesmyslně drahý. Skoro nejhorší je v interiéru klesající světelnost se zoomem f/3.5-5.6 v případech, kdy je ISO na doraz, tj. 3200. Obraz se pak zazoomováním ztmaví, protože už foťák nemá oproti 10mm f/3.5 jak kompenzovat když má najednou f/5.6 a k tomu ISO na doraqz a čas na doraz. Naštěstí v interiéru lze filmovat na široké ohnisko a časem se k tomu světelnější objektivy dělat určitě budou. Ovšem za 12 500 Kč je z toho kvalita videa opravdu parádní - barvy, ostrost, dynamický rozsah, kvalita ve špatném světle, .....
FotoABC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mumuk 25. 7. 2012 13:09

Na video jedině Panasonic GH2, zas tak drahý taky není a to video je ohromujicí (sám mám GH1). Hacknout tělo, a vesele natáčet ;) Za ty prachy to stojí, navíc ty fotky jsou super a nabízí mnohem lepší využití než Nikon 1 (který navíc Nikon vyřadil z podpory a výroby).
Počkal bych jestli Panasonic odhalí GH3 a pokud ano tak šel do něj ;)
mumuk
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 25. 7. 2012 15:50

FotoABC píše:Jako uživatel Nikon DSLR jsem si nejprve půjčil nejnovější zrcadovky, které umí natáčet video, ale byl jsem tím totálně zklamaný. Kvalita výborných objektivů se na záznamu moc neprojevila, asi proto, že z 16 MPx snímače D7000 se evidentně online nepřepočítává na Full HD, ale vybírají se jen některé pixely a zbytek se zahazuje.


Interpolaci při videu z plného rozlišení AFAIK nedělá (skoro?) žádný foťák, všechny vybírají pixely.

Pokud jde o kvalitu, tak jste musel někde dělat chybu, já s D7000 natočil amatérský film a kvalita obrazu byla výborná. Ale souhlasím, že na domácí video to není nic moc právě kvůli neergonomičnosti a nepříliš dobrému autofocusu.
lemming
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 25. 7. 2012 15:54

mumuk píše:Na video jedině Panasonic GH2, zas tak drahý taky není a to video je ohromujicí (sám mám GH1). Hacknout tělo, a vesele natáčet ;) Za ty prachy to stojí, navíc ty fotky jsou super a nabízí mnohem lepší využití než Nikon 1 (který navíc Nikon vyřadil z podpory a výroby).
Počkal bych jestli Panasonic odhalí GH3 a pokud ano tak šel do něj ;)


Cože? :shock: Zrovna váhám mezi Nikonem J1 a Canonem S100, potřebuji něco relativně malého, s čím mě pustí i na fesťák.
1" Nikon končí úpně a bude nástupce nebo začne s vývojem od začátku a bude něco Micro 4/3 nebo s čipem APS-C jak je Sony NEX?
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stany055 11. 8. 2012 14:35

Ja bych doporucil z nejnovejsich fotaku panasonic TZ 30,mrknete na youtube,hlavne na koncerty,festivaly,skvele zvlada basy....
stany055
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MAK_cz 3. 9. 2012 18:20

vanDave píše:...
. . .

Pro současný TV/PC je lepší progresivní režim (30p/50p) než prokládaný (30i/50i), ve videu můžou být u prokládanýho režimu vidět vodorovný čáry/řádky, hlavně při prudkých pohybech ve vodorovným směru . . .



30i neexistuje, prokladanych byva 50i a 60i.
Pro pc je samozrejme vhodne pouzivat progresivni zaznam, idealne shodny s frekvenci monitoru, tedy lepe 60p a 30p nez 50p. Nastesti je mozne dnes kupovat po internetu kamery urcene pro 60Hz misto nasich 50. Pripadne prenasatavit u dslr ci nekterych kamer v menu
MAK_cz
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků