iMod: o co jde a jak upravit?

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod krovak_cze 21. 1. 2012 23:23

dovnitr? nemas sanci :D das dva wima paralelne a mas kapacitu co potrebujes :) na to jakej maj vliv na zvuk proti nejakejm nichiconum stoji par korun
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ohm711 22. 1. 2012 00:23

krovak_cze píše:na to jakej maj vliv na zvuk proti nejakejm nichiconum stoji par korun

Trochu se ztrácím... 8-S Lepší než Nichicon nebo horší?

Zaujala mě varianta, kdy se z 5g 30GB vyhodí disk a nahradí se CF 32GB kartou. Pak by mělo přibýt nějaké místo...
Ohm711
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 22. 1. 2012 00:51

Nevim proč řešíš místo, prostě to hoď do Lod kabelu.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ohm711 2. 4. 2012 23:43

Zdravím,
tak jsem se tedy dopracoval k tomu, že udělám mod.
A pro případ, že by to někoho mohlo zajímat jsem se rozhodl sepsat několik řádků a přiložit pár fotografií (po kliknutí v plném rozlišení 8-) ).
Mám k dispozici jen několik let starý mobil, ale myslím, že pro orientaci bude kvalita fotek ucházející.

Takto to začalo. Starý, ošklivý, bílý iPod Video 30GB s vadným diskem.
Obrázek

Spolu s modem jsem se rozhodl udělat i takovou menší repasi. Bílá varianta mě zrovna moc nenadchla a tak iPoda předělám na černou.

Před tím, než jsem se do modu pustil, jsem na netu viděl spousty fotografií a nepřišlo mi, že by součástky byly nějak extrémně malé na to, aby se daly v pohodě vyndat.
Když mi iPod dorazil a já jsem jej otevřel, tak jsem se nestačil divit, jak jsou součástky ve skutečnosti malinké a dostal jsem trochu strach, že to asi bude mnohem těžší, než se podle fotek zdálo.
Trochu jsem zaostřil hrot na pájce a pustil jsem se do vyndávání součástek. Než jsem se nadál, tak byly všechny pryč a celkem jsem se divil, že to šlo tak hladce.
Vyndal jsem dva kondíky nad DACem, dvě cívky u dock konektoru a pod nimi další 2 kondíky.
Někde jsem četl, že se nejmenší kondíky vytahovat nemusí, ale já jsem je vyndal. Byl pak lepší přístup k součástkám nad nimi.
Po pravdě řečeno jsem strávil mnohem víc času snahou vyfotit ona místa, než samotným vyndáváním součástek :-D .
Obrázek
Obrázek

Abyste si mohli alespoň trochu udělat představu o velikosti součástek, tak jsem je pro porovnání vyfotil s klasickým 3.5mm Jackem.
Obrázek

Po odpájení součástek nastala poměrně velká pauza, než dorazí všechny potřebné komponenty, a tak jsem iPod zase složil. Když jsem si s ním hrál, tak mě hodně zaskočilo, že sluchátkový výstup fungoval úplně normálně. Čekal jsem, že odpájením součástek jsem zvuk úplně odřízl. Když jsem mrkl na stránky originálního iMODu od red wine audio, tak tam je uvedeno, že sluchátkový výstup u iPodu 5G zůstává beze změny. Takže je to asi OK.
Když jsem chtěl brát výstup z dock konektoru, tak to podle očekávání nehrálo.

Prohledal jsem doma všechno možné, ale nikde jsem nenašel vhodný drát. Některé by vyhověly, ale izolace byla moc silná. Jediný relativně vhodný drát byl z nějakého čínského audio kabelu, ale to byl zase totální šmejd, protože pod izolací byly asi jen 3 žilky a navíc už zezelenalé.
Tak jsem se rozhodl, že objednám doporučovaný postříbřený drát z USA.

Na této fotografii jsou věci, které jsem do iPodu přidal navíc. Redukce ZIF – CF, 32GB CF karta, postříbřený drát, Kondenzátory Nichicon MUSE BP 47uF/10V
Obrázek

Zajímalo by mě jaký by byl rozdíl ve zvuku, kdybych použil doporučované Black Gate kondenzátory. Nějaký asi určitě, když BG stojí 30$/ks a Nichicon nestojí ani dolar. I přesto jsou BG doporučovány.

Když se mi věci doma sešly, tak jsem se hned vhnul na provedení modu.
Přišla na řadu první těžší věc – připájet dráty nad DAC. Jelikož se jednalo o relativně velké plošky pro pájení, tak to šlo bez větších problémů.
Obrázek

Mnohem horší bylo připájení drátů ke spodní části. Plošky pro pájení jsou mnohem menší a navíc jsou dost blízko další součástky. Chvíli jsem se snažil drát připájet, ale nedařilo se. Začínaly se mi čím dál tím více třást ruce a cín už byl přehřátý. Po chvilce se mi podařilo drát připájet a rozhodl jsem se lehce zkusit, jestli drží. Zkusil jsem to ale trochu moc a utrhnul jsem drát i s ploškou pro napájení. :-[
Naštěstí se nic neděje, protože kousek vedle jsou další plošky, na které je to možné připájet. Tam už je i víc místa a tak připájení obou vodičů už nebyl žádný problém.
Obrázek

Možná někoho podle fotek napadne, proč jsem kupoval tak silný drát, když jsem věděl, že místa pro pájení jsou malá. Tak věřte, že drát s izolací má průměr cca třičtvrtě milimetru.
Celkem jsem mod dělal asi dvě hodiny, ale hodně času mi zabralo naplánovat, kam co přijde.
Původně jsem chtěl kondenzátory umístit do spodní části, ale tam se moc nechtěly vejít. Problém byl, že redukce na CF je dost silná a kondenzátory byly oproti původnímu plánu o něco větší.
Kondíky jsem tedy umístil nahoru nad kartu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Nevím do jaké míry je dostačující FiiO E11 jako zesilovač, protože co jsem viděl na netu fotky, tak všichni měli zesilovač minimálně 2x vetší než samotný iPod... :oops:

Celkově jsem tedy na iPodu prováděl tyto úpravy: Výměna předního krytu, baterie a click wheelu + střed click wheelu z iPodu 6G, který je kovový a promáčknutý - nádhera :love: . 30GB HDD jsem vyměnil za 32GB CF kartu. A pak samozřejmě mod.

Mám drobné problémy se softwarem. Originální je ucházející, ale obrovský problém jsem měl v tom, že přeskakoval skladby v ALAC. Například když jsem si otevřel jedno album a pustil jsem si první song, tak se mi přehrály jen liché skladby. Toto činilo origo software nepoužitelný. Napadlo mě, jestli to není nějak spojeno s CF kartou, ale naštěstí nebylo.
U MP3 to nedělalo a tak jsem hledal příčiny a nakonec jsem přišel na to, že stačí na konverzi souborů použít jiný program. Pak už iPod bez nejmenších problémů přehrává ALAC.
Je to můj první iPod, který má tento problém. U jiných iPodů není problém i se soubory z prvního konvertovacího programu. Ty jsou ale novější než tento.
Škoda, že tam nejde nacpat firmware z novějších iPodů classic, ten je přeci jen někde jinde.

Alternativou je RockBox. Na Clipovi+ ho používám od prvního dne a nemůžu si ho vynachválit, ale na 5G mě vůbec nechytl.
Nejvíc mě štve, že nefunguje typické cvakání z vestavěného buzzeru :grr: . Je možné ho zapnou pouze do sluchátek. Další oříšek jsou skiny. V dostupné stovce jsem nenašel ani jeden, který by mi plně vyhovoval. Nakonec jsem jich několik zkřížil a na tu bídu to jde.
Pak je tu problém v tom, že RockBox někdy nenačte některé covery.
Jako plus jsou rozsáhlé možnosti nastavení a systémové info. Stav baterie v % je rovněž výborný.
Zarazilo mě, že v RockBoxu jde ovládat hlasitost výstupu z dock konektoru.

Výdrž baterie v origo softwaru při přehrávání bezztrátových formátů je něco přes 10 hodin. Není to nic extra, ale na takto staré zařízení to jde. Navíc při přehrávání bezztrátu se asi procesor tolik nefláká jako u nových zařízení :mrgreen: .
V RockBoxu je výdrž při přehrávání těch samých bezztrátových formátů cca 18 hodin.
Rozdíl je to obrovský, až neuvěřitelný, ale testoval jsem to několikrát a je to tak.
Vzhledem k tomu že mi FiiO E11 vydrží také zhruba 10h, tak vyšší výdrž baterie v RockBoxu není nijak podstatná.
Zatím budu používat origo, ale RockBox mám v záloze...

A teť ta nejdůležitější věc, která Vás všechny nejvíce zajímá a ke které Vám toho moc neřeknu: ZVUK.
Zatím ještě není iPod pořádně zahořený a poslouchal jsem ho sotva pár minut.
Nemám sluch na to, abych poznal nějaké rozdíly mezi běžnými MP3 přehrávači, ale že je zvuk z tohoto iPodu lepší mi přijde slyšitelné ihned. Zhruba bych asi souhlasil s tím co uvádí RW audio - detailnější zvuk, lepší basy a výšky, větší prostor.
Myslím ale, že pro citlivé ucho bude rozdíl velmi výrazný.
Poslech mi přijde celkově mnohem zábavnější a záživnější. A to byl účel.
Věřím tomu, že mi to hraje dobře a to mi stačí… :mrgreen:
Sluchátka mám Vsonic GR07, ale třeba budu mít časem i něco na míru :oboze.

Zatím mi ještě nedorazil nový přední kryt a ukázalo se, že se zásilka pravděpodobně ztratila a tak mi ho prodejce zaslal znovu. Jelikož bude doručení trvat dalších X týdnů a kryt není pro tento mod nijak důležitý, tak jsem se rozhodl sepsat to tu bez něj. Chybí tedy fotografie finálního iPodu, ale jelikož se jedná na pohled o obyčejný iPod Video, tak to nevadí...

Celkem mě tato sranda vyšla na nějakých 2500Kč (nepočítám zesilovač, který jsem si koupil už na podzim a v té době jsem ještě ani nevěděl, že nějaký iMOD existuje ;-] ). Největší investicí byla CF karta, která spolkla přes polovinu z celkové částky, pak samotný iPod a nějaké ty korunové (dolarové :-) ) položky okolo (zbytek).

V této souvislosti jsem si poprvé za život koupil album a rovnou dvě 8-P .

Kdyby si chtěl taky někdo udělat mod, tak mi tu zbyly ještě 2 kondíky a hodně drátu…

Mezi vyfocenými fotkami jsem našel i pěkné zaostření na DAC... 8-D

Moc děkuji EKKARovi za rady ohledně kondíků. :tleskani
Ohm711
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 3. 4. 2012 00:33

Hodně dobrý!
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 4. 2012 12:13

Blahopřání - český ručičky furt ještě nevymírají... :-D
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ohm711 5. 4. 2012 19:48

Díky :love:
Dneska mi dorazil přední kryt (číňan to poslal expres) a tak je iPod kompletní. Teť jen doufám, že ho nebudu muset v brzké době zase kvůli něčemu otevírat...
Jinak před pár dny vyšla nová verze RockBoxu, která už podporuje cvakání 8-)
Ohm711
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ohm711 17. 5. 2012 18:29

Opět se hlásím :mrgreen:

Před nedávnem mě kontaktoval jeden uživatel tohoto fóra s tím, jestli bych mu také udělal DIYMod.
Požadavky byly jasně dané: iPod 5.5G 80GB, původní disk nahradit za 240GB, provést mod s tím, že se kondíky musejí vejít do iPodu... :hm. A pak drobnosti jako výměna baterie, zadního krytu a clickwheelu.
Řekl jsem, že to můžu zkusit... :-)

Tady už jsou všechny potřebné komponenty.
Obrázek

Disk :love:
Obrázek

Postup je v podstatě stejný jako u mého modu, a tak ho není potřeba moc popisovat a rovnou jdou na řadu další fotky :-)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Modrou smršťovačku jsem nepoužil proto, aby ladila ke kondíkům, ale proto, protože jsem nenašel černou :mrgreen:

Nějak jsem zapomněl vyfotit desku z přední starny :-[
Je to ale jedno, protože to vypadá naprosto stejně jako u mě.

Nastal menší problém s baterkou. Číňanům se nepovedla a tak nešla do iPodu dát :'(
Původní baterka byla nafouklá a s velmi mizernou výdrží. Vyřešili jsme to tedy tak, že jsem použil jednu baterku, kterou jsem měl doma. Nová není, ale výdrž je pořád slušná.
Výměnu zadního krytu považuji za zbytečnou, protože původní byl luxusním stavu.
Ale jak je libo... :D

A tady ukázka, že 240GB není pro iPoda žádný problém 8-D
Obrázek

Ani nevím na kolik ho toto celé vyšlo, ale myslím, že něco kolem 5000Kč.
Doufám, že je to aspoň z části to co očekával a že to bude fungovat.
Pokud ne, tak má smůlu, protože záruku jsem nedal 8-P
Nejspíš se k tomu také vyjádří a napíše nějaké poznatky a nedostatky...

Ani jsem neudělal fotku finálního výrobku, ale jedná se "jen" o bílý iPod s černým clickwheelem.
Ohm711
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krovak_cze 18. 5. 2012 06:50

zkus nekdy misto tech kondiku co pouzivas, pouzit svitkovy wima, jesi je tam teda narves :)
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ohm711 18. 5. 2012 10:35

K CF kartě možná, ale k disku určitě ne. Rozměry těch co tam jsou je maximum.

Myslíš, že by svitkový měly pomoc?
Ohm711
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krovak_cze 18. 5. 2012 13:31

kdyz sem u nekolika veci menil v signalove ceste elity za svitky, tak to byl docela velkej rozdil ve zvuku k lepsimu
krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 5. 2012 13:46

Podotýkám, že se musejí použít BIPOLÁRNÍ elektrolyty, ne obyčejné. Vyjdou tím pádem při stejně velké kapacitě rozměrově větší než běžné, unipolární elektrolyty. Kvalitní svitkové kondíky pak už nemají příliš větší rozměry při stejné kapacitě, než ty bipolání - resp při stejné velikosti nemají o mnoho menší kapacitu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ohm711 18. 5. 2012 14:00

Bipolární jsou použity v obou případech :D

Konkrétní tip (odkaz) na kondíky by nebyl? O:-)
Ohm711
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krovak_cze 18. 5. 2012 15:33

krovak_cze
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LammerOutsider 18. 5. 2012 17:03

7,2x11x16 mm rozmery ? Do toho imodu se pod baterku vlezly max. 6,3 mm prumer podstavy x 5 mm vyska (kondik jako valec)
LammerOutsider
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků