[recenze] duel HD800 vs. K702

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod xmarek 9. 2. 2012 21:38

Úvod:
Na začátku bych chtěl trošku ospravedlnit svůj počin. Proč jsem se rozhodl napsat recenzi na něco co už bylo stokrát popsané? Protože se mi chtělo. Teď vážně. ;-)
Když se rozhoduji pro koupi nějaké věci, tak mám slabost pro to si pročítat recenze a vytvářet si úsudek ještě před tím než se tak rozhodnu. Je málo příležitostí si drahé věci (mezi které tyto sluchátka bezesporu patří) někde vyzkoušet a když se Vám taková příležitost naskytne tak jste mnohdy v tlaku si něco pořídit nebo musíte čelit nevrlým pohledům prodavačů, že zas přišel někdo kdo si to stejně koupí na Netu. Dalším nepřítelem je čas. Ano to je realita. Takže doufám, že to třeba někomu dalšímu lačnícímu po dokonalém zvuku pomůže. Nicméně upozorňuji, že jsou to pouze mé pocity, svůj názor nikomu nenutím a profesionál rozhodně nejsem. Všechny sluchátka vlastním a výsledek recenze je do jisté míry poznamenán touto skutečností. Takže do toho…

Testované zařízení:
Sluchátka Sennheiser HD800, AKG K702, zdroj zvuku Benchmark USB DAC1 připojený k IBM T60 USB kabelem. Všechny použité skladby byly v bezeztrátovém formátu FLAC nebo APE. Výpis skladeb by byl velmi dlouhý od Pink Floyd-u počínaje Madonnou konče.

DAC1usb.jpg
Benchmark USB DAC1


Provedení:
- K702: Provedení těchto sluchátek je víc než příkladné. Nikde jsem nezaznamenal žádné otřepy apod. Kvalita plastů je na velmi dobré úrovni. Sluchátka mi několikrát spadly na koberec a přestála to bez sebemenší újmy. Jako minus bych zmínil kroutící se kabel, který je však možno vyměnit za jiný. Jelikož je připevněn ke sluchátkům přes mini xlr konektor, tak je případná výměna velmi snadná.
Kapitola sama pro sebe je pohodlí těchto sluchátek. Upřímně, trvalo mi dlouho než jsem si ně zvykl. Kůže tvořící most je velmi nepoddajná a i náušníkům trvalo nějakou tu dobu než změkly na přijatelnou mez. Někdy mám pocit, že jsou sluchátka navržené na menší hlavu, protože neposkytují při nasazení vůbec žádnou rezervu.

akg-k-702.jpg
AKG K702


- HD800: Na tomto místě bych si posteskl. Při bližším prozkoumání jsem si všiml na několika místech otřepů a to nedělá takových sluchátkům dobré jméno. Taky stříbrná barva, která je zastoupena ve velké míře vede časem k tomu, že je na nich vidět každá rýha. Neodpustím si taky výtku ke konektorům, které jsou nestandardní a jakákoliv výměna přináší poměrně velkou investici. Nicméně musím uznat, že kabel určitě nepůsobí levným dojmem a věřím, že většina uživatelů nebude mít potřebu jej měnit už k faktu, že je minimálně dvakrát tak hrubý jak kabel ke K702. Celkově sluchátka působí velmi elegantně a jejich design nelze rozhodně označit slovem nudný. I když jsem se podobnému vzhledu v minulost bránil musím uznat, že na mě velmi zapůsobil.
Co mě na sluchátkách dále překvapilo byla jejich velikost. Dle názorů, které jsem četl v recenzích jsem čekal sluchátka obrovské. Připouštím, že malé rozhodně nejsou, ale v porovnání s K702 mi zas tak velké nepřipadnou.
Pohodlí, pohodli.. Tak tady dominují HD800. Bez ohledu na svou nemalou hmotnost jsou velmi pohodlné a několikahodinový poslech není vůbec problém, což nelze říct o K702.

sennheiser-hd-800.jpg
Sennheiser HD800
sennheiser-hd-800.jpg (84.93 ) Zobrazeno 20271 krát


Zvuk:
Jelikož si asi málokdo pořizuje sluchátka jen kvůli vzhledu, tak jsem se snažil zaměřit svou pozornost hlavně tímto směrem. Nečekejte však důkladný popis jak sluchátka hrají. Zaměřím svou pozornost zejména na rozdíly a pokusím se zmínit celkový pocit z reprodukované hudby.
Věřte mi, že už jsem slyšel hodně sluchátek, ale tento úkol byl pro mě velmi těžký. Chtěl jsem si udělat vlastní obrázek a snažil jsem se oprostit od různých mnohdy protichůdných názorů na tyto sluchátka. A to jsem si dal. Tyto sluchátka jsou vskutku Hi-End se vším všudy a ani jedny nechtěly boj jen tak vzdát. AKG K702 znám velice dobře a proto jsem čekal u HD800 určité překvapení. To se bohužel (nebo bohudík) nekonalo. Rovnou řeknu, že K702 jsou velmi dobré sluchátka.
- K702: Nejsem příznivcem tvrzení, že by tyto sluchátka postrádaly basy. Myslím si, že rozhodující je zdroj signálu a tyto sluchátka jsou v tomto směru velmi náročná. Hodnota impedance je velmi zavádějící a i v testu se to prokázalo. Sluchátka bez ohledu na impedanci hrála se stejnou intenzitou (nebo velmi podobnou) jako 300 ohmové HD800. V případě nekvalitního zdroje (zvuková karta apod) je zvuk velmi ostrý a agresivní a i když je tam jistý náznak slušného zvuku jsou některé skladby až nepříjemné na poslech. Zde je propagována absence basové složky velmi znát. To je možná důvod velmi rozporuplných reakcí na tyto sluchátka. Co říci ke zvuku? Zvuk je velmi podobný HD800. Dolní pásmo je v mých očích velmi vyrovnané, takže případný zájemce o hudbu typu duck-cink možná spláče nad výdělkem. V případě, že se jedná o nástroje jako jsou bubny, tympány apod. tak jsou sluchátka velmi přesné, ale umělý zvuk vytvořený na počítači reprodukují velmi těžko. Jako by měly problém rozeznat o jaký nástroj se jedná. Nejvýraznější rozdíl jsem zaznamenal v prostoru. V tomto ohledu dominují HD800. Ale.. Možná se mnou bude hodně recenzentů nebo majitelů nesouhlasit, ale v případě, že se jedná o zvuk, který je umístěn do středu a záměrem byl spíš mono zvuk než navození nějaké prostoru, tak tady dominují AKG702. Nic si nevymýšlí a nemáte pocit nějakého umělého prostoru (jako v případě HD800). Celkově působí zvuk trošku nahuštěně (omluvte mě za tento výraz, lépe to říct nedokáži). Nejedná se však o nic dramatického.
- HD800: Vzhledem k tomu, že se na tyto sluchátka pějí ódy, tak jsem čekal dramatický rozdíl v reprodukované hudbě. Ani nevím co jsem čekal? Údernější basy, ostřejší výšky? Nebo něco jiného? Výsledkem byl velmi kultivovaný projev bez výstřelků, který je v mnohých ohledech velmi podobný K702. A o tom asi Hi-fi je. V případě, že byla nahrávka dobře udělaná odvděčily se Vám velmi příjemným zvukem s krásným prostorem a příkladnou separací. Žádná deka a podobné rušivé elementy se nekonaly. Celé spektrum je velmi vyrovnané a hudba působí až neuvěřitelně zábavně. To je asi ten významný rozdíl. Není to o tom, že by K702 postrádaly nějaký tón, zvuk apod. Vždycky když jsem měl pocit, že jsem objevil zvuk, tón apod. a zajásal jsem nad tím jak úžasné HD800 jsou, tak mě K702 vrátily zpět na zem. Byl i tam. Někdy jsem měl pocit, že nechtějí dát svou kůži zadarmo a, že svádějí svůj boj jako rovný z rovným. Musím však uznat, že zvuk HD800 je velmi lehký a někdy má člověk pocit jako by sluchátka neexistovaly. Pochopitelně vhledem k tomu, že mají sluchátka větší hmotnost, tak Vám dávají sluchátka svou existenci najevo.

Resumé:
Vítěz? David porazil Goliáše? HD800 jasný vítěz? V mých očích ne. V některých ohledech mají HD800 bez pochyby navrch. Jsou nepatrně zábavnější, mají bezpochyby lepší prostor, zvuk je velmi lehký, ale … To ale už jsem zmínil. Někdy mám pocit, že se snaží ten prostor vytvořit uměle. Jak K702 tak i HD800 jsou vynikající sluchátka a hanit některé z nich by mi přišlo jak rouhání.
Záměrně jsem nezmínil cenový rozdíl. Důvod je fakt, že v případě, že prahnete po Hi-endovém zvuku, tak Vás čeká nemalá investice do celého řetězce a K702 Vám to v žádném případě neulehčí.
Naposledy upravil xxxdvorixxx dne 10. 2. 2012 16:43, celkově upraveno 1
Důvod: přejmenováno, zařazeno do uživatelsých recenzí.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HD800 9. 2. 2012 22:14

I KPP ten zvuk pravdepodne zahraji (zvlast na Benchmarku), ovsem jde o to jak, to je to HiFi. :) Vraceni na zem nesnasim, at uz s HD 600, HD 650, nebo naposledy s K 701, proto jsem skoncil u HD 800. Rozdily vnimam jako pomerne vyrazne, nejen v prostoru, ktery dle meho nazoru konecne nejaka sluchatka predvadi takovy, jaky skutecne ma byt. Niz uz bych nesel, i kdyby mi HD 800 nekdo ukradl nebo mi je rozflakala pritelkyne. :D
Naposledy upravil HD800 dne 10. 2. 2012 08:14, celkově upraveno 4
HD800
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 9. 2. 2012 22:19

O 3 roky sa bude curat aj na HD 800. Hifi je boj - nekonecny. Zvitazit sa da len urcitou formou pokory.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod HD800 9. 2. 2012 22:39

Nebude, protoze ani na K701/2 tu nikdo necura. Jsou to totiz famozni sluchatka v cenove kategorii do 10 000 CZK. Ovsem ne v kategorii do 30 000 CZK. A bajkou o kyselych hroznech se to sice resit da, ale vzdy jen docasne..
HD800
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 10. 2. 2012 09:20

HD800 píše:I KPP ten zvuk pravdepodne zahraji (zvlast na Benchmarku), ovsem jde o to jak, to je to HiFi. :)
To není upně pravda. Mám tu zkušenost, že když ty sluchátka hrají blbě, tak je, žádný Benchmark nebo lepší zesilovač (či DAC) nezachrání. Rozdíl mezi např. HD595 a K702 je velmi markantní a možnosti HD595 jsou předem dané bez ohledu na Benchmark (ale o tom recenze nebyla. ;-) ). Rozdíl mezi HD800 a K702 už tak markantní není. A záměrně jsem se nechtěl pouštět do cenového rozdílu, protože K702 by za cenu 25k určitě neobstály. Už z důvodu, které jsem uvedl výše (pohodlí apod). Osobně jsem byl připraven HD800 vrátit (ano i s touto možností jsem počítal :-) ). Nakonec jsem se rozhodl jinak. Jistý posun tam je znát, ale jak už bylo uvedeno (a to níní pouze můj názor) není ten posun tak markantní jak by mnoho posluchačů mohlo z ceny předpokládat.
Např. u Pink Floydů jsem byl celkem rozčarován (podotýkám, že mám k dispozici i nové remasterované skladby z r. 2011/12). Možná je to dané taky tím, že už jsem ty skladby slyšel snad milionkrát, protože jsem do té skupiny trochu ujetý. :-[ )

Odar píše:O 3 roky sa bude curat aj na HD 800. Hifi je boj - nekonecny. Zvitazit sa da len urcitou formou pokory.
Naprostý souhlas. Proto jsem byl ve svém hodnocení trochu zdrženlivý a superlativy jsem rozhodně plýtvat nechtěl. ;-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 10. 2. 2012 09:40

Chlapci ale to, ze HD 800 nie su o 15 000 CZK (alebo kolko) lepsie, ako K701 / K702 napisal uz velmi davno Kocmeister vo svojej recenzii. Je to novy model, nova cena a od tejto ceny sa (zial) zacali odvijat ceny podobnych sluchadiel v tejto triede.
Takze clovek, ktory chce rozumny pomer cena / vykon pojde cestou K701 / HD 600 / . . . a kto chce (a ma na to), tak si priplati a ma doma sucasny HiEnd, ktory HD 800 nepochybne su. Nic viac, nic menej. Kazdy si to spocitat musi sam.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod xmarek 10. 2. 2012 10:13

Toho jsem si moc dobře vědom. Mě osobně zajímal hlavně zvukový rozdíl a ve výsledku jsem dospěl ke stejnému závěru jako Kocmeister. Ostatně jeho recenzi považuji za jednu z nejlepších. :tleskani Mým záměrem (pro mě osobně)bylo vyvráti (nebo odsouhlasit) některé extrémy, které na Netu jistí jedinci propagují. S nikým se nepřu o kvalitách HD800. ;-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 10. 2. 2012 10:34

Pro mě cena není směrodotná, ani sluchátka z tzv. highend kategorie neznamená, že někoho uspokojí a to myslim naprosto vážně. Pokud by se mě zvukově něco líbilo tak, že bych to opravdu chtěl a "užil" to znamená těšit se na ten zvuk tak za to klidně zaplatim paž mi nic jiného nezbyde a nečinilo by mě to problém a to platí i o levnějších sluchátkách.
Mě se líběj krátký recenze :-P člověk se dozví to podstatné a subjektivní názor na tom svém. Dlouhý okecávačky jsou na prd :-P
Naposledy upravil hmpf dne 10. 2. 2012 10:39, celkově upraveno 1
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 10. 2. 2012 10:37

xmarek píše:Hodnota impedance je velmi zavádějící a i v testu se to prokázalo. Sluchátka bez ohledu na impedanci hrála se stejnou intenzitou (nebo velmi podobnou) jako 300 ohmové HD800.
Koukám, že tady na fóru asi skoro nikdo neví jaký je vzájemný vztah mezi impedancí a tím jak intenzivně (nahlas) sluchátka hrají ... :roll:

Jinak pěkně napsaný duel. Podobné srovnání jsem už několikrát četl a vždy to dopadlo podobně.
To podle mě potvrzuje tvrzení, že v Hi-Endu se za malé krůčky dopředu platí poměrně hodně. :-\
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod boriscz 10. 2. 2012 10:42

Dobrá práce, to se cení :tleskani .
Poslech se sluchátky při vysoké hlasitosti může trvale poškodit sluch ... tak bacha !
boriscz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 10. 2. 2012 10:43

HD800 píše:Nebude, protoze ani na K701/2 tu nikdo necura.

To bych si dovolil nesouhlasit :mrgreen:
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 10. 2. 2012 13:08

xmarek - necital som kocmeisterovu recenziu, ale ta tvoja je V Y B O R N A !!! :tleskani
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod noh4ndle 13. 2. 2012 12:40

Pěkná recenze :)
Sluchátka mi několikrát spadlana koberec a přestála to bez sebemenší újmy.

Nejsem grammar nazi, ale tohle je tam mnohokrát.
noh4ndle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Audiofiller 13. 2. 2012 17:50

Pěkně popsaný duel sluchátek. To jsou K702 opravdu až tak tak dobrá? Neslyšel jsem je.
Audiofiller
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmarek 14. 2. 2012 08:08

noh4ndle píše:Pěkná recenze :)
Sluchátka mi několikrát spadlana koberec a přestála to bez sebemenší újmy.

Nejsem grammar nazi, ale tohle je tam mnohokrát.
Celý život zápasím s gramatikou. :'(

Těch chyb je tam opravdu víc, bohužel už to nelze editovat. :-[ Příjměte mou omluvu. Kaju se. ;-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků