Zero DAC

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod xhibit 26. 11. 2011 13:23

Tak po přečtení této diskuze začínám nad Zerem uvažovat, zde popsaný tunning by byl samozřejmostí, to není nejmenší problém. Nicméně při shánění co nejvíce informací jsem natrefil ještě na Behringer SRC2496 (celkem vychvalovaný DAC AKM4393). Opět je potřeba nějaký tunning (http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=5&t=2897). Cenová kategorie stejná, cca.3500kč. A teď co.. :oops:
Opravdu váhám který z této dvojice zvolit. Neporovnával je náhodou někdo? Mám totiž obavu že mě odpověď nikdo nedá a nakonec to dopadne tak že koupím oba a budu porovnávat sám :D .

Zatím hraju přes multikanálový preamp od ROTELU, DAC je zde nějaký už starší AKM (typ přesně nevím), a za dacem několik NE5532, elektronické korekce, hlasitost, přepínače kanálů a kdoví co ještě. O vlivu toho všeho na zvuk si nedělám iluze. Nicméně po výměne všech elytů od DACu až po výstup ( v každém kanále jich bylo 7ks !!! ) došlo k zásadnímu pročištění zvuku až jsem byl opravdu překvapen, nehraje to vůbec zle. A co tak teprve nějaký lepší DAC.. ,a to mě právě láká.. :)

Plus pro ZERO je, že při předělání sluchátkáče mám tím pádem i výstupní buffer a možnost regulace hlasitosti (výhoda - připojení přímo na koncáky).

Behringer má zase možnost upsamplingu, a prej to jde znát.. Horší bude ale výměna OZ v smd.
xhibit
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 26. 11. 2011 14:00

Behringer je už od pohledu úplně jinde. Je to spíš profi-mašina, má i A/D, vícero vstupů, umí konvertovat samplerate a má symetrické výstupy. Oproti ZERU vypadá mnohem víc seriózně, na druhou stranu je jeho cena poměrně malá na to, co vše umí, takže těžko říct.
Pokud bys jako zdroj měl PC, tak je ti upsampling prakticky k ničemu, protože totéž umí např. foobar.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xhibit 26. 11. 2011 14:41

Behringer se sice tváří jako profi přístroj, nicméně opět jsou elyty v signálové cestě, zdroj je řešen obyč. stabilizátory 78xx (vyšší šum), prostě celá konstrukce je ořezaná a zjednodušená, což me do profi svéry až tak nesedí. Proto asi ta cena, zároveň se ale otevírá možnost pro úpravy.
Schéma je třeba zde: http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRANSPO ... RC2496.pdf

Jako zdroj signálu používám PC - M2TechHiface. Co se týče upsamplingu, někdo to porovnával a údajně je HW upsampling v behringeru lepší v porovnání s upsamplingem ve foobaru.
xhibit
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 26. 11. 2011 15:53

Z pohledu na schéma bych osobně spíš bral ZERO. Třeba 1N4007 v můstku bez paralelního kondenzátoru na mě nepůsobí moc dobře. Osobně nemám rád 19" RACKy, sluchátkáč se mi hodí stejně tak jako regulovaný LINE OUT, balancované výstupy u Behringera bych skoro označil jako "fake" a přítomnost více vstupů/výstupů by byla pro mě taky zbytečnost. Tohle ale musíš zvážit ty - co využiješ a co ne.
V cestě signálu jsou sice elektrolyty, ale otázkou je, co je větší zlo - elektrolyt, nebo operák (který by tam musel být, kdyby tam nebyl ten elyt)?
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xhibit 26. 11. 2011 16:44

Osobně mě stačí jeden SPDIF, a nejlépe regulovaný line OUT. Každý přístroj má své pro a proti, ovšem zvuk jednoho či druhého si netroufám odhadnout. A o ten jde hlavně, že.. :).

Symetrika u behringera je fake.. Však taky první z úprav co se dělá, že se bere line out hned z operáku převodníku. Elyt v cestě signálu není problém vyměnit za svitek. K tomu překopání zdroje, jak píšeš diody, k nim svitky, stabilizátory, výměna elytů.. (možná spíš úplně nový zdroj). A samozřejmě výměna OZ v převodníku, ten už je v smd.

Tak že pořád váhám, cena obojího víceméně stejná, tunning potřebují oba kousky a porovnání jejich zvuku se asi nedozvím pokud ho neporovnám sám..
xhibit
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 26. 11. 2011 17:18

xhibit píše:K tomu překopání zdroje, jak píšeš diody, k nim svitky, ...
... a bude z toho možná i krásná vysílačka :twisted: Na paralelní spojení diody a svitku pozor, svitek může mít velkou indukčnost a pak to ruší ještě víc. Jistota je keramika, nebo vhodný fóliák.
Kondík bych na výstup OZ nedával vůbec a dal bych ho mezi DAC a odpory 11K (tak je to i v ZERU - tam jsou ELNA SILMIC II 47uF/16V).

Abych řekl pravdu, tak ten Behringer se mi moc nelíbí - vyžaduje fakt dost tuningu. U ZERA stačí vyhodit 4 kondíky a dát tam dva nové - to je celá úprava DAC (zbytek už je HEADAMP/PREAMP).
U ZERA je taky výhodou hodně slušný zdroj, oddělený zdroj pro analogovou a digitální část, velké množství feritových perel (přímo na desce) a fóliáků paralelně k elektrolytům a napájení. Jasná nevýhoda ZERA jsou trochu horší konektory a občas horší provedení (špatné pájení, zbytky tavidla,...)

Zvuk tady asi nikdo nezná, takže jedině zkusit a srovnat se ZERem
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod babca 27. 11. 2011 14:07

xhibit píše:nejlépe regulovaný line OUT

S tím se možná rozluč. (Aspoň já) nejsem schopnej preamp používat, ho zapnu a začne to brumět jak hrom, výšky přepálené a zvuk znatelně horší. Nejsem audiofil, ale rozdíl je příliš velký a brum nesnesu. Takže mám S/PDIF klidně většinu času ztlumené na 20% (hudba na pozadí), a když něco vyloženě poslouchám, tak většinou tak na 70-90%. Sice tím možná zmenšuju digitální rozlišení, ale na zvuku to tolik poznat nejde (pokud to já vůbec jsem schopnej poznat) narozdíl od zaplého preampu.

OT: Z audiofilského hlediska je asi prasárna nemít S/PDIF výstup na 100% nemýlím-li se?

pro nováčky: stále mám navíc jeden nový zabalený nepoužitý OPA Earth.
babčův HTPC pro rok 2011: AMD Zacate, spotřeba 16W@46°C při idle, just Google it
babca
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hergarok 27. 11. 2011 14:22

babca: v tom případě máš nějaký problém na sluchátkáči, normálně je regulovaný LINE OUT "v pohodě" a po výměně dvou odporů nerozeznatelný od neregulovatelného (původně má regulovaný LINE OUT velkou výstupní impedanci).
Mít digitálně sníženou hlasitost je a není prasárna. Vezmi v úvahu, jaký dynamický rozsah jsi schopný na své sestavě rozeznat a pak začni řešit co je prasárna a co není ;)
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xhibit 27. 11. 2011 16:26

to babca: A to máš původní sluchátkáč nebo už ten předělaný?

to Hergarok: Co se týče impedance line-in, které odpory je lépe zmenšit? Schéma k Zeru k nahlédnutí není? Díky..
xhibit
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 27. 11. 2011 16:38

Schéma k ZERU jedině pokud si ho nakreslíš. :roll:
Nakreslené mám pouze schéma sluchátkáče a okolí OZ v DAC (viz moje stránky).
Výstupní impedance regulovatelného LINE OUT je zvětšená sériovým odporem (celkem dva), který je poblíž relé na desce DAC. Tuším, že je to šílených 8k2 ... 8-) :grr: :-S
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xhibit 27. 11. 2011 16:54

Ok, to už bych dohledal. Jo ten číňan.. ,celý svět se snaží o co nejmenší výstupní impedanci a oni na to takhle.. :)
xhibit
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 27. 11. 2011 16:58

Jdou "proti proudu", snaží se být originální :-D
Myslím, že ten odpor byl snahou o jakési srovnání úrovní, protože na LINE OUT je nominálních 2.2Vrms, kdežto ze sluchátkáče leze 7Vrms ...
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xhibit 30. 11. 2011 16:19

Tak Zero je na cestě, jako gift s cenou 50$.. :D Tak jsem zvědavý jestli to projde bez proclení.

Jinak díval jsem se na Tvůj sluchátkáč, zde na fóru máš schéma správně, ale na tvých stránkách máš dva tranzistory BC5xx označené jako BD139/140. Zkoušel jsem si v eagle navrhnout dle toho schéma svoji desku, ale přeborník v tom nejsem a výsledek se mě moc nelíbí, i když by funkce asi nijak neutrpěla. Aby to hrálo budou něco stát i kvalitní operáky. Tak že když už zvolil jsem zrovna variantu "C" ;-) , a to objednal si DPS na Dispre 2 jfet.
A jsem teda zvědavý na tuhle kombinaci, dle mého to dá určitě na ***** mému současnému preampu/dacu i když stál své doby přes 40k.
xhibit
Junior

Odeslat příspěvekod Hergarok 30. 11. 2011 18:05

Díky za upozornění, ono to sice funguje bez problému i s BD139/140 ale je zbytečné je tam dávat 8-S
Navrženou desku mám na svých stránkách, takže jsi nemusel nic Eaglovat ;)

DisPre bude bezpochyby lepší, ale je to zase další "bedýnka" navíc (což mě se moc nelíbí). Nezapomeň hlavně k DisPre kvalitní zdroj, aby to stálo za to.
Audigy 2ZS => ZERO DAC => Amarok^2 => DIY elektrostaty || V hifi jde změřit vše mimo naivity a diletantství.
Fóra po celém světě zamořují ti, jenž mají problém psát srozumitelný text a pochopit psaný text. WTF ?!?!?
Hergarok
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod idaho.cz 2. 12. 2011 05:44

Chtel bych se zeptat zda se vyplati priplatit si za Fubar IV plus, ktery muzu mit za 4500,- (normalni cena jak kde 7000-8000,-). Na operaky ma patici, takze se da modnout na OPA627. Podotykam, ze je to PLUS verze, tady ve vlaknu jsem nasel jen ze je Zero lepsi nez "obycejna" verze Fubaru..
Foobar (ASIO) -> Asus Xonar DX/XD -> Pro-Ject Head Box II -> Grado SR325is (G cushions) a AKG K272 HD
iPhone 4 -> Etymotic research MC3
idaho.cz
Junior
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků