[recenze] Grado PS 1000

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod clostermann 29. 7. 2011 18:11

Grado Professional series PS 1000
Malá uživatelská recenze na tyto skvělá sluchátka vyráběná malou , Americkou , téměř rodinou firmou Grado .
Protože v minulosti mi prošlo rukama (ale i ušima) několik modelů sluchátek od jmenované firmy , od levných modelů počínaje až po relativně drahé typy (RS1 , RS1i) získal jsem tak již určité zkušenosti s používáním sluchátek této firmy a hlavně s jejich zvukovým projevem . Dovolím si tedy popsat své subjektivní dojmy z nejvyššího modelu PS 1000 , jejich designu , ergonometrii a v neposlední řadě o kvalitě zvuku – tedy toho co je většinou u sluchátek nejdůležitější .

Balení , Konstrukce a vzhled

Samotná sluchátka se dodávají v klasické kartonové krabici známé snad ze všech typů firmy Grado , tedy i s vnitřním šedým molitanem. Jediný rozdíl je pak ten , že „jakoby“ pochromované kroužky vně mušlí jsou chráněné tenkým molitanem po celém jejich povrchu a připevněné naprosto jednoduše pomocí gumičky .. V obalu lze ještě nalézt prodlužovací kabel a redukci jack 6mm na 3.5 mm .
První pohled na rozbalená sluchátka je fascinující a i když většina vnějších konstrukčních částí je notoricky známá z ostatních modelů ,( mám tím na mysli zejména provedení hlavové části a uchycení mušlí do hlavového mostu) , kombinace pravděpodobně pochromovaných (evidentně) kovových kroužků na mušlích a ochrané mřížky spolu s černým zbytkem sluchátek to vše s jejich mohutností dává překvapivý pocit výjimečnosti tohoto typu v celé výrobní řadě firmy . Další neobvyklá věc je průměr přívodního kabelu , neznám jiná sluchátka s alespoň přibližně stejně tlustým přívodním kabelem , zřejmě to má svůj význam . Třetí věc , která jistě zapůsobí je hmotnost - celých 500 gramů , překvapivě to však nijak neomezuje dlouhodobý poslech respektive komfort při poslechu , snad jen prudké pohyby hlavou jsou zcela vyloučeny … Celková úroven pohodlí při poslechu hudby je určitě jedna z nejlepších z celé výrobní řady sluchátek firmy Grado to díky velkým náušníkům obepínajícím celé ucho a mírnému přítlaku . Záměrně tady nechci podrobně rozebírat použitá technická řešení v akustické časti , protože dostupné informace se dost často rozscházejí a skutečné materiály , princip a jejich význam zná asi jen současný majitel J. Grado .

Použitá sestava k recenzi .

K prozkoumání zvukových kvalit sluchátek PS 1000 byly použity následující komponenty - sluchátkový zesilovač SPL Phonitor http://spl.info/hardware/kopfhoerervers ... ideos.html zapojený sítovým kabelem V.Den Hull Mainsserver do PS Audio Powerplant http://www.psaudio.com/ps/products/deta ... ?cat=power , pro porovnání Macurův GTH -1 , jako zdroj signálu posloužil Desktop na bázi Core i7 Sandy Bridge , respektive SSD disk Corsair Performance 3 (6Gb SATA) , USB kabel + Musical Fidelity V link . Softwarové přehrávače Foobar , XX Highend to vše přes WASAPI Win 7 64 bit , dále DAC Audioaero Capitole Reference SE http://www.audioaero.com/en/products/5- ... -reference (sítový kabel V.Den Hull Mainsstream Hybrid BS též přes PS Audio Power plant) propojovací kabely XLR Homegrown Silver DNA do sluch. Zesilovače SPL Phonitor . Hudební materiál byly převážně stažené master nahrávky ve formátu FLAC od společnosti LINN 24/96 (192 ) , ale zároven také i naripovaná klasická CD v 16/44 v programu DB amp s především akustickou hudbou . Mým favoritem a také nejvíce používanou nahrávkou při poslechu a porovnávání všech sluchátek , která vlastním je vynikající nahrávka od společnosti LINN Records - P. I. Tschaikovsky - Concerto for violin and Orchestra D major op. 35 s famozní Susana Yoko Henkel . S neuvěřitelnou dynamikou , nádhernou hudbou a technickou kvalitou nahrávky samotné . Tato konkrétní nahrávka dokáže zcela spolehlivě a přesně odhalit případné nedostatky v reprodukci daného testovaného zařízení (samozřejmě tato nahrávka není jediná) .

A jak vlastně PS 1000 hrají ?

Jako všechna audio zařízení potřebují nějakou dobu na rozehrání , takže alespoň pár hodin jsem jim dopřál spolu s ripem z CD Reference Recordings Test – Burn in a až pak došlo k prvnímu serioznímu poslechu , jak jinak se Susan Yoko Henkel . Hned na začátku však musím napsat , že zvuk PS 1000 se docela dost liší od dalších typů sluchátek Grado , tyto špičková sluchátka mají s určitou filosofií či charakterem zvuku nižších řad Grado málo společného . Toto jsou jedny z nejvyrovnanějších dynamických sluchátek na trhu vůbec a také se tu nedá vůbec mluvit o nějakém druhu zvukové signatury tak jako u nižších typů . Toto zodpovědně píšu poté co jsem je (zcela subjektivně) porovnal se sluchátky Grado (SR60i , SR80i ,SR 225 , RS1 , RS1i) na mé výše uvedené aparatuře . Zrovna tak i s jinými značkami a typy . Když tak přemýšlím jak co nejlépe slovy popsat zvuk samotných Grado PS 1000 , nenalézám jediný důvod detailně popisovat jednotlivá pásma a pomocí různých přídavných jmen popisovat jejich vlastnosti , v tomto smyslu sluchátka hrají velmi koherentně , nikde nic nevyčnívá a ani nechybí , vše spolu funguje dobře a plynule na sebe navazuje . Ve skutečnosti je rozhodující jen technická kvalita nahrávky a samozřejmě její bitrate , co naopak není vůbec důležité je druh muziky , kterou právě přehrávají . Pokud je vše na nejvyšší úrovni pak tato sluchátka nemají prakticky moc konkurentů , jde o skutečný high end a vše dohromady zcela odpovídá ceně za kterou se prodávají .

Nakonec přeci jen pár postřehů , právě z hudby od Tshaikovskeho (SUSANA Yoko HENKEL) – dynamika nahrávky symfonického orchestru je přenesena bez omezení , sluchátka vše zvládnou bez jakkékoliv komprimace či ztráty rozlišení a to i v nejvypjatějších částech forte orchestru , naopak v tichých pasážích je slyšet spousta ambientních informací (dříve skryty uchu posluchače) , které nutně doprovázejí živé nahrávky. Vše opět s přirozenou mikrodynamikou , přinášející neodbytný pocit , že jsem tam . Po závěrečném finále orchestru ve třetí větě spolu s houslistkou S.Y. Henkel Vás to nutí zvolat Bravo !! dohromady spolu se skutečnými posluchači koncertu , musím se přiznat , že tento pocit jsem ještě nikdy s jinými sluchátky na uších nezažil …

Závěr .

Zcela jistě nejlepší a nejhezčí kus od firmy Grado , Allrounder sluchátka s nejvyšší kvalitou zvuku , vyžadující ovšem stejně kvalitní komponenty okolo sebe , zejména zdroj zvuku a zesilovač . Při pošetilém zapojení PS 1000 k Ipodu gen4. či alternativně Sony NW-HD5 + zesilovač Headroom TotalBithead to jaksi vůbec nefungovalo a v tomto případě byl jasný vítěz náhodného testu Grado SR 80i .. Zajímavé bylo rovněž srovnání se sluchátky Sennheiser HD 800 , ale toto rozhodně není téma o čem bych chtěl v tomto příspěvku psát .

Obrázek
Obrázek
[img]http://img12.imageshack.us/img12/2527/grado3.jpg[img]
Obrázek
Naposledy upravil xxxdvorixxx dne 30. 7. 2011 10:21, celkově upraveno 4
Důvod: přidáno do uživatelských recenzí
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod palinoch 29. 7. 2011 18:33

No, chcelo by to k dokonalosti fotky. Inac pekne citanie.
palinoch
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clostermann 29. 7. 2011 18:40

Ano , omlouvám se už se na tom pracuje .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod hmpf 29. 7. 2011 19:24

Díky za recenzi a grutuluji ke krásnému "pečlivě" vybranému systému :!:
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jibu 29. 7. 2011 19:41

Velmi dobré, gratuluji. Zajímalo by mě srovnání s HD 800 osobně jsem přesvědčen že modely GS a PS 1000 jsou lepší, v zahraničních testech to tak vychází. viz. What HiFi nebo Hi-Fi Choice. HD 800 je vyčítána sterilita projevu stejně jako AKG 701. Bohužel vlastní zkušenost nemám.
Jibu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod clostermann 29. 7. 2011 19:52

Ahoj a díky za příspěvek , rozhodně si netroufám učinit nějaký verdikt v tomto případě , znám samozřejmě přednosti a slabiny HD 800 , ale v real time jsem neměl ještě možnost tyto dva výrobky porovnat (speciálně na mé aparatuře ) i když to samozřejmě pro mne nic neznamení - takto jsem se rozhodl a nebudu to měnit .. , ale jistě brzo k přímému porovnání dojde , pokud toto bude číst (ze sluchátkového srazu) Pašul , tak myslím , že i jeho to bude zajímat .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod Jibu 29. 7. 2011 21:01

Poněkud mě iritují řeči na místních hifi serverech o tom jak jsou HD 800 galaktické, super best a pod. Je to mírně řečeno zavádějící.
HD 800 jsou bezesporu dobrá sluchátka, zcela jistě patří do první pětky, ale existují i konkurenční produkty, např. Grado GS a PS 1000, AKG K 1000, Beyerdynamic T1, Stax nebo vrcholné modely Audio Technica, které jsou minimálně stejně dobré, jen kolem sebe nemají takovou PR masáž.
Rozdíl v této kategorii je již naprosto minimální a jde spíše o osobní preference posluchače nebo recenzenta.
Naposledy upravil Jibu dne 29. 7. 2011 21:21, celkově upraveno 1
Jibu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod clostermann 29. 7. 2011 21:12

Já jen dodám , že kdybych považoval HD 800 za lepší sluchátka než PS 1000 ušetřil bych 10 000 kč .. a Bayerdynamic - nesnáším hrníčky na hlavě a u Staxů nesnáším ....

-- 29. 7. 2011 22:30 --

Malá poznámka - celý systém se na fotografiích nachází z důvodů pohodlného testovaní u počítače , kde jsou prováděny i jiné činnosti .. V praktickém provozu jsou jmenované komponenty na jiném místě .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod Mafie 29. 7. 2011 22:15

Děkuji za recenzi, i když pro mně je to asi jako číst si článek o Mazdě RX8, když mi zatím stojí před domem stará 323f mrkačka. :-) Velmi mě zaujalo, že Grado do těchto sluchátek "nepropašovali" ani náznak svého "hudebního podpisu".

Trošku z jiného soudku... v recenzi zmiňuješ SR225. Mohl bys o nich napsat nějakou krátkou poznámečku nebo postřeh, ideálně třeba ve srovnání s SR80 (které mi zvukově velmi sedí)? Klidně jako soukromou zprávu. Zvažuji je jako budoucí finančně dostupný krok dále.
Předem děkuji.
foobar2000 + WASAPI > FiiO E7 > Grado SR80
Sansa Clip+ > Phonak Audéo PFE 112
Mafie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clostermann 29. 7. 2011 23:17

Odpovím Ti zcela veřejně , protože SR 80i dosud vlastnim a SR 225 byl kdysi můj pokus o vylepšení zvuku pro mé přenosné přístroje , úplně nedoporučuji tento postup . Samozřejmě SR225 jsou v některých parametrech o "fous" dokonalejší než SR80i , trochu lepší v prokreslenosti basů , trochu více detailů , prostor .. na druhou stranu právě tím větším rozlišením při méně dokonlém zdroji signálu se mi zdály na středech a výškách až nepříjemně prezentní (u méně technicky dokonalých nahrávek) docela mě to vadilo a tak byly prodány po dvou týdnech a pokorně jsem se vrátil k SR 80i už i vzhledem k pohodlí , které SR80i mají . Já osobně si myslím , že SR80i jsou tak limitním modelem pro přenosné přístroje a vyšší modely pak jedině k domácím dokonalejším sestavám , tady bych se přimlouval za řadu 325 , tam je pokrok opravdu znát a cenový nárust je zcela oprávněný .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod hmpf 30. 7. 2011 12:04

Trochu nechápu u Grado změnu ve zpracování ta matná byla taková pěkná elegantní. Ten chrom nevím nevím věc vkusu.
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clostermann 30. 7. 2011 13:10

Ahoj , pokud vím tak PS 1000 byly vždycky s chromem na mušlích (vyokým leskem), pouze na některých fotografiích na netu to vypadalo jako matné , ale nejsem si úplně jistý .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod hmpf 30. 7. 2011 14:21

Ne ne několik měsíců co byly uvedeny na trh byly v matném provedení a pak to změnili. Ale to není důležité :-)
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clostermann 30. 7. 2011 14:52

Máš určitě lepší přehled takže to tak jistě bylo , ale já to fakt moc neřeším , mě opravdu zajímá pouze zvuk , ještě se chystám napsat pár slov o sluchátkovém zesilovači SPL Phonitor , hlavně ve vztahu k výrobkům zdejších konstruktérů . I tady lze nalézt velmi zajímavá zjištění ..
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod Odar 30. 7. 2011 16:06

Phonitor je pekna hracka, ale na moj vkus ma moc otocnych a prepinacich sucasti. Kto by nad tym maturoval? Navyse - vsetko sa to da robit este v digitalnej forme pred poslanim signalu do zosilnovaca.
Odar
Trvalý BAN

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků