[recenze] Grado RS 1

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Jibu 16. 6. 2011 09:02

Grado RS 1
Model Grado RS 1 (http://www.gradolabs.com ) mám dobře naposlouchaný, a proto si dovolím tvrdit, že patří k tomu nejlepšímu, co se dá na trhu sluchátek koupit.
V tomto krátkém materiálu jsem chtěl objasnit některé bludy šířené na netu rádoby recenzenty, kteří však sluchátka slyšeli 10 minut nebo také vůbec ne. Proto bych chtěl uvést klady i zápory těchto sluchátek a občas je porovnat s rozšířenou řadou AKG K 701/702, které taky velmi dobře znám. Podotýkám, že nemám schopnosti a zkušenosti našeho nejlepšího recenzenta Kuby Mináře a mé poznámky ke sluchátkům RS 1 jsou čistě subjektivní.

Konstrukce:
Jak někdo vtipně napsal na internetu, sluchátka se dělí na uzavřená, polouzavřená, otevřená a Grado. Jde o skutečně super otevřený dynamický model. Sluchátka Grado RS 1 jsou vyrobena z kovu, kůže a dřeva, což je v dnešní době, kdy naprosto převažuje plast, výjimečné.
Konstrukce sluchátek je velmi jednoduchá a praktická. Na hlavovém mostu s černým koženým potahem jsou umístěny na kardanovém uchycení umožňujícím pohyb ve všech směrech, sluchátkové mušle jsou z mahagonového dřeva. Mušle jsou ukončeny černými lehce snímatelnými molitanovými náušníky. Tyto náušníky mohou být různého typu a velikosti, standardně je dodáván typ L ( kobliha ), ale lze použít i malé S náušníky určené pro SR 60. Oba tyto modely neobklopují celé uši, ale jsou opřeny přímo o boltce. Musím přiznat, že pohodlí při nošení sluchátek s těmito náušníky není velké a po delším poslechu mám uši otlačené. Další možností je použití náušníků typu G, které ucho obklopí celé a pohodlí poslechu je rázem na úrovni AKG 701 nebo DT 880.
Přívodní kabel ke sluchátkům má délku 2m, není kroucený a je poměrně silný. Vstupuje napevno do obou mušlí a je zakončen zlaceným 6,3 mm jackem. Sluchátka jsou díky použitému materiálu velmi lehká.

Čím je krmit:
RS 1 jsou velmi citlivá, z tohoto důvodu se v balení nachází varování výrobce před hlasitějším poslechem s možným poškozením sluchu. Zkreslení je minimální a není při vyšší hlasitosti postřehnutelné, což může vést k tendenci signál neúměrně zesilovat.
Sluchátka jsou nízkoimpedanční ( 32 ohm), takže je vybudí takřka jakýkoliv zdroj. Hrají překvapivě slušně na Ipodu nebo sluchátkovém výstupu CD playeru.
Ale z logiky věcí jasně vyplývá že jejich schopnosti plně využijete až s použitím kvalitního zesilovače.
Osobně nedoporučuji použití lampového zesilovače, sám jsem je zkoušel s Edgarem, ale výsledek nebyl dobrý. Teplé zbarvení lampového zvuku je ve sluchátkách až příliš cítit. Pokud je budete krmit i přes nízkou impedanci dobrým tranzistorovým zesilovačem, určitě neuděláte chybu. Kvalita reprodukce vyskočí okamžitě nahoru.

Klady:
Hned na úvod je třeba uvést, aby nedošlo k matení pojmů, že sluchátka RS 1 nejsou neutrální. Jejich největší zbraní, ale bohužel také největší slabinou (k tomu později), je skvělá interpretace středů.
Lidské hlasy jsou podány naprosto brilantně, myslím, že v této oblasti nemají RS 1 konkurenci. Mužské i ženské hlasy zachovávají barvu, nedochází k žádnému zkreslení. Mužské hlasy jsou naprosto věrné, zvuk není posazený výš jako u AKG, reprodukuje správně jak nejhlubší basy, tak i klasického tenora. Totéž platí o hlasech ženských. Specificky vybuzené středy fungují v jakémkoliv žánru, je lhostejné, zda posloucháte Dianu Krall a její doprovodné trio nebo Renee Fleming v operní árii. Poslech zpěváka nebo zpěvačky je vždy velmi poutavý. Je skvěle podán každý detail, každý nádech nebo dozvuk zpěváka. Vřelost projevu Katie Melua je pohlazením na duši. Na rozdíl od 701 máte pocit, že zpěvák je maličko před orchestrem a je v poslechu dominantní, doprovodná kapela je až za ním, prostorově jakoby v druhém plánu. Ale tak to dle mého názoru má být.
Specifický Grado zvuk se také velmi pozitivně projevuje na zvuku kytar akustických i elektrických, sluchátka velmi dobře rozlišují detaily, takže je naprosto dokonale podáno každé brnknutí bříška prstu o strunu nebo každý pohyb na hmatníku.
Výšky jsou na stejné úrovni jako u AKG 701, jen nejsou tak nepříjemné, někdy až agresivní jako u 701, vše je hladší a vlídnější.
Co se basového spektra zvuku týká je zcela bezchybné, basy jdou velmi hluboko, výrazně níž než u AKG. Nepřekrývají ostatní pásma, neslévají se a jsou jasně rozlišitelné. Basa zachovává svoji linku a je možné sledovat její stopu po celou nahrávku, jak to má u dobrých sluchátek být.
Bicí nástroje jsou opět jasně a zřetelně rozlišeny, jednotlivé typy nástrojů jsou jasně definovány, dozvuky činelů jsou velmi dobré. Žádné basově/bicí duc duc se nekoná.
Prostor je poměrně široký, s použitím velkých G náušníků se ještě rozšíří. Grada mají rozlehlejší prostor směrem do šíře, který je však maličko plošší, s nepatrně menším předozadním rozlišením nežli 701.
.
Sluchátka jsou velmi rychlá a dynamická, pocitově jistě rychlejší nežli AKG 701. Separace nástrojů je příkladná, zvuk se ani v nejsložitějších a nejrychlejších pasážích neslévá.
Obecně je zvuk otevřený a vzdušný, vystupují v něm skvěle vykreslené a zabarvené vokály i jednotlivé nástroje.
Osobně si na RS 1 nejvíce vážím toho, co se velmi špatně definuje: a to je muzikálnost. Přestože nabízejí spoustu detailů, rozhodně více než 701, nepůsobí chladně analytickým dojmem. Sluchátka vtahují do děje a jejich poslech je radost, hudbu si prostě užíváte.

Zápory:
Co jsem uvedl v předcházející částí, že středové pásmo je největší devízou sluchátek, je na druhé straně jejich největším nedostatkem. Jak jsem už uvedl, sluchátka nejsou neutrální.
Z toho vyplývá, že Grada RS 1 nezahrají dobře klasiku.
Pokud posloucháte Andreu Bocelliho nebo Magdalenu Koženou, užíváte si hlasu a vše je v naprosté pohodě. Klavírní nebo houslový koncert je také v pořádku. Klavír má velkolepý zvuk včetně nehlubších tónů, housle zní sametově, tak jak to má být.
Ale v případě symfonických skladeb s velkým orchestrem nastane problém: vybuzené středy klasickou orchestrální hudbu neinterpretují správně a tím ji znehodnocují. Na poslech Vídeňské filharmonie s Karajanem si skutečně musíte vzít jiná sluchátka, zde doporučuji naprosto neutrální sluchátka, která nic nepřidají ani neuberou.

Závěr:
Grado RS 1 patří jistě do nejvyšší sluchátkové extraligy, zcela jednoznačně nechávají za sebou sluchátka řady Sennheiser HD 600/650 nebo AKG 701.
Specifický způsob prezentace zvuku sluchátek Grado vás buď nadchne, což je můj případ, nebo značce Grado nepřijdete na chuť a obrátíte se jinam, V každém případě stojí za poslech.
Bohužel přes mnoho pozitiv nedoporučuji tato sluchátka na poslech orchestrálních skladeb. Pokud posloucháte hlavně klasiku, musíte volit jinou variantu, ale klidně si dokážu představit kombinaci analytických sluchátek na symfonickou hudbu a RS 1 na vše ostatní.
Pro posluchače, který má rád velké hlasy nebo kytarové kapely, jsou ovšem Grado RS 1 vynikající volbou.

Jibu







.
Naposledy upravil xxxdvorixxx dne 16. 6. 2011 12:51, celkově upraveno 2
Důvod: přidaný titulek a link bude v uživatelských recenzích
Jibu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xmarek 16. 6. 2011 11:30

Nikde jsem nezaznamenal informaci o použitém řetězci. Minimálně bych si udělal obrázek o tom jestli zvuk AKG K70x není degradován použitým zesilovačem (při porovnání).
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
xmarek
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan1k 16. 6. 2011 12:28

Super recenzia ! Dakujem
Presne zdielam tvoj nazor na Grado. Prosto su to uzasne muzikalne sluchadla.
Denon DA-10 DSD / Apple iPhone 6+ / Apple iPad Air
► ♫♪♩♬♫
► Ultimate Ears UE4Pro ♫♪♩♬♫
► Sony MH1 / AIAIAI Pipe Petroleum ♫♪♩♬♫
Jan1k
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Broslowski 16. 6. 2011 13:01

tlieskam, klaniam sa a obdivujem! Dakujem za skvele citania. Jedine co dodat, pan ma skusenosti, popisal to dokonalo. Mozno by ma zaujimal nazor na 325i VS RS1 . Vdaka!
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mafie 16. 6. 2011 13:37

Výborná recenze, děkuji. Pod tuto charakteristiku zvuku bych se podepsal i v případě svých SR 80. Chvílemi jako bych četl vlastní pocity. To mi potvrzuje, že modely SR 60/80 a RS 1 mají k sobě docela blízko (často také probíhá jakési křížení -> RS 60). A vím, že pokud budu chtít v budoucnu výš, s RS 1 nemohu šlápnout vedle.

Měl bych dvě poznámky:
a) Hlasitost poslechu - V souvislosti s naušníkovými experimenty jsem přišel na to, že hudbu poslouchám příliš nahlas (originální obal s varováním jsem ke Gradům nedostal a subjektivně mi přišla hlasitost vždy přiměřená). Důsledkem bylo pískání v uších po ukončení poslechu apod. Během týdne jsem snížil reálnou hlasitost poslechu na polovinu(!), přičemž subjektivní zážitek z poslechu je srovnatelný.
b) Grado zvuk - Raději budu experimentovat s Grady, jejichž zvuk mě už dlouho fascinuje, než se celý život honit za Bílou velrybou v podobě ideálního hi-fi (které by mě nakonec stejně nemuselo uspokojit, ale téměř jistě by mě finančně vysálo). Pro mně audiofilie je více než hi-fi. Neberte to, prosím, jako rozbušku pro flame, jen jsem chtěl už dlouho tento svůj názor napsat. :-)
foobar2000 + WASAPI > FiiO E7 > Grado SR80
Sansa Clip+ > Phonak Audéo PFE 112
Mafie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dazo 16. 6. 2011 14:09

Ano,mne tiez pride ze grada musim pocuvat na mensej hlasitosti nez ine sluchadla,potom ma vie boliet hlava!Neviem ci je to ich udernym basom alebo cim!

A samozrejme chvala za recenziu ;-)
dazo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 16. 6. 2011 20:20

Díky za recenzi, výborné srovnání :tleskani
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Audiofiller 16. 6. 2011 20:35

Skvělá recenze a parádní čtení. :tleskani
Audiofiller
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 17. 6. 2011 10:56

Jak někdo vtipně napsal na internetu, sluchátka se dělí na uzavřená, polouzavřená, otevřená a Grado.


Tuto hlášku jsem použil i já v recenzi SR-80 a naprosto vystihuje problematiku Grado.

Jedničky jsem měl možnost poslechnout sice jen jednou, ale i tak, musím naprosto souhlasit, že se jedná o jedny z nejlepších sluchátek a patrně nejlepší nízkoimpendační sluchátka vůbec.

Grado je kategorie sama pro sebe a zvuk, konstrukce i poslechové dojmy jsou mimo standardní hodnocení :)
Tomáš Vrabec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod neis 17. 6. 2011 13:40

Tomáš Vrabec :
100 lidí 100 chutí ;) Pořád mě udivuje jak někdo neustále suvereně prohlašuje svojí pravdu. Že se vám libí projev Grado neznamená, že jsou mimo "standartní hodnocení". Ke všemu zase tak zázračné obecné hodnocení nemají.
Omlouvám se za trošku podrážděnou reakci, ale tyto příspěvky jsou nesmyslné a přitom by to stačilo napsat trošku jinak.

Jinak pěkná recenze ;)
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hmpf 17. 6. 2011 14:04

Raději budu experimentovat s Grady, jejichž zvuk mě už dlouho fascinuje, než se celý život honit za Bílou velrybou v podobě ideálního hi-fi (které by mě nakonec stejně nemuselo uspokojit, ale téměř jistě by mě finančně vysálo). Pro mně audiofilie je více než hi-fi.

Fakt se toho drž kdyby tu byl smajlík s palcem nahoru tak by to bylo výstižné. Jen pokud by se ti líbilo něco na výstavě, srazu tak o tom přemýšlej. Jinak se opravdu může stát to co popisuješ.

Taky doporučuji menší hlasitosti.

Napíšu můj pohled. Když porovnáte vedle sebe HD600 či K701 proti Grádům, myslim, že asi většina by souhlasila, že první dva zmíněné modely jsou lepší. Ale zkuste to udělat kulišácky. Jeden den poslouchejte HD600/K701 a druhý den jen Grado. Já osobně bych si jasně vybral Grado, něco na tom zvuku mě taky fascinuje. Záleží samozřejmě i na vkusu hudby. Oni dělaj zvuk efektní a co se týče energie, vzdušnosti, odkrytí detailu K701/HD6xx na ně nestačí. Také mi vyhovuje, že zvuk Grado je tenčí, to je další důvod proč v některých nahrávkách to zajiskří, oni maj duši emoce to taky moc sluchátek nemá :lol: . Tenčí a vzdušné jsou i K1000 které mají navíc faomozní prostor podobné aktivům a takovou větší správnost a suverénost a ještě navíc analitické a neskutečně detailní. Přál bych si slyšet vedle sebe mé bývalé MS Pro Ultimate proti K1000. Tipl bych si z paměti, že Ultimaty by byly o něco univerzálnější.
Naposledy upravil hmpf dne 17. 6. 2011 19:18, celkově upraveno 1
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 17. 6. 2011 16:44

hmpf: Pro mě jsou SR225 lepší než HD600 a horší než K701. Toť můj názor. A to jsou jenom SR225, RS1 jsou jiná liga.

Jibu: Recenzoval jste verzi RS1i, nebo RS 1?
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jibu 17. 6. 2011 18:34

Mám RS 1 tedy bez i, chtěl bych ještě reagovat na názor mafie:

Mafie píše:b) Grado zvuk - Raději budu experimentovat s Grady, jejichž zvuk mě už dlouho fascinuje, než se celý život honit za Bílou velrybou v podobě ideálního hi-fi (které by mě nakonec stejně nemuselo uspokojit, ale téměř jistě by mě finančně vysálo). Pro mně audiofilie je více než hi-fi. Neberte to, prosím, jako rozbušku pro flame, jen jsem chtěl už dlouho tento svůj názor napsat. :-)



Souhlasím na 100%, naprosto se s tímto názorem ztotožňuji. Dovolím si také přidat svoji zkušenost:
Koupil jsem AKG 701, všichni je chválí a jsou hodně rozšířené, mě však zvukově neseděla. Dočetl jsem se tedy, na nejrůznějších fórech, že problém je v zesilovači. Jal jsem se tedy hledat správný zesilovač. Postupně jsem při hledání vyhovujícího zesilovače, se kterým by AKG hrály, nakoupil a opět prodal 5 zesilovačů. Zvuk stále nebyl dobrý. Docela mi to lezlo na mozek, takže jsem AKG zase prodal a po nějakém čase zase koupil, abych je vyzkoušel na jiném zesilovači. Takto se to opakovalo se sluchátky třikrát.
Když se nad tím zpětně zamyslím kolik mě to stálo času , peněz a energie, je to naprostá hloupost. Poslední doporučení bylo abych přestal hledat ve střední třídě a koupil si pořádné železo, tedy zesilovač v cenové kategorii 20 tis. korun. Relativně levná sluchátka za 5 tis., která však hrají pouze ze zesilovačem za 20 tis korun, vlastně nejsou vůbec levná. Přestalo mě to zajímat.
Z hifi se dá snadno zblbnout, také se mi to stalo, chce to skutečně zachovat chladnou hlavu.
Naposledy upravil xxxdvorixxx dne 17. 6. 2011 22:45, celkově upraveno 1
Důvod: přehlednější citace
Jibu
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Broslowski 18. 6. 2011 07:30

Tak napisal pan, ktory ma vela skusenosti. Vdaka za nazor , v podstate sa stotoznujem :)
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod garrett6 18. 6. 2011 17:00

Super recenzia. Keďže nie som často doma, uvažujem nad prenosnejšou verziou svojich "er-desiatok" s dôrazom na stredy a vokály a tak po dlhšom hľadaní sa víťazom stali práve RS1. Zatiaľ len teoreticky, Grado som počul len SR 80 a 60. Chcem sa preto spýtať, ako je to s prítlakom. Uvažujem len s G náušníkmi tak moja druhá otázka - aký majú vplyv na zvuk?. Ďakujem.
garrett6
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků