[recenze] Grado SR-80 vs. Beyerdynamic T50p

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 18. 1. 2011 18:43

Před jistou dobou jsem v inzertní části fóra nadhodil absolutní off-topic, že možná budu mít časem na prodej svá Grada SR-80. Na můj příspěvek téměř okamžitě reagoval uživatel mafie, s tím, kolik bych si za ně řekl. Má odpověď byla stručná – kvalitní sluchátka prostě potřebuji k práci, tudíž neprodám. Naštěstí Marek zrovna nabízel k prodeji své beyerdynamicy, takže slovo dalo slovo, já doplatil dva tisíce korun a sluchátka jsme se vyměnili. Po přibližně dvou měsících kdy jsme už stihli oba něco s novými láskami naposlouchat jsme se rozhodli o naše SUBJEKTIVNÍ dojmy podělit také s vámi.

Celý příspěvek jsme tedy rozdělili na dvě části – první s pohledem mým, druhý s pohledem Marka. Případné dotazy klidně pokládejte níže, pokud víme, odpovíme.

Pohled první: můj

Přechod z Grado SR-80 na beyerdynamic T50p
Poslechové zdroje: iPod Touch 3rd gen, Audigy 2ZS, Marantz CD 63mkII K.I. ed.
Důvody pro: Grada se absolutně nehodila na jakékoliv přenášení
Důvody proti: Nevěděl jsem do čeho jdu, zda-li sednou a zda-li nebudou tlačit stejně jako Marka, což byl důvod proč se beyerů zbavoval.
Co v nich hraje: Jazz, folk, blues, trance (nekamenovat) :)

Dojem mechanický: Sluchátka jsou absolutně odlišných konstrukcí, takže nemá moc cenu srovnávat, ale ve stručnosti, Grada hrubý nepoddajný kabel, beyery až neuvěřitelně tenký a ohebný kablík. Náušníky Grad mnoha lidem zakryjí celé ucho, kdežto beyery na ucho dosednou a vytvoří jakousi nepropustnou mušli. Tohle byla první věc, která mě na T50p neuvěřitelně zarazila – malá mušle. Tím se mi okamžitě asocioval malý měnič, absolutně uzavřený systém a docela jsem se bál sluchátka vůbec nasadit. Každopádně jsem byl mile překvapen, ale o tom více níže. Perfekcionistický dojem z celokovových sluchátek kazí detaily vzniklé stále ruční německou výrobou. Odlepující se polstrování mostu, nedořešená transportní brašna nebo nestejně pevné stavěcí mechanismy mostu. Ovšem až na tyto detaily, jsou T50p opravdu výborně vyvedené a rozhodně nemám strach je vzít kamkoliv ven, do tramvaje či do vlaku.

Obrázek
Markem vyrobený karton - nutný, pokud nechcete aby mušle o sebe v obalu klepaly.

Obrázek
Kvalitní Německé ruční zpracování místy vzalo za své.

Dojem zvukový: Když se řekne Grado, tak snad každému se vybaví absolutně otevřená sluchátková mušle. Ne nadarmo se říká, že kategorie sluchátek jsou vlastně čtyři, uzavřená, polouzavřena, otevřená a Grado. Zvuk sluchátek Grado je specifický a jedinečný. Mezi hlavní rysy, dle mého patří otevřenost, prostorovost zvuku s vynikajícím podáním výšek a středů. Poněkud slabší je obzvláště u nižších modelů mezi které SR-80 patří basové pásmo. Sluchátka jsem využíval jak už jsem zmínil k práci (střih videa) a poslechu na CD playeru. Jednou jsem zkusil SR-80tky vzít na služebku do Brna, ovšem ve vlaku neměli nárok a kromě toho že já jsem neslyšel téměř nic, tak celé kupé slyšelo můj poslech. Toto se zcela změnilo s přechodem na beyerdynamic T50p. Jedná se o skvělá přenosná sluchátka, s neuvěřitelným útlumem okolního hluku. Pokud by jste se s někým bavili polohlasem a nasadili si T50tky, buďte si jistí tím, že budete maximálně odezírat ze rtů (hovořím jen o sluchátkách bez zdroje). Tím se zdroje poslechu rozšířili o iPod Touch, který poskytuje relativně kvalitní zvukový výstup v rámci přenosné hudby. Zvuk z T50p. Jedním slovem vynikající, bez výtek. Ovšem v porovnání s Grady mi výšky přijdou méně výrazné a zvuk celkově více „uzavřenější“, ale dynamičtější. Basové pásmo je oproti SR-80tkám velmi výrazné a ani okolní hluk jako tramvaj či vlak neovlivní komfort poslechu. Velkým plusem u T50p shledávám vyrovnanost s jakou sluchátka zvládají různé úrovni hlasitosti. Výšky se neztrácí, basy neslábnou. S výměnou jsem spokojený, u SR-80 mi do zvukového podání ani komfortu poslechu nic nescházelo, nicméně byli čistě domácí. T50p můžu vzít kamkoliv a můžu si být jistý tím, že i seberušnější prostředí nijak neovlivní můj poslech.

Obrázek
S Marantzem CD63 K.I. si rozumí na výbornou.

Pohled druhý, Markův (uživatel mafie)

Když mě o prázdninách znenadání opustila má milovaná fialová sluchátka Beyerdynamic DT 231, dlouho jsem se rozhodoval, kam se posunout dál. Chtěl jsem sluchátka na domácí poslech i na cestování (50/50), dnes už vím, že to byla v mém případě chyba. Také jsem chtěl zůstat u značky, protože zvukový projev DéTéček mi vyhovoval. Nakonec vyhrála v té době žhavá novinka ze stáje německého výrobce. Bohužel, záhy se ukázalo, že sluchátka mi způsobují nejen otlačeniny, ale i bolesti hlavy hraničící s nevolností i několik hodin poté, co jsem je sundal z hlavy. Zpětně to přisuzuji supraaurální konstrukci a nedostatečnému polstrování hlavového mostu. Dále ten příběh už popsal Tomáš…

Přechod z beyerdynamic T50p na Grado SR-80
Poslechové zdroje: Sansa Clip+, FiiO E7 (jako DAC)
Důvody pro: Absolutní nekompatibilita mojí hlavy a T50p
Důvody proti: Přes všechnu tu bolest jsem byl zvukem Beyerů fascinován
Co v nich hraje: classic/hard/garage rock, metal, instrumentální hudba, okrajově electro, house

Dojem mechanický:

Obě sluchátka, ač diametrálně odlišná, působí retro stylem. T50p vypadají jako vystřižená z cyber-punkového filmu, Grado bych přisoudil obsluze radiostanice z druhé světové (snad za to můžou ty anténky).
Rozdíly v konstrukci jsou dostatečně popsány výše. Co se týče dílenského zpracování, chybičky by se našly u obou sluchátek. U Beyerů to připisuji na vrub ruční výrobě (odlepující se polstrování, vůle ve spoji) a u Grada spíš celkově "sparťanskému" provedení (nedůvěryhodně působící Y spoj na kabelu).
U Beyerů se mi vyloženě nelíbil kabel, vypadal levně a působil velmi zranitelně. U SR-80 je z mého pohledu nešikovné nastavování hlavového mostu, které nejde nijak zafixovat, navíc mám obavu, zda se časem nevychodí. Náušníky dodávané standardně k 80kám (tzv. bowls) mi byly velké a delší poslech nebyl pohodlný, proto je důležité zmínit, že jsem je vyměnil za žluté naušníky původně určené k Sennheiser HD 414 – tato změna ovlivnila i zvuk, viz dále. Teď už není problém poslouchat velmi dlouhou dobu bez jakéhokoliv náznaku nepohodlí (pomáhá tomu i velmi nízká váha sluchátek a rozumný přítlak).

Obrázek
Porovnání s populárními Porta Pro

Dojem zvukový:

U Beyerů musím začít už téměř otřepaným klišé, že správné usazení je základ. Nebyl problém s nimi dosáhnout usazení na hranici vodotěsnosti , kdy člověk doslova cítí „pracující“ masu vzduchu mezi měničem a bubínkem. S tím souvisí skvělá úroveň izolace, která se blíží špuntům. Bohužel, i milimetrové nuance radikálně ovlivňují přednes, například když jsem je měl usazená hodně nízko, jako by se ztrácela celá dolní polovina spektra (absolutně bez basů, chudé středy), ale naopak hodně vylezly bicí. Problém nastal ve chvíli kdy pohodlně nasazená sluchátka hrála špatně vice versa.
Beyery se vyznačovaly průzračným, rychlým a detailním přednesem, dle mého určitě na „chladnější“ straně spektra. Docela chápu, proč bylo v jedné recenzi napsáno, že T50p jako by měly samostatný měnič pro výšky. Veškeré bicí jsou nádherně odděleny, jakoby vás někdo mlátil paličkami přímo do bubínku, miloval jsem poslouchání doznívajících činelů někde v pozadí... Středy zněly asi tak, jak by znít měly, i když jsem měl občas pocit, jako by byly „ve stínu“ úžasných výšek. Spodní pásmo je téma samo o sobě. Například oproti DT 231 je basů znatelně méně a to se nedá říct, že DT 231 by byla basová sluchátka. Nízké frekvence mi zněly trošku povrchně (bez "těla"), upozaděně, jakoby hrané jen z povinnosti. Ve světle Tomášova textu je však možné, že chyba byla (jako už klasicky) v usazení, což je zkrátka neuralgický bod „tépadesátek“.
O izolaci v souvislosti s Grady nemůže být ani řeč. Koho snad napadlo, že by je využíval třeba pro cestování vlakem, nechť si dá studenou sprchu a porozhlédne se jinde. Tahle sluchátka pro sebe vyžadují absolutní klid a zároveň tolerantní spolubydlící, neboť hrají ven stejně jako dovnitř. Posluchači se však za tento drobný ústupek odmění skvělým hudebním zážitkem.
První dojem z „osmdesátek“ byl, že zní jako „Beyery Light“ - uzavřenou dynamiku vystřídala vzdušná lehkost. Vyššímu pásmu sice chybí ta přesnost a čirost, ale i tak je jejich podání na vynikající úrovni. Co Grada ztrácí na výškách, bohatě doženou na středech. Zapřísáhlí „hifisti“ nemohou překousnout způsob, jakým John Grado svá sluchátka vyladil, ovšem pokud díky tomu můžu poslouchat to úžasné brnkání na kytaru a výrazné vokály, dokážu se přes tyto výtky přenést. V oblasti spodního pásma lze nejzřetelněji pozorovat přínos nových náušníků, které slyšitelně dodají hloubku base, kterou opravdu cítím až v uchu. Celkově „plné“ naušníky přispívají k zastřenějšímu, uvolněnému zvuku. Ideální pro poslech na pozadí. Poslední dobou zvažuji, zda se vydat cestou nějakého modu a dodat opět říznost výškám, nebo zachovat status quo.

Obrázek
Nové náušníky přidali sluchátkům na basu.

Celkově jsou si sluchátka docela podobná. Objektivně měly hi-tech Beyerdynamicy přesnější projev a proto by je někdo mohl označit za lepší z dvojice. Přechodu na Grado však nelituji, už jen proto, že mě konečně z poslechu nebolí hlava. Jsou to neuvěřitelně muzikální sluchátka, nejsou tak únavná a dá se na nich poslouchat i na pozadí při jiné činnosti. Přitom mají pořád daleko do nějaké deky.
Tomáš Vrabec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Broslowski 18. 1. 2011 20:56

SUPER CLANOK! Velka vdaka :-)

Vidim ze nausniky spravili dost, no nebudem sa tajit, vedel som to :-D

Za mna pri porovnani Head to Head Grado vs t50p, pre mna uplne jasny vitaz menom Grado sr80 ktory v danej cenovej kategorii z mojho pohladu nema absolutne konkurenciu !
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 18. 1. 2011 21:06

pěkné srovnání pánové, přidáno v uživatelských recenzích ;)
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan1k 18. 1. 2011 21:06

velmi pekny clanok!
Denon DA-10 DSD / Apple iPhone 6+ / Apple iPad Air
► ♫♪♩♬♫
► Ultimate Ears UE4Pro ♫♪♩♬♫
► Sony MH1 / AIAIAI Pipe Petroleum ♫♪♩♬♫
Jan1k
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wizik 18. 1. 2011 21:11

Pekný článok ! Grado vyzerajú super s tými yellow pads, retro rulez !!!
Denon DCD-910/Foobar->digital mogami 2964/USB->Gamma 2 DAC(powered by sigma11)->Beyerdynamic DT770 PRO 80ohm

Sansa Fuze -> Soundmagic PL30
Wizik
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 20. 1. 2011 00:21

Hezký článek pěkně se to četlo děkujeme ;-) ..já na GRADA a kalhotky od PRADA nedám dopustit :D

Joe Grado a jeho sympatická sestava :love: škoda, že už nedělají HP1000/HP2 :'(
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mafie 21. 1. 2011 01:27

Díky za ohlasy, potěší.
Ani po více než měsíci se mi Grada neohrála a spoustu rockových písniček raději poslouchám na nich, než na Phonacích.
Zajímal by mě vás názor na přikoupení FiiO E9 - je to jediné možné "vylepšení", které si teď mohu dovolit. Ale říká se, že Grada zesilovač nepotřebují...
foobar2000 + WASAPI > FiiO E7 > Grado SR80
Sansa Clip+ > Phonak Audéo PFE 112
Mafie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Broslowski 21. 1. 2011 09:21

ano,nepotrebuju, ale ak ho maju (samozrejme musi to byt adekvatne kvalite) to je uz potom uplne iny cirkus :-)

Za mna doporucim CORDA SWING s ktorym grada hrali neskutocne dynamicky . Take daco som nikdy predtym nezazil!(fakt ako, ak vies nasetrit, nasetri, to co z toho ampu liezlo z Grado , to bol totalny luxus! testovane na 325i no pochybujem ze to bude na 80tkach ine...)
e9tka+grado ,netusim, zial.Jedine ako mozem pomoct je tak, ze ked pride na recku, kludne sa u mna zastav v BA a popocuvaj si, ale ci ti to za tu cenu stoji, to neviem...(myslim teraz cenu cestovneho :-) )
Kazdopadne pri gradach by som bol extra vyberavy co sa ampu tyka .
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BinLadin (novy) 21. 1. 2011 18:49

Opravdu hezká recenze/srovnání
BinLadin (novy)
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mafie 12. 3. 2011 19:47

Na moje doporučení si kamarád pořídil DT 231 PRO a tak jsem si nemohl odpustit kraťoučké srovnání s Grady, když už jsem DéTéčka v recenzi zmínil. Takže pokud to někoho zajímá...
Sluchátka jsem si půjčil hned po vybalení a první dojem byl otřesný. Takovou zahuhlanost bych nečekal ani u KPP, proto jsem mu je vrátil na rozehrání.
V současné době už mám na uších dostatečně rozehraná sluchátka a je to slyšet. Pokud jsem v nějakém žebříčku na HeadFi četl, že 231 jsou "the most Gradoish sounding", nemohu než souhlasit. Největší rozdíl vyplývá z konstrukce - oproti ultravzdušným Gradům je více než zřetelný "lavor" Beyerů (který asi nejvíce odlišuje zvukový projev obou kousků), ale beru, že tohle není zrovna férové srovnání. I přesto bych zařadil oba modely rozhodně na jasnější/chladnější stranu zvukového spektra.
V oblasti výšek to sice jinak dopadnout nemohlo - SR-80 vítězí detailem, oddělením, jasností, ale sám jsem byl překvapený, jak vytrvale se Beyery drží. Ano, bicí se trošku slévají, jsou méně výrazné, ale oproti třeba KPP jsou pořád o dvě třídy výše.
Oblast středů mi zní hodně podobně a hodně dobře na obou modelech.
Srovnání basů je hodně zajímavé. I přesto, že jsou má Grada "modnutá" jinými naušníky, výraznější a plastičtější bas mají Beyery. Osobně mám raději malé množství ultrapřesných basů, proto preferuji Grado (a v tomto ohledu ideálně Phonak), ale třeba na taneční hudbu nejsou DT 231 marná volba. Opět je na místě zmínit, že oproti KPP mají i Beyery i tak sotva polovinu "basů".
Ještě by nebylo špatné zmínit, že DT 231 jsou opravdu nejžravější sluchátka, která jsem zatím měl. I přes stejnou impedanci, abych dosáhl stejné hlasitosti, musím nastavit FiiO asi takto: Phonak - 14, Grado - 20, Beyerdynamic - 26, z čehož vyplývá, že není radno, poslouchat na DT a v druhé výstupu mít zapojená nějaká IEM.
foobar2000 + WASAPI > FiiO E7 > Grado SR80
Sansa Clip+ > Phonak Audéo PFE 112
Mafie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 12. 3. 2011 20:22

Jak se projevila změna náušníků z bowls na ty žluté (HD 414) u SR80?
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mafie 13. 3. 2011 00:32

Tohle jsem psal Broslowi jako bezprostřední reakci, když mi od něj ty naušníky došly...
"...okamžitě jsem si na oblíbených skladbách všiml basy, která se trošku zvýraznila."
Tenhle rozdíl byl opravdu nepřeslechnutelný. Zvýrazní spodní pásmo, ale je to něco za něco, platíš drobným útlumem výšek. Těch mají ale Grada na rozdávání, takže to skoro nepoznáš.

Jinak se to projevilo zvýšením pohodlí, bowls mi byly příliš velké a mělké.
foobar2000 + WASAPI > FiiO E7 > Grado SR80
Sansa Clip+ > Phonak Audéo PFE 112
Mafie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Broslowski 13. 3. 2011 02:13

plne suhlasi, Mafie to pekne popisal... myslim ze 414 pads su uplne jasna volba, to pohodlie je oproti bowls radovo lepsie..
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 13. 3. 2011 16:22

Díky za odpověď.

Mafie píše:Jinak se to projevilo zvýšením pohodlí, bowls mi byly příliš velké a mělké.

Pro mě jsou bowls skoro jako circumaurály; nezdají se mi tak nepohodlné, jak se o nich všude dočítám.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Broslowski 13. 3. 2011 18:12

mne boli nepohodlne pretoze mam vacsie usi... inak su, ako pises, pohodlne :-)
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků