[recenze] Cowon iAudio 9

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bubaak 7. 5. 2010 17:35

iAudio 9 je na trhu už nějaký pátek dokonce, na něj nalezneme i videorecenzi na AV Manii. Takže si vynecháme papírové údaje, které nám přístroj příliš nepřiblíží. A zkusím ho přiblížit blíže po zvukové stránce, tím se omlouvám všem nadšencům co si libujou ve sledování FullHD filmů na displejich o rozlisení 240x320 pixelu.

V balení se zázraky nekonaj, teda vlastně.... :mrgreen:

Obrázek

Krom odpudivé ochranné krabice nalezneme v balení:
- Pecky
- USB kabel
- Návod v ťamanštině
- Nějaký bonus bordel v podobě letáku a poukázky na stažení hudby...
- CD (na kterém nenaleznete vůbec nic)
- Přehrávač
- A perfektní plastové pouzdro, které když otočite vykama k sobě, tak z něj udělaté půllitr 8-)

Design a velikost

Obrázek

Osobně mě velice překvapila velikost, která je blízká spíš mé Motorole V9, než-li přehravačům. Zde se nejedná o zas tak závažný faktor (přehrávač nosím na krku), protože i9vítka je celkem placatá a lehká.
Osobně po designové stránce se mi líbí, tváří se decentně bez zbytečných výkřiků do tmy. Ačkoliv tu díru pod displejem si mohli nechat pro jiný výrobek.

Obrázek

Jack pro konektor, úchyt pro kriplšňury a vstup pro 8 pinový konektor (kabel na něj bude sranda nahánět, pokud se s přibaleným cokoliv stane) se nalézá dole. Musím pochválit za dobrý napad, protože pokud přehravač nosíte na krku, pak stačí přehravač jen chytnout a okamžitě vidite na displej a přitom se zbytečně neperete s kabelem od sluchátek. Dále na levé straně přehravače nalezneme ovládání hlasitosti a dirku pro mikrofon.

Obrázek

Na horní straně přehrávače nás nic neruší, ovšem pravá strana je bohatší na tlačitko "menu" a pak posuvý ovládácí prvek na zamknutí kláves, vypnutí displeje, či úplného vypnutí.
Dílenské zpracování je oproti konkurenci (iriver, sansa) na vynikající úrovni. Bohužel, za jeho cenu bych očekával trochu hodnotnější plasty se kterýma se setkáváme na mobilních telefonech vyšší třídy, no co už.

Ovládání

Obrázek

Zde nemám výtku, ano úrovně irivru dosaženo nebylo. Ovšem přímé srovnání se Sansou či Sony nerozdejchá ani jeden jeho konkurent a s iPod Nano 5g si dle mého názoru poradí velice snadno.
Dotykové ovládáni má možnost volby citlivosti, je rychlé přesné. Pro návrat do hlavní nabídky slouží, stejně jako u Clipu, tlačitko menu. Je trošku škoda že některé tlačitka mění při delším přidrženi svou FCI, naštěstí ale logicky. Více zamrzí však neschopnost měnit skladby skrz oblečení ....
Displej má dobré barvy a je i "čitelný" za slunka.

Obrázek
Uvodní vzhled si můžete měnit na dvě možnosti

Lidi prahnoucí po EQ a různé bass boooooosty a podobný hovadiny si zde příjde na své.... ma snad 20 přednastavených profilů.... a do zblbnutí si může hrát s EQ a efekty... prostě nádhera!
Hlasitost i při volbě že jsem občan USA je o trošku na horší ůrovni než na Clipu+, však vyšší než-li u iriveru. Celkově si člověk v nastavení může hrat s ruznýma blbostma o kterých ani nevím k čemu slouží.

To je všechno super, ale přehrávač si kupujem kvůli jiné věci!
Zvuk

Obrázek

Zde se přiznám že jsem se trošku obával. Po zkušenosti s vynikajicím zvukem Clipu+ který postrádá jakýkoliv náznak dynamiky a mého milovaného irivru, který zas postrádá trocha detailu a rozlišení nástrojů, ve mě trošku cukalu. Dyť jak Sansa tak iriver drttí svou konkurenci neuvěřitelným způsobem.

Ne nebudu vás napínat, ta stříbrná placka to dokázala :-))
Skok opět není nijak závratný, ale...
Zvuk je charakterem stejný jak u Clipu+ a Irivru, takže mě velice blízký. Nesnáži se být nijak analitický, nebo temný jak hrad v Karpatech a osobně ho považuji za vyrovnaný.
Co se detailnosti týče dokáže se plně vyrovnat Clipu+ s tím že přidal lehce čitelnější vyšší frekvence. A dynamika? Přehrávač nenudí na žádné hlasitosti, člověk rozezná kdy zpěvak zpíva tiše a kdy si zařve.... hurá!! Konečně přehravač co dokázal spojit Clipa+ s Lplayerem a k tomu přidal ještě trochu své šťávy :love:

Je tedy zbytečné pět odý na radost. Prostě a jednoduše jsem momentálně lepší přehrávač neslyšel. Takže basy basujou, vyšky výškují, středy středují, slyšitelného zkreslení jsem si nevšiml (nezkoušel jsem vysoké hlastosti, jsem rád že ještě slyším), prostor, separace nástroju, dynamika vše ok.

Shrnutí:
+ Zvuk
+ Zvuk
+ Vydrž baterie
+ Rychlost
+ Dílenské zpracování
+ Jednoduché ovládání
+ Je vidět že ho navrhoval někdo s mozkem v hlavě ...
- Rozměry
- Debilní konektor, který jsem viděl na nějakých foťácích, ale rozhodně ne v PC obchodech ...
- Nemožnost posunu písní přes jakoukoliv vrstvu oblečení
- Tragicky moc možností jak doje8at zvuk

Testováno bylo na UE Triple.FI10, přípdně nějakých vad dám vědět, ale zatím se zdá plně funkční po všech stránkách.

Pod čarou:
nový firmware 1.13 nainstalujete jednoduše.
Nabijte i9 na max.!!!! Mezitím si rozbalte zip... Pak zkopirujte tři soubory do přehravače (do žadné složky rovnou na ůvod) a zapněte.
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emokid 7. 5. 2010 17:54

Je to pěkný a má to obrázky, mě se to libí dík. :-))
ipod
Emokid
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 7. 5. 2010 18:03

Musíme někdy dát sraz zase v hospodě, abych si poslechl clipáče a teďka tvého nového super playera.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod flatliners 7. 5. 2010 18:56

Bína:hlavně ho pak porovnej s iPhonem ;-)
Metal/HC/Punk
Galaxy S23 Ultra
Elysian Annihilator 2023, Empire Ears Odin, TIMSOK TS-316, Westone 4R, iBasso DX320/AMP14, iFi Go Blu, Shanling M0 Pro, FiiO Btr3k
flatliners
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 7. 5. 2010 19:18

Velmi pěkné, hlavně výstižně psané. Super obrázky.

A s iPhonem nebo iPodem 5G (zvuk) by to porovnat chtělo.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 7. 5. 2010 19:20

On se s tim bubaak moc nechlubí, ale já to na něj prásknu. Podle něj iPhone a třeba i Clip 1. generace jsou zvukově průser. Takže ono to taky může bejt vše jinak žejo :-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 8. 5. 2010 01:04

pro mě je průser vše co mi zvukově alespoň trošku nesedne.... Clip si s Fi10 nikdy nesedl a tak jsem ho nikdy nebral vážně. Clip+ na tom byl líp, daleko líp, ale vždy mě nudil a nudil....
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Balda_87 8. 5. 2010 06:33

velká škoda toho slotu na karty..
Zvukomol, elektrožrout, čilautář a spontánní kreativec, jenž procit ve stadiu repetativ.

iPod classic 160GB (rockboxed).
└> Sennheiser IE8 + Denon AH C551
+ ZoomH4n - mrštný lapač kmitů

Canon 1100D + Canon EFS 17-85mm
Huawei P8
Balda_87
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 8. 5. 2010 09:43

Taky si myslím, ještě mě "nastlali" tím debilním "USB" konektorem (takže nelze hodit na krk, zapíchnout u kamošky do PC a použít jako flashku, celkem mi to připominá ipod... :-/)..... Na druhou stranu má 2x větší kapacitu než "eLko" a hudby se tam nacpe dost...
Snad budu spokojený.....
Ale nemožnost přehazovat písničky pod tričkem mě celkem deptá :mrgreen:
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Balda_87 8. 5. 2010 10:03

jo, tak tohle mě asi odradí. U mě nakonec zas Nano vs Classic? :hm :/
Zvukomol, elektrožrout, čilautář a spontánní kreativec, jenž procit ve stadiu repetativ.

iPod classic 160GB (rockboxed).
└> Sennheiser IE8 + Denon AH C551
+ ZoomH4n - mrštný lapač kmitů

Canon 1100D + Canon EFS 17-85mm
Huawei P8
Balda_87
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 8. 5. 2010 10:08

ty jsou na jelena uplně stejně :mrgreen: to už raději iaudio
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 8. 5. 2010 16:35

bubaak píše:Taky si myslím, ještě mě "nastlali" tím debilním "USB" konektorem (takže nelze hodit na krk, zapíchnout u kamošky do PC a použít jako flashku, celkem mi to připominá ipod... :-/)


Akorát, že na iPod jde koupit kabel skoro všude, ale ten 8 pinový mini USB se dá sehnat maximálně jako kabel k foťáku. U tohoto je přehled, které foťáky jej používají taky.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod flatliners 8. 5. 2010 17:02

nevim co to má cowon poslední dobou za zvik,ale dávat svoje pakonektory(i9,S9,ještě k tomu má každej z nich jinej) mi od nich příde trochu jako podraz.vždycky měli miniusb,kterejch se každýmu doma válej mraky a teď tohle :grr:
Metal/HC/Punk
Galaxy S23 Ultra
Elysian Annihilator 2023, Empire Ears Odin, TIMSOK TS-316, Westone 4R, iBasso DX320/AMP14, iFi Go Blu, Shanling M0 Pro, FiiO Btr3k
flatliners
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 8. 5. 2010 18:04

Taky škoda, že i9 se v Česku nedá koupit černý.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 8. 5. 2010 23:44

černý je nejhezčí, to souhlasím, střibrný ma knoflík z červenýho a červený je divny.... no je to prašť jak uhoď :mrgreen:
Nevim kde japonci/korejci vyhrabali ten děsnej konektor a doufám že ho zas zahrabou... Problém ipoda není konektor (nejlepší je na to ovšem Sony), ale to aby si do něj něco dostal, nestačí ti jen Windows.... iriver jsem občas znasilňoval jako flashku... miniUSB má každy a hlasil se jako paměť... Teď sice mám flashek plnou peněženku, ale i tak ten konektor/kabel beru za mínus... je to prostě jen další zbytečný kabel hozený přes řadící páku u PC, zbytečně
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků