Jak naladit družici Astra 23,5?

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod java2 10. 1. 2008 17:41

Mám soupravu s příjímačem Homecast S 3000CR. Ať točím parabolou jak točím, sílu to ukazuje 99%. Kvalitu pro Astru 19,2 asi 70 %, pro Astru 23,5 stále 0%.

Příjem německých nekódovaných programů z Astry 19,2 je bez problémů. Netušíte, kde může být chyba? Není to "jen" v přijímači?
java2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 10. 1. 2008 20:18

Vyber si transponder ze seznamu Astra3a,třeba 12,525/V-sr27500,je to čt24 a otáčej anténou doleva od Astry1.Budeš si asi muset doladit anténu,těch 70 procent z Astry1 moc není.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod java2 14. 1. 2008 11:07

Ladím, ladím, ale pořád nic.
U té Astry 1 je 70 % maximum (když měním elevaci i azimut) a to mám 80 cm parabolu.
Neměla by ta Astra 3A tam, kde skončí Astra 1? Já když do toho místa najedu, tak mi to pořád ukazuje 99 % síla a 0 % kvalita (pro všechny družice). TP dávám ČT24 i TA3, podle seznamu v pořádku.
java2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 14. 1. 2008 17:11

Od Astry1 je to asi 10 cm do leva-když stojíš za parabolou.Máš jistotu,že máš nastaveno na Astru1?Vyzkoušel jsi náhodně proladit a zobrazit programy z Astry1?Jinak nevidím žádný logický problém.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod java2 15. 1. 2008 13:24

S Astrou 1 si jsem jistý. Nastavím tam např. frekvenci 10862, na které vysílá na Astře 23,5 Óčko. Místo toho najde TVP, která vysílá právě na 10862, ale z pozice 19,2. Ostatní TP (např. 12565, 12525) nenajde nic. Síla stále 99 % (což mi je divné), kvalita 0 %.

Říkáš 10 cm? Vytočil jsem to i o víc a pořád nic. Zkouším také různé elevace.

Mám ještě jeden dotaz - pro multifeed - kde se dává DiSEqC přepínač? Ven k parabole (nevadí mu počasí, voda?) nebo raději dovnitř? Nebo na to existují nějaké pouzdra?
java2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 16. 1. 2008 15:34

Začínám pochybovat i o sobě,nemáš náhodou v menu u Astry3 nastaveno Diseqc přepínač nebo vypnuté napájení LNB?Jestli si něco měnil v nastavení přijímače,tak asi poslední možnost je dát tovární nastavení a zkusit vše znova. Ten diseqc přepínač radši schovat,může být v tom pouzdře ve kterém je prodáván.Dá se to vyřešit i konvertorem-monoblok.To je jeden kus konvertoru a jsou v něm dvě hlavice napevno nastavené na dané družice.Třeba Astra3-Astra1 nebo Astra3-Hotbird.Pro podrobné informace jdi na Parabola.cz.Jsou tam i přehledy satelitů a nastavení.
Naposledy upravil MgX dne 22. 2. 2012 20:20, celkově upraveno 1
Důvod: Odstraněn osobní údaj přispěvatele.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bambuss 2. 2. 2008 04:22

Když tu řešíte multifeed a ty Astry, chtěl bych se zeptat na jednu věc.. Do satelitní techniky nevidím, tak jsem z toho trochu zmaten.

Byl nám s pomocí odborníka nainstalován multifeed a podle toho, co se zobrazuje v přijímači (Homecast S3000CR), to bere Astru 1D a 3A. Když jsem se ale díval na přehledy na parabole, zjistil jsem, že Astra 1D už je vyřazena a vysílá jen pár nějakých nepoužitelných věcí.
Všechno tedy nasvědčuje tomu, že využíváme jen jeden LNB a programy dostupné z Astry 3A, případně 1E, kerá je taky na 23,5°E. Jsou tam, kromě českých věcí, nabídky v rámci karty T&T, převážně hromady germánských programů.

Jak a kam by se dal namířit druhý LNB, aby byl vůbec využit multifeed? Hodila by se třeba pozice, kde se dají chytit nekódované anglicky mluvící programy...
Tisíceré díky :-D
bambuss
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jito 2. 2. 2008 08:24

Pokud máš zájem přijímat anglicky mluvící programy,tak v každém případě satelit Eurobird1 na 28,5°E.Pozor na záměnu za Astru2 na 28,2°E.Pro tento satelit je potřeba anténa i 2 metry.V tvém případě musíš použít jako středový konvertor pro Astru3 a na pravou stranu dát druhý konvertor pro Eurobird-pohled za parabolou.V menu přijímače vyber satelit a transpondér,přiřadit nastavení diseqc přepínače jako byl u Astry1 a posouvat konvertorem až bude signál.Nezapomenout zrušit v menu Astry1 diseqc přepínač.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod K-o-J-a-K 31. 1. 2010 16:39

Zdravím. Chci se zeptat, zda-li byl problém s naladěním ASTRA 3 vyřešen, protože mám naprosto stejný problém. ASTRA1 naladím s parametry Síla:98%, kvalita:86% .... bohužel ať dělám co dělám, ASTRA3 ani Ň ... síla pěkná, ale kvalita 0%. Otestováno moře poloh i nastavení DiSEqC. Bohužel nic nevedlo k úspěchu. Budu rád za každou radu či názor.
Vlastním přesně takový monoblok a i nastavení jsem čerpal z teto stránky.

http://www.digiprijem.cz/view.php?cislo ... 2008100001
K-o-J-a-K
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dagy2 31. 1. 2010 17:16

Väčšina problémov pri ladení 19.2E a 23.5E je v tom, že si "nastavovač" neuvedomuje, že otáčanie paraboly s jedným LNB a použitie 2-och a viac LNB vyžaduje natáčanie presne opačným smerom, pretože platí fyzikálny zákon uhol odrazu = uhol dopadu.
Už sme to tu niekoľkokrát riešili a vždy to bolo to isté:
1/ parabola s jedným LNB
pri pohľade od LNB smerom na lavór -> ak chcem preladiť z 19.2E na 23.5E, musím potlačiť držiak s LNB smerom doprava. T.j. okolo osi držiaka točím parabolu proti smeru hodinových ručičiek

2/ parabola s viacerými LNB
tu to platí presne naopak, pretože signál sa neodráža od stredu paraboly na LNB, ale vždy využíva odraz z bočnej plochy paraboly.
Takže, pri pohľade od LNB smerom na lavór, sú LNB zľava doprava osadené takto:
28.2E -> 23.5E -> 19.2E -> 13E -> a trebárs 0.8E -> 1W atď.
LNB nasmerovaný na najvýchodnejšiu družice je uložený na držiaku na najzápadnejšom konci a naopak.

Chyba je teda väčšinou v tom, že LNB ktoré Vám šlape na 19.2E je OK, ale to druhé, ktoré máte viac na východe Vám "nesvieti" na 23.5E ale naopak niekde na 15E.
Takže prehodiť nastavenie v STB -> na pozícii kde Vám ide 19.2E nastavte v STB 23.5E a točte anténou o tých cca 6cm protismeru hodinových ručičiek.

Ad Astra1D - to že v nejakom STB je to nazvané 1D je len starý alebo neopravený text vo FW. Nie je vôbec dôležitý, až na to, že pri automatickom hľadaní transpondérov nemusí nájsť transpondéry nových družíc na tejto pozícii.
Normálni výrobcovia označujú pozíciu a nie názov družice, pretože k presunom dochádza pomerne často.

Ad Anglické programy - odporúčam ako už JITO naznačil Hotbird 28.5E. S anténou 80cm v pohode (od 13E po 28.5E) možno sledovať anglické programy - pozerateľných je cca 10 filmových, 5 spravodajských, nejaký šport a 10 hodobných. Zvyšok sú teleshoppingy a erotika apod.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod K-o-J-a-K 31. 1. 2010 20:15

Velice děkuji osvětlení problému. A ještě jsem vyzkoušel ruzné polohy. A tady mám výsledek:
Takto mám uchycený monoblok. ASTRA1 mám v přijímači nastaveno na TONE A s parametry síla:98%,kvalita:87% a na TONE B nechytám dle očekávání Astra3A, ale IntelSat12 s parametry síla:98%, kvalita:94%.
Přeladím-li Astra1 na TONE B ( pootočím parabolu ) parametry jsou stejné a na TONE A opět nechytám Astra3A, ale EutelSat w2 opět s velice dobrými parametry. Tak nevím.
Teď bych se rád zeptal, kde je chyba, nebo co dělám špatně, či jestli pomůže uchytit monoblok za opačný LNB a postup ladění opakavat ? Mě tak připadá, jako by to byl snad nevhodný monoblok, i když v popisu setu bylo uvedeno 19,2 a 23,5. Díky moc za každou radu.

PS: Firmware v přístroji ze ze dne 3. listopadu 2009, tzn. aktuální.
K-o-J-a-K
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dagy2 31. 1. 2010 23:39

Prosím neuvádzaj názvy družíc ale pozíciu družice. Z tvojho popisu totiž vyplýva podľa parabola.cz nasledovné:
1/ TONE A -> Astra1 (=19.2E) + TONE B -> Intelsat12 (=45E !!!) teda rozdiel 25.8° ???
2/ TONE B -> Astra1 (=19.2E) + TONE A -> EutelSatW2 (=16E) teda rozdiel 3.2°

Možnosť 2/ by mi dávala zmysel s tým, že si kúpil monoblok na parabolu 100cm ale nasadil ju na parabolu 85cm. tým máš medzi LNB na orbite nie potrebných 4.3° ale len 3.2°
Možnosť 1/ je úplná pitomosť.

Takže:
- napiš ako si prišiel na to, že máš naladený Intelsat12, resp. EutelsatW2 alebo Astru1
- napiš akú veľkosť a tvar paraboly máš. Kupoval si to celé ako set?
- v prípade, že Astra1 ti funguje na jednom zo vstupov (zaručene máš naladené programy podľa paraboly.cz alebo kingofsat.net portálu aspoň na dvoch transpondéroch) nechaj zapnutú túto voľbu. Na prijímači nič nemeň a pootoč parabolou proti smeru hodinových ručičiek cca 6cm na obvode LNB - pokiaľ máš parabolu 85cm
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod K-o-J-a-K 1. 2. 2010 05:08

Používám názvy, jaké jsou použity v přijímači, plus vždy na internetu ověřuju podle frekvence některého z funkčních programů na kterém že satelitu je vysílán, takže bych se mýlit neměl. Doufám. Ještě včera podle tvojí rady jsem otočil ještě více doleva ( proti směru jak si psal ) a na TONE B jsem konečně dostal Astra3/23,5E, ale v nastavení vidím kvalitu cca 75%, ovšem na CZE kanálech NIC .. 0% ( může to dělat ještě neaktivovaná karta? Aktivoval jsem ji již v neděli přes internet ). Samo v tu chvíli na TONE A ale Astra1/19,2E není ... je tam IntelSat 12/45E !!! Z toho jsem již jelen.
Jinak sestava je tato. Parabola je 80cm resp. 85cm ... je to offset. Monoblok je tento . Pokračovat budu dneska.
K-o-J-a-K
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dagy2 1. 2. 2010 14:04

Presne som si myslel že máš offset.
Podľa môjho názoru - pretože jeden offset mi leží v pivnici z analogu 19.2E - má offset 80cm iné zakrivenie paraboly než bežná parabola 80cm. A to spôsobuje, že LNB z monobloku, ktoré "šilhá" v tom zakrivení mieri niekam úplne inam než by si chcel. Môj offset 80cm má rozmery 60x80 -> na výšku 80cm, na šírku 60cm.
Parabola, ktorú používam teraz je skutočne 80cm na všetky strany.

Toto je moja teória, možno nie je správna, ale tvoje pokusy ju potvrdzujú.
Na "normálnej" parabole sa všetko chová podľa fyziky a matematiky -> vypočítaš posunutie LNB vzhľadom na uhol medzi satelitmi - posunieš - a je to tam. Aj bez meráku.

Skontroluj to u predajcu. Chápem to tak, že si kúpil celý paket, t.j. STB + parabola s držiakom + monoblok 19.2/23.5E.
Možno by mohlo pomôcť (z tej fotky sa mi zdá, že jeden LNB čumí iným smerom) tak ako si sa pýtal niekde na začiatku, či nemá byť na držiaku uchytený druhý LNB. Tak ako to máš, je jeden v osi a druhý šilhá. Otázka ktorý má byť v osi - nie je to napísané v návode k monobloku?

Ad české programy -> "no signal" tam nemôže byť, keď je karta nefunkčná. STB normálne naladí všetky programy aj kódované, aj keď tú kartu úplne vyberieš.
Po prepnutí na takýto program sa musí objaviť nejaké okienko s nápisom "program kodovaný systémom xyz"
Toto skôr vidím, či máš správne nastavené hodnoty LNB v menu (LOF atď)

Slabší signál -> u jednotlivých LNB sa nastavuje okrem polohy aj "skew" t.j. natočenie vertikálnej osi LNB. Neviem ako sa to dá u monobloku. Možno to je už v konštrukcii monobloku?
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod K-o-J-a-K 1. 2. 2010 18:34

Tak dneska jsem prohodil uchycení monobloku. Na centrální LNB jsem naladil ASTRA3/23,5 na DiSEqc TONE B a na TONE A opět nic. Resp. není tam dle očekávání ASTRA 19,2, ale zase IntelSat12 ... zkoušel jsem i pootočit monoblokem a signál se u obou družic vcelku značně zlepšil ( pootočil jsem, z pohledu za parabolou, směrem proto hodinových ručiček o cca 1-1,5cm ) na opačnou stranu signál slábnul. Takže obrácením uchycení monobloku jsem nic nevyřešil.
Navíc pořád setrvává problém s naladěnou družicí ASTRA3. Prostě většina z nalezených/nascanovaných programů vykazuje 0% kvalitu ( samo včetně CZE ). Jestli je karta uvnitř nebo ne, nemá vliv. Po zasunutí karty napíše "kontrola karty" a po cca 5s napíše další zprávu "není možné dekódování" a to je vše. Černá obrazovka jen se zprávou "žádný nebo špatný signál". Na jiných forech jsem se dočetl, že některé tyto přijímače mají problém s přečtením těchto karet ( mám CSlink, neuvedl jsem-li to ještě ). Tak nevím a začínám silně pochybovat o tomto přístroji a již jsem kontaktoval prodejce.
Ještě bych chtěl poprosit, jaké by mělo být nastavení monobloku, protože to je snad jediná veličina, kde by mohla být ještě chyba.
Mám k dispozici tento monoblok v OPAČNÉM UCHYCENÍ jako tady.Zde jsou pak screeny sejmuté z mé TV, kde je vidět mé nastavení naladěných družic:
ASTRA3/23,5E
Obrázek
IntelSat 12/45E
Obrázek
ASTRA1/19,2E
Obrázek

Mrkni na to, je-li tam něco špatně, popřípadě co změnit. Budu vděčný za jakoukoliv radu. Možnosti typu LNB jsou Standardní, Universální1,WideBand a uživatel. Toť vše.
K-o-J-a-K
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron