DVB-T tuner - na co to je?

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dubidub 21. 1. 2009 10:55

Som uplny laik a nevyznam sa v niektorych pojmoch ohladne rekorderov - vedel by mi niekto poradit/vysvetlit prakticky vyznam DVB-T tunera v DVD/HDD rekorderi? NPocul som od predavacov rozne nazory na to, ci je dolezity, niekto vravi ze to je dobre len na satelit, iny ze na digitalne vysielanie. Ma to vyznam v SR, kde este nemame digitalne vysielanie? Oplati sa kupovat drahsi rekorder kvoli DVB-T tuneru? Ja mam analogovu kablovku od UPC.
Este sa chcem spytat ohladne upcalingu 1080p - ked je to uvadzane v technickom popise, znamena to, ze rekorder ma taky HDMI vystup, alebo ide este o nieco ine vnutri "stroja", co vylepsuje obraz?
Dakujem
dubidub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2009 11:27

Jsou 3 typy digitálního vysílání: DVB-T (terestrický = pozemní), DVB-S (satelitní) a DVB-C (kabelový).
Pokud přijímáš televizi jen přes kabelovku, tak je DVB-T opravdu nanic, navíc za pár let tu může být DVB-T2 a stejně bys musel zařízení měnit. Bohužel ani DVB-C není samospasitelný, protože kabelovka nemusí poskytovat samostatně dekódovací kartu, zpravidla pak naladíš jen nekódované programy (tzv. must carry - tedy základní nabídku).
V tomto případě bude nejlepší volbou pronájem přístroje přímo od UPC.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 21. 1. 2009 11:42

Dvb-t - pozemne digitalne vysielanie (teda vzduchom, vysielač ->antena)
Dvb-c - dig. vysielanie prostrednictvom kabla (digitalna kablovka)
Dvb-s - dig. vysielanie cez satelit
Signal Dvb-t sa momentalne v SR vysiela v mestach BA, BB, ZV, KE, PO resp. v ich tesnom okoli. Vysiela sa slovensky multiplex, tj. 6 slovenskych programov (Stv 1, 2, 3, Markiza, JOj, TA3). Pokiaľ byvaš inde Dvb-t tuner momentalne pre teba nema vyznam. Od roku 2012 sa planuje vysielať už len digitalne, analog zanikne. Otazne je, ake programy bude možne prostrednictvom dvb-t chytiť.
Ak ti predavač povedal, že je to "dobre len na satelit", tak ti povedal blbosť. Dvb-t tuner nema so satelitom nič spoločne.

Ak ide o prakticke využitie Dvb-t tunera v rekordery, služi na to, aby si mohol nezavisle od toho čo sleduješ na tv cez dvb-t nahravať. Ak by nemal dvb-t tuner môžeš nahravať iba to, čo prave sleduješ.

Odporučam prečitať: http://www.dvbt.sk/modules.php?name=FAQ

EDIT: Patrik Chrz ma predbehol :-)
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dubidub 21. 1. 2009 12:02

Ak by som nemal dvb-t tuner tak mozem nahravat iba to, čo prave sledujem ?? To sa mi nezda, co som mal stary rekorder (len s analogovym tunerom), tak som mohol nahravat aj iny program ako ten, co som prave v TV sledoval... Tak neviem ze ci sa to uz teraz v novych rekorderoch nejak zmenilo... lebo to by bol dost zavazny nedostatok rekordera bez DVB-T - ze by som nemohol nahravat nieco ine ako prave sledujem na inom programe...
dubidub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dubidub 21. 1. 2009 12:15

Ale dokial nemame plne digitalne vysielanie, tak mi staci mat v rekorderi analogovy tuner na sucasne nahravanie a pozeranie ineho programu v TV ?
dubidub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dubidub 21. 1. 2009 15:48

chcem sa este spytat - ten multiplex co teraz skusobne bezi v BA, v com sa lisi od analogu? Je tam lepsi obraz? Alebo je sirokouhly? Je vidiet rozdiel na klasickom TV prijimaci?
dubidub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2009 16:06

Tohle bohužel nevím, ale můžu posloužit zkušenostmi z Čech (předpokládám, že to bude podobné).
1) díky DVB-T přibyly nějaké programy, které v analogu vysílány nejsou a ještě nějaké přibýt mají
2) ve městě, kde je problém s odrazem signálu došlo ke zlepšení příjmových podmínek (žádní "duchové")
3) ano, velká část programů je vysílána 16:9
4) nastavení nahrávání pomocí EPG je mnohem jednodušší - tady ale uvedu, že DVB-T přijímám pomocí USB "karty" do počítače, který tak využívám zároveň jako videorekordér. V programu jsem si jednoduše nastavil, aby se k času v EPG na konci připočetlo 20 minut, aby mi v případě posunutí programu reklamou nic neuteklo. Jestli to lze nastavit i v normálním STB nevím.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 21. 1. 2009 16:24

dubidub píše:Ak by som nemal dvb-t tuner tak mozem nahravat iba to, čo prave sledujem ??

To čo som pisal samozrejme platilo pri pozerani a sučasnom nahravani z dvb-t. Princip je rovnaky ako u analogu.
ten multiplex co teraz skusobne bezi v BA, v com sa lisi od analogu? Je tam lepsi obraz?
Ano, je tam lepši obraz a aj zvuk. Na crt ten rozdiel bude, ale nebude nejaky priepastny. Inak, pokiaľ byvaš v panelaku a maš analog UPC, chytiš cez to aj dvb-t (samozrejme, ak maš dvb-t tuner).
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dubidub 21. 1. 2009 16:42

Kedze v multiplexe ide vacsina programov v sirokouhlom formate 16:9, znamena to, ze tie stanice, ktore vysielaju aj v digitalnom skusobnom multiplexe, pustaju rozdielny format do analogoveho a digitalneho vysielania?
dubidub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2009 17:00

Asi jo. I když to co jde v analogu není nic jiného než normální "ořez", to by zvládlo i nějaké "hloupé zařízení" v místě vysílání analogového signálu.

Jednoduše by na vysílač dopravil stejný signál, jako pro distribuci prostřednictvím DVB-T, ale pro analog by se stranově ořízl. Jak je to ale v praxi nevím.
Zkusím to vysledovat, až budu mít možnost v jednu chvíli koukat na DVB-T i na analog.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 21. 1. 2009 17:32

Kdesi som čital (už si nepamätam), že ak to pôjde cez analog kablovku tak to udajne zaleži od toho, ako to pusti/nastavi kablovy operator. Zrejme ano, lebo ja to beriem cez UPC analog a tam to je všetko, len nie 16:9. Cez dvb-t antenu a dvb-s by to malo byť ok - to by mal posudiť niekto, kto to berie priamo z anteny.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2009 17:53

Ryan Giggs: samozřejmě to záleží na operátorovi.
V analogu je ale ten problém, že pokud chceme vysílat v 16:9 musíme obraz deformovat.
Pokud má TV možnost přepínání 4:3 / 16:9, není problém, pokud nemá širokoúhlou obrazovku, tak si to uživatel přepne do "letterboxu".
Pokud ale TV tuto možnost nemá, vidí divák "lebkounské hlavy". V ČR v tomto módu vysílala TV Prima svůj autosalon. No a protože analogový signál nyní přijímají převážně lidé se staršími TV, které neumí přepínání 4:3 / 16:9, pravděpodobně by o takovouto "lebkounskou TV" neměli zájem.

Samozřejmě je možné ještě vysílat rovnou ve formátu letterbox. Lidé se širokoúhlou TV by si obraz roztáhli, ti s 4:3 by viděli letterbox.
Jenže to má také nevýhody:
1) ti co mají možnost zobrazovat 16:9 mají horší obraz, dochází totiž k využití jen asi 2/3 z 576 řádků rozlišení PAL, zbytek je využit pro vysílání černých pruhů, roztažený obraz je poté "naředěný"
2) ti co mají 4:3 tak mají menší obraz; ač se to zdá nepochopitelné, lidé raději přijmou ořez po stranách (s tím, že nevidí cca 1/3 filmu) než černý pruh nahoře a dole a malý obraz
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanDave 21. 1. 2009 18:51

S jakým kodekem bude nakonec DVB-T na Slovensku?
MPEG 2 nebo s novějším MPEG 4?

http://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T
http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 21. 1. 2009 19:05

Boh vie. Je v tom bordel. Bol vypisany tender na mpeg4, no bol v (tušim) decembri zrušeny, lebo podľa schvaleneho planu nie je špecifikovane použitie konkretnej technologie. Bude (alebo možno už bol?) vypisany novy konkurz, ktory bude zahrňať aj jedno aj druhe. Až sa skonči tender, budeme (dufam) vedieť viac.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2009 19:29

Předpokládám jako v ČR. Nejdřív MPEG 2, poté placené a HD programy MPEG 4 a následně asi vše MPEG 4.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků