[recenze] AKG K530

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mareq0 26. 2. 2008 23:51

AKG K530 (recenze a porovnání s Koss Porta Pro)

Pár čísel:
- kmitočtový rozsah: 18 - 26.000 Hz
- zkreslení: < 1 %
- citlivost: 102 dB/V
- impedance 55 Ohm
- hmotnost 245 g (bez kabelu)
- kabel: 3 m, OFC měď
- konektor: 3,5 mm Jack zlacený
- náušníky: circumaural, koženka

http://www.watch.impress.co.jp/av/docs/ ... arm1_1.jpg

Popis:
Jedná se o sluchátka polootevřené konstrukce určené pro domácí poslech. Hned na první pohled zaujmou nápadně velké a lesklé mušle bílé barvy (jsou i černé) s koženkovými náušníky a hlavovým mostem v barvě šedé. Na hlavě drží velmi dobře, nemusíte nic nastavovat nebo posouvat, vše je plně automatické (přítlak náušníků i hlavového mostu) – pouze nasadíte a můžete poslouchat. Nikde netlačí ani nepadají, pokud tedy zrovna nehýbete prudce hlavou nebo neskáčete. Izolují výborně, v klidu posloucháte a najednou se leknete, když vám někdo zaklepe na rameno. Kelímkový efekt se moc neprojevuje. Celkově je konstrukce velmi povedená a nošení pohodlné. Kabel je dostatečně dlouhý, vede jen do levé mušle a je asi 4mm silný.

Na čem testováno:
Yamaha PianoCraft E700
iRiver Clix2

Co posloucháno (CD/mp3):
Samael (Passage) – Rain
Hypocrisy (10 years…) – Osculum Obscenum
Mayhem (Ordo Ad Chao) – Anti
J.S. Bach - Toccata a fuga d-moll
E.H. Grieg (Peer Gynt) - Åsina smrt
R. Wagner (Prsten Niebelungův) - Jízda valkýr

Poslech (Yamaha PianoCraft E700):
Celou dobu jsem tato sluchátka tak trochu srovnával s Koss Porta Pro a to ze 2 důvodů. První je jednoduchý – žádné jiné už doma nemám. Druhým důvodem je to, že tato sluchátka zná hodně lidí a proto ví, co od nich může čekat.

Hned na první poslech je rozdíl znatelný. Zatímco Porta Pro představují „těžký kalibr“ – to znamená hutný a zejména basový projev, tak K530 zní podstatně detailněji, čistěji a vyrovnaněji. Největší rozdíly jsem zaznamenal u skladby Anti (Mayhem). Tato nahrávka má velmi specifický zvuk (špinavý – „nekro“ zvuk) a hudebně se taky jedná o slušnou „prasárnu“. Tady K530 předvedly opravdu poctivou práci a musím říct, že mě až překvapily. Bicí i činely lahodily mému uchu, překvapivě výborná detailnost, i solidní hutnost, která mi chyběla třeba u skladby Samael (Rain). K basům také nemám výtky. Pouze mi tady chyběl o něco větší zvukový prostor (dáno asi nahrávkou). Porta Pro tady předvedly své největší slabiny v plné síle – méně detailní nástroje, silně zúžený rozsah (prostor), basová clona, místy produkovaly opravdový chaos. Tady K530 vítězí ne rozdílem třídy, ale spíše rozdílem 2 tříd.

Druhým vrcholem v poslechu na K530 byla Bachova Toccata a fuga d-moll. K530 předvedly krystalicky čisté a detailní varhany, prostorový rozsah byl také dobrý, vyzdvihnu zejména čisté výšky, které u Porta pro prostě neuslyšíte. Celkově velice vyvážené. Takřka tu nemám co vytknout, možná jenom trošičku chybí větší dramatičnost (živost). Porta Pro nepropadly, ale zvuk byl o poznání zúžen, výšky byly slabší a méně jisté. Basy u klasiky tolik nerušily, ale nebyly tak jisté jak u K530.

Závěr:
Srovnání dopadá jednoznačně pro K530. Poslech byl mnohem vyváženější než u Porta Pro. K530 jsou detailnější – výšky a basy jsou v dobrém poměru, basy mají jistější a hezčí než u Porta Pro, čitelnost nástrojů je také mnohem lepší než u Porta Pro. U K530 mi trošku chyběla větší hutnost, která je zase u Porta Pro až příliš velká (v kombinaci s basy).

AKG K530 - 7,5/10
Koss Porta Pro - 6/10
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Dodatek – Poslech (iRiver Clix2):
Při nastavení vlastního EQ (vše na 0) je s K530 poslech na samé hranici hlasitosti přehrávače. Porta Pro už nepůsobí tak hutně a přebasovaně, ale i tak jsou K530 stále o něco detailnější. Rozdíly už jsou mnohem menší. S nastavením SRS WOW jsem u obou zaznamenal „živější“ a dynamičtější zvuk (líbivější). Sluchátka K530 je na mp3 přehrávač určitě škoda, na lepší aparatuře dokážou mnohem víc…

AKG K530 - 5,5/10
Koss Porta Pro - 5/10
Naposledy upravil mareq0 dne 28. 2. 2008 00:06, celkově upraveno 2
Obešel já polí pět!
mareq0
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ShanDo 27. 2. 2008 08:36

zatial som nikdy nemal dobru skusenost z automaticky sa nastavujucim hlavovym mostom, po case ma vzdy zacal tlacit, ale verim ze v AKG to vyriesili obstojne.
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stano.stano 27. 2. 2008 09:29

mareq0 píše:Jedná se o sluchátka uzavřené konstrukce ...../quote]

Jedná sa o sluchátka polootvorené :wink:
stano.stano
Junior

Odeslat příspěvekod mareq0 27. 2. 2008 13:31

ShanDo ono to jde trošku cítit, ale já to moc nevnímám, někomu by to možná mohlo vadit...

stano.stano dík, opraveno. Někde jsem se dočetl, že jsou uzavřené, ale po přečtení definic (otevřeně/polootevřené/uzavřené) a toho, co udává výrobce, to budou opravdu polootevřené.
Obešel já polí pět!
mareq0
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 27. 2. 2008 15:18

Pekne napsane, velmi kladne hodnoceni z me strany.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 27. 2. 2008 19:45

The Wolverine :oops: Dík :oops:

Měl jsem z toho docela bobky, protože popisovat zvuk slovy je ukrutně těžké :D :mrgreen:
Obešel já polí pět!
mareq0
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luka9 27. 2. 2008 23:06

Velmi by me zajimalo jak by dopadli pri provozu na alespon trosku kvalitnejsim retezci, coz Yamaha PianoCraft E700 rozhodne neni - osobne znam s Sennheiser HD650 a neda se to poslouchat. Na test sluchatek to chce sluchatkovej zesilovac, napr. Edgar SH-1, CASEA LYRA. atd.
Luka9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mareq0 28. 2. 2008 00:19

Luka9 píše:...osobne znam s Sennheiser HD650 a neda se to poslouchat.

Ach, ta audiofilie :D Není to nemoc? :wink:

Ono to není žádný super kvalitní zdroj, ale bohužel nic lepšího nemám (ani zesilovač), takže nemůžu posloužit. A ani nic neplánuju nakupovat, možná to zní hloupě, ale mně to stačí. Berte to jako recenzi běžného uživatele, za kterého se považuji.
Obešel já polí pět!
mareq0
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 28. 2. 2008 07:18

Použité zařízení při porovnání těchto sluchátek téměř nehraje roli pro zjištění, že jsou K530 zvukově o mnoho lepší než KPP:
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 22. 4. 2008 17:26

David a Goliáš
ObrázekObrázek
Omluvte sníženou kvalitu fotek, focení mě fakt nebaví :-)
Naposledy upravil mareq0 dne 22. 4. 2008 17:29, celkově upraveno 1
Obešel já polí pět!
mareq0
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzordano_Bruno 22. 4. 2008 17:28

Hmmm, tak to jsou sluchátka teda kravksý :D Jinak jsem to říct nemoh. Porty jsou asi tak 10 menší :D
Poslouchej, co to dá, protože pak už neuslyšíš nic :)
Audio: Iaudio X5L, Samsung YP T10, Ipod Shuffle, Ipod Nano.
Sluchátka: GRADO SR 60, Koss KSC 15/17/22/ Porta Pro.
Dzordano_Bruno
GRADOmaster
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 22. 4. 2008 17:31

jj, proto bych s něma ven nevylez :D a to mám ještě k tomu relativně malou hlavu :mrgreen:
Obešel já polí pět!
mareq0
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oneill_sx1 22. 4. 2008 18:32

Ten rozdíl je ještě markantnější kvůli kontrastu barev. Každopádně K530 jsou hodně velká sluchátka.
oneill_sx1
Recenzent fóra
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luk4ss 5. 3. 2009 11:17

Uvazujem, ze by som si ich kupil ale kedze nemam so sluchatkami skusenosti,chcel by som vediet, ci ku nim potrebujem aj ten sluchatkovy zosilovac, alebo mi to staci zapojit priamo do zvukovky.
luk4ss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rarach 5. 3. 2009 11:49

luk4ss píše:Uvazujem, ze by som si ich kupil ale kedze nemam so sluchatkami skusenosti,chcel by som vediet, ci ku nim potrebujem aj ten sluchatkovy zosilovac, alebo mi to staci zapojit priamo do zvukovky.


Maju pomerne nizku impedanciu a vysoku citlivost takze zvukovka by s nimi nemala mat absolutne ziaden problem.
Xonar Essence STX => Beyerdynamic DT880 (32 ohm),
Realtek ALC861 => Sennheiser EH350
SE C510i => AKG K 324P, AKG K 314P
Rarach
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků