[srovnání] Porta Pro x PX 100 podruhé!

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ondrasheq 20. 1. 2008 16:36

Kolik lidi, tolik nazoru a taky rozdilnych vkusu na hudbu a naroku na poslech - takze doufam, ze i moje srovnani vam vedle toho od Bobronenka (strukturu jsem pojal podobne) neco da nebo vam pripadne pomuze rozhodnout se.. Bodovat budu pouze zvuk, ergonomie obou sluchatek je dobra, vyhody a nevyhody se vzajemne kompenzuji, design je veci individualni.

Zkusenosti
Porty vlastnim pres rok, dalo by se mluvit o stovkach naposlouchanych hodin. PX 100 mam tyden, naposlouchano asi 30 hodin. Se sluchatky vyssich trid zkusenosti nemam - proto prosim prihlednete k tomu, ze hodnotim z pohledu, resp. poslechu naprosteho amatera neznaleho high-end zvuku :)

Konstrukce a vzhled
Porty - nekomu se libi, jinym pripada prilis retro nebo dokonce vylozene osklive. Me osobne rozhodne neurazi, konstrukce je to velice promyslena (ComfortZone, system skladani...) a jak uz nekdo podotknul, obzvlast na slecnach vypadaji skvele :)
PX 100 na prvni i druhy pohled pusobi velice levne, musle vypadaji dle slov kolegy jako kola od Audi. To ale kompenzuji dobrou ergonomii, na hlave nesedi hur nez Porty s ComfortZone. Tlak je primereny, ani po dlouhem poslechu nikde nic netlaci. Porty maji navrch ve snadne vymene nausniku - jak se to provadi u PX 100 zatim netusim.
Senny maji mekci a povolnejsi kabel, ma mensi tendenci se zamotavat nez u Port. U Sennu ucenuji i "zkracovaci jezdec", naopak radost mi neudelal rovny jack oproti lomenemu u Port.

Poslech v MHD
Senny je lepsi, napr. v metru, uplne sundat z hlavy, Porty hluk zvladaji lepe, ale i tak se v tu chvili stira rozdil mezi nimi a spunty za pade od rakosky - dan otevrenych sluchatek. Oba modely hodne vyzaruji ven, spolucestujici si "uzivaji" hudby s vami. Pokud hledate sluchatka prevazne na cesty, doporucil bych zvazit nakup lepsich spuntu (UE, Shure, Bose...).

Na cem jsem poslouchal
- receiver Sony STR-DE315 + CD player Sony CDP-XE310, repro B&W DM602 jako "referencni" k nekterym skladbam
- integrovana zvukovka notebooku (cip Realtek), MP3, OGG ruznych kvalit
- MP3 player Emgeton Meizu X6

ZVUK
======


Seal - The Right Life (PC, 192kbps VBR MP3) - "dance/pop"
U obou sluchatek relativne dobry projev, Porty vykresluji lepe vokal - Senny na me pusobi urcitou absenci ve stredech v oblasti muzskych vokalu, naopak basy u nich nastoupily tam, kde mely, rozjezd refrenu primo skvely. Porty si celou dobu v basovem pasmu cosi huhlaly jak je zvykem - zrovna zde to ale pro me bylo nezadouci. Bod pro kazdeho, vylozene nepekny projev se neukazal.
Porta Pro 1 : 1 PX 100

Genesis - Invisible Touch (PC, 256kbps CBR MP3) - "rock/pop"
Skvela skladba zalozena na bicich, v prednesu chci dynamiku - musi to proste "tepat" :) Porty se ukazaly v tom nejlepsim svetle, PX 100 maji navrh jen v pripade vysek - Collinsuv vokal se v refrenu chvilemi menil v neprijemny jekot. Jednoznany bod pro Porty.
Porta Pro 2 : 1 PX 100

Dire Straits - Calling Elvis (PC, 192kbps CBR OGG) - "rock"
Porty byly na skladbu takoveho formatu hodne predvidatelne, prednes byl sice efektni, ale konstantni a na prirozeny projev PX 100 to nemelo - dynamika opet nastoupila tam, kde mela (prechody na bridgi). Naopak zvuk virblu mi sedl u Port vice, i pres to ale bod pro PX 100.
Porta Pro 2 : 2 PX 100

High Contrast - If I Ever (PC, 160kbps VBR MP3) - "drum'n'bass/liquid funk"
Casto slychavam, ze na dance, house, dnb jsou Porty lepsi. Nebyl bych si tak jisty. Oba srovnavane modely si s lamanym beatem poradily vyborne, tezko neco vylozene vytknout - rozdil jsem citil spise v celkovem podani zvuku - PX 100 byly syrovejsi, vice stredove, basu ale bylo dostatek a dynamika srovnatelna. Byt mym usim jejich zvuk lahodil vice, bod pro oba - v tomhle pripade je rozdil potreba opravdu slyset.
Porta Pro 3 : 3 PX 100

Vanessa Mae - Classical Gas (PC, 320kbps CBR MP3, original Audio CD) - "vazna/pop"
Ani jedny sluchatka me nepresvedcily, ze zrovna takhle by mely znit housle. Na PX 100 znely jemneji, dalo by se rict presneji, ale oproti referencnim repro mi tam neco chybelo... Musel bych nejspis slyset z klasiky vice, abych mel vylozene jasno. Bez bodu.


Vysledek? Byt nezamerne bodova plichta, Sennheisery PX 100 mam radeji - posloucham napric zanry a jejich zvuk mi casto prijde presvedcivejsi. Porty maji energicky, nakopnuty zvuk, ale jiz od zacatku, kdy jsem si je poridil mi u nekterych alb vadilo jak "tlucou". Doporucuji proto otestovat na vlastni kuzi v obchode - i kdyz jsem byl ze zvuku cerstve vybalenych, nevyhranych PX 100 trochu rozpacity.

Dozivotni zaruku neberu na rozdil od mnoha z vas jako vyrazne plus - sluchatka si vybiram podle zvuku a ergonomie... Ale abych resil, co s nimi, az se mi nekdy po letech porouchaji...? Pri pomeru cena/vykon je mi i docela jedno, pokud se PX 100 za tri roky rozsypou a budu muset investovat do novych - a nebo treba do jinych, lepsich.
Dejte na zvuk, ne na serepeticky okolo - za ty prachy... :)

Koss Porta Pro
+ drive
+ ergonomie, design, skladani
+ v nekterych situacich jsou opravdu neprekonatelne, mj. zvuk zaznamu koncertu
- obcasna prebasovanost se neda uplne poresit ekvalizerem (viz recenze zde na foru)

Sennheiser PX 100
+ presne vysky
+ vcelku vyrovnany projev - hraje to, co ma hrat
+ kral je mrtev, az zije kral :))
- nizsi stredy (muzske vokaly a bici obcas nezni dobre)

Prijemny poslech at uz s Kossy nebo Senny.
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dargen 20. 1. 2008 16:52

Cau! Pokud posloucham prevazne rock, metal a tak a neco i z pop/dance, pop/rock, tak kery bys doporucil spis?
dargen
Junior

Odeslat příspěvekod palinoch 20. 1. 2008 16:55

pekne citanicko. pises 30h posluchu. dlhsi posluch moze byt pre teba este prekvapujucejsi.
no a tvoj nazor ohladom zaruky atd..... vystiznejsie si to napisat nemohol. recenzia je pre mna objektivna a podarena.
Naposledy upravil palinoch dne 20. 1. 2008 17:05, celkově upraveno 1
palinoch
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 20. 1. 2008 16:59

Tahle recenze se mi fakt libi. Jo, dobre popsane a z menoho pohledu velice prinosny. :wink:
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Carabei 20. 1. 2008 17:23

mno zvuk px100 se bude jeste menit, az se poradne rozehrajou... :mrgreen:
source: Cowon D2, Macbook Pro Retina, iPhone 5, Fiio X3
phones: q-JAYS, c-JAYS, Apple IEM, Sennheiser IE8, Sennheiser HD-25, Etymotic HF5
Carabei
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 20. 1. 2008 17:52

ondrasheq píše:Poslech v MHD
Senny je lepsi, napr. v metru, uplne sundat z hlavy, Porty hluk zvladaji lepe, ale i tak se v tu chvili stira rozdil mezi nimi a spunty za pade od rakosky - dan otevrenych sluchatek.


Hezky popsané, ale předpokládám, že část, kterou jsem dal do bold, je jen jakýmsi obratem. :wink:
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 21. 1. 2008 10:02

palinoch, xxxdvorixxx: diky za pochvaly, uz pomalu pripravuji novy srovnavaci test :)
Carabei: no, mozna asi ano, ale nejaky drasticky zmeny necekam... uvidime, kazdopadne podam report :)
Jersey II.: ano, chtel jsem rict, ze v hluku je jedno co ma clovek zrovna na usich... poburuje to nejak?
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 21. 1. 2008 10:04

No, mě to nijak nepobuřuje. Jen s tím nesouhlasím. Napsat, že mezi portaPro a špuntami za 50Kč není v hluku rozdíl v reprodukci, je mírně řečeno odvážné. :wink:

Ale jinak velmi hezky napsané.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 21. 1. 2008 11:41

Jersey II.: diky za pochvalu :) stojim si ale za tim, ze v jedoucim metru nebo hodne rusne ulici je jedno, jaky typ prenosnych otevrenych sluchatek ma clovek na usich - proto jsem pro tyto situace doporucoval kvalitni spunty
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iggi 21. 1. 2008 12:31

to ondrasheq: Ktore z nich sa ti zdali ze subjektivne hraju hlasnejsie ? díky
iggi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 21. 1. 2008 13:41

odpovedel jsem Ti v Tvem threadu... nejspis Sennheisery, ale maximalne v radu procent - nijak vyrazny rozdil tu neni
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ananta 21. 1. 2008 17:50

Tak to jsem moc nepochopil, výsledek plichta, příklon k Senn spíše ze sympatií. Nemá právě zde jiná položka váhu rozhodnutí? Já myslím, že ano a zrovna "no question lifetime warranty" mi přijde jako solidní závaží. A argument typu "za dva roky si koupím třeba lepší" očividně v případě Port po 30letech jaksi selhává.....
ananta

Odeslat příspěvekod fernetik 21. 1. 2008 18:12

neviem co sa idu vsetci z tej **dozivotnej zaruky** tak *****.
**Naco si nepamatam to sa nestalo**
Core2Duo E6400@3,6GHZ
Corsair 2x1024MB DDRII 1066MHZ
GeForce GTX280 1GB

Cowon D2 4GB black(fw 3.57)+ Kingston SD 2GB + Sennheiser PX100 + Etymotic ER6i Black
fernetik
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 21. 1. 2008 18:16

fernetik
No uplne pre nic... Ved to pochop, ze za 150 mas nove sluchadla...
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ondrasheq 22. 1. 2008 09:56

Osobne taky myslim, ze argumentnem to muze byt leda pro studenta, co lepi korunu ke korune. Dva roky mam na Senny zakonnou zaruku a pokud je za dva roky rozshleham, koupim si za ty penize s klidem nove...
A krome toho myslim, ze sluchatka nejsou zrovna dvakrat poruchovym zarizenim, takze pokud se k nim budete chovat slusne, vydrzi nekolik let bez problemu, at jsou to Kossy nebo Senny.
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků