[recenzia] Sennheiser HD595

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ShanDo 28. 7. 2007 21:50

Reproduktory alebo slúchadlá. Otázka pre mnohých ľudí, ktorí by radi zlepšili svoj posluch ale nemajú dostatok financií na kombo zosilovač+reproduktory+cd prehrávač. Aj ja som sa rozhodol a dúfam, že správne.

Starý dobrý/zlý zdroj: SB Audigy LS
Slúchadlá: Sennheiser HD595
Skladby: Sergej Rachmaninov: Symphony No.1 časť IV: Alegro con fuoco (320kbps), Alexander Borodin: Symphony No.2 (192kbps), Gustav Mahler: Symphony No.9, Ludvig van Beethoven: Appasionata+Les adieux(320kbps), Edvarg Hagerup Grieg: Lyrické kusy: všehochuť, Gioacchino Antonio Rossini: Barbier sevilský(320kbps), Giuseppe Verdi: Il trovatore(320 kbps), Johannes Brahms: Symphony No. 1 a 2 (CD-Audio)
A aby som nezabudol aj na dáky iný žáner: Christina Aguilera: Candy man(160 kbps), Amerie: Take control(256 kbps)

Spracovanie/komfort: O spracovaní už bolo popísane mnoho, takže sa vyjadrím stručne a aj k príspevkom na http://www.head-fi.org .
Ako prvá ma prekvapila priestrannosť mušlí. Už viem čo znamená, keď sa povie circumaural. Ucho ma dostatok priestoru, mne osobne sa vôbec nedotýka polstrovania. Mimochodom, je jemné a má príjemný kontakt z pokožkou. Prítlak na hlavu je tlmený dostatočne, dokonca som si ich skúsil utiahnuť, ale kožený vankúšik na hlavovom moste zmierňuje tlak efektívne. Nič nepuká, nešuští. Ku kĺbom sa neviem vyjadriť, zatiaľ chodia hladko, ale vraj časom začnú trochu vŕzgať. Taktiež som sa dočítal o krehkosti a krátkej výdrži. Slúchadlá môžu pôsobiť krehko, ale sú kvalitne vyhotovené, plasty vyzerajú pevne, akurát som si všimol, že ak je regulácia vysunutá tak sa s ňou ľahšie pohybuje do strán, no nemám pocit lability. Ako vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú presvedčený o krátkej výdrži, ďalším pri dennom používaní držia už vyše 2 roky. (HD595 sa vyrábajú momentálne v Číne(55 Ohm), pred nedávnom v Írsku(120 Ohm), možno čiastočné krátkodobé zníženie kvality, možno len zlý kus konkrétneho jedinca.)

Zvuk: Ticho medzi notami. Vždy som považoval za veľmi obtiažne dosiahnuť „nič“ medzi notami. Avšak kde sa doteraz tóny zlievali, alebo skôr kde akoby doznievali, bolo teraz ticho. Pekné, separované. Priestor nahrávky sa všeobecne rozšíril, obzvlášť symfónie znejú mohutne. Basová zložka je napriek tvrdeniam mnohých zastúpená dostatočne. Predpokladám, že basy môžu chýbať v niektorých iných žánroch, pre klasiku sú avšak dostatočné.(zatial ich u mňa počuli 3 ľudia a všetci mali basov dostatok)
Kým som si nenasadil starý headset, na ktorom som počúval doteraz, neuvedomil som si čistotu zvuku novej reprodukcie. Z priezračnosti vyplýva aj množstvo doteraz nepočutých detailov. Hudba sa dá objavovat akoby odzačiatku, spoznávate známe skladby ešte raz a znova a znova...(predpokladaná platnosť len ak ste ešte nepočuli iné kvalitnejšie sluchadlá)

Rád by som spomenul aj intenzitu vyžarovania zvuku do okolia, ktorá je pri hlasnejšom posluchu dosť vysoká. Takže pozor na spiacich ľudí.

Sennheiser HD595 jednoznačne odporúčam. (nechcem písať o kategórií cena/zvuková kvalita, pretože som žiaľ nepočul žiadne iné slúchadlá vyššej triedy)

Doteraz napočúvané približne 10 hodín čistého času.
Zvuková kvalita môže byť limitovaná zdrojom. V blízkej dobe sa chystá upgrade. Hádam doplním dojmy a potvrdím, prípadne vyvrátim efekt „burn-in“.

http://img518.imageshack.us/my.php?image=img0852ry5.jpg
http://img243.imageshack.us/my.php?image=img0859jg5.jpg
http://img49.imageshack.us/my.php?image=img0863xx5.jpg
http://img49.imageshack.us/my.php?image=img0864oz5.jpg
http://img49.imageshack.us/my.php?image=img0866nm2.jpg
Naposledy upravil ShanDo dne 4. 10. 2007 06:45, celkově upraveno 3
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanoDV 30. 7. 2007 13:54

No ja uz mam HD595-ky presne 19 dni. Mam ich napocuvane cca. 60 hodin. No su take dobre, ze v pohode ich vydrzim pocuvat 3 a viac hodin denne. Aj hudbu ktora sa mi pred tym nepacila :D Mozem potvrdit, ze basov maju dostatok vo vsetkych zanroch okrem techna a vsetkeho tanecneho. Tam mam pocit, ze by to mozno chcelo basov trosku viac. Ale aj tak su basy velmi detailne a vzdusne.
V prvych hodinach pocuvania mi znely dost zadunene, sa mi zdalo, ze maju strasne malo vysok. Po asi 10-15 hodinach sa to ale vyrazne zlepsilo. Neviem ci to je tym, ze si moje usi na ne navykli alebo tym, ze sa jednoducho rozohrali. Teraz mi vysky pripadaju velmi priezracne ciste a je ich podla mna dostatok.
No a od kedy ich mam som moje 5.1 reproduktory Gembird zapol len asi na 3 minuty a hned aj vypol. Tie sa nedaju pocuvat! :twisted:
StanoDV
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jersey II. 30. 7. 2007 14:58

Hezky napsané, děkujeme za recenzi. Věř, že až pořídíš lepší zdroj zvuku, reprodukce se ještě vylepší. Ale všechno nejde hned, musí se postupně :wink:
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ShanDo 26. 9. 2007 19:48

Konečne som kúpil novú zvukovú kartu. Po dlhom vyberaní vyhrala 0404 PCI z predpokladom nákupu dákeho slúchadlového zosilovača, ktorý dokáže dodať slúchadlám viac prúdu ako samostatne opampy.

Neviem čo som presne od nového zdroja čakal, avšak určite nie hlbšie basy. Bol som presvedčený, že ich tam proste mám takmer všetky. Veľmi som sa mýlil. Ich pridaním sa prejav HD595 značne zhutnil, ale všeobecne basom pribudla údernosť. Výšky akoby ubudli, ale skôr by som to pripísal jemnému "ztmaveniu" prejavu. V každom prípade sa čiastočne vyhladili.
Hudbu je zábavnejšie počúvať. Je akási dynamickejšia, rezkejšia, viac vťahuje do deja. Každý deň sa teším čo si zas vypočujem :D
Kiež by to vydržalo večne...
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jersey II. 27. 9. 2007 09:15

Jen pozor, aby to nebyl spíše opačný efekt. Jakési ztemnění reprodukce se projevuje i u HD600, pokud je připojím na nějaký levný (čti k ničemu) zdroj zvuku. Po čase poznáš, zdali je tento krok dopředu či spíše vzad. Rozhodně by to chtělo poslechnout na lepším zdroji zvuku. Teď jsem k HD600 a KHV-1 zkoušel Denon DCD-1500 a opět se projevilo mírné vylepšení, není to žádný enormní skok, ale slyšitelné je. A vedlo právě k projasnění celé reprodukce a dodal jí lehkost.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ShanDo 27. 9. 2007 12:30

no problem je v tom ze som este nikdy nepocul ziadny zosilovac (chystam sa na daky hadam do pol roka bude:) )
zatial som pocul asi len tri Cdp, a vsade bol zvuk plnsi (mozno blbe slovo to temnejsi, ale asi zvyk lebo na head-fi vkuse citam o darkness of HD650 a HD600)
napríklad organ v Saensovej symfónii znie teraz prítomnejšie, predtym som si vobec nevsimol niektore nizke tóny a ich zmeny, teraz ich registrujem. Vseobecne basy az tak velmi neoblubujem, ale tu mi prislo ako nieco co doteraz chybalo, ale nevedel som ze to chýba.
taktiez sa mi paci ze neprestupuju do ostatnych pasiem, co sa mi sem tam na SB stavalo.
mozno vhodnejsie prirovnanie na zetemnenie je ked zapojim sluchadla do výstupu na 10 ročnom televízore:D
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 27. 9. 2007 20:47

Dik za recenziu... zacinam normalnenad nimi uvazovat :D ale neviem kto to setko zaplati... iAudio 7, zvukovka a HD595 :?
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 28. 9. 2007 16:42

595ky jsou výborná sluchátka
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DC20 30. 9. 2007 17:39

Tak! Uz su objednane ... strasne sa nane tesim :D dufam ze nebudem sklamany :|
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod j0yr3x 1. 10. 2007 20:06

DC20 píše:Tak! Uz su objednane ... strasne sa nane tesim :D dufam ze nebudem sklamany :|


no som zwedawy, ci s nimi budes spokojny.... cital som o nich len same kladne weci :) urcite sem napis, ked ich budes mat.... :idea:
j0yr3x
Junior

Odeslat příspěvekod DC20 1. 10. 2007 20:36

Jasne :D dnes mi prisiel mail ze uz ich poslali 8)
BTW objednal som ich z sk.sluchatka.net za 5190 SK.
DC20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod StanoDV 2. 10. 2007 11:32

DC20:

A nie ze ich budes sudit hned po prvej hodine pocuvania. Najprv ich nechaj aspon takych 10-20 hodin nech sa rozohraju :wink:

Ja ich uz mam 3 mesiace, ci kolko, a neviem si ich vynachvalit. Su super!
StanoDV
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kuba4 2. 10. 2007 11:43

Aby to zase nevyznělo, že tato sluchátka nemají žádná negativa. Třeba dynamiku bych si představoval lepší, občas by trošku ostřejších výšek neškodilo.
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ShanDo 2. 10. 2007 12:38

ked som HD595 kupoval dost som sa bál a stále sa aj bojím ze ci vydrzia :?: pretoze som cítal zopar ohlasov na lámavosť tých bočných príklopiek, tak dúfam že to boli len fámy...
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
ShanDo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanoDV 2. 10. 2007 17:30

Este jedna vec ma napadla ohladne kupy sluchadiel ako su HD595-ky. Po ich kupe sa mi velmi zvysili vydavky za nakup originalnych audio CD nosicov. Za tie necele tri mesiace som takto minul dalsich 5000 SK! :shock:
Tak bacha na to! :D
StanoDV
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků