Repro k TV + Dolby Atmos

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod tmoe 10. 10. 2018 14:48

Zdravím místní fandy! Před nedávnem jsem si koupil telku LG OLED55B8PLA a zkouknul pár filmů ve 4K a teďka mi vrtá hlavou, proč nevyužít taky toho Dolby Atmos zvuku, tak pátrám po nějakým audio systému. Nejde jenom o Dolby Atmos, ale obecně o upgradu z klasických TV repráků.

Bohužel možnosti kvůli prostoru mám omezený a taky nechcu, aby se všude válely kabely atd. (podcenil jsem přípravu ve fázi hrubé stavby) takže hledám něco optimálního, co nerozčaruje moji ženu a zároveň bude kvalitou někde "rozumně".

Prošel jsem spoustu videí a designově a funkčně by mi asi nejvíc vyhovovalo něco jako tohle: https://www.youtube.com/watch?v=SO0QtOjn8lc - tedy soundbar pod televizí co vysílá zvuk i do stropu, k němu připojen bezdrátově subwoofer a z něj káblíky do zadních repráků. Je mi jasný, že kvalitou zvuku to asi zdejší profíky nenadchne, ale pro mě to bude myslím zlatá střední cesta (nechci jen soundbar a zároveň nechci utratit 50+k). Bude to vyloženě na filmy, muziku poslouchám jen okrajově.

Co myslíte? Budu rád za připomínky nebo návrhy alternativ.

Díky
tmoe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anton12345 10. 10. 2018 15:23

Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmoe 10. 10. 2018 15:56

Bomba, ta Sony sestava vypada paradne
tmoe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 10. 10. 2018 19:09

Nezlobte se na mě, ale řešit Dolby Atmos sounbarem za takřka 30 tis. (vč. zadních repro) je vyhazování peněz za něco, co hraje jako minisystém za 10 tis.
Chápu, že to má design a je to bez drátů, ale pokud má jít primárně o zvuk, je potřeba to řešit jako plnohodnotné komponentní domácí kino.
Ano, nejspíš to bude stát více a nebude to bez drátů, ale kvalita zvuku bude nesrovnatelná!
Pro plnohodnotný Atmos potřebuješ AVR 9.2 a více a k tomu samozřejmě sestavu reproduktorů. Odhaduji, že cena kolem 80-100 tis. je adekvátní.
Samozřejmě lze sestavit i ořezanou verzi, která využívá pro simulaci efektu odrazu od stropu, pak stačí teoreticky systém 7.1, ale pořád se bavíme o částce kolem 50-60 tis.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 10. 10. 2018 19:17

Tak predevsim jde o to,ze tadlencta pseudomultikanalova zarizeni jsou extremne nachylna na symetrii poslechove mistnosti,jinak se to odráží od kazde nevyrovnane steny jinak a je z toho zvukova bramboračka. O dolby atmos se v tomto pripade snad vubec nemusime bavit,je to totalni sebevrazda!!!
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 10. 10. 2018 20:53

Tuto sobotu jsem byl u syna, předvedl mi nový soundbar od LG za 15k také s tím atmos či jak se to jmenuje a musím říci zvuková pohroma,jak na film tak na muziku. Neskutečný hnus a a přeřvaný chaos. Bazarový zesík+repro základní třídy zahraje zvuk filmu a muziky o mnoho lépe a hlavně kultivovaně bez chaotického rámusu :-D
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 10. 10. 2018 21:09

Soundbar prostě díky své konstrukci neočůrá fyziku. Je to v podstatě bodový zdroj zvuku, otevřený prostor nevytvoří ani virtuálně ani nijak jinak. Zahrát skutečné stereo s reproduktory 60-80cm od sebe prostě nejde. No reproduktory... spíše telefonními sluchátky, protože průměr reproduktoru v liště soundbaru není větší než 5cm.
Trochu lepší to může být s těmi zadními efektovými, které přece jen už nějaký prostor vytvoří, ale nemají šanci jednotlivé zdroje ukotvit v prostoru a vznikne jen jakási zvuková diskokoule.
30 tis. jsou takto opravdu špatně investované peníze.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmoe 11. 10. 2018 10:12

Rozumím vašim příspěvkům a samozřejmě mi nezbývá než sklopit hlavu a souhlasit. Bohužel ale problém zůstává. Pokud se odprostíme od Dolby Atmos a budeme se soustředit jen na vylepšení zvuku z TV, i tak je tahle kombinace pro mě (asi) jediná únosná možnost. Jak jsem již řekl, základním požadavkem je minimum kabeláže, celkové zapadnutí do designu obýváku a cena. Víc jak 30 tisíc si ani nemůžu dovolit do toho investovat.

Vzhledem k prostoru v obýváku a zejména kolem TV je soundbar umístěný na skříňce pod TV nejschůdnější variantou. Prostě se mi tam nevleze nějaká herka zesilovač s tunou kabeláže a dva sloupcový repráky po stranách. Takže bohužel v tomhle případě se nejedná primárně o zvuk, ale o design a aby žena nebrblala.

Na tom Sony se mi líbí, že soundbar představuje 3-4 věci v jednom (i když v horší kvalitě) a stačí hdmi kabel do TV a je to. Pokud máte nějaký alternativní řešení který zlepší kvalitu zvuku, ale zároveň zůstane v požadovaných mezích, tak sem s ním.

Níže přikládám pro představu, jak to u mě vypadá

http://prntscr.com/l4rpyp
http://prntscr.com/l4rq7n
http://prntscr.com/l4rqfn
tmoe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod shamp1x 11. 10. 2018 10:42

Mám pár věcí:

1) rozpočet. Pokud máš 30 tisíc a nechceš bazar, jsi odkázán pouze na stereo. Pokud stereo sloupy - nemáš na ně místo. Ta skříňka vedle TV musí pryč.

2) multikanál - pokud by jsi chtěl multikanál, viděl bych to maximálně na něco jako 5.1.2 s tím, že pro zadní repro můžeš tahat kabely v liště. Co se týká zadních repro, svislé vedení kabeláže bude nutné zasekat, pokud nechceš aby byla vidět lišta. To samé co se týká atmosu - 2 kanály na stropě. Za TV by se musela udělat svislá drážka až k SDk a tam to natáhnout na potřebné místo.

Co se týká multikanálu. Nějaký rozumný zesilovač pro použití 5.1.2 je cca 30 tisíc. Sloupy počítám cca 18 tisíc, atmos repro 8 tisíc (2ks), centr něco kolem 5-6, zadní efektovky cca 7 tisíc. Co se týče subwooferu cca 10 tisíc.

Já jen aby byla představa. Pokud je zvuk teď nutně potřeba, řešil bych to tím, že bych koupil přední sloupy a stereozesilovač a jakmile by byly finance na doplnění pro atmos, udělat patřičné stavební úpravy, prodat stereozesilovač a koupit vhodný multikanál. Toť asi vše z mého pohledu.

edit:

pokud by skříňka musela zůstat na místě, ještě by šlo toto kombo:

zesilovač:
https://www.l-e.cz/onkyo-tx-nr686
set 5.1:
https://www.l-e.cz/q-acoustics-3020-set-5-1-grafit
2x atmos repro:
https://www.l-e.cz/q-acoustics-qi65c-st-d5746
2x držák:
CCA 1700,- dohromady

+ samořejmě kabely + stavební úpravy

celkem včetně kabelů cca 52 tisíc bez stavebních úprav.
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 11. 10. 2018 11:55

Když vidím ty fotky, tak tady se těžce zanedbala příprava ve fázi projektu a výstavby.
Ta skříňka vedle TV je holé neštěstí, ale pokud by šla pryč, vyřešil bych celý problém jednoduše aktivními reproduktory s dobrou konektivitou. Pokud možno s uzavřenou ozvučnicí nebo alespoň předním basreflexem, protože by byly přímo v rozích.
Akustika celého prostoru je katastrofální, to by chtělo rozsáhlejší úpravy.
Po zralé úvaze bych do takového prostoru dal spíše regálovky než sloupy, to dunění basů by nešlo nijak kontrolovat.
Bude to sice "jen" stereo ozvučení, ale dobré stereo, s pěkným prostorem i hloubkou.
Cenu za ty aktivní ropráky bych viděl do 15 tis. u regálu a kolem 30 tis. u sloupů.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anton12345 11. 10. 2018 12:35

Mam predtuchu, ze ta skrinka vedla TV sa davat prec nebude, to zena nedovoli...
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod shamp1x 11. 10. 2018 13:35

anton12345 - pak je tu možnost "dát preč ženu" :-D
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 11. 10. 2018 14:48

Kdybych tuto mistnost mel obyvat ja,nejschudnejsim resenim by pro me byl nizsi stereo zesilovac umisteny na skrinku pod tv,samozrejme s optikou a nejake krasne stojanky + stojanove repro,vytazene trochu dopredu do prostoru po stranach tv(tudiz by neprekazela ta bila skrinka). Nebude to vzhledem k rozteci repro buhvijaky divoky stereo efekt,ale hralo by to urcite paradne(kdyz filmy,klidne i se subem). A kabelaze bych se skutecne nebal,dva repro kabely a opticky kábl k tv. No a jeden schovany kablik od subwooferu,kdybys pouzival!!!
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Leony5 11. 10. 2018 15:06

:-D přesně tak,moje řeč :-D ale tazatel se již rozhodl pro ten plastový nesmysl který hraje katastrofálně :-!
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 11. 10. 2018 16:40

Bazi, mluvíš mi z duše, dneska existují velice kvalitní malé digitální zesilovače, např. ten Topping MX3, který už mi leží na celnici. Nezabere to místo, má to všechny potřebné vstupy vč. BT, výstup na sub a výkon pro regálovky dostatečný. Samo se to spíná při aktivaci vstupu, má to dálkáč a nic víc není potřeba.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků