Osobní žebříček sluchátek

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bacil2 17. 6. 2018 12:05

... podľa mňa u sluchátok žiadny pojem v zmysle "konečná" nedáva zmysel ... pokiaľ ide skutočne iba o emócie, tak za určitých podmienok môžu byť (napr. na surovú bluesovú muziku) "konečnou" aj Koss Pro4S a špičkové planáry s vysoko kultivovaným/technicky správnym zvukom naopak môžu pôsobiť vyložene gýčovo
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 17. 6. 2018 12:17

Co se týče poruchovosti i stáří čtyřek, jsem si toho vědom a právě kvůli tomu jsem je zatím nekoupil. Zejména mě zajímá, jak bude hrát model 4z.
Jsou taky dost těžká, ale potom, co jsem si docela rychle zvykl na model LCD X mi to ani nepřijde. :)

K té tonalitě, konkrétně k pásmu výšek, zde si naopak myslím, že řada Audeze LCD (včetně čtyřek) je reprodukuje podstatně lépe než ostatní sluchátka, která jsem slyšel. Uvedu konkrétní příklad:
Houslová sekce v symfonickém orchestru v reálu má podstatně temnější zvuk, než jak je reprodukován většinou sluchátek, která znám (i HD 650 je reprodukují moc světle ve vyšších frekvencích, o HD 800 ani nemluvě, ty znějí, jako by hráli o oktávu výš). A právě Audeze LCD mi v tomto znějí jednoznačně nejpřirozeněji.
Na druhou stranu u čtyřek vnímám mírné tonální vychýlení v pásmu cca 3-4KHz ve srovnání ostatními pásmy.

Model LCD 2C mi z celé řady sedí nejméně. Poslouchám pouze klasickou hudbu, u které výrazně ztrácí na ostatní modely LCD, které znám.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 17. 6. 2018 13:32

Na tom, že HD650 mají trochu důraz na vyšších frekvencích, se shodneme. Dle mého názoru však není nikterak výrazný. HD650kám spíš chybí hlubší bas, který by celkový dojem z tonality posunul blíže k pomyslnému ideálu (vyšší středy až nižší výšky by pak subjektivně méně vyčnívaly). HD650 patří podle mých uší i po letech z pohledu frekvenční odezvy k tomu nej, co je na trhu dostupné. A to říkám přesto, že k HD650 mám spoustu výtek (včetně jejich tonality) a tudíž je už nevlastním.

LCD2 Classic jsou za svoji cenu vynikající, avšak:
- LCD4ky jsou technicky lepší.
- Pro ty, kteří hledají neutrálněji znějící sluchátka, nezbývá než vyměnit původní náušníky (např. za Vegan).

HD800 bych do této diskuze popravdě vůbec netahal, nejsou neutrální. Sluchátka typu PMx2, HD650, MA900, Edition X, LCD2C s vegan náušníky nebo i ty LCD4 aproximují přirozenou frekvenční odezvu lépe. Ty modely, které jsou v mém podpisu (zvolené náušníky hrají důležitou roli), mě zatím v tomto ohledu přesvědčily nejvíce. Ale už teď se těším na to, až je něco překoná! Například by se mi líbilo slyšet LCD4ky s vegan náušníky.

Pro objasnění: Neexistují dokonale neutrální sluchátka. Neexistují ani technicky dokonalá sluchátka. Výběr sluchátek není o ničem jiném než o výběru nejpřijatelnějšího kompromisu, nejmenšího zla. Jestli někdo uvažuje o LCD4 proto, že si myslí, že tím získá dokonalý poslech, tak bude pravděpodobně zklamán. Jedna věc je si LCD4ky jednou dvakrát poslechnout v Audigu, jiná je tato (nebo jakákoliv jiná) sluchátka vlastnit rok nebo více a spoléhat se na ně při každém poslechu. Je VELMI náročné najít model, který tuto zkoušku času skutečně zvládne, pokud se bavíme o náročném (a ne pouze příležitostném) posluchači. Mně se dlouhodobě spíš osvědčila strategie dvou modelů sluchátek, které navzájem vyvažují své slabší stránky a které tudíž mohu střídat podle nálady, aby se mi neomrzely.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 17. 6. 2018 14:53

Náušníky určitě hrají velkou roli, sám mám v tomto směru zkušenost se Sennheiser HD 25, kdy výměna původních kožených náušníků za vegan verzi úplně "zničila" dynamiku sluchátek.

Ano, ani ty LCD 4 nejsou zcela dokonalá, ale tomu ideálu se z mého pohledu nejvíce blíží. Zatím mám na nich naposloucháno cca 20 hodin. V některých skladbách, nebo určitých pasážích mají komprimovanější prostor a akustiku ve srovnání s LCD X, ale jinak jim asi po zvukové stránce nic dalšího nemohu vytknout.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lithrai 17. 6. 2018 17:48

Neviem či sleduješ bazár na Head-Fi, sú tam jedny LCD-4 za 2500 EUR ešte s ročnou zárukou.
DAP: iBasso DX240+Amp8MKII, Dethonray DTR1 Prelude, Audio-Opus Opus#1
IEM: Hidition New Tears 6, ThieAudio Monarch MKII, Alclair RSM Quad
Desktop: RME ADI-2 DAC FS, HP: Mr.Speakers Aeon Flow Closed, F-CANS AURA
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 17. 6. 2018 19:56

lithrai píše:Neviem či sleduješ bazár na Head-Fi, sú tam jedny LCD-4 za 2500 EUR ešte s ročnou zárukou.


Nesleduji, ale díky za tip.
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 4. 7. 2018 19:49

pavel1756 píše:1. Audeze LCD 4
2. Audeze LCD X
3. Audeze LCD MX-4
4. Sennheiser HD 650
5. Sennheiser HD 600
6. Audeze LCD 2C
7. Sennheiser HD 800
8. Mr. Speakers Aeon Flow (otevřené)
9. AKG K701
10. Grado GS2000e
11. Sennheiser HD 599
12. Sennheiser HD 595
13. Koss Porta Pro


Po opětovném přeposlouchání na různých řetězcích musím podstatně upravit svůj žebříček.

Audeze LCD 4
Audeze LCD X
Audeze LCD MX4
Mr.Speakers Aeon Flow (open)
Audeze LCD 2C
Focal Clear
Sennheiser HD 650
Sennheiser HD 600
Sennheiser HD 660
Sennheiser HD 820
Grado PS 500
Sennheiser HD 800
Grado RS2e
Sennheiser HD 700
AKG K 701
Grado GS 2000e
Sennheiser HD 599
Sennheiser HD 595
Koss Porta Pro
Naposledy upravil pavel1756 dne 4. 7. 2018 21:08, celkově upraveno 1
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 4. 7. 2018 20:32

Tím Aeonem Flux předpokládám myslíš Aeon Flow Open?
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 4. 7. 2018 21:07

BabetakCZE píše:Tím Aeonem Flux předpokládám myslíš Aeon Flow Open?


Ano. Ta autokorektura... :D
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 4. 7. 2018 21:40

@ pavel1756: ak som to dobre pochopil, tak všetky tie sluchátka, čo uvádzaš v tom svojom rebríčku (" po opětovném přeposlouchání na různých řetězcích") vlastníš (alebo máš trvalo k dispozícii) ... v opačnom prípade to pre mňa celé stráca nejaký hlbší "informačný" význam, pretože nejaké nepriame "kvázi simultánne" porovnávania majú pri sluchátkach prakticky nulovú výpovednú hodnotu ... navyše pri takom širokom "planárnom" zábere tam chýbajú napr. aspoň nejaké Hifimany ... sorry, ale to skôr pôsobí iba ako určitá (možno neúmyselná) forma skrytej reklamy ;-]

pavel1756 píše: ... Žádné Hifiman jsem bohužel zatím neslyšel ...
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 5. 7. 2018 08:12

Všechny sluchátka opravdu nevlastním (což je ti samozřejmě zcela jasné :) ). Ne o žádnou (ani neúmyslnou) reklamu nejde.
V současnosti mám Audeze LCD 4. Předtím to byly Audeze LCD X (cca 2 měsíce), předtím Sennheiser HD 650 (3 roky), předtím Sennheiser HD 600 (5 let), předtím Sennheiser HD 595 (1 rok), předtím Koss Porta Pro (jak dlouho už nevím).

No a teď k tomu "mému" žebříčku.

1) Všechna ta sluchátka (s výjimkou Sennheiser HD 595, AKG K 701 a Koss Porta Pro) jsem hodnotil na základě poslechu následujících nahrávek, které (zdaleka nejen já) považuji za referenční:

I. Beethoven: Klavírní koncert č. 4 G Dur, Op. 58 (II. věta Andante con moto, III. věta Rondo. Vivace)
II. Beethoven: Klavírní koncert č. 5 Es Dur, Op. 73 (III. věta Rondo. Allegro, ma non troppo)
III. Beethoven: Symfonie č. 5 C moll, Op. 67 (III. věta Allegro)
IV. Beethoven: Symfonie č. 7 A Dur, Op. 92 (IV. věta Allegro con brio)
(Toto vše v podání Minnesota Orchestra pod taktovkou Osmo Vänskä (u klavírních koncertů s Y. Sudbin); BIS Records.)
V. Beethoven: Symfonie č. 7 A Dur, Op. 92 (I. věta Poco sostenuto - Vivace)
(Pittsburgh Symhony Orchestra pod taktovkou Manfred Honeck; Reference Recordings)
VI. Brahms: Klavírní koncert č. 1 D moll, Op. 15 (III. věta Rondo: Allegro non troppo)
(Gewandhausorchester pod taktovkou Riccardo Chailly, klavír Nelson Freire; Decca)
VII. Brahms: Symfonie č. 1 C moll, Op. 68 (IV. věta Adagio - ….)
VIII. Brahms: Symfonie č. 3 F Dur, Op. 90 (IV. věta Allegro)
(obojí Pittsburgh Symphony Orchestra pod taktovkou Marek Janowski; Pentatone)
IX. Dvořák: Symfonie č. 7 D moll, Op. 70 (IV. věta Finale. Allegro)
(Česká Filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna; Supraphone 1981)
X. Mozart: Klavírní koncert č. 20 D moll, K. 467 (III. věta Rondo. Allegro assai)
(Symhonieorchester des Bayerischen Rundfunks pod taktovkou Christian Zacharias, klavír Jan Lisiecki; Deutsche Grammophon)
XI. Tchaikovsky: Symfonie č. 4 F moll, Op. 36 (II. věta Andantino..., III. věta Scherzo: Pizzicato ostinato)
(Philadelpiha Orchestra pod taktovkou Christoph Eschenbach; Ondine)

Všechny tyto nahrávky byly pořízeny po roce 2000 (s výjimkou Dvořákovy sedmé) a mají špičkovou zvukovou kvalitu i umělecký výkon. Tyto nahrávky a jednotlivé skladby jsem použil pro hodnocení zcela záměrně, všechny perfektně znám a každá z nich ukáže jak sluchátka zvládají tonalitu, dynamiku, prostor, barvu a váhu nástrojů.


2) Sluchátkové řetězce

I. iPad + Burson Audio Conductor V2+
(na tomto řetězci poslechnuta následující sluchátka: Audeze LCD 2C,X,4; Sennheiser HD 599,600,650,800; Mr.Speakers Aeon Flow Open; Grado GS2000e)
II. iPad + Burson Audio Soloist SL MK2
(na tomto Audeze LCD 2C,X,MX4,4; Sennheiser HD 599,600,650,660,700,800; Grado GS2000e,RS2e,PS500)
III. iPad + Chord Mojo
(na tomto Audeze LCD 2C,MX4; Sennheiser HD650,800,820)
IV. iPad + Chord Hugo2
(na tomto Audeze LCD 2C,X,MX4; Sennheiser HD650,800; Grado GS2000e)
V. iPad + Schiit Audio Mjolnir
(na tomto Audeze LCD 2C,X,MX4; Sennheiser HD 800,820; Focal Clear)
VI. iPad + ADL GT40a
(na tomto Audeze LCD 2C,X,MX4; Sennheiser HD 599,650,660,800; Mr.Speakers Aeon Flow Open; Grado RS2e,PS500)
VII. Astell&Kern (bohužel nevím, který to byl model)
(na tomto Audeze LCD 2C,X,MX4; Sennheiser HD650,800)

3) Do žebříčku jsem si dovolil přidat i výše zmíněné Sennheiser HD 595 (z titulu, že jsem je rok vlastnil a tedy i poslouchal každý den), to samé platí pro Koss Porta Pro. Když jsem vybíral v roce 2009 sluchátka měl jsem na 14 dnů zapůjčena Sennheiser HD 600 a AKG K 701, nakonec jsem vybral HD 600, na AKG jsem během té doby přeposlouchal spoustu nahrávek, tak jsem si dovolil do žebříčku zařadit i tato.

4) Poslech hudby a výběr vhodné aparutury je zdaleka můj největší koníček a beru jej velmi vážně. Zde jsem se chtěl podělit s ostatními o část nabytých znalostí. A hodně mě urazil ten tvůj přízpěvek o nějakých kvazi-srovnáváních...

5) Pokud by byl zájem, mohu se samozřejmě podrobně rozepsat k hodnocení jednotlivých sluchátek a v tom kontextu zařazení do mého žebříčku. :)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 5. 7. 2018 09:17

pavel1756 píše:... A hodně mě urazil ten tvůj přízpěvek o nějakých kvazi-srovnáváních...
Tak sory!
... ale myslím že to zbytočne moc intenzívne prežívaš ... ja som to tu ešte v nedávnej minulosti robil podobne. Tiež som sa hodne zaoberal rôznymi "rebríčkami" ... už to nerobím, lebo som zistil že je to celé trochu o inom ... a radosť z posluchu muziky to tiež vôbec nezvyšuje, skôr naopak. Primárne to iba celé extrémne lezie do peňazí :lol:
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 5. 7. 2018 09:32

bacil2 píše:
pavel1756 píše:... A hodně mě urazil ten tvůj přízpěvek o nějakých kvazi-srovnáváních...
Tak sory!
... ale myslím že to zbytočne moc intenzívne prežívaš ... ja som to tu ešte v nedávnej minulosti robil podobne. Tiež som sa hodne zaoberal rôznymi "rebríčkami" ... už to nerobím, lebo som zistil že je to celé trochu o inom ... a radosť z posluchu muziky to tiež vôbec nezvyšuje, skôr naopak. Primárne to iba celé extrémne lezie do peňazí :lol:


No do peněz to leze hrozně. :D Ale nelituju jediné koruny. S tou sestavou, co teď mám, jsem mimořádně spokojen (a ještě aby ne, za ty prachy! :D ).
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rada25 5. 7. 2018 10:05

Zebricek dobry,ale vse poslouchano na klasice.zrovna o lcd2c se Tyll zminoval ze jsou to sluchatka spise na pop rock.pro jeste vice vypovidajici hodnotu by to chtelo mix zanru.rovnez tak bych hd800 radil vyse nez napr.hd600.oboje jsem slysel.ty 800 vlastnim.ale chapu ze jde o ciste individualni zalezitost.zeptam se:focal clear,vsude chvalena,rovnez nesedly?
Rada25
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 5. 7. 2018 10:48

Focal Clear jsem měl možnost taky vyzkoušet.
Ty sluchátka ve zvuku nemají žádnou chybu, ale pro mě nemají "charakter".
V přímém porovnání mě více oslovily LCD2C. Přišlo mi, že Clear jsou v podstatě spravené Focal Elear (chybějící vyšší středy), které jsem vlastnil.
40 000 bych za ně určitě nedal.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků