Praskanie pri zapnutí zosilovača TPA3116D2

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod llopimo 25. 12. 2017 08:45

Keď chcem zapnúť zosilovač začne praskať až kým nestiahnem hlasitosť na minimum.
Prikladám video: https://drive.google.com/file/d/16unr2B ... p=drivesdk
llopimo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 12. 2017 10:00

To praskání by se postupně zrychlovalo, říká se tomu relaxační kmity alias "motorování". Je to hardwarová závada, kterou opraví kterejkoliv nejbližší radiotelevizní servis. Na vině je změna vlastností jistejch součástek vlivem tepla a času. Musejí se vyměnit za nový, pak to bude v pořádku. Říkat ti který to jsou nemá vůbec cenu - kdybys to uměl rozpoznat, neptal by ses tady a i když ti někdo řekne který to jsou, neumíš je najít a vyměnit. Nech to na servisu a odborně vyškoleným pracovníkovi.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod llopimo 25. 12. 2017 10:11

a prečo to po stíšení hlasitosti a naslednom vrateni do normalu ide v poriadku??
Zvykne to iste spravit aj pri silnych basoch
llopimo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 12. 2017 10:22

Jo, silná basová složka navodí v zesilovači podobnej stav, jako při zapnutí (obecně řečeno pokles napětí v určitejch bodech zapojení). Protože to vede k lupanci = prudkýmu snížení odběru a následnýmu opakovanýmu stoupnutí napětí, celej zesilovač se tzv. rozkmitá. Ohrožuje to přitom jak samotnej zesilovač, tak i k němu připojený bedny. A ty součástky, který tuhle nezdobu mají vyrovnat jsou vadný - až se vymění, nemělo by to dělat ani při zapnutí, ani při nejtěžším basování. Prostě nešpekuluj a odvez ho do servisu - oni už budou vědět. Sice za to nějakou tu kačku nebo €urobubáka zacáluješ, ale budeš mít zesík funkční - což nikdo nezaručí při opravách typu "poraďte mi co si mám koupit a co vyměnit, zapájet to zvládnu, já jsem už pájel na střeše plechy a vokapy"...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Milos66 25. 12. 2017 10:23

Ak je to ten čínsky modul, tak na 100% to bude zdrojom. riešil som túto závadu na kolegovom zosilňovači. Treba tam hodne tvrdý zdroj.
Milos66
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 12. 2017 10:31

Milos66 píše:Ak je to ten čínsky modul, tak na 100% to bude zdrojom.
...Treba tam hodne tvrdý zdroj.
Jenže tohle tazateli nic neřekne - kdyby elektronice rozumněl, našel by příčinu sám. Pochop, že poradit neznalýmu člověku třeba i naprosto přesnej postup může vytvořit ještě větší problém v tom, když on udělá začátečnickou chybu v něčem, co ty znáš a ani tě nenapadne na to upozornit - a jemu pak ze součástek unikne pracovní médium, načež okamžitě přestanou pracovat ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod llopimo 25. 12. 2017 10:36

Elektrotechnika sa rozumiem len som sa s týmto typom problému stretol prvý krát. A tým že to donesiem niekam do servisu (u nás na to servis ani nie je ) tak sa to nenaučim opraviť
llopimo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 12. 2017 10:36

Milos66 píše:Ak je to ten čínsky modul, tak na 100% to bude zdrojom.
...Treba tam hodne tvrdý zdroj.
Jenže tohle tazateli nic neřekne - kdyby elektronice rozumněl, našel by příčinu sám. Pochop, že poradit neznalýmu člověku třeba i naprosto přesnej postup může vytvořit ještě větší problém v tom, když on udělá začátečnickou chybu v něčem, co ty znáš a ani tě nenapadne na to upozornit - a jemu pak ze součástek unikne pracovní médium, načež okamžitě přestanou pracovat ...

llopimo píše:Elektrotechnika sa rozumiem len som sa s týmto typom problému stretol prvý krát. A tým že to donesiem niekam do servisu (u nás na to servis ani nie je ) tak sa to nenaučim opraviť
Stavěl jsi ten zes sám? Máš k němu schéma? Umíš měřit aspoň napětí a stejnosměrný proudy? Jakej máš měřák? Jaký máš další přístrojový vybavení - máš osciloskop, generátor, čítač?
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Milos66 25. 12. 2017 10:43

llopimo píše:tak sa to nenaučim opraviť


Je to ten čínsky modul, alebo nie ?
Milos66
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod llopimo 25. 12. 2017 10:56

Áno je to ten čínsky
Přílohy
-74351268-1539638046.jpg
llopimo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milos66 25. 12. 2017 11:08

Tak teda ako som písal vyššie.
Milos66
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod llopimo 25. 12. 2017 11:19

Zdroj je 19V 3.42A
llopimo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milos66 25. 12. 2017 11:23

čínsky - pulzný ?
Milos66
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků