DA převodník mezi TV, PC a receiverem, jak to spojit?

Kabely, převodníky, tunery, mikrofony, gramofony

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Cesy.77 3. 11. 2017 02:25

Dobrý den, jsem začátečník v Hifi, mám pár otázek a moc prosím o radu. Mám stereo receiver Pioneer SX-N30 připojený optikou k TV a zvuk mi vychází z reproduktorů KEF Q30. Ted do toho chci zakomponovat PC - tedy propojit PC s receiverem, aby zvuk z PC šel do reproduktorů přes receiver. Zvuk. kartu v PC mám integrovanou, takže je velmi omezená konektivita. Stačil by pouze kabel 3,5mm jack se dvěma cinchy, když receiver má integrovaný DAC nebo to je kravina a integrovaný DAC na to nemá vliv? Vyplatil by se pak pořídit externí USB DAC v cenové relaci 3000-6000 Kč? Tak to byla první věc.
A druhá věc - je propojení receiveru s TV pouze optikou dostačující nebo je to prasárna a zvuk se dá tady nějak vylepšit? Třeba také tím DA převodníkem, tak že bych převodník připojil mezi TV a receiver? Chtěl bych to udělat nějak tak, aby zvuk z PC i z TV šel přes jeden převodník do receiveru a z něho následně do reproduktorů. Díky za rady.
Cesy.77
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 3. 11. 2017 09:59

Ahoj, tvoje úvahy jsou v podstatě správné, nicméně v tom máš trochu guláš. Najdi si na googlu definici D/A převodníku (DAC) a pochopíš o co jde.
Co se připojení TV týče, máš to správně zapojený. Tvůj receiver má v sobě zabudovaný převodník - DAC (D/A převodník) a ten má dva DIGITÁLNÍ vstupy, coaxialní a optiku. Tzn. pokud chceš využít DAC integrovaný v receiveru tak můžeš připojit naráz 2 zařízení. TV už máš, zbývá coax. Pokud nejsi schopen dostat z PC digitální signál na ten coaxiální vstup tak můžeš využít x ANALOGOVÝCH vstupů (2 cinche) tzn. 3,5 jack na 2 cinche kabelem z PC zvukovky, ale kvalita pak záleží na D/A převodníku v PC. Asi nebude valná. Pokud bys chtěl něco lepšího tak externí DAC je určitě možnost. Na TV vysílání stačí IMHO ten DAC v receiveru až až, ale záleží na tom co v TV pouštíš, jestli jen TV vysílání, nebo třeba i filmy/muziku přes USB a pod. Kdybys chtěl lepší kvalitu z PC tak bys musel koupit nějaký lepší DAC do USB, případně i s optickým vstupem a pak bys mohl přepínat na DACu i PC/TV. Otázka je pak pohodlí, většina stolních DACů nemá dálkové ovládání tak bys musel přepínat ručně. Čili já bych to řešil tak že TV bych nechal být jak je a k PC stačí prozatím kablík, pokud chceš lepší kvalitu tak investovat do DACu, do kterého pak můžeš třeba i píchnout sluchátka když koupíš s integrovaným sluch. zesilovačem. Ale stačil by jakýkoli s USB vstupem a výstup zase třeba 2 cinche nebo i jen 3,5 jack jako má PC.
RIHA NANO S PLUS, BVAudio PA300 SSE, Singxer SDA-2
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Cesy.77 3. 11. 2017 12:17

Děkuji mockrát za velmi přínosnou odpověď. Externímu převodníku bych se chtěl zatím vyhnout pokud to půjde. Takže hlavní otázka teď je, jestli existuje nějaká redukce nebo kabel, kde by na jedné straně byl digitální koax pro připojení k receiveru a na druhé straně 3,5 mm jack pro připojení k PC. Nic takového jsem tedy nenašel.
Cesy.77
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 3. 11. 2017 13:00

Hele zkoušel jsi ten google? ;)
nic takovýho nenajdeš, protože přes 3,5 jack z PC ti leze s největší pravděpodobností ANALOGOVÝ signál, a ty potřebuješ DIGITÁLNÍ signál přivést tím coaxem. Tzn. jedině zjistit jestli tvoje deska/zvukovka nějak neumožňuje získat digitální výstup (SPDIF) nebo nějakej jednoduchej D/A převodník. (https://www.alza.cz/axago-ada-hp-d2412611.htm). Ale pak je otázka jestli není lepší prostě koupit externí DAC s USB vstupem a výstupem na 2 cinche/3,5 jack.

Nebo prostě jen ten kablík 3,5 jack na 2 cinche a o převod se postará zvukovka v PC.
RIHA NANO S PLUS, BVAudio PA300 SSE, Singxer SDA-2
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Cesy.77 3. 11. 2017 15:15

Jj už to chápu. Snad :) Tak zatím to zkusím tím kablikem a uvidím jak s tím budu spokojený. Ten externí DAC, šlo by něco takového?

http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... -dac-100m/

Nebo

http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... carat-t-2/
Cesy.77
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 3. 11. 2017 15:33

Zkus si zjistit, jestli ta integrovaná zvukovka přeci jen nemá koaxiální výstup.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Cesy.77 3. 11. 2017 16:13

Včera sem na to koukal a má jen line outy na sluchátka, mikrofon a chrastítka. Jedině jeste koupit externí zvukovku, xonara nebo sound Blaster, ale to už mi přijde lepší vzít nějaký ten bazarový DA převodník. Počítač ho bere jako externí zvukovou?Co myslíte?
Cesy.77
Junior

Odeslat příspěvekod Matsonic 21. 1. 2018 09:01

vencaxxx píše:Hele zkoušel jsi ten google? ;)
nic takovýho nenajdeš, protože přes 3,5 jack z PC ti leze s největší pravděpodobností ANALOGOVÝ signál, a ty potřebuješ DIGITÁLNÍ signál přivést tím coaxem. Tzn. jedině zjistit jestli tvoje deska/zvukovka nějak neumožňuje získat digitální výstup (SPDIF) nebo nějakej jednoduchej D/A převodník. (https://www.alza.cz/axago-ada-hp-d2412611.htm). Ale pak je otázka jestli není lepší prostě koupit externí DAC s USB vstupem a výstupem na 2 cinche/3,5 jack.

Nebo prostě jen ten kablík 3,5 jack na 2 cinche a o převod se postará zvukovka v PC.

Tak on take muze lezt pres 3,5 Jack SPDIF signal. Pak je potreba redukce Jack 3,5 / Coax, nebo Jack 3,5 Toslink a to cele pripojit do DAC
Naposledy upravil Matsonic dne 21. 1. 2018 14:37, celkově upraveno 1
Matsonic
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kuko61 21. 1. 2018 11:10

Alebo si kúp niečo takéto https://www.aliexpress.com/item/PHIREE- ... 00532.html
Je to malý prevodník USB na digitál (optika aj koaxiál). Ja tak mám prepojený Synology NAS s receiverom viewtopic.php?p=9310290#p9310290
Alebo ak by ti stačil prevodník bez krabičky, na ebay je ich kopa v cene okolo 5USD https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... if&_sop=15
Určite to bude mať lepší zvuk, ako keď to prepojíš analógovo káblikom zo zvukovky...
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků