Rozlišení při digitalizaci

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod lordbeatle 15. 2. 2017 18:08

Dobrý večer obyvatelé tohoto fóra!
Konečně jsem našel nějaké funkční zařízení k digitalizaci starých Video8 kazet. No ale mám takovou otázku. V programu, kterým digitalizuju, mám šanci nastavit rozlišení daného videa... no a jaké by to mělo být??? Kazety jsou nahrávané v české normě - PAL D. Potřebuji zjistit v jakém rozlišení mi to z kamery leze do PC, aby se mi to program nesnažil roztáhnou do většího, nebo to nějak jináč neprasil. Díky!
lordbeatle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 2. 2017 20:46

Norma TV signálu, ze kterýho bylo video nahrávaný, je rozhodující jen pro určení frame-rate (snímkový rychlosti) - evropská TV norma má 50 prokládanejch půlsnímků za vteřinu (americko-japonská NTSC má 60Hz, ale míň řádků na snímek atd).

Pro skutečně na pásek zaznamenaný rozlišení videa je potřeba vědět, na jakým systému videozáznamu byla nahrávka učuněná (VHS - S-VHS? BETA? AMPEX?...), jakou rychlostí posunu (SP-EP-LP-SLP) atd.

Pro ilustraci - obvyklý "6-hlavý" stereo videorekordér systému VHS měl v režimu SP (nejvyšší rychlost posunu = nejširší záznamová stopa = nejlepší rozlišení) vertikální rozlišení kolem 480 řádek na celou obrazovku = jeho skutečný nativní rozlišení dosahovalo "kvality" srovnatelný se standardem VGA, zatímco v režimu "dvojnásobný hrací doby" LP bylo svislý rozlišení videa VHS pouhejch 280 řádků ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod marts 15. 2. 2017 22:24

Jinak standardní "rozměry" obrazu videa v digitálním provedení jsou 720x576 bodů pro PAL a 720x480 bodů pro NTSC.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lordbeatle 15. 2. 2017 23:08

Děkuji moc, snad se mi to povede! :)
lordbeatle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pepe5711 16. 2. 2017 00:50

Kde by VHS vzalo 480 řádků, S-VHS mělo cca 400.
pepe5711
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků