Foobar a Crossfeed - prinos pre sluchatkovy posluch ?

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 17. 11. 2013 22:05

S těmihle procesory mám docela bohaté zkušenosti. Mezi ty nejlepší softwarové bych zařadil TB Isone (nebo Isone Pro, což je starší verze a někteří ji preferují), Redline Monitor a crossfeed, který lze nalézt v Jriver Media Center. Taky je docela zajímavý SHEPPi Free Spatial Enhancer.

Je jich o dost víc, ale tyhlety tři nebo čtyři jmenované se mi líbily nejvíce... Naopak třeba takový head-fit, který bývá chválený, mě nějak nevzal.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bogino 17. 11. 2013 22:31

Tie bezne foobarove crossfeed pluginy nestoja podla mna za vela. Zmiernia sice neprijemne oddelenie kanalov s extra starymi nahravkami (Beatles a pod.), ale v podani priestoru inak moc nepomahaju. Bauer Stereophonic To Binaural uz ma zmysluplny efekt v zaostreni, spresneni lokalizacie predo mnou, ale Isone ide v realnosti priestoroveho podania dalej. S HE-500 je to pekne. Asi obetujem 15 EUR a budem sa hrat. Ibazeby ten starsi Isone Pro bol dostupny zadarmo.

Ten Redline Monitor pozeram je za $69, do toho sa nehrniem, musel by byt jasne lepsi, nez Isone.
Inak uz ta free verzia IsoneSurround je zmysluplna.

-- 17. 11. 2013 23:14 --

MHOE, tvoj DAC ma neajky HW crossfed. Dokazal by si porovnat
- zapnuty crossfeed na tvojom DACe, ziaden SW DSP plugin
vs
- vypnuty crossfeed na tvojom DACe a zaroven zapnuty Isone?
Co to urobi s priestorom?
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 17. 11. 2013 23:44

Crossfeed mám jak na Concertu (základní verze), tak na StageDACu (vylepšená verze). O verzi na Concertu nemá moc smyslu hovořit, protože stejně jako všechny starší produkty v tomhle ohledu nestojí za řeč. StageDAC, Daccord a Classic mají novější verzi, která je nesrovnatelně lepší.

Efekt crossfeedu na StageDACu záleží hodně na tom, jak přesně si jej nastavíš. Máš možnost ovlivňovat intenzitu efektu (tři úrovně) a zároveň zpoždění (delay, tři úrovně), který dodává lepší dojem z poslechu ve skutečné (nedokonalé) místnosti.

Charakterem zvuku (řekněme tonalitou) je nejblíže Jriver crossfeed, naopak TB Isone je docela zabarvené - docela dost mění charakter původní skladby. Tb Isone jsem měl hodně rád, ale poté, co jsem vyzkoušel StageDAC, jsem pochopil, že se v tomhle ohledu dá jít ještě dál. Meierův crossfeed je hodně úspěšný v tom ohledu, že prakticky vůbec nemění tonalitu skladby a jeho implementace je i docela dost nenásilná a uvěřitelná... Zvuk se výrazně vysouvá dopředu před tebe, nepřirozené frekvence (při poslechu se sluchátky) jsou "eliminovány", takže se zvuk vyčistí a nabývá opravdové dimenzionality. Mám dojem, že na stránkách Meiera se tento crossfeed dá poslechnout (jsou tam nahrávky)... Ale já to nezkoušel, takže nedokážu říct, nakolik se to shoduje s realitou.

Neexistuje však nejlepší nastavení - mám pocit, že pokaždé preferuju něco trochu jiného... Nejlepší dle mého je crossfeed používat jen tehdy, když je třeba - pokud si to nahrávka nebo nálada posluchače žádá. Zároveň mi připadá, že záleží i na typu sluchátek - u takových K712 Pro mi přišlo, že ten crossfeed jim vyloženě pasoval... Naopak u HD800 preferuju crossfeed nepoužívat, pokud poslouchám hudbu (u her však ano).
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 25. 11. 2013 00:39

Dovolím si upozorniť na nový sluchátkáč od Meridianu so zabudovaným variabilným crossfeedom "Analogue Spatial Processing“ (ASP):
http://www.head-fi.org/t/691392/meridia ... ier-review
http://www.ttvjaudio.com/Meridian_Prime ... 000004.htm
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod detto 22. 7. 2015 20:10

Vyťahujem staré vlákno, chcel by som zistiť koľko ľudí tu crossfeed aktívne používa, najlepšie na klasických sluchátkáčoch.

Mám doma novú hračku SPL Phonitor a čím dlhšie počúvam so zapnutým crossfeedom, tým je ťažšie sa vrátiť ku klasickému posluchu. Je to o to lepšie, že nepociťujem nejakú degradáciu zvuku so zapnutým CF. Po prepnutí do CF cítim len úbytok basov, ale zase sú lepšie lokalizovateľné.

Zatiaľ som našiel len málo skladieb kde by CF nepomohol alebo vyslovene vadil.
detto
Junior

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 22. 7. 2015 20:25

pouzivam Meier Crossfeed vo foobare na nastaveni 6
http://www.foobar2000.org/components/vi ... sp_meiercf

neviem si uz predstavit pocuvanie sluchadiel bez neho, mam focal spirit professional

hlavny rozdiel je vzdusnost, ako keby som mal otvorene sluchatka
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 7. 2015 21:16

Osobně jsem s crossfeedy v podstatě několik let v kuse experimentoval... Vyzkoušel toho fakt docela hodně... Ale tak nějak jsem v posledním roce došel k tomu, že mi sluchátkový způsob poslechu se sluchátky z dlouhodobého hlediska vyhovuje nejvíc.

Když poslouchám někdy něco přes repro (ať už doma nebo mimo domov), je to fajn. Když většinou poslouchám se sluchátky, je to taky fajn. Obojí má své pro a proti... A já tak nějak přestal toužit po tom s tím cokoliv umělými cestami dělat. Znám ale vícero lidí, kteří nějakou obdobu crossfeedu pro sluchátkový poslech prostě potřebují - těm bych určitě doporučil zmiňovaný softwarový Meierův crossfeed, protože je kvalitní a přitom zdarma.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 22. 7. 2015 21:42

ja pocuvam hlavne na monitoroch v rovnostrannom trojuholniku, 60° repro daju soundstage cca 90°, preto potrebujem crosfeedom sluchatka ubrat aspon na 140°. Isiel by som aj vyssie nez nastavenie 6, ale 7 uz degraduje kvalitu. Kedysi som spominal nastavenie 1-2, ale 6-ka je uplne inde.
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 22. 7. 2015 21:49

Osobně se mi líbilo nejvíc nastavení 1 a co jsem se bavil s bogim, tak jemu prý vyhovuje 2ka. Ale je to určitě individuální, což ostatně platí i u jiných crosfeedů.

Asi záleží, co přesně od toho člověk čeká - jestli nějaký specifický, subjektivně nejvíce vyhovující kompromis mezi sluchátkovým a repro zvukem, nebo co nejpřesnější simulaci nějaké konkrétní repro sestavy v konkrétní místnosti (k čemuž je třeba dobré i TB Isone).
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod detto 22. 7. 2015 21:59

A mali ste možnosť porovnať ten SW cf s Phonitorom?
detto
Junior

Odeslat příspěvekod dofo 23. 7. 2015 08:54

Crossfeed pouzivam na SPL Phonitore mini len pri starsich klasickych jazzovych nahravkach, kde tzv. ping-pong stereu CF pomoze. Pri inych nahravkach potrebu pouzivat CF nepocitujem.
dofo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bacil2 23. 7. 2015 11:24

Crosfeed je dobrá vec, ale myslím, že je to hlavne pre tých, ktorí potrebujú určitú „psychoakustickú pomôcku“ pri „konvertovaní“ na sluchátkový posluch.
... kto prirodzene akceptuje odlišnosti posluchu na sluchátka a za každú cenu nehľadá neexistujúcu "priestorovú realitu" (a on neexistuje ani žiadny hifistický svätý grál „skutočného/reálneho“ stereo posluchu ani na reprobedne !!!), ten crosfeed v podstate nepotrebuje...

... ale ako už správne naznačil dofo: na nahrávky typu „ping-pong stereo“, ale aj niektoré typy sluchátok s neprirodzeným „kvázi priestorom“ je dobrý crosfeed určite fajn vylepšenie
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 23. 7. 2015 11:34

bacil2 - ja nemam rad 2 veci.
1. - pocit zalahnutych usi/bezdozvukovej komory, ked nieco hra len z jedneho sluchatka, a to aj pri otvorenych. Crosfeed tomu doda potrebnu vzdusnost.
2. - ked nieco hra na mna z uhla 80-90°

cize myslim, ze nic z toho, co si napisal
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 23. 7. 2015 11:40

Andrejsvk: ty si evidentne vôbec nepochopil, čo som napísal
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 23. 7. 2015 15:22

"psychoakustickú pomôcku" a "priestorovú realitu" nehladam, priestor mi je na sluchatkach ukradnuty
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků