Ethernetový kabel

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jusak27 10. 2. 2017 23:37

Ahoj,
potřeboval bych vést ethernetový kabel z 1. patra do přízemí podél zdi venkem. Mám kabel nějak chránit nebo nemusím? Na kabel bude přibližně 2/3 dne svítit sluníčko
Jusak27
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 11. 2. 2017 00:05

Když použiješ venkovní kabel se stíněním, tak by neměl být problém. Např. https://www.papouch.com/cz/shop/product/solarix-cat6-ftp-venkovni-metraz/. Ale pro jistotu bych to stejně nechal něčím chránit kvůli hlodavcům ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 11. 2. 2017 00:35

Stínění je zlo stínění nebrat!!!!!!!!

Na normálním rodinném baráku není takové rušení aby bylo stínění plusem.

Takže normální venkovní UTP 5e fláknout normálně na omítku, po 5 letech ho v pohodě vyměníš....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 11. 2. 2017 08:02

No, můj názor, podepřený několikaletými zkušenostmi s taháním sítí, je ten, že kdykoliv kabel opustí plášť budovy, měl by mít přepěťovou ochranu. U krátkého úseku bych byl ochoten připustit (ovšem se skřípěním zubů) jednu ochranu, ovšem nejlépe je mít ochranu na obou vstupech do stavby. A řádně uzemněnou (jinak nemá smysl) na něco, co lze považovat za dobře spojené se zemí (na ústřední topení, vodovod, má-li kovové a ne plastové trubky a tak podobně).
Rozumějte, jsou místa, kde to bez ochrany chodilo bez poruchy léta, ale jsou místa, kde bez ochrany co chvíli vyhořel počítač - a co jsem byl u tahání sítí, tak jsem nepřišel na to, kde to bez ochrany vydrží a kde ne.
Neřeším odolnost proti povětrnostním vlivům: Pokud je dotyčný smířen s tím, že ten úsek bude občas nucen vyměnit, tak dejme tomu bez ochrany. Já bych to ale strčil alespoň do husího krku, když už ne do něčeho onačejšího.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 2. 2017 08:34

Dal bych to normálně tím nejlevnější kabelem za 3 koruny metr, když tomu zpuchří izolace, tak to za 2 roky vyměnit. A dal bych si pozor, aby to nešlo kolem hromosvodu.
Přepěťová ochrana stojí stejně jako ten switch, do kterého je to zapojené, takže je zbytečná. A to říkám jako člověk, kterému blesk odpálil už několik zařízení (switch, síťovku v PC a modem na vytáčenou linku - ten umřel snad 3x).
radecekh
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 11. 2. 2017 08:52

Soused má natažený UTP 50 m (včetně anténního kabelu) z ploché střechy baráku ze satelitní antény až dolů do switche už ~ 15 let. A nijak kryté to nemá.
Kdysi jsem ho přesvědčoval, že v husím krku by to vydrželo déle.
Odsouhlasil, ale neudělal to.
Funguje to stále - zatím bez výměny. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 11. 2. 2017 09:05

Já bych použil kabel pro venkovní použití, obyčejný budeš často měnit, zpuchří hned....

Lišta nebo husí krk, ano, ale jde o to jak to bude vypadat zvenku.....

K přepěťovým ochranám nepředpokládám že je budeš kupovat a pokud kabel strkáš do zařízení které je drahé tak buď tu ochranu pořiď, a nebo levnější řešení pořídíš nejlevnější 1G switch a až jeden port vyhoří dáš to do druhého.....(samozřejmě na oba konce.....)

Samozřejmě netahat to u hromosvodu - čím dále tím lépe, nedej bože to k němu nějak upevňovat!

PS. Pochopil jsem že to bude z jednoho patra do druhého po omítce....pokud by to bylo mezi různé baráky tak to chce ty přepětovky na 100% nebo lépe optiku....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 11. 2. 2017 14:45

z me praxe: nema smysl to resit. UPT 5e je naprosto cajk.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků