Poraďte prosím vhodnou tiskárnu

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jrazprot 24. 1. 2018 22:10

Dobrý den,

prosím o radu, jakou byste doporučili tiskárnu splňující následující požadavky:

- laserová, černobílá
- zásobník formát A4, 500 listů
- ruční podavač A4, možnost formátu A5
- 1200 dpi
- oboustranný tisk
- velkokapacitní toner (cca 10 000 stran, když bude 8 000, tak OK, 1 000 je málo)
- schopnost tisknout stovky stran denně (byť ne každý den) bez zavaření :-)
- cena toneru do 5 000 Kč
- cena tiskárny bez toneru do 10 000 Kč
- výrobce musí dodávat tonery v horizontu 15 let
- driver pro Windows XP, 7, 8, 10, Linux
- připojitelná přes LAN (s nastavitelnou IP adresou)
- stolní velikost (nikoliv "lednice" do copycentra)
- rozumně rychlá (nesmí tisknout stránku, byť ve vysokém rozlišení, několik minut)
- musí být plně funkční offline (= drivery nebo dokonce tiskárna nesmí vyžadovat ani při instalaci připojení k internetu nebo jakoukoliv aktivaci)

Všem těmto požadavkům s výjimkou oboustranného tisku a "rozumné rychlosti" vyhovovala stařičká HP 4050N, kterou používám. Bohužel se po patnácti letech již odebírá do věčných lovišť (byť s dozorem při tisku stále částečně funguje), proto hledám její náhradu.
Rád využiji rady zkušenějších, neboť už nemám čas sledovat parametry současné výpočetní techniky a budu rád za vaše názory a zkušenosti, které mi pomohou najít tiskárnu na dalších 15 let :-)
jrazprot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod danielhrbac 25. 1. 2018 20:12

Problém je v tom, že HP4050N je z jiné cenové kategorie. Ona tehdy nová stála kolik? 30tis? To co chcete koupíte od HP opět, ale bude to stát zase podobné peníze a nevejdete se do 10kKč. Něco jako m608dn. A možná pak vydrží zase 15 let.
Do 10kKč nekoupíte tiskárnu s tonerem na 10k stran a budete muset hledat, aby měla zásobník na 500 listů. Ale pokud skousnete zásobník na 250 listů, tak třeba Brother HL-L5100DN.
danielhrbac
Junior

Odeslat příspěvekod jrazprot 26. 1. 2018 06:29

Děkuji za odpověď. Přiznám se, že nevím, kolik stála nová. Na trh byla uvedena určitě ještě před rokem 2000, kdežto já ji kupoval až později a dal jsem za ni asi 4 500 Kč (byl to myslím první rok Aukra, tedy 2004? - prý pocházela z Telecomu, doufám, že to nebylo čórka, ale regulérní vyřazení :-) )

4050N se vyznačovala hlavně špičkovým tiskem fotografií - žádná další kancelářská tiskárna, s níž jsem v zaměstnáních přišel do styku, tak pěkně netiskla grafiku. I přes papírově vyšší dpi byl tisk nerovnoměrný a s různými artefakty, např. svislými čárami, i když nedocházel toner.

Teď jsem v rychlosti prošel nabídky a nabídka tiskáren splňujících mé požadavky (životnost a dobu dodávání tonerů samozřejmě nebude garantovat nikdo) je opravdu bohatá (s lehkými ústupky, např. podavač na 250 listů, toner 8000 výtisků). Nakonec jsem objednal Lexmark MX417DE (v akci za 4 000 kč ze 6 000), který by, alespoň podle specifikace, měl vydržet požadované vytížení. Ona i ta 4050N už funguje špatně - odchází mechanické díly a je nutné u ní stát a kontrolovat, zda se nezasekl papír, zda nevzala papíry dva, nebo zda nedetekovala špatný formát a nečeká, až ručně potvrdím, že si přeji Letter namísto A4 (v zásobníku jsou samozřejmě A4 :-) ).
V práci máme starší Lexmark podobné cenové kategorie a až na ošklivý tisk fotek funguje dobře a uživatelský komfort, rychlost a funkce jsou prostě o generaci dál, než u mého prastarodávného HP :-)
jrazprot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 26. 1. 2018 07:13

Jako všechny HP tiskárny vyrobené do r. 2000 je i 4050N špičková.
Dnes se už nic takového nevyrábí, každý výrobce hw dbá na to, aby (nejen) tiskárna přestala fungovat co nejdříve po skončení záruky. :-/
Vybraná tiskárna
jrazprot píše: Lexmark MX417DE

je IMHO opravdu trapná "náhrada".
Z Tvého popisu vyplývá, že jsi katastrofálně zanedbal údržbu:
jrazprot píše: zda se nezasekl papír, zda nevzala papíry dva, nebo zda nedetekovala špatný formát

1) nejsou vyměněné oprotřebované pohyblivé součástky podavače;
2) není vyměněná baterie CMOS.
Obojí za pár stovek Kč.
Kdybys to udělal (nebo požádal servismanna), fungovala by tiskárna stejně, jako před 20 lety.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod danielhrbac 26. 1. 2018 09:10

S tím Lexmarkem jako náhradou jste podle mě mimo. Měl jsem podobnou v kanclu jako kopírku/scanner (myslím, že X544) a je fajn na ovládání scanování a všichni se ji naučili hned ovládat, ale není to na tisk. Já jsme ji vyhazoval, protože to mechanicky nebylo nic moc a myslím, že v ní tehdy ještě v záruce měnili zákl. desku. Ale tohle má ten hlavní problém, že tam kromě tonerů jsou válce a kdoví co ještě. A podle mě budete nadávat, protože ty stojí další peníze. Proto bych zůstával u HP, kde jsou tyhle věci součástí tonerové kazety.

ad Milanr1: Úplně si nemyslím, že stačí jen servis. Starou p3005 jsem vyhazoval, protože nezvládala softwarově. Třeba blbnul tisk více kopií tak, že vytiskla je první kopii a ostatní nevytiskla, nebo složitější .pdf nepobrala a vytiskla chybovou stránku. Mechanicky se asi dala oživovat ještě pár let, ale má své limity softwarově.

Ale na bazoši jsou spousty použitých tiskáren, pokud to je přijatelné.
danielhrbac
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků