Poměr energií subpixelů,vliv podsvícení a masky

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dovok 19. 11. 2017 02:50

Zdravím, mám tady trochu takový vědecký dotaz. Pokud je podsvětlení monitoru na konstantní hodnotě, kolik energie nese červený, zelený a modrý subpixel? Zajímají mě LCD monitory s podsvícením .Odpovědí nemyslím vzoreček E=hf, ale zajímají mě 2 věci (ve stavu, kdy subpixely svítí nejvíc a také relativně k nějaké hodnotě jasu):
1. Vliv samotného zdroje světla pro různé druhy podsvícení jako již vymřelé trubice, běžné LED a pak speciální LED pro vyšší gamut (nevím, jak přesně se jim říká). Otázka je tedy přímo na barevném spektrum světla tvořeného daným podsvícením. Případně, pokud by někdo znal světelnou účinnost jednotlivých zdrojů (lm/W)
a ještě zvlášť pro dan vlnové délky R G B (předpokládám, že výsledné spektrum subpixelu se dá považovat za čárové, ale to trochu kontruje druhému bodu)
2. Vliv barevné masky daného subpixelu, tam předpokládám, například zelený filtr třeba usekne část část zeleného světla(aby se zvýšil gamut) a zároveň výsledný zelený pixel není monochromatický (to by pak CIE diagram byl až ke kraji). To se to teď celkem zamotává a vyrobit monitor je kompromis lepší světelná účinnost vs lepší gamut. Tady by mě zajímalo právě, kolik světla spektrálně pohltí+propustí daný a kolik energie celkově pustí/zachytí (celkově nebo vzato ke své barvě)

Samozřejmě hodnoty se budou lišit pro různé monitory (adobergb 99% nebo šmejdské notebookové s 50% sRGB).,
dovok
Junior

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků