IPS vs VA

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod desann 6. 10. 2012 15:16

zdravim, riesim problem vyberu 24" full hd monitoru a neviem pre aku technologiu ci ips alebo va sa rozhodnut. tn nechcem.
monitor budem pouzivat na filmy, web, obcas hry (ale nie som nejaky profi gamer aby som vyzadoval nulovu odozvu...)

doteraz som bol, podla toho co som o tom pozistoval, presvedceny o VA. konkretne o modeli Philips 241P4QPYES.

paci sa mi ze tato technologia poskytuje oproti ips peknu ciernu, vysoky kontrast a tiez verne rozbrazenie farieb. s odozvou (nemyslim teraz papierovu ale nameranu) viem ze je to horsie, ale pri niektorych modeloch ako napr tento philips si este nemyslim ze by to bolo pre mna tak zavazne...

AVSAK... dneska som natrafil na jedno video kde boli porovnane ips a va monitory a ich zobrazovanie:
http://www.youtube.com/watch?v=BCzWRitmGwY
a tu neviem.. ten VA mi pride podla mojho vkusu nejaky moc jasny, dokonca mi pripada ako tn, ips ma narozdiel od neho farby krajsie a preto zacinam znovu pochybovat...
proste keby mam podla tohto videa povedat ktory monitor chcem - je to ten ips.


som totizto rozmaznany rentina displejom na mojom iphone a preto by som najradsej zvolil nejaky monitor do 250 max 300 eur ktory by dal aspon podobnu kvalitu zobrazenia. (rozlisenie samozrejme na mysli nemam)
desann
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 6. 10. 2012 20:25

Jako univerzal bych bral asi ips.
co do barev pocitej s plnohodnotnym zobrazenim sRGB a 8bit, vice tak levny panel neda.
na tyhle veci to staci. (ono ty retiny taky vice nedaji...)
ips se mi libi vice pri pohledech z uhlu, najdi si nejake srovnani.
cernou bych neresil, va to neni, ale dnes je cerna znatelne lepsi, nez u starsich. Viz vetsina lepsich lcd televizi.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod desann 6. 10. 2012 22:24

a ako ips monitor pre moje ucely by si mi mohol nieco poradit?
najradsej by som sa zmestil do tych 250eur ale ak by existoval nejaky fakt s dobrym pomerom cena/vykon a bol by aj drahsi tak neva..,.. kludne 350 by som zan este dal ale len v pripade ze by sa to ozaj oplatilo a ze by to pre mna ako bezneho uzivatela malo zmysel...

moj momentalny favorit:
http://www.alza.sk/23-philips-235pq2eb-d329405.htm


edit:alebo este mozno drahsi
http://extrahardware.cnews.cz/nec-multi ... 00-kc-test
len tu hovoria ze ma vyssiu odozvu.. myslite si ze to este nebdue tak kriticke? alebo radsej zvolit lacny philips. predsalen by som si rad aj dobre na nom zahral :D
desann
Junior

Odeslat příspěvekod x_based 7. 10. 2012 00:56

Pouzivam VA technologie zhruba 3 roky, a je to cim dal tim horsi. Barvy, kontrast, cerna super. Problem je rovnomernost podsviceni a prosvitani v tmavych scenach pri pohledu z jineho nez primeho uhlu. Soucasne mam GW2750HM (4ms), kluci udelali fakt pokrok v odezve ale z her nebudete mit dobry pocit, porad se to maze. IPS nevim ma papirove horsi odezvu nez VA, a mensi kontrast. Dnes je celkem problem sehnat kvalitni TN panel a navic se uz moc nerecenzujou.
x_based
Junior

Odeslat příspěvekod _honza_ 7. 10. 2012 08:27

desann píše:a ako ips monitor pre moje ucely by si mi mohol nieco poradit?
najradsej by som sa zmestil do tych 250eur ale ak by existoval nejaky fakt s dobrym pomerom cena/vykon a bol by aj drahsi tak neva..,.. kludne 350 by som zan este dal ale len v pripade ze by sa to ozaj oplatilo a ze by to pre mna ako bezneho uzivatela malo zmysel...

Nejlepší poměr cena/výkon má http://www.alfacomp.cz/php/index.php?ei ... chSubmit=1 Podívej se do starších příspěvků je o tomto modelu již hodně napsáno. Podle Administrátora zdejšího fóra i odezva vyhovuje nejnáročnějším hráčům, má to ověřeno (musí to být model IPS235P). Nám doma nevadí i odezva u IPS235V, nebo IPS231P, žádný ghosting nepozorujeme.
NEC MultiSync EA232WMi je téměř za dvojnásobnou cenu a obrazem nijak nepřevyšuje kvalitu LG IPS.
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 10. 2012 09:06

K těmto účelům
desann píše: na filmy, web, obcas hry

nejsou vhodné panely xVA pro příliš dlouhou odezvu.
Bohatě stačí jakýkoliv TN, optimálně Samsung.
Nevýhoda = jediná:
degradace barev při pohledu z ostrého úhlu.
Jestliže se díváš na LCD vždy kolmo, je TN panel pro Tebe ideální.

Pokud nemáš citlivé oči a potřebuješ sledovat monitor z různých úhlů, pak IPS.
Nevýhody IPS:
- pomalejší odezva než TN;
- nezobrazí celé barevné spektrum - místo černé jen fialové odsdtíny => nelze zkalibrovat;
- příliš ostrý jas i při nulové pozici => nepoužitelné v noci bez protisvětla;
- vysoká spotřeba, nejvyšší ze všech typů panelů;
- vyšší cena než TN.
V testech levných filmových LCD v posledním Computeru zvítězil NEC Multisync P232W:
http://www.necdisplay.com/p/desktop-monitors/p232w-bk
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod desann 7. 10. 2012 10:27

praveze o IPS som sa docital ze ich hlavne + je verne zobrazenie farieb.. a ten NEC co som poslal ma podla recenzie dobru ciernu porovnatelnu s VA
desann
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 10. 2012 10:35

LG 235P je lepsi, nez 231, 234 i 237.

Osobne bych omrknul i U2412.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alfah4ns 7. 10. 2012 10:46

Pokud VA, tak nějaké kvalitnější monitory.
Levné kousky někdy trpí sléváním tmavých odstínů do černé a některé mají i více ustřelené barvy by default. Vždy si raději projdi recenze, např. na extrahardware máš kvalitní české, kde měří i sondou.
ty LG mívají většinou slušně vytvořené sRGB profily, takže už jen tak jak jsou se hodí např. na i webgrafiku (kde se i tak dělá jen v SRGB), pokud s tím nebudeš upravovat profi foto ze zrcadla (kde bych radil nějaké 10bit Eizo), tak by tě ten panel neměl zklamat.

Na 24 FHD bych se vykašlal a bral 23.
Když už příplatek, tak 24' 1920x1200, tzn. 16:10. Na práci +, u filmů, her je to asi jedno, takže asi tak.
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod desann 7. 10. 2012 12:08

chcem to na obycaje multimedialne vyuzitie. nie som v tomto odbornik cize ak monitor nebude mat nejake vyrazne nedostatky (velmi zle podsvietenie, silny ghosting a nehratelnu latenciu) tak by mal byt ok.
ale ako hovorim nie som profesional a ani nejajky velky gamer ze by som vyzadoval velmi nizku.. (teda aspon myslim).
Ide mi hlavne o kvalitne verne farby, peknu ciernu + co naj kontrast v ramci moznosti IPS.
(co splna asi ten nec, len zas ma horsiu odozvu vdaka absencii overdrive, neviem nakolko by mi to v praxi vadilo..)

vyssie rozlisenie ako 1080p nechcem. musi to byt 16:9, aj preto nie ten dell.
23" moze byt uplne pohode, aj tak vacsina ips v tomto rozliseni je 23ok.

dalsi celkom zaujimavy.. co hovorite?
http://www.alza.sk/23-eizo-ev2335w-bk-e ... 273914.htm

alebo tento, sice je uz dost drahy a dizaj sa mi moc nepaci, ale ak by to bol fakt smart buy tak by som priplatil a vzal ho.,.
http://www.alza.sk/23-eizo-fs2332-bk-ec ... 294142.htm


ale stale si hovorim ci to ma vobec nejaky zmysel kupovat tieto drahsie a nezobrat radsej ten lacny philips popripade nec. lebo recenzie toho philipsu su pozitivnejsie, ma nizku latenciu, obraz vraj tiez pekny... neviem... aby nakoniec 200 eurovy monitor nebol lepsi pre moje poziadavky ako monitor o stovku a pol drahsi...
desann
Junior

Odeslat příspěvekod easyman 7. 10. 2012 13:01

já mohu doporučit Philips 235PQ, který jsi tu zmínil, perfektní monitor ;-)
easyman
Junior

Odeslat příspěvekod alke 7. 10. 2012 13:31

tady se můžeš podivat na testy Eizo(ale i jiných)
http://www.prad.de/new/monitore/testberichte.html
alke
Junior

Odeslat příspěvekod desann 7. 10. 2012 13:38

easyman píše:já mohu doporučit Philips 235PQ, který jsi tu zmínil, perfektní monitor ;-)


u tohto monitoru by bolo vsetko ok, len neviem ako je na tom so zobrazenim farieb. teraz ma nezaujimaju vysledky testov ale skor tvoj subjektivny nazor na ich sytost, vernost a hlavne ci ma peknu ciernu. ked to porovnas napr s nejakym obycajnym TN monitorom alebo zas o nieco drahsim IPS..
desann
Junior

Odeslat příspěvekod easyman 7. 10. 2012 14:45

tak já moc zkušenosti s jinýma LCD nemám, doma máme ještě 2 staré 19" TN a předtím jsem měl 22" TN Samsung ten už byl lepší, ale stejně tento IPS Philips má barvy o mnoho lepší a černá je pěkně černá :) to musíš sám vyzkoušet, kdyžtak ho můžeš do 14 dnů vrátit
easyman
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 7. 10. 2012 15:26

desann:
Společnost LG-Phillips je jedním z největších výrobců IPS LCD.
(jsou docela v pohodě a ano, na 99% je tam stejný panel, jen jiná elektronika :) )
.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků