ryzen zostava ~1000 euro

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Putcha 24. 10. 2017 19:22

Zdravim chlapi.

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: Classic.

UCEL PORIZENI SESTAVY: Sucasny pc uz straca dych (i3-4170, 750Ti, 8GB). Pouzitie: hry, streaming.

FINANCNI LIMIT: ~1000 EURO s DPH, case uz mam - nezahrnat do ceny.

OPERACNI SYSTEM: Mam.

SESTAVITE SI PC SAMI? Ano.

BUDETE TAKTOVAT? Ak nebude dostacovat vykon, taktovanie sa nevylucuje.

MONITOR + JEHO ROZLISENI? 2x FullHD, oba 60 Hz.

KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN? Len bedna.

Uvazoval som R5 1600 + RX580 + 16GB RAM, SSD na system, WD Black na hry, WD Green na data. Vyhliadkovo by som chcel aby PC moralne vydrzal 3-5 rokov. Sam som si vyklikal ryzen zostavu na alze nejak takto. Nejake namietky, nazory, tipy na ine komponenty.

Btw. @admin, preco nazov "Screenshot from 2017-10-24 19:56:02.png je neplatný název" pre prilohu?
Přílohy
ryzen.png
Putcha
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 10. 2017 20:33

Protože dvojtečka. Na hry se vyplatí i5 8400. Trochu dražší, ale vyplatí. WD black je nonsens.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pufko 24. 10. 2017 21:16

Na NVMe by som sa vykašlal a zobral klasický M.2, za tie isté peniaze máš Crucial 275GB a ver že tú rýchlosť nezbadáš
Tak isto by som do PC nepchal 20ks diskov ale iba jeden na systém (SSD) a jeden na dáta (bežný 2TB). Ked zrušíš ten WD Black tak si môžeš zobrať aj 500GB SSD (Crucial 525GB)
Kupovať 120GB SSD dnes je tak pre babu v kancli
pufko
Junior

Odeslat příspěvekod Sasar 24. 10. 2017 22:18

Dobrá rada, předpokládám zcela bez záruky a zkušenosti. Koupí si Asrock B350M, sama o sobě nevadí, ale v kombinaci s M.2 MX300 stačí zapnout fTPM. Už nenabootuje.

Přispívejte a komentujte pouze to, s čím máte zkušenosti a když už, tak alespoň přidejte upozornění na závažný problém.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Putcha 25. 10. 2017 08:05

Dakujem chlapi za reakcie.

@Kin:
Mas aj nejake realne skusenosti? Nakolko v poziadavkach mam aj streamovanie, kde by som viacej vyuzil aj smt co ma ryzen. Kebyze sa rozhodnem ist cestou intelu, musel by som zadovazit z370, co je na nie-k cpu trochu overkill (chapem ze nic ine nieje). Potom by som uz rozmyslal o zvyseni budgetu a doplatit si za k-ckove cpu, napr 8600k. Tu mi ale vystava otazka co s gpu pri sucasnych cenach...

@pufko:
Aj 120GB mi pride cisto na system overkill. :) Uznavam ze WD Black som tam strelil od brucha, nakolko neviem, ci pri velkosti sucasnych hier (10-tky GB) je SSD vhodnou cestou (odhliadnuc od toho ze prinos SSD pri hrach nieje nic moc), preto som tam chcel dat nejaky 7.2k rpm HDD. Ak ma presvedcite ze SSD ma na tento ucel zmysel, nebudem sa mu branit. Vzdy sa da nieco priucit. ;)

@sasar:
Diki za upozornenie. Vies mi povedat ci sa toto tyka len diskov od crucial-u spolu s doskami od asrocku, alebo je to nejaky vseobecnejsi problem?
Putcha
Junior

Odeslat příspěvekod Ensidia 25. 10. 2017 10:12

Na NVMe se vykašli ten příplatek za rychlost, kterou v tvém případě asi moc nevyužiješ.
Disk já bych šel m.2 500 SSD. Nebo 250gb+2TB.
I5 8400 a R 1600 OC budou dost na stejno. Každý má pro i proti Ryzen větší výkon v multi. Intel zase na jádro.
Ale dávat pod ní Z370 je docela overkill. A je to zas mrtvá platforma. Takže bych se přikládal k AMD s tím že do ní dám další dvě generace procesorů.
A pokud příští rok (únor ale AMD takže težko říct) vyjdou Refreshe Zenu na 12nn 10% výkonu víc a 10% menší spotřebu. Tak Intel nebude mít v deskopu nic prodejného až do Cannonu.
Ensidia
Junior

Odeslat příspěvekod dustojnikhummer 25. 10. 2017 10:46

Osobně se přikláním ke kombinací R5 1600 a B350. MVMe SSD nepotřebuješ a na disky je Seagate levnější.
dustojnikhummer
Junior

Odeslat příspěvekod Sasar 26. 10. 2017 19:50

Putcha píše:@sasar:
Diki za upozornenie. Vies mi povedat ci sa toto tyka len diskov od crucial-u spolu s doskami od asrocku, alebo je to nejaky vseobecnejsi problem?


Ne, konkrétně kombinace M0CR060 (opravuje problémy s APM) s biosem 3.10 (Asrock AB350M). Problémy (brick) se vyskytují i s dalšími deskami, jmenovitě mé vlastní Gigabyte GA-AX370 Gaming K7 (F7a), což je asi v současnosti nejlepší deska pro Ryzen/Ryzen Pro.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Putcha 27. 10. 2017 11:21

Nazdar vospolok,

Nepribudol mi tu ziaden nastrel zostavy, takze na zaklade Vasich rad a nejakeho toho studovania, som prehodnotil moj uvodny nastrel komponentov takto:

MB: ASUS PRIME B350-PLUS
Povodna doska ASROCK mi vyhovovala vzhladom na pocet full-size USB (nebudem musiet pouzivat hub). Avsak pre moju bednu Fractal Design Define R4 by bola celkom skoda ju osadit mATX doskou, tak preto som dalej vybral ASUS, ktora ma rovnaky pocet full-size USB a bohatu konektorovu vybavu. Pokladam to za plus aj do buducnosti namiesto plne obsadej mATX dosky.

PSU: Corsair CX450M
Tu potrebujem Vasu radu, ci staci 450-tka. Eventuelne si mozem priplatit za RM650x.

CPU: Ryzen 1600
Bez debaty.

RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000
Tu celkom tapam (ako to je pri ryzenoch zvykom). Mozem mat za cca rovnaku cenu Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000, resp. 3200. Podla QVL podporovane su len tie 3000-ky.
Ma zmysel risknut vyssiu frekvenciu (ktora bude pravdepodobne lahko dosiahnutelna zmenou napajania a casovania pomalsej verzie, ktora je v QVL obsiahnuta)?
Navyse tieto moduly sa daju zohnat este za celkom priaznivu cenu (tj. 130 euro), takze mi v hlave vrta moznost kupit 2 * tento kit = 32 GB, ale opat v QVL testovali tieto moduly len v 2 slotoch (tj. 16GB). Tak isto neviem, ako na tom bude frekvencia. Ma tu niekto realne skusenosti? Google mi moc neprezradil.

@sasar: Vidim ze ty zrovna mas tie iste moduly ktore zvazujem a rovno v 32GB configu. Mozes mi pls napisat na aku frekvenciu sa ti ich podarilo nastavit v 2-slotovom(16GB) a 4-slotovom zapojeni zapojeni(32GB) ? (Chapem ze mas inu dosku a teda nemusi to but pre mna smerodajne)

GPU: RX 580 8GB
Viete doporucit overeny model?

SSD: ?
Nemam prehlad, necham si poradit.
Doma mam nazvys Intel 535 240GB SSD bulk, ale subjektivne mi pride pomalsi ako postarsi Intel 520 120GB SSD bulk, ktory stale k pouzivaj k svojej spokojnosti (a teda nebude moznost ho pouzite pre tuto zostavu).

HDD: Seagate Barracuda HDD 2 TB

CASE: Fractal Design Define R4 Arctic White - Window
Uz vlastnim.

FANY: ?
Taktiez si necham poradit nejake overene modely.
CASE: 2x 14mm
CPU: 1x AM4

Dakujem
Putcha
Junior

Odeslat příspěvekod Sasar 27. 10. 2017 12:48

CMK32GX4M2B3000C15 (Hynix) už jsou minulostí, hloupou minulostí o frekvenci 2/2 2993MHz + 4/2 2400MHz (Agesa 1.0.0.6), protože honit se za frekvencí není ničím jiným, než když pes chytá vlastní ocas. Nekonečná aktivita bez větší přidané hodnoty. Naopak se zvyšuje pravděpodobnost chyb a nestabilita celého systému.

Do pracovních stanic s procesory Ryzen 7 1700X používám výhradně bezproblémové Kingston ValueRAM 2Rx8 2400MHz 1.2V 2x 16GB a 4x 16GB v provedení s a bez ECC. Bez stížností a neustálého stresování z chování pamětí. Do nejvyšší konfigurace "prémiové" 4x 16GB 2Rx8 2666MHz 1.2V - vyšší rychlosti stejně nedosáhnou a vlastně to není ani potřeba. Frekvence 2666MHz je strop efektivní využitelnosti a jak jedna chytrá rada poradila "tak zkus stabilitu in-memory transakcí a šílenství okolo frekvence pamětí". Komerční výrobci nejsou hlupáci, dobře vědí, proč se nepouští do vyšších a vyšších frekvencí s vyšší chybovostí bez přidané hodnoty.

Čekám odpovědi zarytých fanoušku o prospěšnosti.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Putcha 27. 10. 2017 14:11

@sasat:

No problem je, ze tie Kingstony neviem momentalne nikde zohnat a co som pozeral na amazone, tak cena oproti tym Corsairom je cca 2-nasobna, co uz si zial nemozem dovolit vzhladom na moj rozpocet.

Pozoroval si nejaku nestabilitu pri tych Corsairoch pri 32GB ?

Moc dakujem za odpovede.
Putcha
Junior

Odeslat příspěvekod Sasar 27. 10. 2017 15:08

Pozoroval a z toho důvodu jsem je dal pryč. Umístění v domácnosti nemění nic na využití, bohužel k World of Warcraft jsem se od začátku září nedostal a lepší to nebude až do února. Vyšší frekvence má svůj význam u her, skutečně mohou nepatrně zvýšit FPS, ale v pracovním počítači by mělo jít především o stabilitu. Slabina, která se projevuje různými způsoby, chyby a pády jsou až to poslední, zpravidla se jedná o různé mikro záseky, poškozené pixely (corrupted pixel) v sestříhaném videu, nebo problémy při přesouvání dat mezi grafickou a video pamětí.

Nevím, na které modely se díváš, ale jsou naopak nepatrně levnější a najdeš je v každém obchodě - vyhledávač pomůže.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Putcha 27. 10. 2017 15:17

@sasar:

Diki, cez vikend sa tomu povenujem, dnes uz musim bezat.

Este raz dik!
Putcha
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků