Levne PC pro rodice (15t Kc), classic

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod zxyw 25. 3. 2017 12:35

Čaute lidi

Můžete mi prosim pomoct pořídit PC se vším všudy (PC + periferie + windows) pro rodiče (55 let)? Limit peněz je 15 000 Kč.
Použil jsem doporučenou sestavu (10t) a lehce ji upravil. Bohužel skříň Zalman A1 se už neprodává tak za ní potřebuji najít náhradu. Plus aktualizace doporučených sestav naposledy v prosinci, tak jestli se něco dramaticky nezměnilo.

Muj pokus: https://www.alfa.cz/basket.php?items=_27PZ010TUP010TUQ013FVF0118BC013BXG013OOQ013C3301383E0135DK012QOG011O1X013L270139TV01

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI: Neřeším
UCEL PORIZENI SESTAVY: Internet (60%), filmy (20%), nějaké starší jednoduché hry možná (20%)
FINANCNI LIMIT: 15 000 Kč
OPERACNI SYSTEM: Potřebuji. Počítám že nejlepší bude Windows 10
SESTAVITE SI PC SAMI?: Zvladnu sam (doufam :D)
BUDETE TAKTOVAT?: Ne
MONITOR + JEHO ROZLISENI?: Potřebuji, zahrnout do ceny. Full HD.
KUPUJETE I PERIFERIE, NEBO JEN HOLOU SKRIN?: Potřebuji základní věci (myš, klávesnice, repro), zahrnout do ceny
zxyw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 3. 2017 12:57

Já bych prubnul Brutus M10, ale nevím, jestli dosáhnou kabely 350W Seasonicu, přece jen je to miditower. A nebo pak Zalman Z1. Jinak dobrá sestava, těžko to vymyslet nějak líp. Nezapomeňte přihodit DVI-D kabel, pokud stránky Benq nelžou, je v ceně jen VGA šňůra a tu bych ve FHD nebral. Takže by to mohlo vypadat takto:

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... 1X010TM001

Ale zkušenější poradí líp. Pokud dosáhne ten Seasonic 350, bude to lepší volba.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 3. 2017 16:39

Dramaticky se nezmenilo nic, ta sestava je ok. Jen alternativu za A1 stale i ja sam hledam. (A nenachazim.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Foxik88 25. 3. 2017 16:53

jen bych možná vypustil grafiku a přidal SSD...
Foxik88
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 3. 2017 17:35

Vypustit grafiku je riskantní, pokud těmi hrami nemyslí ty adventurní, kde hledáte předměty. Ale možná máš pravdu, nezní úplně pravděpodobně, že by 55letí rodiče hráli CS, WoW, LoL. Takže pokud jde o ty hledačky a hry v okně prohlížeče, tak tam by externí grafika být nemusela, nahodilo by se 240GB SSD (s HDD, nebo bez něj? Skladují hodně filmů?) a nádherně by se vešel do 15 000 (aha, tak nevešel, to ty SSD masivně podražily, já čekal kolem 2 000):

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... M0013HGY01

Případně bez pevného disku, jen s SSD:

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_2 ... M0013HGY01
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 3. 2017 18:31

Znam 75leteho cloveka co hraje denne WoT ... neriskoval bych to. Nevim, no.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 3. 2017 18:49

Jasný, bylo by dobrý, kdyby tazatel upřesnil. Pokud jsou to opravdu nenáročné hry, ty skoro 3 litry ušetřený na grafice by byly fajn. Pokud ale hraje něco náročnějšího, risk to je. Aby pak smutně nekoukali do monitoru.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akly 25. 3. 2017 19:13

Rodiče podle mého ocení úplně jiné věci...
Dovolil jsem si s košíkem udělat pár věcí:
-> větší monitor 24"
-> NE slim klávesnice
-> G4620 + deska
-> větší 8GB paměť (myslím, že dnes už minimum)
-> MLC místo TLC, ale menší 120 GB SSD
-> 3k windows u počítače za 15k? :roll: aukro -> windows 7 za cca 150,- -> upgrade win 10

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_0 ... K6013PNL01

Dokud zxyw neupřesní tak si myslím, že nemá smysl řešit dál, jestli např. větší SSD nebo d. grafiku.
Akly
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 25. 3. 2017 19:32

Akly: dost zajímavá alternativa, jen v tom možná děláme tazateli guláš. Pak je těžký, pro co se rozhodnout. A co máte furt s těma Windows z Aukra? To si jako koupím štítek/klíč a pojede to? Nemůže se stát, že to za dva měsíce hodí chybu v aktivaci, nebo tak něco? Prostě je to dlouhodobě funkční a bezpečný, ok?

Na legálnost se neptám - někdo píše, že je to ok, jiný zas, že není rozdíl mezi Win z Aukra a cracknutými. Jako máš pravdu, dávat 20% ceny za Windows není moc ekonomický.
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Akly 25. 3. 2017 19:56

Ano je v tom guláš, autor nás stále neusměrnil :-) Doufám, že tak učiní co nejdříve.
Hodilo by se upřesnit jaké přesně hry a jaké programy budou rodiče používat.

Co se týče winu z Aukra, přiznám se, že nevím, jestli je to legální na 100% nebo ne. Vím jen, že to s největší pravděpodobnosti budou nikdy nepoužité OEM/multi licence a že k tomu dostanou fakturu, kterou mohou při nejhorším předložit.
http://aukro.cz/windows-7-professional- ... 90495.html

Toto není sestava do byznysu/firmy, proto se nebojím doporučit toto a i vzhledem k ceně je riziko minimální.
Akly
Junior

Odeslat příspěvekod zxyw 25. 3. 2017 21:14

Wow. Děkuju moc všem za pomoc. Tak trochu upřesnění.

SSD jsem nebral, protože jsem si říkal že s tím PC nebudou pracovat nijak extrémně taže to zase nebude tak velké plus a normálním diskem ušetřím 1000 Kč.

S hrami bych spíše počítal. Taťka chvíli hrával Settlers (nepamatuju jakou verzi), nějaký simulátor zemědělčení a takové podobné oddechovky.

U RAM jsem rozmýšlel a došel jsem k závěru že bych zatím koupil 4 GB a jestli by to nestačilo tak bych jednoduše další 4 dokoupil.

A Windows... No asi bych to riskl a koupil nějaké z Aukra. Doufám že na mě žádné FBI neskočí kvůli jedné kopii doma.

Edit: Jo a periferie asi vezmu jak Akly doporučil. Nad nima jsem nepřemýšlel a naházel jsem tam nějaké co jsem viděl.
zxyw
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akly 25. 3. 2017 23:09

A bylo by možné zjistit, jaké přesně hry taťka hraje? Hodně by to pomohlo, ta integrovaná grafika není úplná srágora, viz
http://www.notebookcheck.net/Intel-HD-G ... 948.0.html
Je tam přímo test Farming Simulator 17, na medium by to mohlo šlapat (ale je to testované s i7-7700, má stejnou grafiku). Settlery by to mělo zvádnout všechny.
SSD pomůže hodně i při neextrémní práci a je to asi hlavní věc, kterou bych určitě nechal.
Pokud bychom zůstali u intergované grafiky, ta si svou paměť zbaští z RAMky a pak už z tak malé 4GB zbude ještě méně. Nechal bych 8GB.
Žádné FBI, co se týče windows, bych se určitě nebál. Přinejhorším systém nepůjde aktivovat, toť vše, takže prodejce pošle radši nový klíč, než by si "lajznul" negativní komentář na Aukru.

Jde o to, že kupujeme za nevelké peníze i periferie (monitor), místo kterých by se nějaká ta grafika vešla, ono už i teď to žádná super herní mašina není, ideální by bylo na grafiku došetřit, pokud by ta integrovaná nestačila.
Akly
Junior

Odeslat příspěvekod zvuk11 26. 3. 2017 09:29

Zvážil bych koupi jiného monitoru přesněji něco z MVA a nebo PLS panelem
zvuk11
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků