​ Upgrade na fotky a později hry 20k

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod janosh 29. 4. 2016 19:51

​Zdravím zdejší odborníky stávající PC pomalu dosluhuje a je čas na zásadní upgrade. Ze stávající sestavy bych rád do nového počítače použil chladič procesoru, SSD disk, 2TB WD green disk, čtečku karet a možná i mechaniku. Váhám ohledně skříně a procesoru. Stávající Elitka je taková nic moc a obávám se, že bude nutné použít novou. Ohledně procesoru vidím možnosti netaktovací xeon E3-1231 v3, taktovací i5-6600k nebo i7-6700k nebo starší taktovací i7 (třeba 4690k).

Košík, jak by to mohla vypadat minimální varianta
https://www.alfa.cz/basket.php?items=_3 ... HU013BCE01

STÁVAJÍCÍ SESTAVA:
Intel Core i3-530 BOX
COOLER SilentiumPC Fortis 2 XE1226
Gigabyte GA-H55M-UD2H (rev.1.0)
Kingston 4GB (kit 2x 2GB) 1333MHz
SAPPHIRE HD 7750 Ultimate
SSD disk Crucial M550 256GB
WD Caviar Black WD6401AALS 3.5" 640GB
WD Caviar Green, 3,5" SATA III, 64MB - 2TB
Cooler Master Elite 333
Čtečka karet Apacer USB 2.0 AE700 Black interní
Samsung SH-S223C černá, OEM
Seasonic S12II-380

POZADAVEK (NE)HLUCNOSTI
Běžná hlučnost až LN

UCEL PORIZENI SESTAVY
Běžná práce + zpracování fotek v Capture One + hry
Hry nejsou v současnosti prioritou. Až přijde jejich čas koupím nějakou grafickou kartu ~4000kč.

FINANCNI LIMIT
20 000,-

OPERACNI SYSTEM
Vlastní - Windows 10, nepočítám do limitu

SESTAVITE SI PC SAMI?
Ano

BUDETE TAKTOVAT?
Spíše ano

MONITOR + JEHO ROZLISENI?
Dell 22" 1920x1080
janosh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod harrym 29. 4. 2016 22:12

A v čem konkrétně dosluhuje? Já si myslím, že i3-530 je na dnešní dobu stále dostačující procesor. Zvláště "jen na fotky". Měl jsem ho taky. Je plně srovnatelný i s aktuálními 2jádry - jak by ne, když výkon na jádro roste z generace na generaci pouze asi o +5 až 10% (bohužel).
Bych dokoupil jen 8GB ram a šel od toho.
Core i3-10100F 4.3Ghz/1020mV (undervolting - CPU Lite Load mode1 + offset -20mV); MSI B460M Pro; ADATA XPG Gammix D10 2x8GB; Zotac GTX 1050 Ti Mini; Kingston A2000 1TB; WD10EZRX 1GB; DVDRW Samsung SH-S223C; SS-350ET activePFC. Idle=30W, OCCT burn=151W
harrym
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matysek 29. 4. 2016 22:56

To neni tak docela pravda, protoze NEF/RAW umi slusne zacloumat i s Haswell/Skylake Core i5 vcetne min. 16GB RAM (pri dnesni cene rovnou 32GB).
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 30. 4. 2016 00:14

Viděl bych dvě cesty.

Cesta menšího odporu jest DS za 31 tisíc, viz. viewtopic.php?p=7951880#p7951880 (z košíku akorát vyhodíš grafiku), nebo nějaká modifikace s Xeonem (otázka, zda-li využiješ ECC - což je asi největší předností).

NEBO

jednoznačně levnější varianta - někde z druhé ruky splašit i5-750 / 760 a vyměnit to za tu i3 + LEHKÉ OC. Lehké podtrhávám, protože ta deska nemá chlazenou napájecí kaskádu.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janosh 30. 4. 2016 10:06

Díky za odpovědi.

i3-530 a 4BG ram nestačí na zpracování RAWu v Capture One. Nepomohlo ani přetaktování na 3,7GHz. Hlavní problém je nedostatek paměti a do té historické desky už se celkem blbě shání paměti. Před asi rokem jsme to zkoušel a nakonec jsem je vracel z důvodu nekompatibility s deskou.

S Matyskem souhlasím, a přesně z těch důvodů přemýšlím, jestli přetaktovaná i5 stačí nebo bude lepší koupit nějakou i7, xeona, nebo se neplácnout přes kapsu víc a koupit tu i7-6700k. Co vy na to?

Preferuji cestu více méně nové sestavy. Upgrade na i5-750 by stejně asi vyžadoval nový zdroj a bylo by to jenom odkládání nevyhnutelného.
janosh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 30. 4. 2016 11:45

Nova sestava znamena otazky, nejen rozmery a model case, ale i dalsi veci, vcetne detailu jako verze. Protoze Capture One umi vyuzivat OpenCL a processing muze soucasne vyuzivat CPU i GPU.

http://www.czc.cz/185923,178958,176844, ... 04204/kody + GPU. Aneb souboj mezi GTX a Radeon v prioritach. Kdybych to mel vyjadrit napr.: Capture One 9 Nef > Jpeg (max q), tak 24mpix D3200 to trva presne 0.1s (E51650v3+980Ti) oproti 0.6s (E51650v3) Intel P3600. Nakonec hledas kompromis, nebo-li pomer efektivni vyuzitelnosti mezi storage, cpu a gpu.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janosh 30. 4. 2016 12:09

Case bych dočasně použil stávající CM Elite 333 a až se bude kupovat grafika (což pomůže to jak ve hrách, tak v tom Capture One) přešel bych na nějakou lepší.

Capture one mám verzi 8 s tím že se chystám přejít na verzi 9.

Matysku, je nějaký důvod proč použít 3GHz paměti, když v DS jsou 2133MHz?
janosh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Matysek 30. 4. 2016 15:11

Do DS jsem se nedival velmi dlouho. I kdyz vim o update, vzdy budu doporucovat vyhradne podle sebe a na svou odpovednost. Nic jineho v tom nehledej, pouze odlisne priority i nazory.

Prakticky zadny, avsak v nekterych hrach se zvysi vykon o 3 - 5% ~1 - 3 fps narust. Prakticky rozdil v tom neni. Corsair Vengeance Black LPX byl jeden z prvnich dostupnych 2x16gb kits s baznechtem, ktery lze strcit pod kazdy chladic. Kdyz k tomu pripocitam jistou kratkodobou osvedcenost za prijatelnou cenu, neni duvod zkouset jine (to mohu u sebe a pro sebe, nikoliv pro ostatni).

Lepsi je relative termin, protoze nakonec hledas pomer mezi tim co potrebujes, efektivne vyuzijes a dokazes zaplatit. Nema smysl kupovat neco, co nedokazes vyuzit.
Definice moderatora Zive? Zookeeper. Vyhledat zbloudilou ovecku, ustajit, vycesat, nakrmit a zalozit chudince nadaci. Ovecka prece nemuze 5 minut myslet. Vsichni mame povinnost oveckam uvarit, precist pohadku a prispet do nadace.
Matysek
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 1. 5. 2016 11:40

Matyskovu návrhu není jako vždy co vytknout. Nebudu tedy vymýšlet již vymyšlené.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janosh 10. 5. 2016 21:12

Ahoj. Ještě jednou díky všem co mi poradili. Nakonec jsem koupil i7-6700k, desku ASRock Z170 Extreme4+, 16GB set pamětí Corsair Vengeance LPX 2400MHz a zdroj Corsair RM 650x.

Výkon se zdá být přesně takový jak jsem chtěl a to jsem zatím nezkoušel taktovat. Zpracování fotek v Capture One je oproti staré i3 bleskové.

Speed fan mi ve Win10 pořádně nefungoval, ale aplikace k desce od ASRock ho dokonale nahradila a počítač je příjemně tichý. Celkově tedy spokojenost :-)
janosh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 11. 5. 2016 05:58

Pokud už to chceš řešit na bázi desky, nastav si to v BIOSu ;)

Jak nefungoval SF? Něco konkrétního?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janosh 11. 5. 2016 21:27

Já ti ani pořádně nevím proč ten SF nefungoval. Prostě mi to nešlo nastavit, tak jsem nahodil aplikaci od výrobce desky a ta fungovala. Předpokládám nějaký problém mezi židlí a klávesnicí ;-)
janosh
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků