Upgrade staršího PC na PC herní

Rady a tipy pro výběr počítačové sestavy (konfigurace, nekompatibilita)

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Shomid 4. 4. 2016 09:59

Doma mám starší PC sestavu v nějakém obyčejném kancelářském CASU.
Momentálně tam mám:
CPU: i3-2100 (stock chladič)
MB: MSI B75MA-P45
RAM: 4GB Kingston 1333Mhz
HDD: 1TB Samsung
GPU: HD 5450

Jde mi o to, udělat postupně z tohoto PC herní PC.
Z výplaty tento měsíc jsem si koupil nový CASE. Fractal Design Define R4.
Příští měsíc bych si chtěl pořídit novou GPU. Vidím to na nějakou GTX 950.
Pak přijde na řadu asi SSD.
A teď bych právě potřebovat radu. Jak moc velký bottleneck mi bude dělat ta i3 ? Je už poměrně stará.
Chtěl bych si konečně zahrát Total War Atilla, a ten nový Warhammer: Total War co má vyjít tento rok. FPS hry nehraju, hraju víceménně pouze strategie.
Monitor mám FullHD.
Práci dělám výhradně na notebooku, kde mám všechny potřebné programy, čili toto bude jenom čistě herní PC.
Při hraní mám sluchátka, takže nějakou hlučnost neřeším.
Po upgradu na SSD bych asi koupil další 4GB RAM a nový processor . Nejspíš asi nějakou jetou káčkovou i5, AC Freezer pro 7, a trochu to potaktovat.
Zdroj mám kvalitní 500W, takže tam problém nebude.

Otázkou tedy je:
Jakou do toho koupit GK?
Bude i3-2100 velký bottleneck pro danou GK?
Shomid
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 4. 4. 2016 10:10

Já myslím, že to je na úrovni dnešních i3, akorát s poloviční energetickou účinností. Blbý je limit 1333 MHz pro RAM. Vzhledem k budoucí výměně CPU bych bral rovnou DDR3 1600 nebo 1866, ale ta bude mít vyšší CL, takže bude zpomalovat ten Sandy Bridge. Paměť bych ale určitě koupil i za této okolnosti, protože bych si netroufl zapojit SSD pouze se 4GB RAM. Měl jsem nějakou dobu Windows 8.1 se 4GB a se zakázaným swapem. Tu a tam mi vyskočila hláška o vyčerpání paměti.
Skříň je bez zdroje, takže moc nechápu přínos pro hraní.
Naposledy upravil borekz dne 4. 4. 2016 10:21, celkově upraveno 1
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 4. 4. 2016 10:16

Celkově by bylo dobré říct kolik do toho jsi schopen (ochoten) investovat, protože pokud to bude boj o každou kačku, tak:
1. pokud vůbec neřešíš ticho, tak bych osobně vzal levnější bednu (i když F4 je skvělá volba i vzhledem k ceně)
2. na hry bych volil min. 960 - ale spíš počkat na nové karty, co přijdou v létě
3. nepíšeš jaký máš zdroj, obávám se, že budeš muset započítat i tuhle položku - napiš stáří a přesný typ.
4. SSD je super, ale pokud jen herní PC, a bude tlačit rozpočet, tak se dá i bez něho
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 4. 2016 10:16

Tu i3 zatim klidne nech. Pro GTX950 afaik bottleneckem nebude. Ano, pokud bys uvazoval o 970 a vyssich, tam by to chtelo i5.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shomid 4. 4. 2016 10:34

Díky za odpovědi.

1) Nechtěl jsem zbytečně šetřit na casu, protože si myslím, že by mi tenhle mohl pár sestav vydržet. Ten case který mám teď je hrozný, a zbytečně mi hyzdí můj PC koutek.
2)No co koukám na heureku, tak je 960 o hodně dražší nežli 950. Cenový strop vyloženě nemám. Když bude třeba, tak prostě našetřím trochu víc a koupím později, ale mně jako polopracujícímu studentovi se každá ušetřená kačka hodí.
3) Zdroj mám tento http://www.czc.cz/seasonic-energy-knight-ss-500et-t3-500w-oem/105970/produkt?gclid=Cj0KEQjwoYi4BRDF_PHHu6rI7NMBEiQAKZ-JuItkNa5r-bNvg3zFn_E8q-hKk_fjrhTEH56MLbjrbokaAvpO8P8HAQ stáří asi 2 roky
4) Ano, SSD budu řešit asi až jako poslední věc.

Ta rychlost pamětí mně ale překvapila. Opravdu je to ve hrách znát?
Když mě to bude tedy nějak výrazně brzdit, tak tedy budu muset asi koupit nějaký rychlejší 8GB kit. To si myslím, že na hry bude stačit.
Shomid
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 4. 2016 10:39

RAM dokup libovolnou at mas 8GB ... nic nevymenuj. Rychlost 1866 Ti nic navic neprinese a budoucnost je DDR4 - tzn nekompatibilni s DDR3.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m.kv 4. 4. 2016 10:47

Vliv rychlosti RAM na hry - :D - kup jak píše Kin
Case - argument máš dobrý, pokud použiješ i do budoucna, tak o.k.
V rychlosti jsem kouknul na HW nároky těch her a tu 960 min.
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shomid 4. 4. 2016 10:54

Ok, tak tedy zatím pošetřím, a vezmu tu GTX 960.

http://graficke-karty.heureka.cz/asus-gtx960-moc-2gd5/

Je tahle verze ok? Nebo se vyplatí připlácet za vyšší verzi karty? Moc nevím jaký je v nich rozdíl. V té skříni by mělo být chlazení vyřešené dobře, tak si myslím že by nebylo od věci kartu trochu taktovat.

tl;dr: Mám brát tu GTX 960 podle ceny, nebo se vyplácí připlatit za dražší verze?
Shomid
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 4. 4. 2016 11:01

MSI NVIDIA GTX 960 2GD5T OC vem tuhle
BTW: rozlišení monitoru předpokládám správně do FHD?
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shomid 4. 4. 2016 11:08

Ano, mám Dell P2414h.
Ok, vezmu tedy tuhle GPU. Když se tenhle měsíc uskromním, tak jí snad stihnu už ten příští.
Tak když to všechno klapne, tak sem pak hodím foto :)
Díky moc za rady.
Shomid
Junior

Odeslat příspěvekod m.kv 4. 4. 2016 11:13

nz ať jsi spokojenej
m.kv
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 4. 4. 2016 11:29

Rado se stalo. Za sebe i za kluky - kdyz muzeme (vime jak), pomuzeme radi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trekfox 4. 4. 2016 11:45

Kúpiť ako prvé nový "case" mi nepríde veľmi rozumné ;-) začal by som --> ssd/CPU/ram...do leta pošetriť na GPU a case by som riešil až potom :)
trekfox
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod messy 4. 4. 2016 12:10

Takze ma case predat a v lete kupit znova?

Dobra rada. 8-D
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce.
messy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shomid 10. 5. 2016 16:31

Zase ahoj,

tak přišel čas na nákup té grafické karty. Tlačí mě ale dost peníze. Váhám malinko mezi tou GTX 950 a GTX 960 co jste mi tu postovali.

GTX 950
http://graficke-karty.heureka.cz/msi-gtx-950-gaming-2g/ 4.290,-

GTX 960 ale teď malinko zlevnili, a na CZC je za 5.000,-
https://www.czc.cz/msi-gtx-960-2gd5t-oc ... 61/produkt

Vyplatí se za ty prachy? Je tam dostatečný výkonnostní rozdíl oproti GTX 950?

Co jsem koukal na recenze na youtube, tak rozdíl ve výkonu není ani 15%.
Rozdíl v ceně je však 16,5%
Shomid
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků