Řešení situace špatného signálu wifi

Poskytovatelé a technologie, dial-up, ADSL, kabel, optika, bezdrátové připojení

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod BaldaP 25. 10. 2018 08:36

Ahoj. Snažím se vyřešit bídnou situaci wifi signálu v ateliéru. Máme tam všude jednu wifi síť, která ale ve většině místností nefunguje dobře (vypadává nebo po připojení více zařízení se odpojí úplně). Všude je ale ze zdi vyvedená zástrčka na kabel a to funguje bez problémů. Jenže není možné tam připojit všechna zařízení už jen z důvodů všudepřítomné otravující kabeláže. Chtěl bych to proto vyřešit nějakým zařízením, které by mi vytvořilo podsíť po připojení do díry. Musí to ale být přenosné (hodina v jedné místnosti, hodina v druhé atd.) a hlavně fungovat bez nějakého nastavování pro aspoň 5 počítačů v dosahu do 5 metrů. Prostě nějaký malinký wifi router, ideálně něco ve stylu flashky, co jen píchne do sítě a funguje. Neznáte někdo něco takového? Já našel jen klasické routery, které jsou moc velké.
BaldaP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 25. 10. 2018 09:09

Nesháníš nutně wifi-router, ale stačil by access point.
Aby se ale jenom zastrčil do ethernetové zásuvky a fungoval, je trochu problém, protože by musel být napájený přes PoE a tedy bys v rozvaděči musel mít PoE switch nebo PoE injektor pro každou zásuvku, která připadá do úvahy pro zapojení AP.

Malý přenostný wifi/router access point je například MIKROTIK mAP lite nebo mAP 2ND , podporují i napájení přes PoE. K tomu PoE injektor, stačí 8 portů? https://www.alza.cz/poe-pan8-gb-d4995277.htm a patch kabely. Zdroj dodaný k Mikrotiku by se použil k injektoru. Samozřejmě pokud by se napájelo přes PoE více zařízení současně, musel by se použít silnější zdroj.

Obrázek
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BaldaP 25. 10. 2018 09:42

Něco takového jsem myslel, ale nevěděl jsem, že to existuje. :D Ale nechápu moc to napájení. Standardně je to napájené dalším zdrojem, ale abych to chtěl mít napájené jen přes internetový kabel, tak bych musel koupit i ten rozvaděč, který by byl připojený normálně do zdi a do sítě? To mi neřeší ten problém s mobilitou, protože mě vyjde lépe nosit malý router. A předpokládám, že energii sosat z té existující sítě nemůžu, protože ta pamatuje ještě krále klacka. Jako problém pro mě není zásuvka 230V, ta je většinou hned vedle 10 cm, jen nechci tahat nějakou velkou krávu každý den, chci to mít co možná nejmenší a nejlehčí ´.
BaldaP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 25. 10. 2018 10:43

To to ti napsal Vladmir se da napajet bud primo tim Ethernet kabelem (a pak potrebujes na druhe strane mit neco, co do toho kabelu tu elektriku posle, coz ti taky napsal). A nebo se to da napajet libovolnou nabijeckou od mobilu nebo tabletu (proste microUSB).

Nic univerzalnejsiho asi nevymyslis. Mikrotik mAP sam pouzivam, je to skvele zarizeni. A z fotky uplne nepoznas, jak je to male - v pohode ho schovam do dlane a to nemam nijak velke ruce.

-- 25. 10. 2018 11:45 --

Univerzalnim resenim by samozreme bylo neprenaset, ale do kazde mitnosti dat neco jako https://www.i4wifi.cz/index.php?stoken= ... RBcAPL-2nD - to je stejne (a malinke) zarizeni jako mAP zminene vyse, ale v malinko jine krabicce, kde se pocita s upevnenim na zed.

Nevim, mezi kolika mistnostmi chces prenaset, ale jestli jich je min nez pet, zvazil bych tuhle cestu - do kazde mistnosti jedno cAP.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BaldaP 25. 10. 2018 12:49

Jde o to, že je to "veřejný" prostor a každý si tam může přijít. Já v těch místnostech také nejsem pořád, jen třeba pár hodin denně vždy v jiné místnosti. Proto chci právě jen jedno zařízení, které budu využívat jen já a moje skupina, které dám já osobně přístup. Až půjdu pryč, tak to sbalím a příště si to zase přinesu. Nehodlám tady dělat službu dalším stovkám lidí, nehledě na to, že buď by mi to vzal někdo z nich nebo třeba uklízečka smetla koštětem.

Takže díky oběma za pomoc, teď už si o tom AP najdu něco víc.
BaldaP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 25. 10. 2018 14:49

mAP Lite mám doma a je to fakt malé zařízení. Největší je na tom ten ethernet port, který brání dalšímu zmenšení :) Celkem dobře je to vidět na obrázku: https://skagitsignal.com/wp-content/upl ... tepalm.jpg

Napájení jede i přes Mikro USB a má to celkem malý odběr, takže jakákoliv powerbanka (např 3000mAh) to dokáže napájet několik hodin. Při maximální spotřebě tohoto zařízení to dělá asi 4 hodiny, ale reálná spotřeba bude nejspíš nižší. Pokud ale chceš mít jistotu tak powerbanka 10000+ mAh by to měla zvládat napájet celý den.
Jen to prvotní nastavení je složitější, protože z výroby to je nakonfigurované jako "router", kde ten jediný ETH port slouží jako WAN, tj přes něj to nelze konfigurovat, je to zakázáno na přednastaveném firewallu. Musíš se k tomu připojit přes wifi a pak to lze konfigurovat. Jenže jakmile začneš měnit nastavení wifi tak se změny provádí ihned a velice snadno se dostaneš do stavu, že se tam už nedokážeš znovu připojit a musíš využít tlačítko resetu.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod BaldaP 25. 10. 2018 16:58

S napájením nemám problém, nabíječku na mobil nosím permanentně u sebe a zásuvka bývá hned vedle 10 cm daleko.
Na nastavení mám jiné lidi, ale díky za upozornění.
A jaký dosah to tak má? Nikde jsem to nenašel. Těch 5 metrů to zvládne, ne?
BaldaP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 26. 10. 2018 13:23

Dosah je v pohodě, těch 5m to dá s přehledem. Tedy pokud se bavíme o jedné místnosti, protože zdi a wifi se moc nemusí. Pak taky záleží na zarušení prostředí a má to jen 2.4GHz wifi.
Nejlepší je když to necháš někde, kde to má relativní dohled na připojené zařízení. Tj např někde na stolku u zásuvky apod. Rozhodně špatné je, když to hodíš někam na zem za skříň, aby to nebylo vidět.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod BaldaP 26. 10. 2018 20:49

Bude to buď v úrovni parapetu a nebo 20 cm nad zemí u zásuvky. Všude to je ale otevřený prostor, takže kromě židlí, lidí a stolů tomu nic bránit nebude. Na těch 1-5 připojených zařízení to asi bude v pohodě stačit. A naopak ty zdi se mi hodí, protože to nechci poskytovat ostatním.
Vlastně ani nepotřebuji nějakou extra závratnou rychlost, stačí mi fakt jen ta permanentní funkčnost.
BaldaP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BaldaP 6. 11. 2018 19:52

Tak jsem se konečně dostal k tomu nastavení a hned jsem to podělal a nejde se mi tam připojit. Nastavil jsem si tam to heslo jak k routeru, tak k wifi síti a ani jedno mi to při té prvotní identifikaci nebere. Pořád zadávám špatný klíč. A teď už mi ani nejde se přihlásit do té nastavovací stránky, protože mi to také nebere heslo. Co s tím mám dělat? :D
BaldaP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meda2016 6. 11. 2018 20:38

Návod k obsluze... EDIT (omluva, na webu mají jiný odkaz): WPS/MODE/RESET
Resetting the device
In case you wish to return the device to its original configuration, you can use the RESET button. Hold this button
during boot time until LED lights start flashing, then release the button to reset RouterOS configuration.
You can use this procedure if you have forgotten the password to access the device, or simply wish to return the unit to its default configuration state.

https://i.mt.lv/cdn/rb_files/mAP-Lite-qg-b.pdf
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod BaldaP 6. 11. 2018 22:01

Tak buď jsme dement nebo to nefunguje. Přesně tenhle postup jsem zkoušel několikrát a nešlo mi to. Zkusím to zase zítra, třeba se na mě usměje štěstěna. Díky

Mimochodem, fakt jsem nečekal, jak moc malé to je. I ta nabíječka zabírá víc místa. :D
BaldaP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nargon 7. 11. 2018 11:30

Ten reset by měl fungovat. Sám jsem to tím několikrát resetoval a vždy to fungovalo, ale vím že je to ošidné. Je potřeba to dělat při bootu. Tj:
1) Odpojit napájení
2) zmáčknout a držet tlačítko resetu
3) připojit napájení
4) počkat asi 5s až se rozbliká ledka (teď z hlavy netuším která), ale když to podržíš o trochu déle tak to až tak nevadí. Jen to nesmí být déle než 10s, to už se dostaneš do jiné fáze bootu a udělá to něco jiného.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod BaldaP 8. 11. 2018 10:16

Tak cajk, už funguji. Bylo to asi rukama. Díky moc všem za pomoc a jestli to tu čte nějaký admin, tak se to už může zamknout a hodit do skladu.
BaldaP
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků