NAS for zálohy a videa

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dangerface 13. 2. 2018 13:43

Chci se zeptat jestli má někdo zkušenosti s NAS serverem. Chtěl bych něco co bych používal pro zálohování a také pro přehrávání videí. Moje představa je taková že si na ten NAS vždycky hodím nějaký torrent, stáhne se mi film a pak to nějak budu streamovat do televize. Mám smart Samsung televizi.

Do teď jsem používal desktop a na něm běžel PLEX, ale počítač mám rozbitý, takže hledám náhradu. Velký počítač už nechci, chtěl bych něco malého a tichého, pokud by to šlo. Díval jsem se na tohle https://www.alza.cz/synology-ds218j-d5150061.htm?o=1 ale nevím jestli to bude dostatečně výkonné. Máte někdo zkušenosti?
dangerface
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 13. 2. 2018 16:04

Plex imho stále rekoduje video a nejde to vypnout (pokud by jej chtěl používat dal) - na to budeš potřebovat nasku s intelem. U synology to bude typicky "černá" řada. Kompatibilitu najdeš na webu plexu.

Obecně pak imho toto rekodovani není třeba a stačí ti dlna / samba share, který jenom ten stream pošle do televize (pokud máš smart tv nebo nějaké média centre). Pak vykonostne stačí i "bílá" a bude to fungovat jak píšeš (stáhne se soubor, uloží se někam do složky, kterou uvidíš v TV).
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod dangerface 13. 2. 2018 16:25

Zajímavá informace, takže bych si měl zjistit, jestli moje Samsung televize umí přehrávat určité formáty s titulky a pokud ano, tak nebudu potřebovat rekódování a vystačím si s levnějším NASem. Hmm, zajímavá informace, díky, jdu hledat.
dangerface
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 13. 2. 2018 17:31

Jsem tě možná zmatnul :)

- jak jsi dostával signál do TV z pc do teď? Hdmi z kompu?
- naska typicky hdmi nemá, Takže musíš řešíš cestu do TV
- plex je jeden ze způsobů zpřístupnění AV obsahu po síti - jejich víc, plex byl (je) nároky na výkon a potřebuje relativně silný HW (v rámci nas třídy). Dá se použít jiný server(aplikace), protokol.

To s tím výkonem jsem psal pokud z nějakého důvodu na plexu trvas a nechceš nic jiného...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod dangerface 13. 2. 2018 17:52

Na plexu právě vůbec netrvám, proto se tady ptám jaké jsou možnosti. Psal jsem jen, že jsem ten PLEX používal dřív. Klidně můžu pužívat cokoliv jiného, jen právě nevím co se tak dá používat. Jestli existují jiné možnosti.

Doteď jsem používal ten PLEX. Televize je připojená k wifi. Na ní jsem si spustil plex aplikaci, na PC mi běžel plex server ze kterého se tahala data.
dangerface
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 13. 2. 2018 21:53

- mrkni jestli televize umí dlna (čekal bych že ano)
- mrkni jestli umí i jiné aplikace než plex a koukni jestli je pro synology jako server
- případně zdali lze na TV nainstalovat nějaké MC (kodi, osmc)
- pořád by mohlo vyjít levněji k TV dokoupit nějaký externí dongle / na rpi postavit média centrum (právě kodi/osmc), které pak zpřístupní obsah například přes samba share. Než kupovat synology s intelem.

Ale to se bez znalosti možnosti TV radi špatně.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 13. 2. 2018 22:06

já bych se tomu Plexu nevyhýbal. Je to skvělý SW, spíš bych kvůli němu uzpůsobil výběr HW ...
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dangerface 14. 2. 2018 09:36

Doggg:
televize je to Samsung UE40H6200 jestli to něčemu pomůže. Co jsem tak hledal na internetu tak vypadá, že by to mělo fungovat napřímo a televize by měla umět přímo přehrávat z NAS přes něco co se jmenuje DLNA (cokoliv ta zkratka znamená).

Jiné aplikace to umí, používáme youtube, plex a další.

Zjišťoval jsem jestli lze nainstalovat kodi a vypadá to, že ne. Vypadá to, že dříve to šlo, ale u novějších televizí, které mají Tizen to prý už nejde.

Raspberry pi mám verzi 3, ale i tak to PRÝ není dostatečně silné na to abych mohl transkódovat videa, což PRÝ potřebuju, proto abych mohl sledovat filmy s titulky, nebo se pletu a někde jsem něco špatně přečetl, pochopil?

A jaký konkrétně externí dongle máš na mysli?

eLzyx: Jak jsem už psal, Plexu se nevyhýbám, určitě je to skvělý software. Dělal jsem si trochu průzkum a co jsem četl, tak potřebuji hodně silný procesor. No a u NAS to znamená cenu zdvojnásobit, možná i více. Původně jsem měl na mysli tohle: https://www.alza.cz/synology-ds218j-d5150061.htm?o=1 a to stojí 4891,- Někde jsem četl, že ideální je pro plex toto: https://www.alza.cz/synology-diskstatio ... 59.htm?o=5 a to už stojí 12152,-

Jasně plex je super software, používal jsem ho rád, ale pokud bych ušetřil skoro sedm tisíc, tak se rád nechám poučit. Přijde mi, že nemůžu být sám, kdo tohle řeší, tohle přeci musí mít nějak vyřešené každá domácnost. Jak se ostatní lidi dívají na filmy v televizi? Připojují pořád flashku? To je strašně nepohodlné? Streamují z laptopu? To mi prijde taky neohrabané a navíc to neřeší ty zálohy, které jsem chtěl mít pořešené.
dangerface
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 14. 2. 2018 11:52

Já osobně PLEX neznám, zkoušeli jsme to u kamaráda, ale jelikož si právě taky koupil "bílé" syno tak jsme nakonec nainstalovali http://serviio.org/ a tomu jede super (klienta má v apple tv, páč nemá smart tv) a říká, že plex mu to plně nahradilo (nic mu nechybí). Nicméně nevím jestli to má podporu přímo u tvé tv.

Co se týče DLNA, mě to funguje a nemám s tím problém (v NASce mám nastaveno, které adresáře chci přes DLNA propagovat a TV je pak sama vidí v síti), pustím přes to všechno (4K, české titulky) a běží to ok.

Nicméně jelikož jsem do vánoc neměl smart tv, tak mám RPI2 a OSMC (https://osmc.tv/), které používám doteď. Co to umí:

- zpřístupnit NASku a její obsah po samba share (= na nasce nemusí běžet žádný speciální server = menší zátěž a požadavky na výkon)
- udělat knihovnu médií (fotky, přebaly, kolekce, seriály, epizody)
- (samo) stahovat titulky
- přístup k tv archivům (novaplus, iprima, ivysilani)
- streamování přímo z webu (torrent, úložiště)
- cokoli dalšího si stáhneš jako doplněk

Video obecně nevidím moc důvod proč transkodovat, dokud to utáhne síť a opravdu z nějakého důvodu nepotřebuješ transkodovat 4K na 320*200 v realtime.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod dangerface 14. 2. 2018 12:22

Super, díky moc za tvoje odpovědi a za tvůj čas.

Protože mám smart TV, která by měla být schopna přehrávat všechno, tak nemusím používat PLEX, můžu koupit bílý Synology NAS a můžu ušetřit peníze.

Za ušetřené peníze můžu koupit větší disky. Pokud by mi případně v budoucnu něco nevyhovovalo tak můžu koupit Apple TV anebo nahodit RPI. Mimochodem jak to svoje OSMC ovládáš? Máš na to speciální ovladač?
dangerface
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doggg 14. 2. 2018 12:29

Ovládám normálně ovladačem od TV (hdmi-cec). Na složitější věci (zadávání delšího textu pro vyhledávání) většinu beru appku v telefonu, pac se mi to nechce klikat ovladačem po pismenech...
Doggg
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků