Bluray mechanika - nečte

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Profesor123 1. 1. 2018 13:44

Mám skládanou sestavu PC (MSI P35 Platinum, Q9550 Quad 2 Core, ATI HD 6800,...) a počítač mi přestal číst mechaniku BD-RE (při bootu v BIOSu i ve windowsech se normálně hlásí, ale originální disk se tváří jako prázdný a prázdný disk se snaží mechanika číst stále dokola a celé winy ce zablokují, mechaniku neotevřu ani mechanicky tlačítkem). Zkusil jsem vyměnit mechaniku za jinou a výsledek stejný, zapojit do jiného SATA slotu, nic, použít jiný SATA datový kabel a také neuspěšně. Disk počítač nečte ani po bootu ještě než se načte systém. Už nevím, čím by to mohlo být. Napadá vás něco? Díky za každou radu.
Profesor123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chipoun 1. 1. 2018 21:39

Napadá mě, že je mechanika vadná a jiná za kterou si ji vyměnil je taktéž vadná.

Jistota je ji vyzkoušet v jiném PC.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Profesor123 2. 1. 2018 00:30

Protože jsem se právě domníval, že ta je příčinou závady, tak jsem koupil druhou úplně novou a s tou to také nejede
Profesor123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Chipoun 2. 1. 2018 07:15

Můžeš mechaniku vyzkoušet v jiném pc? Nebo nemáš převodník usb sata že bys ji zkusil připojit přes usb?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Profesor123 2. 1. 2018 09:23

V jiném počítači nemám možnost to vyzkoušet, mám jen box na SATA HDD do USB. Bude převodník z tohoto boxu použitelný i na mechaniku?
Profesor123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 2. 1. 2018 16:23

Pokud nějakým způsobem budeš schopen nasunout mechaniku na příslušné konektory, tak by s tím neměl být problém.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 2. 1. 2018 17:46

Chybi informace. Je to PC, takze tam bych predpokladal klasickou 5,25" mechaniku. Nepotrebuje ta mechanika 12V jako 3,5" HDD? Pokud je to 2,5" box, tak tam pujde jen 5V napajeni z USB.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 2. 1. 2018 20:15

Oh to mne nenapadlo. Já to jen prolétl očima, tak jsem si myslel, že jde o běžnej HDD box do 5,25" :)

Pokud to je jenom USB - a vypadá to tak - tak imho smůla .. nebo jedině externí zdroj.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 2. 1. 2018 20:22

Pro me je prave beznejsi box pro 2,5" HDD, proto by bylo dobre upresnit, o jaky box jde.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 2. 1. 2018 20:52

Nesdělil jsi verzi OS ani chybové hlášky v logu.
Co s tím?
Nabootuj libovolný live OS.
Funguje zde mechanika správně?
ANO:
=> v původním OS je fatální chyba -> identifikuj a oprav ji.
NE:
=> hw závada mechaniky nebo řadiče.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Profesor123 3. 1. 2018 11:14

VYŘEŠENO:

Vyzkoušel jsem to v boxu na 3,5" HDD a ta původní mechanika nejela, ta nová se ohlásila a po zpětném zapojení do PC k SATA se najednou rozjela v pořádku. Kde byla závada nevím, asi někde mezi nebem a zemí (také je fakt, že jsem flashnul BIOS a nainstaloval čisté Windows 10 bez upgradu z Windows 7 a nějakých programů a dalšího konfigurování systému, možná tam byla chyba, ale to je jen čistá spekulace).
Profesor123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 3. 1. 2018 11:24

Odpověděl sis sám, kde jsi spáchal fatální chybu:
Profesor123 píše:nainstaloval čisté Windows 10 bez upgradu z Windows 7

OS se neupgraduje.
Btw:
Jedná se o downgrade, ne upgrade. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Profesor123 3. 1. 2018 11:47

??? Ze 7 na 10 je downgrade? Mě to určitou dobu prostě jelo i na win 10 nainstalovaných na počítači, kde byly před tím win 7, potom mechaniky nejeli (i když se v BIOSu i Winech hlásili, počítač rozeznal přímo typ, vytvořili se jako mechanika v "tento počítač", jen nečetli disk po vložení ani hned po bootu), vyzkoušel jsem je přes USB, jedna nečte ani přes USB (na 99,9% mrtvá), v počítači jsem HDD zformátoval a nainstaloval na čistý HDD přímo Win 10 a funkční mechanika jede. Kde byla chyba nevím.
Profesor123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Profesor123 4. 1. 2018 22:13

Po jednom dobrém nabootování už opět nepracuje ani nová Bluray mechanika a na druhém počítači se přes redukci SATA->USB také neroztočí a hlásí se jen jako flash disk (a při pokusu o otevření hlásí windowsy hlásí vložte disk do jednotky USB flash disk). Uvažuju dobře, když si myslím, že je také k.o. a že ji odvařilo PC, kde je to asi zdrojem, kde je asi někde špatné napětí? (ovšem vše ostatní v počítači jede...)
Profesor123
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 1. 2018 02:19

Pokud máš na té konkrétní napájecí větvi tvého současného zdroje přepětí, tak ano, ta mechanika bude nejspíš K.O. ...

Vyzkoušel bych ji jinde + zkusil vyměnit zdroj.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků