Desktop podivně nestartuje

Počítačové periferie a další kategorie hardwaru, které nemají samostatnou sekci

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Luciee12 23. 4. 2017 08:58

Zdravím místní záhadology a prosím o pomoc...

Mám sestavu ve které jsou mj. komponenty:
- Fractal Design Define R5 Black, která má na sobě tři úrovňovou regulaci pro ventilátory
- Fractal Design Integra M 450W
- Z170A KRAIT GAMING 3X
- i3 6100
- Nehraju hry, netaktuji, teploty jsou pod 40C, PC je napájen přes UPS.

Zhruba necelého půlroku mi jela tato sestava naprosto v pořádku s původními ventilátory Fractal, které jsou součástí skříně (2x). Tu a tam jsem přepl regulaci na case (která se napájí přes satu) pro nižší, nebo vyšší otáčky... podle náročnosti na hluk. Jenže najednou se vyskytl nějaký bug. Chci zapnout PC: Na MB bliká signalizace CPU ERROR, bliká podsvícení myši, bliká podsvícení MB, ventilátory se snaží roztočit, ale jen se tak pohupují ... Nenaběhne bios a jediná možnost je natvrdo vypnout zdroj.

Hledal jsem možné příčiny pro signalizovaný CPU ERROR, ale nic kloudného jsem nenašel... V naprostém zoufalství, kdy PC v takovémto stavu nešel spustit jsem zkusil přepnout zmiňovanou regulaci ventilátoru na case na nejvyšší otáčky (tedy bez regulace) a vida! PC se ihned spustil jakoby nic! Nakonec jsem tedy přišel na to, že PC s výše popsanou chybou nestartuje v poloze, kdy je regulace na nejnižších otáčkách. V prostředních i nejvyšších otáčkách regulace PC startuje normálně ... :roll:

Jako dočasný stav jsem se s tím smířil, protože jsem měl v plánu regulaci na case vůbec nepoužívat a vyměnit původní ventilátory i s box chladičem CPU za Noctua PWM, které půjdou rovnou na MB a nebudou zapojeny přes tu regulaci, takže problém bude vyřešen... OMYL!

Nyní tedy proběhla výměna ventilátoru za Noctua, které jsou zapojeny rovnou do MB. Regulace na case byla odpojena od sata konektoru ze zdroje. Zkušebně jsem zapl několikrát PC. Vše OK.... Složil jej, umístil. Zapl a opět se vyskytla výše popsaná chyba :D :( OMFG! :shock:

Zkušebně jsem zapojil zpátky sata kabel do regulátoru otáček, připojil jsem původní Fractal větráky (jen vedle case, Noctua jsou na svém místě) a PC zase normálně startuje ....

Máte nějaké nápady? Děkuji
Luciee12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 23. 4. 2017 10:46

Nesdělil jsi verzi OS ani verzi/stav UEFI.
Vyřešil jsi zádrhel sám:
Luciee12 píše: PC zase normálně startuje

=> není co řešit.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luciee12 23. 4. 2017 11:46

OS mám WIN7 Pro 64 bit a UEFI je zapnuto.

Nevyřešil, jinak bych samozřejmě nepsal tuhle slohovku ...
Chci PC provozovat bez regulátoru otáček na case, bez kterého nyní vůbec nestartuje s chybou, kterou jsem popsal výše.
Připadá mi to na nějaký zádrhel s napájením, ale vůbec nevím, čeho se chytnout....
Luciee12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod istarix 23. 4. 2017 15:03

Nekde jsem, tusim, cetl, ze zdroj potrebuje urcity odber na "nakopnuti" pri zapnuti. To by mohlo vysvetlit proc potrebujes pripojovat ten regulator. Nemas jeste neco jineho co zkusit misto nej? Stary hdd, grafickou kartu atd
istarix
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků