Upgrade GK na hrani v 1440p

Zkušenosti s grafickými kartami

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod sova.m 5. 9. 2017 09:22

Zdravim,

Mam tuto sestavu:
ASUS P8Z77-M PRO
Intel Core i5-3570K (@3.8 Ghz)
Corsair CX Builder Series 500W
Kingston 16GB (4x4GB) DDR3 1333
ADATA Premier Pro SP920 - 512GB
Seagate Desktop HDD - 1TB
GIGABYTE HD 7870 Ultra Durable 2GB
Arctic Cooling Freezer 13
Arctic Fan F12 PWM
Samsung SH-224BB, černá, bulk
Seagate Desktop HDD - 1TB
TP-LINK TL-WN781ND
Corsair CX Builder Series 500W
CoolerMaster Elite 311, black-silver

A poridil jsem si 1440p monitor (Samsung C32H711). Chtel bych hrat v nativnim rozliseni (7870 "necekane" nestiha). Premyslel jsem o porizeni MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G. Mam ale obavy zda to muj zdroj utahne. K PC mam pripojeny obcas gamepad a externi disky (2x 2.5"). Dalsi otazka je, zda ji CPU dokaze uzivit (nekdy v unoru bych chtel ale stejne upgradovat) a zda ta karta za to vubec stoji (porad je cena 16k a je to de facto rok stara karta) a zda se nevyplati pockat na neco jineho. Je mi trochu sympaticka znacka AMD, tedy premyslim, zda nestoji za zvazeni Vega 56 (mozna i 64, ale to bych musel urcite poridit i novy zdroj). Nebo mate nejake jine navrhy? Diky moc
Naposledy upravil sova.m dne 5. 9. 2017 12:54, celkově upraveno 1
sova.m
Junior

Odeslat příspěvekod jjfb 5. 9. 2017 09:48

Zdroj by to utáhnout měl, ale pokud je starší, možná bude mít problémy. V nejhorším, když se bavíme o 1080, není nějaké 2500 za nový kvalitní zdroj zas taková suma.

Procesor je starší, na FullHD by kartu možná brzdil, ale se zvyšujícím se rozlišením, tedy větší zátěží pro grafiku, už na výkonu CPU záleží méně, tedy není to být nějaká šunka, což tvůj není, takže celkem v pohodě, na 1440p CPU problém nebude. A nůlžeš si s ním možná ještě pohrát a dotáhnout je na 4+Ghz, ale není to životně nutné.

Předpokládám, že máš 16 GB RAM, ne 8...

No a ke kartě samotné. Vegy 64 mají podobný výkon, možná o fous větší, ale mnohem větší spotřebu, takže zde už by byl nový zdroj nutný. Vega 56 je zajímavá karta, ale výkone je mezi 1070 a 1080. Sice je jasně patrné, že Vegy jsou brzděny nehotovými ovladači, ale Bůh ví jak dlouho bude trvat, než to AMD dokope, jestli vůbec. A to jsem AMD fun. Kdyby jsi položil otázku, zda 1070 či Vegu 56, tak bych při dnešním trhu napsal asi Vegu, ale jestli 1080 a výše a Vegu 64, tak spíše tu 1080. ANebo počkat 1/2-3/4 roku na Voltu, či nové revize Vegy.
jjfb
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 5. 9. 2017 11:16

Také nutno podotknout, že vzduchem chlazené grafiky Vega jsou v současnosti (referenční chlazení) o parník hlučnější. Takže pokud ti jde také o ticho ...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 5. 9. 2017 12:35

Taky nutno dodat, že Veka 56 se nedá zatím ani sehnat a bůhví kdy v nereferencnim provedení bude...
Řeším vlastně to samé, upgradnul jsem na 1440p a mám hw o generaci "novější" CPU 4670, GK 270 a měnil bych zatím jen grafiku a tedy i zdroj, ten mám jen 450.
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sova.m 5. 9. 2017 13:20

PC kupovano na konci roku 2012, tedy 5 let stary zdroj. Ano, o tom jsem take uvazoval, ze bych rovnou koupil i novy zdroj (presne tak, tech 2500 uz se nejak ztrati...).

Bohuzel s vetsim taktovanim meho cpu jsem nebyl tak uspesny, provozoval jsem ho na 4.1 Ghz, ale obcas nejake hry (napr. Doom) nevysvetlitelne padaly (teploty maximalne 55). CPU jsem tedy stahl na 3.8 a uz bez problemu, ale to je na jine tema asi. Na zvedani napeti si zatim netroufnu.

Ano, 16GB RAM (opraveno v dotazu).

Koukal jsem na tu referencni Vegu 56. No, je to fakt pomalu horsi jak ATR-72. Nereferencni budou buhvi jestli az nekdy na Vanoce, pokud vubec. Bohuzel bych pak mohl cekat do nekonecna :(. Spis si rikam, ze jsem to GPU mel koupit o dost driv...o 1070 jsem take uvazoval, to ano. Doufam tedy ze 1080 nejaky ten patek moralne vydrzi a tak rychle nezastara...Jeste jsem premyslel o tom vzit nejakou bazarovou, nepotrpim si na novych vecech.
No a ted jen jestli prihodit do kosiku i ten zdroj..
sova.m
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 9. 2017 13:22

1080 bych tam zkusil dat.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sova.m 5. 9. 2017 13:52

Tahle bude ok? https://www.czc.cz/msi-geforce-gtx-1080 ... 64/produkt

Nebo nejaky jiny tip? Levnejsi a podobne (ne)hlucne bych se vubec nebranil :) napr.:
https://www.czc.cz/msi-geforce-gtx-1080 ... 63/produkt

Jen je mi lito toho nevyuziteho freesyncu, ale co uz, kvuli tomu jsem ten monitor nekupoval...
sova.m
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 9. 2017 13:55

Urcite vezmi Gaming MSi. ARMOR je o dost hlucnejsi.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 5. 9. 2017 14:41

Take jsem prohloupil a nekoupil, kdyz byly ceny na nejnižší úrovni, ptz jsem furt čekal s čím se vytasí AMD, no a co se mezitím nestalo... z toho vyplývá, že to nestojí za to furt čekat a odkládat, pokud si chce člověk zahrát hned. Není to nic, na čem se vydělává, je to prostě jen o útratě za zábavu. Já se spokojím i s 1070, zas takové nároky nemám. Jen sehnat MSI za rozumnější cenu je docela kumšt.
O zastarání 1080 bych se fakt nebál, dosud je to 2. nejvýkonnější grafika, resp v poměru výkon na watt a cena výkon je určitě taky stále dobrý. Když se podíváš na hry, které chceš hrát jaký tam podává výkon, a jestli ti to stačí, musíš posoudit sám.
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sova.m 5. 9. 2017 15:09

Jeste posledni vec, Gaming X nebo Gaming X+ nebo Gaming nebo Gaming+? Co jsem koukal, tak verze s + maji vetsi boost, asi i maji rychlejsi taktovani pameti, ktera se konkretne vyplati? Nejradeji bych tedy vzal Gaming X+, ale zase aby to ten zdroj utahl...

EDIT: Presne tak, je to jen ciste pro zabavu, nic vic :), a hrat chci hned samozrejme, Ti mi prijde uz asi fakt moc draha, par let snad tahle karta vydrzi bez problemu. S 7870 jsem vydrzel 4 roky, i kdyz jsem uz musel stahovat detaily, tak s 1080 pocitam ze snad 4 roky taky vydrzim :) (naivni predstava, ale co uz)
sova.m
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 9. 2017 15:56

+ znamena 11GHz pameti (standard 10GHz)
X znamena vyssi boost, ale to si dotaktujes doma
Z ma nejvyssi takt, udajne vyberova GPU ... Z+ jsem ale nikde nevidel. (Ne ze bych po tom nejak patral.)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod loleCZeQ 5. 9. 2017 18:24

jjfb píše:Zdroj by to utáhnout měl, ale pokud je starší, možná bude mít problémy. V nejhorším, když se bavíme o 1080, není nějaké 2500 za nový kvalitní zdroj zas taková suma.

Procesor je starší, na FullHD by kartu možná brzdil, ale se zvyšujícím se rozlišením, tedy větší zátěží pro grafiku, už na výkonu CPU záleží méně, tedy není to být nějaká šunka, což tvůj není, takže celkem v pohodě, na 1440p CPU problém nebude. A nůlžeš si s ním možná ještě pohrát a dotáhnout je na 4+Ghz, ale není to životně nutné.

Předpokládám, že máš 16 GB RAM, ne 8...

No a ke kartě samotné. Vegy 64 mají podobný výkon, možná o fous větší, ale mnohem větší spotřebu, takže zde už by byl nový zdroj nutný. Vega 56 je zajímavá karta, ale výkone je mezi 1070 a 1080. Sice je jasně patrné, že Vegy jsou brzděny nehotovými ovladači, ale Bůh ví jak dlouho bude trvat, než to AMD dokope, jestli vůbec. A to jsem AMD fun. Kdyby jsi položil otázku, zda 1070 či Vegu 56, tak bych při dnešním trhu napsal asi Vegu, ale jestli 1080 a výše a Vegu 64, tak spíše tu 1080. ANebo počkat 1/2-3/4 roku na Voltu, či nové revize Vegy.


Za půl ani za 3/4 roku Volta určitě nebude. Pokud by se AMD VEGA povedla, tak možná...to se ovšem ani zdaleka nestalo a tudíž NVIDIA nemá důvod nikam spěchat...

-- 5. 9. 2017 19:29 --

sova.m píše:Jeste posledni vec, Gaming X nebo Gaming X+ nebo Gaming nebo Gaming+? Co jsem koukal, tak verze s + maji vetsi boost, asi i maji rychlejsi taktovani pameti, ktera se konkretne vyplati? Nejradeji bych tedy vzal Gaming X+, ale zase aby to ten zdroj utahl...

EDIT: Presne tak, je to jen ciste pro zabavu, nic vic :), a hrat chci hned samozrejme, Ti mi prijde uz asi fakt moc draha, par let snad tahle karta vydrzi bez problemu. S 7870 jsem vydrzel 4 roky, i kdyz jsem uz musel stahovat detaily, tak s 1080 pocitam ze snad 4 roky taky vydrzim :) (naivni predstava, ale co uz)


Zvaž kartu od EVGA. Momentálně TOP chladič na trhu, kvalita zpracování bezkonkurenční... MSi je super, ale EVGA je ještě o krok dál... :!:
loleCZeQ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 5. 9. 2017 21:45

LOL: a ty "problémy" s chlazením EVGA už jsou vyřešené plošně? Nemůžeš narazit ještě na ty "špatné" verze? Už si přesně nepamatuju co tam bylo.

Vzhledem k tomu, jak dlouho jsi vydržel s 7870, tak to s novou grafikou bude podobné.
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vrzalík 5. 9. 2017 22:42

loleCZeQ píše: Za půl ani za 3/4 roku Volta určitě nebude. Pokud by se AMD VEGA povedla, tak možná...to se ovšem ani zdaleka nestalo a tudíž NVIDIA nemá důvod nikam spěchat...


To se mi nezdá. Že by Nvidia v roce 2018 nic nevydala? GTX 1080 už tu s námi je jak dlouho? 15 měsíců?
Vrzalík
Junior

Odeslat příspěvekod loleCZeQ 5. 9. 2017 23:15

mmmjack píše:LOL: a ty "problémy" s chlazením EVGA už jsou vyřešené plošně? Nemůžeš narazit ještě na ty "špatné" verze? Už si přesně nepamatuju co tam bylo.

Vzhledem k tomu, jak dlouho jsi vydržel s 7870, tak to s novou grafikou bude podobné.



Ano, jsou vyresene plosne. Navic ono to nebylo tak horke. Uz nekolikrat jsem to prirovnaval k afere s ohnutymi iPhony. Proste premiovy produkt a kdyz se najde chybicka, kazdy si rad kopne a prizivi se na tom. V beznem provozu tu kartu nikdo neupekl...
V konecnem dusledku za to ale budme radi. EVGA vydala jako reakci iCX a proti tomu nema nikdo z konkurencnich vyrobcu ani prd. Kdyz si k tomu pripoctu jejich skvely zakaznicky support, zpusob a rychlost reseni reklamaci, neni co resit. Nechci tady plivat na MSi, ale ti me nikdy nepresvedcili o tom, ze by byli v necem lepsi nez EVGA.
loleCZeQ
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků