DIY audio riešenia - Raspberry Pi (Hifiberry, IQaudIO....)

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pixxel 8. 10. 2018 10:47

Katana si asi najde kupce pač to asi bude kvalitka ale pochybuju, že oproti ostatním řešení tam bude slyšitelný rozdíl. Podle mě spíše bude mít vliv charakter DACu jak si sedne se zesíkem a bednama. Kvalitativní rozdíl tam nebude nějak velký. Mnóóóóóóóóóóhem více člověk získá pokud upraví akustiku místnosti. V mém případě jsem mamce pustil hudbu různého žánru z nových polk S60 v obývaku bez akustických panelů a reakce byla, že to moc hezky hraje. Dva týdny jsem si hrál s umístěním beden v prostoru a umístěním akustických panelů a nechal jsem ji poslechnout znova. Reakce byla: "To snad ani není možné" doprovázené s otevřenou pusou. Stejné pocity byly i v mém případě. Zvuk to posune úplně do jiné dimenze. Akustika je podle mého nejdůležitější součást audiotechniky pač až podle akustiky se odvíjí kvalita audiokomponent.
Takže jestli máš pořešenou akustiku, máš výborné bedny a zesilovač za stovky tisíc, tak pak Katana bude mít určitě smysl.
Darku, co ten moode 4.3. Je všechno v pohodě a funguje vše co má po delší zkušenosti? Zvuk předpokládám stejný
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fideee 8. 10. 2018 11:39

Souhlasím s tím, že neodhadli své možnosti, ale snaží se je teď napravit. Je vydaná verze 1.2 a navíc je možnost dvou filtrů. Co se týče napájení, tak doporučují jen dvě (pro RPI + zbytek). Určitě je akustika velice důležitá. Katana stojí něco přes osm tisíc, což už není málo, ale je to taková horní hranice, co by se za DAC mohlo dát.

-- 8. 10. 2018 12:49 --

Jinak pro ostatní update možností:

Co tak sleduji, tak jsou asi na výběr tyto čtyři nejlepší možnosti:

Allo Boss DAC 1.2 = 3000

Allo Katana 1.2 = 7800

Mamboberry HD DAC+ + Crystek + Kali = 5800

Allo Piano 1.2 + Kali = 4300

Všechno jsou ceny orientační včetně krabiček, RPI a jednoho zdroje. Pro lepší kvalitu by byl ještě jeden zdroj navíc potřeba.
fideee
Junior

Odeslat příspěvekod _daRK 8. 10. 2018 12:03

Pixxel: pisal som aj edite povodneho prispevku, ze vsetko prebehlo OK. Hlavne som rad, ze uz nemusim image "piect" a staci ho stiahnut a preniest na kartu. Vsetko funguje, aj ten Spotify Connnect bez problemov. Ak mas 4.2, tak je to dokonca ako in-place update. Zvukovo som nezaznamenal ziaden rozdiel.

fidee: S tymi 4 moznostiami je tak, mozno by som este doplnil Volumio Primo, ale ten som nevedel ani vypatrat na nete. Ovela vacsi vyber je v tej "strednej" triede DACov. Napr. ja nedam dopustit na IQaudIO, nejaky priepastny rozdiel oproti novsiemu Allo Boss 1.2 som nezaznamenal. Vacsi rozdiel mi priniesol taky iFi zdroj.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fideee 8. 10. 2018 12:08

2dark: Volumio Primo se zdá jako tajemný projekt, o kterém nikdo nic neví. IQ Audio Pro bylo chváleno :).
fideee
Junior

Odeslat příspěvekod jbajci 8. 10. 2018 19:52

Zdravím pánové,
Taky jsem nainstaloval moode 4.3 a velká spokojenost. Původní verze se mi v mobilu špatně zobrazovala, ale zde již funkční bez zaváhání. Ale nejlepší pocit mám ze zvuku, který se mi zdá být lepší oproti Volumiu. Moode mám nainstalovaný na KALI + PIANO. Ještě jsem si hrál s filtrama DACU a překvapilo mě jak velký vliv to má na zvuk, především v podání prostoru.Známý, co nainstaloval moode na Allo Digione si též pochvaluje zvuk - opět porovnává s Volumiem. Jinak jsem slyšel kali + piano na dražší sestavě (200 - 300 tis) a piano hrálo velmi obstojně- žádný propadák. Test proběhl relativně krátce, takže nelze dělat závěry, že Piano hrálo lepší nebo horší jak DAC za 40 k, ale rozdíly v projevu byly relativně malé.
jbajci
Junior

Odeslat příspěvekod Pixxel 9. 10. 2018 09:27

Taky jsem včera nahodil novou verzi. Zkusil jsem to přes UI ale nic to nedělalo, tak jsem instalaci spustil přes command. Upozornil bych však, že nastavení zvuku se v audionastavení pozměnilo, takže si to když tak radši zkontrolujte. Jinak instalace změnila naštěstí jenom soubor /boot/config.txt kde jsem měl namapovaný pin pro vzdálené ovládání. Vše mi nyní funguje a funguje i spotify. Teda v mém případě mi fungují obě služby na spotify:).
Jinak jsem nezaznamenal oproti 4.2 nějakou výraznou změnu.
jbajci mi trochu potvrdil, že všechny tyhle hračky hrají +- stejně. U mě je důležitost komponent v tomhle pořadí: Akustika, bedny, zesilovač, DAC, kabely a další koniny.
Jinak můžu doporučit udělat tyhle změny přes příkazovou řádku:
- added in /boot/cmdline.txt: isolcpus=2,3
- changed options in /lib/systemd/system/mpd.service
CPUSchedulingPolicy=fifo
CPUSchedulingPriority=70
Nice=-15
ExecStart=/usr/bin/taskset -c 2,3 /usr/local/bin/mpd --no-daemon $MPDCONF

Trochu se ten zvuk projasní a je slyšet trochu více prostoru. Jinak včera zde přibyly další tweeky, tak to zkusím někdy vyzkoušet jestli to bude lepší.

EDIT: jinak jako filtr používám Ringing-less low latency FIR. Zdá se mi nejlepší, nejprostorovější.
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jbajci 9. 10. 2018 09:41

2pixxel: nemám žádné zkušenosti s úpravami moode jak píšeš výše, ale jestli to dobře chápu stačí se přihlasit do systému třeba pomocí putty a jenom spustit výše uvedené příkazy? Je třeba to odentrovat po řádku nebo to můžu nakopírovat naráz jak to máš ve tvém příspěvku? Dík za info.
jbajci
Junior

Odeslat příspěvekod Pixxel 9. 10. 2018 10:16

Přihlásíš se přes putty, jméno/heslo: pi/moodeaudio
zadáš příkaz sudo -s , který tě přihlásí s právy administratora
příkazový řádek ti bude ukazovat, že si někde v nějakých složkách uživatele.
Zadej, myslím dvakrát, příkaz cd .. , který tě dostane ze složek do rootu souborového systému.

Pak zadáš nano /boot/cmdline.txt . Nano je textový editor který spustí soubor cmdline.txt ve složce boot. Tam někde upravíš parametr isolcpus na 2,3 (isolcpus=2,3). Zavřeš soubor tlačítky Ctrl+X a potvrdíš změny tlačítkem y jako Yes.
pak zase cd .. až budeš v rootu.
Zadáš nano /lib/systemd/system/mpd.service a upravíš ty parametry těch klíčů podle toho co jsem posílal. pak zase CTRL+x a y:)
CPUSchedulingPolicy=fifo
CPUSchedulingPriority=70
Nice=-15
ExecStart=/usr/bin/taskset -c 2,3 /usr/local/bin/mpd --no-daemon $MPDCONF


Jednoduše řečeno je třeba upravit parametry dvou souborů a restartovat. Za 5minut to máš hotové;)
Pixxel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 9. 10. 2018 10:16

jbajci: nejde o prikazy, cize nestaci ich len zadat "přes příkazovou řádku". Predpokladam, ze je nutne upravit subor mpd.service alebo config.txt (alebo nieco podobne). Snad napise Pixxel presnejsi postup, ako to aplikovat.

edit: tak nic, odpovedali sme s Pixxelom v jednej minute :)
Naposledy upravil _daRK dne 9. 10. 2018 10:21, celkově upraveno 1
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jbajci 9. 10. 2018 10:18

Díky, postup je srozumitelný, večer to zkusím.
jbajci
Junior

Odeslat příspěvekod fideee 12. 10. 2018 07:09

Pánové, přemýšlím o bateriovém napájení pro Kali+Mamboberry nebo Kali+Piano nebo Katany. A u Katany jsem si všiml, že je odběr 1A. A to by nestačili 2450 mAH baterie resp. by to dlouho nevydrželo?
fideee
Junior

Odeslat příspěvekod akburt 12. 10. 2018 12:29

No potrebujes vedet také odber zarízení,který baterie napájí.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fideee 15. 10. 2018 13:46

Pánové,
měl bych prosím dva dotazy k RPi. Pomůže napájet RPi přes POE kvalitativně hudbě? DAC HAT bych napájel samostatně bateriově. S tím souvisí druhý dotaz. Pokud nehraje hudba a nemám vypnuté Raspberry (Moode Audio), tak DAC HAT si stále bere proud z baterek?
fideee
Junior

Odeslat příspěvekod fideee 15. 10. 2018 18:02

Nebo Moode Audio má nějaký sleep mode.
fideee
Junior

Odeslat příspěvekod Pixxel 22. 10. 2018 09:01

Já kdysik napájel RPI+Kali+Piano2.1 čtyřma baterkama 18650 a fungovalo to do té doby než jsem kupil allo relay attenuator, který potřebuje těch 5V. 4,2V a méně mu bylo už málo.
Jinak na začátku vlákna jsem to s těma baterkama možná někde popisoval. Vydrželo to hrát pár hodin. Jinak i při vypnutí bude mít celý ten setup nějaký odběr. U mě je to několik W (někde jsem to tu psal par stránek zpět) a to ti ty baterky přes noc pomalu a jistě vyšťaví. Já to řešil tak že jsem to měl ty baterky pořád připojené na nabíječku. Pak jsem přešel na lineární zdroj a je klid:).
S PoE nemám zkušenost u RPI ale bylo by možná fajn mít Poečkem napájené jenom RPI a Kali+DAC baterkama, tedy rozdělené napájení "počítače" a audiosetupu. Já teď mám na KALI nastavené přemostění napájení do RPI. Tedy těch lineárních 5V cpu do KALI desky a ta to posílá do RPI a do Piana a RelayAtt.
Pixxel
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků