Astell&Kern AK300 - zkušenosti,dojmy a více

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pseudomagick 16. 8. 2017 20:22

Jelikož se v Audigu.cz prodávají opět další kusy(použité)za "pouhých" 19.990,-,uvedu zde své dojmy z téměř měsíčního poslechu a používání.Třeba to pomůže možnému zájemci v rozhodování... :-)
Toto není recenze,pouze moje strohé zkušenost či dojmy.
Recenze na tento DAP najdete jinde(viz odkazy níže).

Zde: https://avmania.e15.cz/iriver-astell--k ... prehravacu
Zde: https://www.audigo.cz/Tema/Recenze-a-te ... Kern-AK300

Pozn. K první recenzi(od Bíny)si nemohu odpustit poznámku.
Myslím,že tento DAP si zaslouží více hvězdiček,pokud jde o kvalitu zvuku(problém je zde v méně subtilním systému hodnocení).Aune M1s dostalo hvězdiček 5 a to i přesto,že jeho zvukový projev je agresivnější(a proto jsem ho osobně prodal)s nemožností korekce(EQ).Pokud se ale do hodnocení zahrnuje i faktor ceny,pak nemohu s Bínou nesouhlasit.
Nicméně,abych věc uvedl na správnou míru.Aune M1s prostě hraje(za cenu 8 tis.)výborně.O tom není pochyb.
Jediná jeho chyba je jakási ostrost zvuku(filtry nepomáhají a EQ nemá).Zřejmě jsem na agresivní vokály citlivější. :-)
AK300 je sice o mnoho dražší(funkce,zpracování atd.),ale i muzikálnější(teplejší,bez ostrosti).
Chápu,že pro Bínu není jednoduché dávat hodnocení na základě 5-ti hvězdičkového omezeného systému.
Zřejmě bych s tím měl taky problém. :roll:

Co se mi na Astell&Kern AK300 líbí?
1)Zpracování a vzhled na výborné úrovni
2)Kožené pouzdro v balení
3)Teplejší a neagresivní zvuk s velmi dobrým rozlišením(detaily)
4)Stereo crosstalk(šíře sterea,přeslech,prostor)
5)Jednoduchost prostředí(na rozdíl od DAPů,které jsou přeandroidované)
6)Možnosti playlistů na jedničku s hvěždičkou(vytváření playlistů s pojmenováním a úpravou pořadí skladeb)

Co se mi na Astell&Kern AK300 nelíbí?
1)Ekvalizér,který zvuk pouze zhoršuje("ořezává")
2)iTagy plně nepodporují úpravy v editoru(Aimp editor).O tom tom ale níže.
3)Kožené pouzdro by mohlo být lépe navrženo(při otočení z něj DAP vykluzuje).Dá se to ale vyřešit oboustrannou lepící páskou,která DAP ani pouzdro nepoškodí a lze sundat.
4)Nepodporuje Cue štítky (sice mi to nějak moc nevadí,ale za tu cenu by to měl umět)

Co mi na Astell&Kern AK300 nevadí?
1)Ostré hrany a velikost(má pouzdro a do kapsy se vejde :-) )
2)OS Android(je celkem minimalistický a naštěstí nemá Google či You Tube) :-)
3)Výdrž baterie(celkem solidní)

Co na Astell&Kern AK300 asi ani nevyužiji?
1)Streamování hudby(v hudbě raději funguji off-line)
2)Připojení dokovací stanice či zesilovače

Zde: https://us.astellnkern.com/collections/ ... 380-cradle
Zde: https://us.astellnkern.com/collections/ ... 7388037379

Pozn. č.1 S iTagy je to u AK300 celkem problém(zatím).Ikdyž iTagy v PC změním(přepíšu v editoru),stejně se mi album jak potřebuji nezobrazí.Z jednoho alba jich mám např.10,se stejným obalem alba(front cover).Vstup přes alba tedy nepoužívám a jsem nucen používat složky(bez obrázků alb).Je taky možné,že nepoužívám plnohodnotný iTag editor(zřejmě jsou v souborech detailnější iTagy,které AIMP editor zkrátka nezobrazí).

Pozn. č.2 Pokud jde o ekvalizér u AK300.Nic dobrého prostě nečekejte.Každá úprava zvuku je prostě zhoršením.Už jen pouhé zapnutí EQ je slyšitelné.Zlatý Cowon!Ne neprávem se tvrdí,že Cowon má nejlepší ekvalitér na světě.Funkce BBE dodá hudbě "šťávu a lepší nářez". :-)
Ještě taková maličkost.AK300 má jednu možnost přednastaveného ekvalizéru s názvem "Pro EQ".Bohužel jsem jeho aktivací nic lepšího ve zvuku nezaznamenal(pokud nějaký majitel AK300 ví,tak ať mi sdělí k čemu je "Pro EQ" dobré).Pokud bych měl AK300 vytknout největší chybu(a samozřejmě firmě Astell&Kern či iRiver),byl by to jednoznačně ekvalizér.Tam by měli brutálně zapracovat(a od Cowonu se učit)!

Proč jsem si Astell&Kern AK300 koupil(za 21.600,-)?
Koupil jsem ho,neboť lepší volba v ceně 15-25 tisíc prostě nebyla.
Chtěl jsem DAP se slušným teplejším zvukem,"nekostrbatým" ovládáním,možností tvorby více playlistů a funkcí bluetooth.

Navštívil jsem pražskou pobočku Audigo.cz a poslechl jsem si:
Astell&Kern AK70
Pioneer XDP-100R
Fiio X5 3rd Gen.
Astell&Kern AK300

Astell&Kern AK300 prostě sedl ke sluchátkům EarSonics Velvet nejlépe(nicméně věřím,že tento DAP sedne ke každým sluchátkům díky svému teplejšímu zvuku).
Nakonec jsem zvažoval mezi koupí Astell&Kern AK300 či Cayin i5...
Jelikož Cayin i5 zde v ČR prodává pouze jeden prodejce za přehnanou cenu(cca 17.500,-)a navíc jsem na head-fi našel srovnání těchto dvou DAPů(Cayin i5 se řadí spíše mezi mid-fi a Astell&Kern AK300 se řadí mezi nižší hi-end...i přesto,že oba používají stejný DAC AK4490),bylo rozhodnuto.Prostě Astell&Kern AK300 je zvukově lepší.

Samozřejmě jsem uvažoval zda si nepřiplatit do 30k.
Astell&Kern KANN má sice výbornou výdrž a zvuk podobný AK300(možná i lepší?),ale přenositelnost díky tloušťce je horší(obzvlášť v létě,nalehko v džínách).
iBasso DX200(s rozměry 128.5 x 69 x 19.5 mm)taky není úplný drobeček.Navíc iBasso má vyšší poruchovost.

Pokud bych neměl finanční limit,rozhodoval bych se mezi:
Cowon Plenue S
Cowon Plenue 2
Astell&Kern A&ultima SP1000

Věřím,že tak daleko nikdy nezajdu. :-)

Závěrem k AK300.
Koupě rozhodně nelituji,jsem spokojen a doporučuji.
Ekvalizér raději ani nezapínám. :-) Zvuk bez něj je výborný a vyvážený.

Co bych na AK300 zlepšil?
1)V první řadě ekvalizér(po zvukové stránce)
2)Ikonu "play now"(zdlouhavě se z procházení složek přechází k právě přehrávané skladbě)
3)Možnost třídění alb dle iTagů(aby DAP třídil alba dle obrázků či složek,podobně jako v nastavení aplikace Neutron)
4)A proč né DAB+ rádio? Osobně by se hodilo více,než streaming z internetu(venku na ulici je bez wi-fi nepoužitelný)
5)Sleep timer(jako u Cowonu)
6)Lépe vyřešené pouzdro
7)Info o datovém toku souboru(všiml jsem si,že DAP neukazuje bitrage)
8-Možnost instalace aplikací třetích stran(Neutron,PowerAmp)
Naposledy upravil pseudomagick dne 17. 8. 2017 04:11, celkově upraveno 3
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 17. 8. 2017 03:15

Pokud by někoho zajímalo:
A jak Astell&Kern AK300 hraje s in-eary EarSonics Velvet V2?

Odpověď není bohužel zcela jednoznačná.
Hraje to dobře,nic moc,luxusně,"wow" a někdy i nudně.
Dle skladby,žánru či kvalitě nahrávky(souboru FLAC).
Někdy jsem ze zvuku zklamán,jindy prostě nadšen a někdy něco mezi tím. :roll:

Pokud by někoho zajímalo:
Jak je to možné za cenu 21.600,-(DAP)+14.800,-(Velvet)?
Proč za cenu 36.400,-nehraje vše super?

No,sám nad tím přemýšlím. :-)
Že by některé nahrávky či žánry nesedly Velvetům(jejich "U" podpisu)?
Že by se konvertovaná mp3 vydávala za FLAC?
Že by v tom měl "prsty" Astell&Kern AK300? To snad ne...a začíná to být nechutně děsivé! :D

Prostě si u některých skladeb říkám "wow" a u jiných "to zní fakt dost divně".
Kde jsou ty "zlaté časy",kdy jsem v 80-tých letech s Walkmanem Sony na uší tento problém vůbec neřešil,neboť všechno znělo úžasně(bylo to přeci z Tuzexu za bony :-) )!
Ano,byly i časy kdy jsme s bratrem poslouchali staré mono rádio(kde Miloš Skalka vysílal svůj noční proud)schovaní s rádiem pod dekou,aby nám neutíkal zvuk! :-)
To byl tehdy zvuk za časů dávno minulých!Zvuk,jenž byl vskutku účastníkem při mojí živé obrazotvornosti...jsouc přitom naplněn větším nadšením.

S jídlem roste i chuť,říká se.Podobně je tomu i se sluchem,zvukem...
Nedávno jsem prodával(své dříve oblíbené!)Sennheiser IE80.Před prodejem jsem je vybalil z krabice a poslechl na AK300 a pak na mém "hudebním mobilu"(HTC One M9).
Můj dojem z poslechu vyjádřený větou "...jak jsem tohle mohl poslouchat?" mluví za vše a vede to k zamyšlení.
Možná tam,kde pozorný posluchač opět a stále začíná(po koupi) hledat "mouchy" ve zvuku(přitom kde by běžný uživatel byl zvukem přímo nadšen)...tam začíná diagnóza nazývaná audiofilie.
Hovorová a lidová definice pojmu slova audiofilie není nic jiného,než "sluchová nenažranost"(lačnost).
Lepší basy,výšky,vokály,separace tónů ve stereo-prostoru...,ad infinitum.

A co teď dál?
Upgrade DAPu? To asi ne....(zatím). :pozor
Upgrade Velvetů? Možná. :-)

Pokud bych hodnotil v procentech zvuk AK300 a EarSonics Velvet(ve vzájemné synergii lze najít průměr).
AK300 = 85-90% (hodila by se větší dynamika,nejlépe BBE od Cowonu)
Velvet = 70-85% (v sub-basu a výškách tyto sluchátka dominují,naopak širší středy a středo-bas by tyto in-eary posunul o třídu výše)

Pozn. Větší rozmezí v procentech(tedy 70-85%) u Velvetů jsem dal na základě žánrů,které jim více či méně sednou.
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 24. 8. 2017 21:42

Takže jsem našel aplikaci(pro Windows),kterou se dají podrobně upravovat(vlastní alba)iTagy pro Astell&Kern AK300(i všechny další DAPy apod.).
Jmenuje se IDTE - ID3 Tag Editor a měl by to být freeware(zdarma).

Ke stažení zde: http://www.softpedia.com/get/Multimedia ... itor.shtml
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 7. 10. 2017 03:29

Přidávám návod v češtině ke stažení zde: https://www.uloz.to/!Lc1LozWEfCK5/astel ... iti-cz-pdf
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 27. 10. 2017 21:11

Info.
Po zkušenosti nedoporučuji přesovat soubory v AK300(připojené přes kabel k PC)ze složky do složky apod..Doporuručuji vyndat pameť.kartu,vložit ji do čtečky. To,co trvá(přesun souborů)ve čtečce jednu vteřinu,to trvá v AK300 mnoho minut(cca 500 mb).
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 11. 11. 2017 01:32

Dotaz.
Má nějaký majitel AK300 zkušenost s micro sdxc 256gb plnou souborů?
Zvládne DAP kartu bez sekání apod.?
Na head-fi se uvádí,že ano,ale chtěl bych si to potvrdit i od někoho v ČR(než si ji koupím).
Díky za info.
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 17. 11. 2017 18:35

Info.
Astell-Kern má nový update firmwaru pro AK300.
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 18. 11. 2017 20:36

Uz mám update dost dlouho...
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 18. 11. 2017 22:54

Zas tak dlouho to nebude. :-)
Poslední update vyšel 31.10.2017(nyní 18 dní).
Jedná se o verzi 1.21

https://www.astellnkern.com/eng/content ... ge=1&no=12

"Improved operational stability" a už se mi samo smazalo veškeré nastavení EQ. :-\
A "AK CD-RIPPER MKII Support" zcela jistě potřebovat nebudu. :D
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 26. 11. 2017 08:46

Info.
Astell-Kern uvádí,že AK300 podporuje MicroSDXC pouze do 128 GB.
Dokoupil jsem 200 GB kartu(SanDisk)a zvládne ji také(plnou+zaplněnou vnitřní paměť).
Je možné,že by zvládl i 256 GB kartu.
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 26. 11. 2017 09:40

Rekl bych,ze nebude mít problém,neuvádí to mj.proto,ze v dobe vývoje AK tyto kapacity jeste neexistovaly.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 26. 11. 2017 10:33

Náhodou se mi povedlo sehnat 200 GB kartu za 1.200,-,tudíž už 256 GB kupovat nebudu,páč už se za 3k nevyplatí. :D
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod akburt 26. 11. 2017 13:01

To je moc dobrá cena,ted aby byla plne funkcní.Pokud Ti zacne padat prenosová rychlost po zaplnení urcitého prostoru(podle skutecné velikosti karty).na nic necekej a reklamuj.
Pokud bude v pohode,tak se Ti povedl supr deal.
akburt
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 26. 11. 2017 13:06

Já za obdobnou cenu kupoval 200 gb z německého amazonu. Není na tom nic neobvyklého.
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pseudomagick 26. 11. 2017 13:23

akburt píše:To je moc dobrá cena,ted aby byla plne funkcní.Pokud Ti zacne padat prenosová rychlost po zaplnení urcitého prostoru(podle skutecné velikosti karty).na nic necekej a reklamuj.
Pokud bude v pohode,tak se Ti povedl supr deal.


Kupoval jsem tu kartu přes SBazar(novou,nerozbalenou),neboť běžně stojí 1.700,-
Pán,se kterým jsem se sešel mi ji testoval přes čárový kód(na mobilu).
Má někde obchod v Praze a těchto karet má více.

Jedná se o tuto: https://www.smarty.cz/SanDisk-microSDXC ... icEALw_wcB

Zatím ji používám 2 dny(již je z 95% plná)a funguje bez jediného problému.
Pokud by někdo měl zájem o kontakt na prodejce,tak mi může napsat SZ. 8-)
Astell&Kern A&futura SE200, Noble Kublai Khan, 64 Audio U12t, Shanling M6 Pro, Astell&Kern AK300, Heco Ascada 2.0, Sennheiser IE8i, Harman Kardon Go+Play, Sony XDR-V1BTDB,Yamaha NX-50
pseudomagick
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků