Srovnávací recenze Xduoo X3 a Fiio X1 1. gen.

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod hanysek3099 5. 1. 2017 22:00

Několik posledních měsíců jsem pozorně sledoval diskuse na téma dostupných přehrávačů a různá srovnání jejich zvukových schopností ze strany místních zkušenějších uživatelů a to obvykle se sluchátky vyšší cenové skupiny a převážně in-ear kategorie. Za měřítko dostupné zvukové kvality za velmi rozumnou cenu je aktuálně obecně považováno Xduoo X3.

Já osobně necelý rok používám jiný základní model a to Fiio X1 první generace a k němu sluchátka nižší střední až střední cenové kategorie. Díky Mrazíkovi jsem dostal možnost otestovat na několik týdnů zapůjčené Xduoo X3 a rozhodl se pokusit o srovnání obou přehrávačů z pohledu jen lehce pokročilého nadšence a to se sluchátky, která spadají do cenové skupiny 2-5 tis. Kč. To je alespoň na našem trhu zřejmě nejrozšířenější cenová kategorie pro všechny, kdo chtějí trochu lepší zvuk za stále ještě dostupnou cenu. Cenově vycházejí oba přehrávače na podobné částky, Fiio se dá bazarové koupit o pár set korun levněji a hlavně s českou zárukou.

Srovnání obou přehrávačů jsem prováděl se sluchátky Panasonic RP-HD 10E, Sony MDR-1r a Audio-Technica ATH SR-5 (dále jen Panasonic, Sony a A-T). Jedná se tedy o sluchátka v cenovém rozpětí cca 3 500 – 5000 Kč. Bohužel aktuálně nemám k dispozici žádné kvalitnější in-eary (osobně preferuji náhlavní sluchátka), objednané Trinity Delta Hybrid mají bohužel zpoždění ...

Vzhled a kvalita provedení je myslím věc pro všechny notoricky známá, takže budu pouze krátce konstatovat, že oba přehrávače jsou zpracovány dostatečně kvalitně a v ruce působí poměrně solidním dojmem. I velikost a hmostnost je srovnatelná, Xduuo je o něco vyšší a naopak Fiio o něco širší. Úchop a jistota držení v ruce je také srovnatelná, zde to bude pouze o osobních preferencích každého uživatele. V této části tedy spravedlivá remíza.

Výrazný rozdíl je však v ovládání obou přístrojů a zde musím jednoznačně vyzdvihnout lepší komfort ovládání a celkově výrazně propracovanější prostředí u Fiia. Výrazný podíl na komfortu má větší barevný displej u Fiia a pro mě osobně perfektní ovládací prvek v podobě navigačního kruhu, jakožto hlavního ovládacího prvku. Na druhou stranu ani ovládání Xduoo není nepoužitelné, je poměrně jednoduché a přehledné (hlavně při srovnání s nejlevnějšími přehrávači z Číny – např. ONN X5 apod.), ovšem na Fiio v komfortu ovládání výrazně ztrácí. Pokud bych měl ovládání hodnotit procentuálně tak Fiio dostane 90% a Xduoo 70%.

Pro zvukové srovnání jsem vybral široké spektrum hudebních žánrů a to převázně od interpretů, které osobně poslouchám a jsem na ně zvyklý. Tvrdší žánry zastupovaly skupiny Within Temptation, Evanescence a Linkin Park, pohodovější rock potom Muse a Of Monster and Men a dále Marina and the Diamonds, Soundtrack z filmu Divergence, muzikál Fantom Opery a album Anety Langerové – Na radosti. Od každé ze skupin či alb jsem vybral 3-4 oblíbené kousky a postupně je poslouchal na obou přehrávačích a výše uvedených sluchátkách.

Než se pustím do srovnání zvukových vlastnostní obou přehrávačů v kombinaci s jednotlivými sluchátky, rád bych zdůraznil, že se jedná o mé osobní a subjektivní dojmy a určitě se mezi Vámi najdou tací, kteří budou mít odlišný názor. V této věci zcela souhlasím s Mrazíkem, že hodnotit zvuk je krajně subjektivní záležitost a neexistuje žádná zcela objektivní metoda, jak docílit univerzální pravdy ...

V rámci postupného několikadenního testování a poslechu jednotlivých vybraných interpretů a skladeb se postupně ukázalo, jak důležitým faktorem je vzájemná harmonie mezi sluchátky a přehrávačem.

Nejmenší rozdíl mezi přehrávači byl ve spojení se sluchátky Sony. Ta jsou obecně laděna hodně středově, nemají dominantní basy ani výšky a i v podání prostoru jsou spíš decentní. Sony proto nevykazovalo tak výraznou zvukovou odchylku mezi oběma přehrávači a hrály si to svoje. Přesto i zde byly znát rozdíly, ovšem ne tak výrazné. U metalových a rockových skladeb dokázalo Xduoo vykreslit o něco širší a u některých skladeb i hlubší prostor a hlavně lépe separovat jednotlivé nástroje – hlavně kytarová sóla apod.. Fiio naopak působilo umírněnějším dojmem, výška a vokály byly proti Xduu hladší. Výraznější rozdíl byl patrný např. u soundtracku z filmu Divergence – zde Fiio působilo výrazně plošším dojmem a basová složka byla příliš měkká a bez separace od středního pásma. V kombinaci se sluchátky Sony bych tedy Xduoo hodnotil na 90% a Fiio na 85%. Celkově Xduoo dokazalo ze Sonek vydolovat o něco dynamičtější projev, ovšem za cenu méně hladkých vokálů.

Zajímavě vyznělo porovnání se sluchátky od A-T. Ta jsou v porovnání se Sonkami výrazně světlejší, mají jiskru a výraznější detaily, na druhou stranu i s ohledem na konstrukci (jako jediná jsou supraaurální) maji o něco slabší podání prostoru (šířka i hloubka). A-T dokázaly z Fiia vytáhnout jednoznačně nejvíc, vokály zněly krásně hladce a vykreslení nástrojů bylo přesnější než u Sonek. Na druhou stranu chyběl prostor a u některých skladeb (např. Linkin Park a Within Temptation) se ztrácely nejhlubší basy. Xduoo svým projevem naopak ještě zdůraznilo všechny vlastnosti sluchátek od A-T, skvělou separaci jednotlivých nástrojů, lehké a jiskrné výšky (občas až příliš ostré) a celkově ostřejší projev vokálů (např. u muzikálu Fantom opery již příliš ostré). Celkově u sluchátek od A-T bych Xduoo hodnotil na 85% a Fiio na 80%. V podstatě se tak potvrdilo, že A-T jsou sluchátka skvěle připravená i na použití se smartphony apod., která dokáží vytáhnout to nejlepší i z horšího zdroje zvuku.

Novinkou v mém „arzenálu“ jsou sluchátka od Panasonicu, která mám cca 14 dní. Kupoval jsem je jako plánovanou náhradu Sonek a potvrdily se mi u nich závěry z několika zahraničních recenzí, podle kterých se jedná o jedny z nejlepších sluchátek v kategorii do 5 000 Kč, která jsou však velmi náročná na zdroj zvuku. A právě při jejich poslechu se naplno projevil rozdíl ve zvukové kvalitě obou přehrávačů. Fiio u většiny z poslouchaných skladeb nedokázalo naplno využít potenciál sluchátek, výrazně chyběla separace jednotlivých nástrojů (to se nejvíc projevovalo u metalových a rockových skladeb), slabší bylo podání prostoru, ovšem největší problém byl v nejhlubším basovém pásmu, které Panasonicy dokážou zahrát opravdu skvěle, ale pouze pokud mají odpovídající zvukový zdroj. Nejhlubší basy tak v některých případech působily až rozplynutě, nekonkrétně a s minimální separací od vyšších pásem zvuku. Xduoo naopak právě v kombinaci s Panasonicy ukázalo naplno svůj potenciál. Výrazně lepší separace nástrojů, skvěle podaný prostor ve skladbách, kde je to zapotřebí a hlavně krásně pevné a prokreslené nejhlubší basové pásmo. Musím říct, že rozdíl ve zvukovém projevu mě opravdu velmi překvapil a poslech mých oblíbených Within Temptation (ale i dalších interpretů) byl v kombinaci Xduoo a Panasonicy skutečný zážitek. Celkově tak v hodnocení kombinace s Panasonicy Xduoo dostává 95% zatímco Fiio pouze 70%. Pro jistotu jsem sluchátka od Panasonicu nasadil na uši i své drahé polovičce, která o sobě prohlašuje, že nedokáže zvukové rozdíly rozpoznat a i ona mezi oběma přehrávači v rámci vybraných skladeb jasně rozeznala výše popsané rozdíly a hlavně nedostatky u Fiia.

Pokud mám tedy udělat nějaké závěrečné resume, je nutné konstatovat, že i u sluchátek střední cenové kategorie se rozdíly mezi přehrávači projevily zcela jednoznačně. Xduoo vyniká skvělou separací jednotlivých nástrojů a pásem a skvělým podáním hlubokých basů. Fiio ve zvukovém projevu slyšitelně ztrácí a čím náročnější budete používat sluchátka, tím výraznější bude výsledný rozdíl. Naopak v komfortu ovládání má Fiio jednoznačně navrch a je nutné zmínit o něco vyšší výstupní výkon Fiia, kdy v rámci 100 stupňové hlasitosti jsem se u Fiia pohyboval mezi 45-60, zatímco u Xduoo na základní gain jsem byl nucen mít hlasitost nastavenou mezi 75-90. Celkově tedy, pokud chcete levný přehrávač s co nejlepší zvukovou kvalitou, je Xduoo X3 jasně lepší volbou. Naopak, pokud používáte sluchátka, která jsou méně náročná na zvukový zdroj (viz. např. testované A-T) a preferujete komfortní a přehledné ovládání, může být pro Vás Fiio X1 zajímavou volbou, která je navíc běžně dostupná v ČR s klasickou zárukou.
Naposledy upravil hanysek3099 dne 6. 1. 2017 17:38, celkově upraveno 2
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod n_a_m_e 5. 1. 2017 22:16

Dobrý nápad srovnat nižší třídu. Díky za recenzi. Na velkých sluchadlech nebyl problém se šumem ani s jedním přehrávačem? U iem mně to u X3 docela štvalo.
AKG K702 + SMSL SH9 + SMSL M500
n_a_m_e
Junior

Odeslat příspěvekod hanysek3099 5. 1. 2017 22:28

Lehký šum byl v případě Xduoo X3 slyšet u A-T a Panasoniců, ale nic výrazného. U Fiia jsem ho v podstatě neregistroval. Nicméně ani u Xduoo to nebyl nic, co by překáželo. U in-earů to bude asi výraznější a zřejmě to může mít i víc rušivý efekt.
zdroj: Samsung Z Fold 5
Over-ear: Sennheiser Momentum 4 wireless
TWS: Technics AZ80E-K
hanysek3099
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 6. 1. 2017 06:31

Moc pěkný, autor má mé hluboké uznání.
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků