[Krátké dojmy] Astell & Kern AK70 & AK300

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 2. 10. 2016 22:29

Od https://www.audigo.cz/ jsem měl půjčené tyto dva přehrávače, bude na ně i plnohodnotný test, ale zatím krátké dojmy.

Obrázek

Základní info

AK300 je nejnižším modelem řady AK3xx. Všechny mají AK4490 DAC(AK300 jeden, ostatní po dvou), model AK320 a 300 i totožný design, do všech připojíte to jejich srandovní příslušenství. A málo kdo Vám řekne nějaký rozumný důvod, proč je AK380 či 320 lepší než model 300 a proč stojí o tolik víc.

AK70 je nejmenším přehrávačem značky, druhým nejlevnějším, má jeden DAC CS4398, je nejnovějším modelem značky a pravděpodobně i tím nejpovedenějším.

Oba modely jsou si velmi podobné. Nabízí normální i symetrický výstup(2 a 1 ohmů dle specifikace, měření říkají více), mají perfektní konstrukci, fungují jako USB DAC bez potřeby ovladačů, mají Wi-fi, totožné uživatelské prostředí, výdrž kolem 8 hodin, 64GB vestavěné paměti a slot na micro SD kartu.

Oba testované modely patří mezi ty levnější Astelly a jsou odpovědí na rostoucí konkurenci. AK70 stojí 18 000 Kč a je konkurencí pro Fiio X7, Opus#1 a další přehrávače "střední" třídy. AK300 stojí 27 000 Kč a míří proti QP1R, Sony ZX2 a dalším.

Konstrukce

AK300 se drží nesmyslné konstrukce plné hran, takže se blbě drží, pouzdro nedokáže chránit všechny strany a ani na stole nedokáže rovně ležet. Hliníková konstrukce s carbonovými zády je pěkná, ale váha přes 200 gramů není nejpohodlnější. Rozměry odpovídá OPUS#1 a je tak na hranici, co se ještě rozumně vejde do kapsy.

AK70 působí vedle něj jako střídmost sama. Iluze iPodu Nano s bočnicí je naprosto dokonalá. Velikostí je srovnatelný s Fiiem X3mkII a do kapsy pasuje výrazně lépe. Nižší váha taky velmi potěší.

Rozdílně se řeší kolečko hlasitosti. AK70 má kolečko naprosto perfektní, dobře se používá při položeném přehrávači na stole i při držení v ruce. Jen přes látku kalhot to není moc použitelné. A když přehrávače zasouváte do kapsy, tak o kolečko nezavadíte. AK300 se hůře ovládá na stole, především bez pouzdra, a při zasouvání do kapsy jsem pravidelně omylem měnil hlasitost.

Displej má výrazně lepší AK70.

Užívání

UI vypadá pěkně, velmi jednoduché, funkční. Scrollování je sice plynulé, ale přechod mezi složkami má znatelné 2-3 sekundové čekání. V plynulosti na OPUS#1, Fiio X7 i ten Cowon Plenue D zaostávají.

Přehrávače neumí přecházet na další složku při přehrávání.

Pochvala za tlačítka ovládání na boku.

Nastavování hlasitosti se mi velmi líbí. 150 kroků, u AK300 i dva odlišné gainy, kolečkem se pěkně dolaďuje, tahem prstu po displeji se zase mohou dělat velké skoky.

Funkce DACu funguje spolehlivě, rychlá automatická instalace, žádné problémy. Jen je nutné mít stále zapnutý displej zařízení.

AK70 i AK300 nabízí funkci USB host, takže pokud hledáte zdroj pro Mojo a jiné přenosné DACy, A&K to zařídí. Tedy stejně jako výrazně levnější přehrávače nebo průměrný telefon.

K AK300 dostanete kožené pouzdro, k AK70 se musí dokoupit zvlášť.

Dost mi chyběl nějaký hybernační režim, přehrávače se vždy musely zapínat, což trvá kolem půl minuty.

Zvuk

Prvně, oba přehrávače mají to nejtišší pozadí co jsem slyšel. S ultra citlivými Hum Pristine šumí jen velmi nepatrně s vypnutou hudbou. S jinými sluchátky je pozadí naprosto tiché.

Pro zvukové porovnání posloužila sluchátka Heir 10.A se symetrickým zapojením.

AK300 hraje teplejší, hutný, velmi hladký a příjemný zvuk. Bas má mohutnější, hlubší a údernější. I přes teplejší podání dokáže podat velké množství detailu a zvuk má velmi dobré rozlišení. Oproti AK70 nabízí lepší rozlišení, údernější bas, dokonalejší kontrolu a o trochu lepší separaci nástrojů.

AK70 má také hladší zvuk, ale zní méně zabarveně než AK300. V přímém porovnání zní vzdušněji, čistěji a dynamičtěji. Celkově živější zvuk než AK300.

AK70 se více hodí k basovějším a vyrovnanějším in-earům(Heir 10.A, AAW 500). AK300 si zase lépe sedne se vzdušnějšími světlejšími sluchátky(UM Martian, CA Jupiter).

Jak proti nim hraje OPUS#1? Výrazně neutrálnější zvuk, vzdušnější, tenčí a čistší podání, méně úderný bas. Rozlišení a kontrola nad zvukem podobná s AK300, ale o kousek detailnější a lépe podaný prostor. Opus se řadí na podobnou úroveň jako AK300 a překonává AK70.

Shrnutí


Máme tu dvě skutečně nádherná zařízení s perfektní konstrukcí, která nabízí bohaté funkce, slušné UI a velmi dobrý zvuk. Které z nich vybrat?

I když má ve zvuku o kousek náskok dražší model AK300, velmi záleží na zvolených sluchátkách, protože k mnoha si AK70 sedne lépe.

V ostatních ohledech pro mě jasně vyhrává AK70. AK300 nenabízí žádné podstatné funkce navíc, zatímco velikost a cena jsou OBROVSKÉ výhody na straně AK70. Pro mě určitě nejpovedenější přehrávač, co kdy Astell & Kern vyrobil.

A jak je to s předražeností této značky? I když OPUS#1 hraje stejně či lépe za méně peněz a má hbitější UI, nabízí méně funkcí a určitě není tak propracovaným zařízením. I tak si ale A&K zachovává pocit prémiové značky, kde si připlácíte za jméno a za dohled nad každou drobností. Tento pocit převládá především u AK300.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 2. 10. 2016 22:34

Nejdřív jsem si myslel, že to je Opus na fotce.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lithrai 3. 10. 2016 06:49

Ako USB DAC oba fungujú bezproblémov? Mám teraz doma Cowon Plenue M2 a ten má určité problémy. Keď spustím prehrávanie vo foobar2000, tak skladba začne hrať, ale iba cca pol sekundy, potom je sekundu ticho a následne už ide normálne. Myslím, že je tam strašne malá veľkosť zásobníka. Niekedy dokonca pri rýchlom preskakovaní skladieb vyhodí foobar2000 chybovú hlášku.

Ak máš ešte tieto prehrávače doma, zaujímalo by ma, čo si myslíš o zvuku, keď sa použije AK70 ako transport pre AK300.
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 3. 10. 2016 12:55

lithrai píše:Ako USB DAC oba fungujú bezproblémov? Mám teraz doma Cowon Plenue M2 a ten má určité problémy. Keď spustím prehrávanie vo foobar2000, tak skladba začne hrať, ale iba cca pol sekundy, potom je sekundu ticho a následne už ide normálne. Myslím, že je tam strašne malá veľkosť zásobníka. Niekedy dokonca pri rýchlom preskakovaní skladieb vyhodí foobar2000 chybovú hlášku.

Ak máš ešte tieto prehrávače doma, zaujímalo by ma, čo si myslíš o zvuku, keď sa použije AK70 ako transport pre AK300.


Ano, na obou byla funkce USB DACu naprosto bez problémů.

No, tuhle blbost jsem zahlédl, ale nemám doma žádný kabel na takové propojení.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petema 4. 10. 2016 08:40

Ad Bína.
Mě by také zajímalo srovnání AK 70 a AK Jr. Ten cenovej rozdíl mezi nima není moc velkej, takže takový shrnutí výhod a nevýhod, k čemu se víc hodí ten-kterej. Díky.
Petema
Junior

Odeslat příspěvekod lithrai 4. 10. 2016 10:12

Nad AK Jr ani neuvažuj.
DAP: iBasso DX240+Amp8MKII, Dethonray DTR1 Prelude, Audio-Opus Opus#1
IEM: Hidition New Tears 6, ThieAudio Monarch MKII, Alclair RSM Quad
Desktop: RME ADI-2 DAC FS, HP: Mr.Speakers Aeon Flow Closed, F-CANS AURA
lithrai
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 4. 10. 2016 11:10

lithrai: muzes se i trochu rozepsat, tohle srovnani by zajimalo vic lidi :)
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 4. 10. 2016 11:27

Junior je co se týče ovládání zoufale pomalej. AK70 je v tomto ohledu výrazně lepší. Počáteční start trvá o chvilku víc, než u jiných DAPů, ale pohyb v menu je celkem ucházející. AK70 si pamatuje posledně hranou skladbu a jede jí do začátku, Junior ne. Zvukem je Junior teplejší, AK70 údernější a celkově je zvuk vyspělejší. Junior hraje cca na úrovni FiiA X3 první generace. Ačkoliv zvuk Junioru je slušnej, dnes už umí řada jiných přehrávačů zahrát líp. V poslední době jsem vystřídal několik různých přehrávačů a s AK70 jsem po Aune M2 nejspokojenější. Baterkově jsou na tom Junior i AK70 stejně cca 8h. Nejsem moc na ty fíčurky jako je DAC, WiFi atp., ale i v tom je AK70 dál. Junior byl pokus o ,,levný" přehrávač ze skladových součástek. AK70 bude asi jeho nástupcem, ale je sofistikovanější a víc se blíží standardům AK. Rozdíl v ceně není významný, v ostatním dle mého ano. Jednoznačně AK70.
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marpa11 5. 10. 2016 07:48

Bylo zmineno Fiio X7. Jak si vede Ak70 v tomto srovnani? Dekuji
Marpa11
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 5. 10. 2016 08:32

Díky za první dojmy a postřehy ... ceny jsou šílené pro AK3xx řadu, AK70 už je to přijatelné, ale kdybych peníze nazbyt měl, tak prostě do toho nejvyššího modelu z AK3xx půjdu a to i vč. extra modulů z accessories. :-)

Pozn. pod čarou a lehce OT:
Omlouvám se, neorientuju se v dnešních přenosných přehrávačích, ale jakým adekvátním "soupeřem" v přímém srovnání by byl k modelu AK380?
wikxzen
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 5. 10. 2016 09:39

wikxzen píše:Pozn. pod čarou a lehce OT:
Omlouvám se, neorientuju se v dnešních přenosných přehrávačích, ale jakým adekvátním "soupeřem" v přímém srovnání by byl k modelu AK380?


Záleží jak "adekvátním". V ceně to bude třeba ta nová zlatá cihla od Sony. Zvukově? Tam to bude pravděpodobně o dost níže. Ať už to bude Lotto Paw Gold, Sony ZX2, Questyle, Cowon S a i Chord Mojo.

-- 5. 10. 2016 10:43 --

Marpa11 píše:Bylo zmineno Fiio X7. Jak si vede Ak70 v tomto srovnani? Dekuji


AK70 je výrazně přenosnější, o něco lepší výdrž, trochu horší ovládání.

Zvukově jsem je neměl vedle sebe a hádat moc nechci. Podle poznámek hrají oba hůře než Opus a zatímco Fiio mělo víc poklidný zvuk, tak AK70 bude živější. Ale to bylo jen s AM1 modulem, který se často bere jako nejhůře hrající.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petema 5. 10. 2016 15:50

Z těch postřehů mi vychází, že celkem racionální volbou s již vysokým standardem by mohla být AK 300. Tak se těším na Bínův podrobnější test.
Ještě by snad bylo zajímavý porovnání s Aune M2. Mrazíkovo, nemáš zkušenost?
Petema
Junior

Odeslat příspěvekod mrazíkovo 5. 10. 2016 16:10

Mrazikovo ma AK70 a Aune je podle mne zvukove lepsi. AK300 jsem neslysel.
Nejsem recenzent, jsem dojmolog
mrazíkovo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marpa11 5. 10. 2016 17:38

Bína píše:
wikxzen píše:
Marpa11 píše:Bylo zmineno Fiio X7. Jak si vede Ak70 v tomto srovnani? Dekuji


AK70 je výrazně přenosnější, o něco lepší výdrž, trochu horší ovládání.

Zvukově jsem je neměl vedle sebe a hádat moc nechci. Podle poznámek hrají oba hůře než Opus a zatímco Fiio mělo víc poklidný zvuk, tak AK70 bude živější. Ale to bylo jen s AM1 modulem, který se často bere jako nejhůře hrající.


Dokup jineho modulu ale znamena narust ceny, a to se pak dostava Fiio X7 k Opus#1, ktery ted na nemeckem amazonu stoji 518 Eur.
Marpa11
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bína 5. 10. 2016 22:23

Petema píše:Z těch postřehů mi vychází, že celkem racionální volbou s již vysokým standardem by mohla být AK 300. Tak se těším na Bínův podrobnější test.


Ne, racionální volbou je AK70. Kdybych chtěl větší přehrávač kolem 30 tisíc, co hraje výrazně lépe, tak bych se koukal po Sony ZX2

-- 5. 10. 2016 23:25 --

Marpa11 píše:Dokup jineho modulu ale znamena narust ceny, a to se pak dostava Fiio X7 k Opus#1, ktery ted na nemeckem amazonu stoji 518 Eur.


Za mě je Opus lépe hrající zařízení než Q7, AK70 a pro mé preference i lepší než AK300. Ale nabízí výrazně méně funkcí a plastovou konstrukci. Je tona preferencích uživatele.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků