Hudební smartphone

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 3. 11. 2016 21:56

Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 28. 12. 2017 23:43

Thread na Head-Fi - https://www.head-fi.org/threads/best-sm ... 17.853115/

Jsou tam uvedeny smartphony s dedikovanými DACy (převodníky).

U zbytku smartfounů je DAC součástí CPU čipu, což ale u novějších čipů nemusí být žádná tragédie. Např. v mé Sony xPeria XZ1 je Snapdragon 835, jehož součástí je Qualcomm Aqstic Audio DAC.

U této xPerie je celkem fajn, že v nastavení zvuku lze u zvukových efektů uvnitř ekvalizéru pohnout posuvníkem Clear Bass. Ostatní technologie pro úpravu zvuku zvuk spíš mrší. Zvukový výstup této xPerie na sluchátkovém výstupu je rozhodně kvalitní. V přímém srovnání s Mojo však neobstojí. Slabší je vykreslení scény, která je výrazně užší. Ale špatně to nehraje!

Jako výhodu Snapdragonu 835 někdo může považovat i podporu kodeků Aptx+Aptx HD. Spolu s tím xPeria nabízí BT5 a podporuje i kodek LDAC, a umí USB OTG. Trochu zamrzí Hybridní dualsim slot. Možná pomůže OTG SD card reader - vyzkouším ( https://www.aliexpress.com/item/Mini-Me ... 74237.html ).

Pro absolutní fajnšmejkry to není, ale pro člověka který hledá lepší zvuk, a pořídí si třeba předplatné na nějakou streamovací službu a kvalitní špunty vhodné k telefonu nebo bezdrátová sluchátka může být něco podobného dobrou volbou.
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 29. 12. 2017 22:11

Pokial si niekto kupi bezdrotove sluchadla, tak mu moze byt srdecne jedno aky dac ma v telefone.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod razerfan 30. 12. 2017 14:25

===== TEST použitelnosti APTX HD a APTX =====

Vím, že u bezdrátového přenosu se převodník z telefonu nepoužívá.

Já jsem si ze zvědavosti jedny přijatelně drahé (2 až 3tis.) BT5 sluchátka s Aptx HD (EOZ Air) "předobjednal" na Kickstartru, a budu na ně čekat cca do února. Doma mám zatím na hraní Aptx HD receiver (Inateck BR1006, BT4.1, cena cca 1500,-), který používá pravděpodobně BT system-on-chip Qualcomm CSRBC8675 (o použitém DACu jsem však nic nezjistil).

Udělal jsem několik poslechových testů na špuntech Echobox Finder X1 - pro porovnání zvoleno album Paul Simon - Graceland 25th Anniversary Edition zakoupené v Supraphonu formou downloadu (FLAC 16bit 44.1khz, cca 881kbps) a přehrávané z telefonu (Sony Xperia XZ1 - Android 8 Oreo, BT5, podpora Aptx, Aptx HD i LDAC) z SD karty z aplikace Stellio Music Player, a stejné album dostupné přes Apple Music (namatchované nahráním do iTunes) formou 256kbps AAC streamu.

První zjištění - telefon má lepší převodník než BT přijímač, což trochu zkresluje výsledky. Nejprve jsem to chtěl přičítat na vrub kodeku AptxHD, ale došel jsem k názoru, že pravděpodobně nemůže za vše co slyším. Převodník v telefonu má vzdušnější projev, dozvuky trvají déle a zvuk je jasněji probarven. Převodník v Inatecku je tmavší, trochu intimnější a dozvuky jsou kratší.

Druhé zjištění ověřené na zvukovém výstupu telefonu: Apple Music má oproti FLACu výrazně uhlazené hrany - nabízí rozvolněnější a trochu zábavností rádoby šmrnclý zvuk, kterému však citelně chybí údernost (autorita a čistota) FLACu.

Zkouším mít na paměti to co jsem zjistil o převodníku v Inatecku a porovnávám na FLACu jak hraje Aptx HD vs Aptx vs SBC (lze to přepínat ve vývojařském nastavení telefonu během přehrávání). Rozdíl mezi Aptx HD a Aptx - větší množství komprese a nižší podporovaný datový tok - je patrný napříč zvukovým spektrem a projevuje se rozkostičkovaností zvuku a slabšími dozvuky (ozvěnami), a ztráta autority je pěkně slyšet v basové složce, např. na kopácích. Ale je k tomu potřeba trochu vyšší hlasitost. Při nižší hlasitosti je to samé slyšet až po přepnutí na SBC, u kterého se objevuje typické máslo v kopácích a syndrom mp3. Rozdíl mezi Aptx HD a Aptx je patrnější na FLACu než na již komprimovaném vstupu z Apple Music. Rozdíly v kompresi mezi Aptx HD a Aptx jsou patrné i u 16bit FLACu (není to tedy tak jak jsem si původně myslel, že Aptx HD projeví své přednosti jen u 24bit, a u 16bit že budou oba kodeky znít stejně). Mezi Aptx HD a sluchátkovým výstupem z telefonu jsem žádný zásadní úbytek zvukové informace nezaznamenal, resp. zaznamenal jsem změnu, ale jak už jsem uvedl, přičítám ji na vrub převodníku, který se stará o zpracování přeneseného zvuku.

Závěr: Pro FLAC není Aptx dostatečně kvalitní kodek. Aptx HD je akceptovatelné s tím, že pomyslný jazýček vah použitelnosti Aptx HD s Flacem se týká převodníku. Bez kvalitního přijímače, tj. bez kvalitního převodníku, nedává Aptx HD s FLACem moc smysl. Aptx bych pro FLAC zavrhl úplně, a Aptx HD bych vzal na milost pouze v případě, že si můžete vybrat převodník. Sluchátka s podporou kodeku LDAC na tom budou ještě líp (u zvukového zdroje v CD kvalitě by mělo jít v podstatě o bezztrátový přenos, viz. https://www.androidauthority.com/sony-l ... ec-790690/ , https://www.androidauthority.com/androi ... io-794775/ ), ale problém převodníku zůstane. Zato u Apple Music, které již samo o sobě je komprimované mi Aptx HD (a rovněž Aptx) dává smysl, a to bez ohledu na převodník. Zvuk je pěkně čistý, pro pohyb venku dostatečný. Poslech Apple Music je sám o sobě bez hran, a Aptx HD ho nijak výrazně nezhorší, a ani ten slabší převodník v přijímači tolik nebolí jako s FLACem..

Datový tok
sbc - 192 až 328kbps (záleží na implementaci)
qualcomm aptx - 352 kbps, 16bit 44.1kHz
qualcomm aptx hd - 576 kbps (s podporou 24bit 48kHz)
sony ldac - záleží na implementaci (3 varianty - 330kbps, 660kbps, 990kbps /s podporou 24bit 96kHz/). U nejvyšší varianty 990kbps by měla být pro přenos CD audia použita celá šířka pásma, tj. mělo by to znít jako originál, i když kodek je sám o sobě ztrátový)

SONY Technologie pro bezdrátový přenos
DSEE HX upscaling - mělo by doplnit zvukovou informaci ke komprimovanému audiu. Možná to ještě testnu s Apple Music. Inženýři Sony se dušují, že pomocí DSEE HX a LDAC dokáží z komprimovaného zvuku vytvořit zvuk který je k nerozeznání od původní HI-RES zvukové informace. Vidím dva způsoby použití - jednak upscale komprimovaného zvuku v telefonu (ten mohu otestovat - jednak v telefonu a jednak přes Aptx HD). A jednak obnova zvukové informace ve sluchátcích po přenosu přes bezdrátový kodek (to otestovat nemůžu, na to jsou potřeba sluchátka Sony, která podporují DSEE HX).
razerfan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků