[RECENZE] Fiio X5 2nd generation

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 24. 7. 2015 20:26

Omlazující kolečko Fiia se teď dostalo k jejich vrcholovému přehrávači X5, který se kromě pár drobných úprav ve zvuku dočkal především potřebné zeštíhlující kůry.

Cena v ČR 10 790, zahraničí 350 USD. Zapůjčilo http://headphones.cz/

Obrázek

Konstrukce

Tvarově novinka navazuje na vlnu danou modelem X1, ale zde se dočkáme ostřejších hran, které mě osobně do ruky sedly ještě o něco lépe.

Konstrukce z broušeného hliníku je má oblíbená a X5 v ní moc hezky vypadá a i v ruce působí skvěle. Zatímco u X3ii na mě působila dost podivně folie na zadní straně, na X5 už jí nenajdeme.

Oproti předchozí generaci je nová X5 o 12% menší a o 15% lehčí. Nezdá se to jako velká změna, ale při reálném používání se to opravdu projeví. X5 se tak více přiblížila skutečně přenosnému přehrávači a je výrazně praktičtější než Calyx, Hifiman i vyšší A&K. Až to jednou dotáhnou na velikost Fiia X1, tak si ho asi konečně koupím :)

Ubyl nám jeden konektor, linkový výstup se totiž sloučil s tím digitálním. Změnila se i spodní strana zařízení, kde teď chybí krytky na slotech MicroSD karet.

Drobností je přesunutí diody ze spodku zařízení na bok do vypínacího tlačítka, osobně mi přišla praktičtější na původním místě. Tím jsme přišli o restartovací tlačítko, které jsem ale já osobně na mém X1 nepoužil ani jednou.


Užívání

Opět se projevují velké zkušenosti výrobce, už v první verzi všechno funguje rychle a ovládání je pěkně přehledné, obzvlášť pokud máte nějaké zkušenosti s ostatními modely výrobce. Máme tu všechny užitečné funkce, USB OTG, navazování složek, gapless, deepsleep mód atd.

Dalšího zpřesnění se dočkalo kolečko, pořád to není iPod, ale v přesnosti ovládání je to výrazný skok oproti původní X5ce a X1.

Opět jde přehrávač používat jako DAC, fungují stejné ovladače jako u dalších modelů. A fungují dobře :)

2,4 palcový displej je dobré kvality, oproti nižším modelům nabízí výrazně čistší obraz, silnější podsvícení a lepší čitelnost na slunci.

Přehrávač teď zvládá nativní přehrávání DSD, teda jestli to ještě někoho zajímá.

O něco se nám zmenšila baterie, ale výrobce udává stále stejnou výdrž. Osobně jsem se pohyboval kolem zmiňovaných 10 hodin , což mi přijde dostatečné.

Obrázek

Jak zmást dlouhodobé uživatele ?

Fiio X1 je mým hlavním přehrávačem posledních pár měsíců, před ním jsem měl půjčené původní X5. Na nové X5 mě tak nejvíc štvaly dvě drobné změny:

1) Prohození sluchátkového a linkového výstupu

Hned jako první krok po vybalení jsem ihned přepnul lineout na digitální výstup a dobře jsem udělal. V následujících dnech jsem totiž samozřejmě podle zvyku zasouval sluchátka na levou stranu zařízení :) Dodávané silikonové pouzdro má naštěstí linkový konektor zakrytý krytkou a pokud ho budete používat, žádné problémy s tím mít nebudete.

2) Prohození tlačítek hlasitosti pro přeskakování skladeb

Dříve při zamknutém zařízení tlačítko na přidání hlasitosti spustilo při delším podržení další skladbu, snížení hlasitosti předchozí. U nové X5ky je to z nějakého záhadného důvodu prohozeno.


Zvuk

Díky nastavitelnému zisku, nízké výstupní impedanci, 120 krokovému nastavování hlasitosti a nulovému šumu je nová X5 perfektním partnerem pro in-eary.

Bohužel jsem neměl pro porovnání původní X5ku, jen nižší modely. Ale uvnitř nejsou změny nijak výrazné. Pokud si projdete zahraniční verze, názory se trochu liší, ale celkově to vypadá, že majitelé starší verze nemají žádný velký důvod upgradovat.

Oproti X3ii hraje nová X5 světleji, s menším objemem basu. Světlejší Noble 4 mi tak seděli o trochu více s X3, naopak pro hutné In-EarZ P450 byla X5 přesně to co potřebovaly.

Kvalitou je to příjemný upgrade z nižších modelů. Dočkáte se očekávaného čistšího a detailnějšího zvuku, s přesnějšíma údernějším basem a jemné detaily se o trochu zvýrazní. Pro mě bylo nejpříjemnější změnou zvětšení a zpřesnění podání prostoru.

Je hrozná škoda, že už doma nemám na přímé porovnání Hifiman ani Calyx. Myslím si, že by se jim X5ka hrdě postavila a rozdíl by určitě neodpovídal rozdílu v ceně.


Shrnutí
Druhá generace přehrávače X5 pořešila malé nedostatky v užívání, díky menším rozměrům a váze se stala výrazně přenosnější a k tomu nabízí skvělý zvuk. Za necelých 11 tisíc se jedná o dobrou investici, která se vyplatí výrazně víc než některé z dražších přehrávačů.

Obrázek
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 24. 7. 2015 22:36

Bína píše:...
Bohužel jsem neměl pro porovnání původní X5ku, jen nižší modely.
...
Je hrozná škoda, že už doma nemám na přímé porovnání Hifiman ani Calyx.
...

... aký má potom vôbec takáto recenzia "informačný" zmysel pre potencionálneho záujemcu o X5, ktorý je ochotný investovať do DAP aj viac ako 350 eur?
... to akože renomovaný sluchátkový recenzent doma fičí primárne na X1? :hm
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 24. 7. 2015 23:10

Renomovaný sluchátkový recenzent si ty věci platí ze svého a má to jako koníček. Rád tedy přijme jakékoliv dotace pro zkvalitnění článků.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 25. 7. 2015 00:55

recenzent_x600.jpg
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dawe2 25. 7. 2015 09:09

Díky za recenzi, na druhou generaci jsem byl vážně zvědavý. Mám původní X5 a asi není velkých důvodů pro přechod, navíc ji mám teprve pár měsíců. Mimochodem na Alza.cz je momentálně původní X5 v doprodeji za 7000kč což je bomba cena.
dawe2
Junior

Odeslat příspěvekod martin.kratos 27. 7. 2015 18:54

Je lepší puvodni X5 nebo X3 2g? Že bych vrátil a pořídil X5
martin.kratos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dawe2 27. 7. 2015 21:48

Podle parametrů, použitých součástek, symetrického zapojení bez vazebních kondenzátorů na výstupu bych si rozhodně vsadil na X5. Hraje fakt nádherně. Jediné na co bych předem upozornil je nepřesný chod kolečka, někdy nezabere a to i několikrát za sebou. Dá se s tím žít, na hlasitost je to v pohodě a u ostatních funkcí (ale i u toho volume) ho lze nahradit spodními dvěma tlačítky. Mimo equalizeru, tam se musí jedině kolečkem. A co mě osobně točí, je nemožnost přidat a ubrat výrazněji hlasitost při vypnutém displeji. Buď se musí do tlačítka hlasitosti ťukat a mačkat jej několikrát protože dlouhý stisk způsobí přeskok skladby a nebo rozsvítit displej, pak to jde dlouhým stiskem, případně kolečkem a podobně.
dawe2
Junior

Odeslat příspěvekod Panam 5. 8. 2015 19:33

Zdravím, prvý krát zvažujem kúpu kvalitného prehrávača...
Chcel by som vedieť či FiiO umožňuje jednoduchú výmenu batérie alebo to treba riešiť servisom.
Ak sa batéria pre bežného užívateľa nedá vymeniť, rád by som siahol po inom prehrávači v cene cca 7000 KČ. Čo mi doporučujete?
Panam
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sashafckinggrey 5. 8. 2015 20:06

Ibasso ma jednoduse vymenitelnou baterii.
sashafckinggrey
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod geforce85 13. 10. 2015 20:16

Ahojte dnes dom si objednal tento prehravac.
Dufam ze to bude skok voci x1+e18+dunu1000.
Nemohol som odolat tej bomba cene :-)
mobil: Pocox3
pc :Alienware17 R4 + lg 48cx
audio : Onkyo TX 8270 + Onkyo C 7030 + Klipsch rb-81 ii+ Klipsch R-10SW, Sony D-NE20, fiio e18,bv audio headamp
sluchadla: SONY MH1c , Sony MDR-10RBT,DUNU 1000
geforce85
Junior

Odeslat příspěvekod Sinuhet1 14. 10. 2015 08:23

Bomba cenu má hlavně X5 1. generace, nemáš na mysli spíš starou x5? To jsem taky podlehl :-)
Sinuhet1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod geforce85 14. 10. 2015 14:36

nie nova x5 2nd za 297 evris no nekup to :-)
mobil: Pocox3
pc :Alienware17 R4 + lg 48cx
audio : Onkyo TX 8270 + Onkyo C 7030 + Klipsch rb-81 ii+ Klipsch R-10SW, Sony D-NE20, fiio e18,bv audio headamp
sluchadla: SONY MH1c , Sony MDR-10RBT,DUNU 1000
geforce85
Junior

Odeslat příspěvekod Sinuhet1 14. 10. 2015 18:43

No tak to pak jo :-) gratulace, pak napiš srovnání
Sinuhet1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod geforce85 7. 11. 2015 21:54

Takže som sa započúval.
1. vec x5 2nd na dunu1000 nehrá lepšie ako x1+e18+dunu1000
2. vec x5 2nd + e18+dunu 1000 wau neveril som že sa dá toľko poskočiť dopredu

Takže je to u vážne skvelý prehrávač, škoda že sa hreje, určite to neprospieva baterke. Ten čo tam osadil ten panel ruky,nohy mu budem bozkávať na priamom slnku konečne vidím, čo sa tam zobrazuje. Opačne zapojenie zdierky pre slúchadlá a line out výstupu- vec na ktorú sa dá zvyknúť za jeden deň. Batéria za 5 hodín na flac uncompress na 0. čo je fakt malo skúsim ešte viac krát nabíjanie predsa prve nie je referenčné. Cez line out som dostal skoro 7 hodín, čo už mne postačuje.
Dôvod kúpy: nechcel som ťahať kombináciu prehrávač+zosilňovač+slúchadla stale so sebou. To sa mi však nepodarilo aspoň môj SUBJEKTIVNÝ názor je že, bez zosilňovača e18 dunu 1000 nehrajú môjmu posluchovému vnemu lahodne s x5 2nd.
Prečo si ho nechám a budem vláčiť ešte väčšie hebedo so sebou: zvuk s e18 na dunu 1000 je fantasticky. Podľa môjho názoru je zvuk oproti x1 asi tak o 40% lepší s e18. Podanie basov sa približuje môjmu CD onkyo + bv audio headamp. Poznáte ten pocit keď máte dobré napočuvané skladby na vašej repro zostave a zrazu to počúvate na slúchadlách a zisťujete že koľko ste zvukov ste nepočuli? Tak toto mam ja teraz s fiio x5 2nd za čo som VĎAČNÝ. Výšky sú presné a nebolia uši ale len s e18 bez nej boli príliš ostré a po dlhšej dobe až nepríjemné ale dalo sa to zniesť.

Záver: aj keď som nedosiahol pôvodný zámer o vylúčenie e18 sa síce nesplnil ale zato som postúpil o niekoľko rád vyššie a začal mať dilemu aké slúchadla zakúpiť :D k tejto zostave.
Za tie prachy to určite stálo.
mobil: Pocox3
pc :Alienware17 R4 + lg 48cx
audio : Onkyo TX 8270 + Onkyo C 7030 + Klipsch rb-81 ii+ Klipsch R-10SW, Sony D-NE20, fiio e18,bv audio headamp
sluchadla: SONY MH1c , Sony MDR-10RBT,DUNU 1000
geforce85
Junior

Odeslat příspěvekod paulusek 8. 11. 2015 14:07

Mohl by jsi pro mne, prosím, upřesnit, jaký jsi používal výstup z X1do E18: linkový nebo sluchátkový?
paulusek
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků