iMod: o co jde a jak upravit?

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Korovjev 1. 3. 2015 21:41

nazdar kluci a holky,
tak jsem ten mod udělal, ale překvapivě mi to nefunguje:o)
udělal jsem line out do sluchátkového výstupu (pokusil jsem se o něj), ale bohužel slyším pravou stranu sluchátek hodně slabě, můžu samozřejmě zesílit, ale pak bude levá hrozně řvát. když jsem si pustil některé testovací songy, tak jsem zjistil, že ve skutečnosti mi z obou mušlí hraje to samé. mám dvě nahrávky, kde borec mluví nejprve do pravého ucha a pak do levého, ale já slyším obě nahrávky v obou mušlích (s tím, že jedna mušle hraje prostě slabě). spoje jsem prohlédl a přepájel, sluchátka vyměnil i vyzkoušel na jiných strojích....
podotýkám, že to bylo moje první pájení a že nemám žádné dobré vybavení, dokonce ani pořádně regulovatelnou páječku, ale nakoukal jsem spoustu videí na netu a zdá se, že pokud jde o pájení, tak jsem uspěl, i když součástky jsou opravdu miniaturní.
co jsem udělal:
našel jsem si ground poblíž DACu podle datasheetu, muselo se tam odškrábnout trochu barvy a najít měď, ale to jsem zvládl. pak jsem odloupnul kondenzátory při výstupu levého a pravého kanálu (mám ipod 5.5g, čili jsem odloupnul ty nad DACem, viz obrázek výše) a na jejich místo jsem připájel kabely, které jsem pak připájel ke sluchtátkovému výstupu podle schématu, který je na obrázku výše. původní sluchátkovou šňůru jsem odstřihl podle toho stejného schématu.

měl někdo někdy podobný problém?
Korovjev
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 3. 2015 10:22

Korovjev píše:nazdar kluci a holky,
tak jsem ten mod udělal, ale překvapivě mi to nefunguje:o)
....
podotýkám, že to bylo moje první pájení a že nemám žádné dobré vybavení, dokonce ani pořádně regulovatelnou páječku, ale nakoukal jsem spoustu videí na netu a zdá se, že pokud jde o pájení, tak jsem uspěl, i když součástky jsou opravdu miniaturní.
co jsem udělal:
našel jsem si ground poblíž DACu podle datasheetu, muselo se tam odškrábnout trochu barvy a najít měď, ale to jsem zvládl. pak jsem odloupnul kondenzátory při výstupu levého a pravého kanálu.
...
měl někdo někdy podobný problém?

Mno, ono vrhnout se po hlavě bez zkušeností hned do doslova mikroelektroniky není zrovna "to pravý vořechový", i když místní diskutér Worech by s tím možná nesouhlasil... Jen se zeptám - to "odloupnul jsem kondenzátory" znamená jakej technologicekj postup? ČÍM = JAKÝM NÁSTROJEM jsi to dělal? Mám já to takový podezření, ale počkám až mi ho potvrdíš nebo vyvrátíš...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Korovjev 2. 3. 2015 13:42

hádáš správně, odloupnul jsem to nožem:o) ale ty součástky jsou opravdu drobný a stačí o ně zavadit a jsou venku. v tom ale problém nevidím. pochopil bych, že kdybych třeba se součástkou utrhnul plošný spoj, tak bych nedostal signál, ale to přece nevysvětluje, proč mi hraje z obou mušlí stejný signál...?
Korovjev
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 3. 2015 21:28

No, je to jasný. Mechanicky se mohl porušit plošnej spoj, prasknout cestička atp - a pak z výstupu DACu jde něco co z něj normálně jít nemá. Anebo při opětovným pájení sis nevědomky kápnul cín někam kam nepatří - a vyrobil sis kraťák, kterej se hodně blbě hledá, obzvlášť pokud je pod zapájenou součástkou... Obecně - telefony nebo přehrávače a vůbec desky osazovaný technologií SMT (Surface Mounted Technology) pomocí miniaturizovanejch součástek (provedení SMD - Surface Mounted Device) NEJSOU VHODNÝ PRO ZAČÁTEČNÍKY V PÁJENÍ... Bohužel. Myslím, že sis poslal přehrávač do silikonovýho nebe, v lepším případě jsi ho odsoudil k poměrně nákladný opravě.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Korovjev 17. 3. 2015 21:20

zdravim vsecky modare, nakonec jsem neposlal prehravac do zadneho nebe, ale naopak zvratil situaci.
premyslel jsem dlouho nad tim, proc porad vsichni mluvi jen o moznosti pripajet kabely tesne nad dac, kde jsou L/R vystupy do dock konektoru (jako na obrazku zde:)
IMG_1348.jpg


kdyz si clovek projde datasheet k DACu, tak zjisti, ze DAC ma ve skutecnosti 6 vystupu (3 pary L/R), pricemz apple pouzil dva pary, kdy jeden ma jit do docku a druhy do sluchatek. vystupy do sluchatek jsou ze druhe strany desky.
6GZ1BNUWDQbwZRTW.jpg
6GZ1BNUWDQbwZRTW.jpg (76.46 ) Zobrazeno 3182 krát


jsem ale trochu zmateny, protoze tady vidim dva pary kondenzatoru, pricemz jeden je stejny jako ty na druhe strane, a druhy par je mnohem vetsi (oranzova barva). Podle diskusi na forech jsem pochopil, ze pro sluchatka jsou ty oranzove kondiky, ale nepodarilo se mi je odpajet, at jsem delal, co jsem delal. Nevedel by nekdo, co je to zac?
IMG_0504.JPG


kazdopadne takhle jsem to pripajel a hraje to prekvapive docela dobre, zda se mi, ze i lepe, nez predtim, ale musim to jeste naposlouchat. co jsem to vlastne stvoril?:o) mam trochu strach, aby ten poskozeny kondenzator nejak nevytekl nebo neco, nemuze se to stat?

jeste bych se chtel zeptat na souvisejici vec. timto jsem vlastne obesel kondenzatory a udelal z toho line-out. mam fiio e12 zesilovac, ale zesileni na zesilovaci je hrozne male. v cem je problem? myslel jsem si, ze dam na ipodu vystup 0db, aby to cele tahl zesilovac, ale ten je schopen zesilit jen o trosku, hlavne to tahne zesileni DACu.

(by the way, vyrobil jsem special kabel ze stribra na spojeni zesilovace a prehravace, ale rozhodne v tom neni zadny rozdil, je to stejny zvuk jako z kabelu medeneho, pokud by nekdo naletel na hifictickej hipstrismus jako ja)
Korovjev
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bogino 17. 3. 2015 22:08

Korovjev píše:jeste bych se chtel zeptat na souvisejici vec. timto jsem vlastne obesel kondenzatory a udelal z toho line-out. mam fiio e12 zesilovac, ale zesileni na zesilovaci je hrozne male. v cem je problem? myslel jsem si, ze dam na ipodu vystup 0db, aby to cele tahl zesilovac, ale ten je schopen zesilit jen o trosku, hlavne to tahne zesileni DACu.

(by the way, vyrobil jsem special kabel ze stribra na spojeni zesilovace a prehravace, ale rozhodne v tom neni zadny rozdil, je to stejny zvuk jako z kabelu medeneho, pokud by nekdo naletel na hifictickej hipstrismus jako ja)

Ziadne "zesileni DACu" na jeho vystupe nie je. Regulaciou mozes signal akurat tak zoslabit.
Zosilnenie E12 nie je male. Ked das na ipode hlasitost na max, stale je to slabe? Ak ano, nieco je zle. S akymi sluchadlami to skusas?

Pokial ti to hra tak ticho, ze ani E12 nestaci, zvuk az taky fantasticky nebude ... nie moc vhodne podmienky na hodnotenie kablov.

Neber to v zlom, ale ... zbijackovo-kladivove techniky mikropajkovania nie su optimalne.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 3. 2015 22:14

To nejsou žádný techniky sbíječkovo - kladivovýho pájení - ale prachsprostě krumpáčovo-hrablový...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Korovjev 17. 3. 2015 23:14

na ipode muzu samozrejme hlasitost zesilovat, pak muzu dosahovat super extra hlasitosti. ale myslel jsem si, ze tak to nema byt,mozna jsem to spatne pochopil, puvodne jsem mel pocit, ze imodem se obejde zesilovac iPodu a pouzije se zesilovac externi. to je podle me ale nejaky nesmysl, protoze v datasheetu pisou, a mluvi o tom i uzivatel beyondwind, ze DAC ma vlastni zesilovac, takze pri imodu se zadny zesilovac neobejde...?

OUTPUT MIXERS
Flexible mixing is provided on the outputs of the device. A stereo mixer is provided for the stereo
headphone or line outputs, LOUT1/ROUT1, and additional summers on the OUT3/OUT4 outputs
allow for an optional differential or stereo line output on these pins. Gain adjustment PGAs are
provided for the LOUT1/ROUT1 and LOUT2/ROUT2 outputs, and signal switching is provided to allow for all possible signal combinations.

problem se zesilovanim neni ve sluchatkach, ty maji nizky odpor. neni to tak, ze nesylsim zvuk ze sluchatek, naopak, zvuk je skvely, jenom me prekvapilo, ze zesilovani na iPodu vubec funguje a ze je mnohem silnejsi nez na zesilovaci. pokud zesiluji na zesilovaci, tak otocenim celeho knofliku dosahnu pouze maleho zesileni.
Korovjev
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bogino 18. 3. 2015 06:36

Nerozumiem, co riesis.
a) das v ipode hlasitost "na plno" a regulujes cez E12 (toto je standardne riesenie)
b) das na E12 hlasitost "na plno" a reguliujes cez ipod
V oboch pripadoch dosahujes tu istu max. hlasitost - obe zariadenia "na plno".
Ostatne je len o priebehu zosilnenia pri pouziti toho ktoreho regulatora.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Korovjev 18. 3. 2015 06:58

no resim to, proc se vlastne ten imod dela. myslel jsem si, ze DAC zpracuje digitalni signal, ktery za nim vyjde jako analog, jenz je treba pro poslech zesilit. myslel jsem, ze iPod ma za Dacem nekvalitni soucastky, a proto provadi nekvalitne tohleto zesileni. z toho duvodu se udela vyvod co nejvic naprimo a vyvede se do kvalitnejsiho zesilovace. jak je tedy mozne, ze na iPodu jsem schopen porad zesilovat? nebo se pletu a spatne chapu, jak zesilovace funguji?

vi prosim nekdo vice o tech oranzovych kondicich na ktere jsem se ptal?

-- 18. 3. 2015 07:00 --

Bogino, mozna jeste doplnim, ze vychazim z nejake laicke predstavy, ze prave iPod by nemel byt, jak rikas, "naplno", prave proto, ze to jeho zesileni je udajne spatne. proto jsem myslel, ze vetsi cast toho zesileni zustane na strane ext. zesilovace
Korovjev
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bogino 18. 3. 2015 07:39

Korovjev píše:jsem myslel, ze vetsi cast toho zesileni zustane na strane ext. zesilovace

Spravne urobeny imod spociva v tom, ze von vyvedies priamo vystup z pinov D/A prevodnika Wolfson. Cize obides obvody sluchatkoveho zosilnovaca, ktore sa v iPode nachadzaju.
Pouzivam Rockbox - iny firmware nez od Apple, ale s tym originalnym firmware to asi bude podobne.
Regulacia hlasitosti v mojom imode je mozna, ale len v obmedzenom rozsahu a ide zrejme o digitalnu regulaciu v softverovom prehravaci - cize o moznost regulacie digitalneho signalu, ktory vstupuje do prevodnika. Ako ked mas v PC pusteny media player a tam regulujes hlasitost. To je ine, nez analogova regulacia hlasitosti na sluchatkovom zosilnovaci.

Korovjev píše:Bogino, mozna jeste doplnim, ze vychazim z nejake laicke predstavy, ze prave iPod by nemel byt, jak rikas, "naplno"

Prave naopak, tvoje uvazovanie je nespravne. Vo vseobecnosti, uroven vystupu z DACu nema byt obmedzena digitalnou regulaciou v SW prehravaci, pri takomto obmedzeni totiz stracas na bitovom rozliseni, cize na kvalite signalu, dynamickom rozsahu.

imodom sa neobchadza len sluchatkovy zosilnovac. Ved aj origo iPod ma line out vystup na dokovacom konektore, ktorym sa jeho interny sluchatkovy zosilnovac da obist. imodom sa predovsetkym obchadzaju obvody medzi DAC chipom a line out vystupom, lebo sa zistilo, ze pocutelne uberaju na zvukovej kvalite.

Lepsie poradie je najprv si veci prestudovat a vydiskutovat - o iPode aj imode - a az potom brat zbijacku do ruky ... :D
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Korovjev 18. 3. 2015 09:17

ach ty internetove formulare, napsal jsem odpoved a cela zmizela:o(

myslim, ze neni potreba se mi posmivat, nejsem blbec, i kdyz se tak mozna zda:o) pajkovat pristroj za par set se mi nezdalo jako takovej problem, holt pokus omyl. ani snad neni potreba poucovat, ze jsem si mel neco precist, ja jsem si toho samozrejme precetl mnoho, jen mam o nekterych vecech pochybnosti, tot vse.
Jasne ze imod spociva v obejiti nekvalitniho vystupu obecne, ale pokud bych tam dal kondenzatory, tak uz nepotrebuju zesilovac, za predpokladu, ze uz by byl signal zesilen v DAC. Proto se porad ptam na ten zesilovac.
Pokud tedy tvrdis, ze imod obchazi zesilovac, pak mi prosim rekni, ktera soucastka v ipodu je zesilovac. nikde jsem nikoho nevidel tuhle soucastku identifikovat. minimalne tahle debata implikuje, ze DAC provadi i analog zesileni:
http://forums.rockbox.org/index.php?topic=48136.0

Jsou i jine debaty:
"There is no such thing as by pass internal amp. You can read the wm8758b datasheet, audio path, there is no way to do it, and from my point of view, it should not be done, all DAC output have to be buffered for line_out or Headphone.
The iMod has created the misconception, what iMod do is to by pass the internal low quality zCap, replaced by a better cap in the LOD cable."
http://www.head-fi.org/t/707835/ipod-5t ... output-mod

tady na obrazku DACu z datasheetu je uvedeno, ze DAC upravuje "volume"
Screen Shot 2015-03-18 at 08.19.27.png


Diky za vysvetleni toho nastaveni intenzity zvuku, pochopil jsem, ze 0db je maximalni hodnota, pri ktere nedochazi ke zkresleni, cili to nema jit na tuto hodnotu. kolik to ale muze jit pod ni? ty rikas, ze ztratim bitovou hloubku, ale pokud je 0db maximum, pak to asi neznamena, ze treba -0.6 uz znamena ztratu kvality, co myslis?

-- 18. 3. 2015 09:25 --

chtel jsem napsat, ze to nema jit "nad tuto hodnotu"
Korovjev
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bogino 18. 3. 2015 12:59

Kedze cisty line output ma Wolfson chip len jeden a ten si podla vsetkeho poskodil, momentalne mas zrejme zapojeny vystup, oznaceny ako Heaphone / line output. Je mozne, ze na tom vystupe sa da aplikovat vacsie zosilnenie, nez na pre imod zamyslanom line out vystupe. Neviem porovnat zvukovu kvalitu tychto vystupov, ale on chip zosilnovac tazko dosiahne kvalitu specializovaneho sluchatkoveho zosilnovaca. Zamerom upravy imod je obist sluchatkove obvody iPodu, poskytnut cisty line out a ten zosilnit kvalitnym externym zosilnovacom. Kazdopadne to mas zapojene inac, nez aky je povodny zamer upravy imod. Z tohoto dovodu svojim posluchom vlastne nehodnotis upravu imod, ale nejaku tvoju vlastnu upravu.

Par dB znizenia digitalnej hlasitosti prakticky problem nerobi. Nakoniec, dolezite je to, co pocujes, co dokazes na danom retazci rozlisit.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Korovjev 18. 3. 2015 21:41

to je prave podle me nespravna predstava, zadny cisty line out neexistuje, sluchatkovy vystup i dock vystup je uplne stejny, alespon v datasheetu to rikaji. rozdil je pouze v tom, ze dock vystup byl nakonfigurovan jako 0db, cili takto byla nastavena jeho amplifikace. i to ale bylo mozne zmenit, DAC je totiz programovatelny, coz Rockbox mimo jine dela.
jediny duvod, proc se zacal pouzivat pro imod ten vystup, ktery oznacujes jako "cisty", je, zni to legracne, "ideologicky". ideologie byla takova, ze clovek si chce zachovat sluchatkovy vystup pro pripad, ze bude iPod treba nekam nosit, zatimco doma muze mit LOD cabel a zesilovac a poslouchat kvalitu. tak vzniknul prvni mod od Red Wine Audio.
jestli se oba vystupy necim lisi, tak se to odehrava az za DACem.

zcela urcite to mam zapojene jinak, jen bych se rad dovedel vic teorie, treba proc na jedne strane je vystup do docku odfiltrovan pouze malymi kondenzatory (ty se zetkem), zatimco do sluchatek jsou to uplne jine kondiky (a na co tam pak jsou jeste ty se zetkem?). Proc nejdou ty oranozve mrchy oddelat?:o)
Korovjev
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bogino 18. 3. 2015 23:59

Na line out taku hlasitost nedosahujem, zeby som tento vystup mohol povazovat za sluchatkovy vystup. Ale ani nevlastnim extra citlive sluchadla. Neviem, aku ma moj line out vystupnu impedanciu, ale mam pochybnosti, zeby to bolo len par Ohm. Kazdopadne, Wolfson chip som az tak nestudoval.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků