Přehrávač či mobil POLITÝ VODOU NEBO JINOU TEKUTINOU

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 8. 2009 14:10

Tento příspěvek píšu obecně jako nouzový návod k drobné spotřební elektronice, polité či namočené do nejrůznějších pitelných kapalin, tak trochu i jako reakci na toto vlákno: viewtopic.php?f=726&t=1082667 .
Tedy v případě nějaké polévací nebo namáčecí havárie postupujeme následovně:

- VŽDY co možná nejdříve odpojíme napájecí zdroj, nejlépe úplným vyjmutím baterie. Zabráníme tak jednak poškození baterie nadměrným vybíjením do případných zkratů a druhak tím zamezíme nežádoucímu působení elektrického proudu na místa, kde nemá v daný moment co dělat.

- Následně zbytky "nápojové" kapaliny opět co možná nejdříve vypláchneme neagresivním rozpouštědlem - pokud se jedná o nápoje nealkoholické, je třeba si uvědomit, že téměř všechny "coly", "fanty", "ice-tea" a podobné sra*ky obsahují cukr nebo náhradní sladidla, barviva, různé přírodní a přírodně identické látky, které po vypaření hlavní složky (tedy pitné vody) zanechají různě silný a různě lepivý film, který je běžně izolující - zabrání tedy v běžné funkci jemným elektrickým kontaktům.

- Co je horší, tyto nápoje většinou obsahují i regulátory kyselosti, což bývá kyselina fosforečná, citrónová nebo askorbová a také základní složku všech bublinkatých nápojů - kyselinu uhličitou neboli obyčejný SIFON - zdánlivě neškodné látky, když je můžeme pít, že? Opak je pravdou, jsou to velmi agresivní organické kyseliny, svým působením vpravdě vražedné pro jemnou mechaniku a hlavně elektroniku - zejména slitiny mědi a stříbra neboli veškeré spoje a kontakty jsou těmito kyselinami napadány s téměř fatálními následky.

- Nápoje alkoholické pak jsou bohatší o různé aromatické složky, éterické oleje a pryskyřice, často získávané lihovou extrakcí z bylin - o to lepivější je pak vyschlý povlak.

- Proto ač se to zdá nesmyslem, po polití nějakého takového přístroje jakýmkoliv nápojem a byť jen podezření na jeho zatečení do útrob OKAMŽITĚ VYJMEME BATERII - jde o sekundy, jedná se o přežití a nepřežití přístroje! Následně přístroj s použitím všeho dostupného nářadí a s použitím nejmenšího možného násilí pokud možno co nejvíce rozkrytujeme a zbytky tekutiny VYPLÁCHNEME NEAGRESIVNÍM ROZPOUŠTĚDLEM - nápoje založené na vodě vymýváme co nejčistší pitnou vodou BEZ BUBLINEK (bublinky jsou kyselina uhličitá - ŽÍRAVINA! - poškozuje elektroniku!)!!!

- Dalším krokem je odstranění co nejvíce ze zbylé vody - to udělá kapalina s co možná největším obsahem alkoholu a nejmenším množstvím přísad = barviv a aromat. Tedy nejlépe stoličná vodka, stříbrná tequila nebo jiný čistý nebarvený a nedochucovaný destilát - Moraváci a Slováci jistě budou vědět, jakou "živú vodečku" použít. Nedělám si žádnou legraci, čím víc % špiritusu, tím líp. Tentýž destilát je jediným možným řešením pro vymytí nějakého jiného ALKOHOLICKÉHO LEPIDLA.

- Takto vypláchnutý přístroj nikdy znovu nezapínáme bez důkladné kontroly a vyschnutí - nejlépe je odnést ho do servisu a svěřit se s hříškem - a popsat provedený zásah. Věřte mi, jak řeknete, že jste okamžitě vyndali baterku a udělali výplach alkoholem, budou se vám možná chechtat jak racčí hejno, ale tu kontrolu a případné dovyčištění vám udělají - na rozdíl od případu, kdy byste do servisu donesli ještě opatlaný a olepený přístroj v igelitovém pytlíku, aby vám nezasvinil batoh nebo kapsu - samozřejmě i s vloženou baterií...

Tímto jsem chtěl popsat nouzové řešení, nikoliv výhradně platný návod - k polití či namočení mobilů a jiných "poslouchátek" většinou dochází v prostředí, kde není možný okamžitý zásah servisu s odpovídajícími servisními látkami (hospody, diskotéky, různé mejdany nebo podobné festivaly...). Podobný zásah sice může udělat mírný vír v peněžence, ale rozhodně je to první pomoc, která mnohonásobně navýší vašemu poslouchátku šance na přežití podobné havárie...
chce se mi blejt, velebnosti, jdu chcípnout někam do lesa...
EKKAR
VIP uživatel
Uživatelský avatar

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků