formát FLAC, APE apod. v přenosném systému

MP3/MP4 přehrávače, přehrávače videa, přenosné DVD přehrávače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 10. 1. 2009 15:01

Zdravím všechny ;-)

Už jsem tady nějakou tu dobu, ale nejsem nějakým profíkem, to určitě nejsem.
Proto bych chtěl založit tento topic, ve kterém bychom si sdělili zkušenosti o užitku formátu FLAC v přenosném systému: mp3 přehrávač(+zesilovač)+sluchátka, případně kabely (zesilovač, sluchátka).

Obrázek


Pár info o FLAC:
http://flac.sourceforge.net/
http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec
http://testaudio.kvalitne.cz/

Jaké jsou vaše zkušenosti? Lze FLAC využít při poslechu ve městě? V mhd? Na jaké soustavě se vyplatí?
Jaké plynou výhody při použití toho formátu mimo toho, že jsou archivovány v počítači ve výborné kvalitě? Vše se týká využití na přenosném přehrávači...
Jeho výhodu v domácím systému nepopírám.

Proto bych vás poprosil, udělejte si vlastní test: překonvertujte si svoji naposlouchanou píseň z originálního CD (v horším případě i páleného), jeden soubor do mp3 a druhý do Flac. Poté udělejte slepý test, kdy bude pravděpodobně potřeba druhého člověka, aby vám pouštěl písně a zapisoval výsledky. Určujte, jaký soubor je při poslechu mp3 a jaký Flac...

Velice záleží už na nahraném CD, které může být zmršené už v době vydání.

Podělte se o výsledky příspěvkem zde: skladba, poslechová soustava, kvalita nahrávky (přenosová rychlost, vzorkování), úspěšnost určení mp3 X flac, popřípadě další poznámky.

Tímto bychom mohli udělat jakousi knihovnu názorů, testů, i s poslechových soustav k flacu vhodných. Nebojte se ani ti začínající přispěvatelé, kteří nemáte extra drahé vybavení, protože to jen pomůže k dokreslení předtsva o Flac.

Nerad bych, aby se nám topic nějak zvrhl na flame mezi psychoakustikou a "100 uší sto chutí". Osobně s tím souhlasím, ale cítím potřebu uvéct formát Flac na pravou míru v rámci mp3 přehrávačů.
Díky za pozornost a pojďme diskutovat. ;-)




Od uživatele Bína velice praktická věc:

Tento návod na rozpoznání pravého FLACu a FLACu, předělaného z MP3 jsem vypracoval na podnět uživatele KarolT, díky němuž jsem se dozvěděl, že se to vůbec dá rozeznat a také jak. Takže mu tímto děkuji.

Budete potřebovat program Adobe Audition,
Až budete mít Adobe Audition, musíte si stáhnout filtr na FLAC, bez kterého by vám nešly FLAC soubory otevřít. Stáhnete ho na následující stránce, kde si můžete stáhnout také filtry na jiné soubory jako OGG, WMA nebo AC3 aj.:
kód:
http://www.vuplayer.com/audition.php
konkrétně zde:
http://www.vuplayer.com/files/flacfilter.zip

Po stažení soubor rozbalte, kde máte nainstalovaný Adobe Audition (defaultně C:\Program Files\Adobe\Adobe Audition 3.0).

Teď už se můžeme konečně vrhnout na samotnou práci s programem. Spusťte program a načtěte FLAC soubor tak, že klepnete nahoře na File a Open a vyhledáte požedovaný soubor. Nebo ho můžete vzít z prohlížeče Windows a přenést ho myší do okna programu. Poté se objeví vlevo v záložce Files. Poté změňte zobrazení na "Spectral Frequency Display" (pod Options - viz. obrázek)
Obrázek


Z následujícího zobrazení můžeme zjistit, zda se jedná o skutečný FLAC, nebo ne. A to konkrétně z hodnoty 16000Hz (měřítko najdete úplně vpravo).
FLAC musí mít graf až nahoru (přesahovat hranici 16000Hz), pokud ne, jedná se o předělávku.
Takto vypadá klasická MP3 (všimněte si, že graf končí 16000. Hz):
Obrázek
Takto vypadá graf předělávaného FLAC:
Obrázek
A takto vypadají grafy skutečných FLACů (vimněte si, že je graf po celém spektru a nekončí na 16000. Hz):
Obrázek
Obrázek


Převzato z jednoho war fora, moc děkuji.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tifar 10. 1. 2009 15:14

moje skusenosti z flac na sluchatkach shure se530 a mp3 playeri emgeton m6 su take,ze je to zbytocnost.Emgeton nie je kvalitou na takej urovni,aby bol schopny vyprodukovat rozdiel v mp3 320 cbr vs flac...je celkom mozne,ze ani moje usi nie su schopne v absolutnom tichu tento rozdiel pocut.V realnej prevadzke nie som schopny pocut rozdiel na 100%...tak..
ibasso dx200+audiosense t800
galaxy s7+dragonfly red+corda swing+akg 701
tifar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Figut 12. 1. 2009 12:37

Clip + ER-4P
orig. cd : Cradle of Filth - Nymphetamine (2004)
Cradle of Filth - Damnation And A Day (2003)
skladba: Gilded Cunt
Hurt and Virtue
An Enemy Led The Tempest
flac high, fast vs mp3 320 - bez slyšitelného rozdílu
Flac téměř 4x větší :-\
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flyee 13. 1. 2009 15:40

Mám iriver lplayer + koss porta pro. Při normálních skladbách mezi mp3 320 a Flac není žádný rozdíl jen písnička ve Flac má v průměru od 30mb navrch. Zkusil jsem ještě vážnou hudbu, kde mi přišlo, že mp3 *****ádají výšky. Výsledekem bylo zjistění, že rozdíl mezi mp3 320 a flac zase není. Možná že na kvalitnějších sluchátkách v tichu nějaký rozdíl v kvalitě bude, ale přenosný přehrávač je hlavně na ven, kde flac podle mě nemá smysl.
Flyee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Figut 13. 1. 2009 17:08

Kde jsou ti borci s flacama? :lol:
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 13. 1. 2009 18:32

Taky na to čekám :nenapadne
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mareq0 13. 1. 2009 18:46

Ono je to spíš o tom, že když někomu řeknete, že věc A je lepší než věc B, tak bude chtít věc A :D

FLAC je pro mp3 přehrávač naprostá nezbytnost :-P :-P :-P
Obešel já polí pět!
mareq0
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod worech 13. 1. 2009 19:07

tak klucí, já se přiznám, že s mim sluchem a sestavou to nepoznám (320 vs Flac), ale když si stahuju hudbu a je tam oňech 320 a Flac, tak sosnu raději Flac (už jen pro ten pocit, že to je "lepší" kvalita) samozřejmě, že dost záleží na origo nahrávce z který (a jak kvalitně) to je rypnutý, bo jak se to řiká.
Koss Porta Pro s iRiver T60 4GB black
Sansa Clip 4GB + 8GB silver, Altec Lansing UHP306
worech
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod couman 14. 1. 2009 11:31

no ako som tu uz raz hovoril, niektore veci rozoznam medzi mp3 320 a flacom a niektore nie, jednu dobu som mal v prehravaci dve verzie tych istych skladieb, jednu v mp3 a jednu vo flacu a (skoro) vzdy som ich dokazal aj naslepo rozoznat(mal som zapnuty nahodny vyber a ked to zacalo hrat tak som po chvili pozrel na displej, ze ci je to flac, alebo mp3 ;-) )
iriver lplayer/sony vaio - ue10pro/sony mdr90pl/koss pro3aa
"remember when you were young, you shone like a sun"
couman
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 14. 1. 2009 11:46

Jasný...
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 14. 1. 2009 14:28

Tak na tomto místě by měl reagovat předvším Spirit s jeho vyjímečným sluchem.
Noble Audio Galaxys, Lumin D2, Pro-Ject Xtension 10, Pro-Ject Phono RS, Kinki Studio MX1+, Audiovector R3 Avantgarde a nějaký Heimdall 2.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 14. 1. 2009 17:05

A s výjimečným vybavením, předpokládám.
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 14. 1. 2009 17:14

Co ho podceňujete, on to určitě rozpozná i na sluchátkách k ipodu. :-))
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 14. 1. 2009 17:34

Pánové, nerad bych, aby se nám takovéto komentáře vyskytovali zrovna tady. Ne že bych toho uživatele miloval, ale nepatří to k tomuto tématu a chtěl jse, aby byl přehledný.
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Figut 14. 1. 2009 17:43

Jo. Já ani nevím, kdo to je. Nemyslel jsem to nějak urážlivě. Tento pak taky smaž:)
Cowon Plenue D (1.02) + ER4S | xDuoo X3 + ER4SR
black | death | thrash | grind | doom | sludge | heavy | metal
Figut
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků