Byla vám zneužita bezkontaktní karta - jak to dopadlo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 25. 2. 2018 17:01

Chci se prosím zeptat.
Prakticky všechy banky vydávají k účtu bezkontaktní platební karty, kde lze do částky 500 Kč platit zcela bez zadání PIN kódu. Z bezpečnostních důvodů je sice nastaven určitý sublimit, kdy si systém vyžádá náhodně PIN, ale utratit bez PIN lze často poměrně slušnou částku.

Často se může stát, že kartu ztratíte či je vám odcizena a vy tuto skutečnost zjistíte s určitým časovým odstupem. Než kartu zablokujete, třeba za hodinu, dvě, může pachatel oběhnout několik obchodů a vesele si nakupovat opakovaně třeba za 499 Kč.
Odpovědnost banky za ztrátu se počítá plně až od času blokace karty. ( spoluúčast 50 EUR) - zákon o Platebním styku §182 - Náprava neautorizované platební transakce.

Stalo se vám či někomu známénu, že byla zneužita bezkontaktní platební karty?
Jaká škoda byla způsobena a jak to nakonec dopadlo?
Byly peníze v plné výši vráceny nebo nikoliv?
U jaké to bylo banky?

Pomáhá v tomto případě sjednané pojištění ztráty/krádeže platební karty a osobních věcí?

-- 25. 2. 2018 17:12 --

Uvádím třeba tyto případy, které se mohou klidně každému stát.

http://www.policie.cz/clanek/zneuziti-p ... 96733.aspx

nebo:
http://www.vasekladno.cz/krimi/1774-pla ... poznate-ho

Samozřejmě platí, že každý je povinen si nejen kartu,ale i doklady několikrát denně kontrolovat a v případě ztráty/odcizení okamžitě provést blokaci. To je jasné.

-- 25. 2. 2018 17:20 --

Ještě mám takový otřesný případ:

http://praha8.regiony24.cz/14-216718-kd ... cnou-zenu-

Tak to snad banka uhradila. ( doufám)
Jen se divím, co to bylo za banku, když šlo utratit bezkontaktně bez PIN až 11 000 Kč. Nechápu.
anonymni

Odeslat příspěvekod Lodgy 25. 2. 2018 18:38

Proc by to mela hradit banka? Kazdy si ma svuj majetek hlidat sam.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 25. 2. 2018 19:11

Přečetl sis to aspoň? Ty jsi fakt debiI na nesprávném místě, kriminalisto.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod radecekh 25. 2. 2018 19:23

kamarad.michal:
K čemu vám bude, když se dozvíte, jak banka vyřešila jeden či několik konkrétních případů? Stejně nakonec bude rozhodovat to, jak banka vyřeší ten váš, až se vám něco takového stane. A stát se to samozřejmě může.
Vůbec bych to nedával do souvislosti s bezkontaktní kartou. Dříve se používaly žehličky, kde šlo taky zaplatit cizí kartou, pak se používaly podpisy, kdy nebyl problém natrénovat ten, který byl na kartě vidět. Dneska máte bezkontaktní karty a zároveň se dá platit na internetu bez 3D secure. Prostě rizika byla a budou. A nemá smysl si tím zatěžovat mysl. Prostě se snažte na své věci dávat pozor, místo řešení situací coby kdyby.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 25. 2. 2018 20:59

Informace o tom, jak to banky typicky řeší, by se určitě hodila (jako se tu povídá, že Fio zneužité transakce řeší až po předání finančnímu arbitrovi). Ale pochybuji, že tu sesbíráme dost případů pro spolehlivé zjištění nějakých rozdílů.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Torns 25. 2. 2018 22:32

https://www.mesec.cz/clanky/ne-bezpecne ... tky-tisic/

V části ponaučení je shrnuto, co plyne z obchodních podmínek a níže jsou vyjádření jednotlivých bank.
Torns
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 26. 2. 2018 15:02

radecekh píše:kamarad.michal:
K čemu vám bude, když se dozvíte, jak banka vyřešila jeden či několik konkrétních případů? Stejně nakonec bude rozhodovat to, jak banka vyřeší ten váš, až se vám něco takového stane. A stát se to samozřejmě může.
Vůbec bych to nedával do souvislosti s bezkontaktní kartou. Dříve se používaly žehličky, kde šlo taky zaplatit cizí kartou, pak se používaly podpisy, kdy nebyl problém natrénovat ten, který byl na kartě vidět. Dneska máte bezkontaktní karty a zároveň se dá platit na internetu bez 3D secure. Prostě rizika byla a budou. A nemá smysl si tím zatěžovat mysl. Prostě se snažte na své věci dávat pozor, místo řešení situací coby kdyby.



Souhlasím, rizika jsou a budou, ale spíš mě zajímají vaše příběhy či z dolsechu známých, kterým se to stalo.

Prostě znám někoho, komu se to stalo, u jaké to bylo banky, jaký byl průběh odcizení/ztráty karty a jak to nakonec dopadlo.
anonymni

Odeslat příspěvekod Lodgy 26. 2. 2018 15:11

Resis blbosti. Normalnimu cloveku se to nestane a blbec z toho bude vinit banku.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 26. 2. 2018 15:40

Že se normálnímu člověku nestane, aby mu ukradli kartu? To je pohled kriminalisty z nějaké díry. Je fakt, že mně se to (zatím) nestalo, ale ženě už ukradli peněženku v MHD 2x a teď sousedce v Lidlu. A ta paní s epilepsií z článku, vozíčkáři, slepci, důchodci ... ty jako kartu mít vůbec nemají? A banka není vina, když neumožní zablokovat na kartě transakce bez PIN?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Lodgy 26. 2. 2018 16:19

Normalni clovek si uvedomuje, ze to neni bezcenna plastova karticka, kterou v pripade ztraty nebo zcizeni dostane od banky zase znovu zdarma, ze to jsou vlastne vsechny jeho penize, ktere ma na svem nebo uverovem uctu a podle toho se k tomu chova, blbec si to neuvedomi, ani kdyz mu vsechny penize pres kartu vysosaj.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 27. 2. 2018 00:46

Lodgy: Bezcenná není, nějakou cenu má, to je pravda, ale tím to končí. Častokrát dostaneš novou zdarma. Vysáté peníze bez pinu ti banka nahradí. Na úvěrovém účtu svoje peníze nemáš, máš tam ten úvěr.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lodgy 27. 2. 2018 05:30

Banka nahradi? Ja myslim, ze je dana zakonem nejaka spoluucast u transakci pred blokaci karty a po blokaci by mela asi nahradit vse. Ale nestudoval jsem to podrobne.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 27. 2. 2018 08:43

Ukradli mi taštičku s doklady, (bezkontaktními) kartami a peněženkou. Taštičku jsem posléze našel pohozenou. Zatímco peníze zmizely, kartou se nikdo platit nepokusil. Takže tak.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 28. 2. 2018 18:29

Nevím jakej chcete příběh. Karta byla ukradena, nahlášeno na banku, vrátili všechno mínus 150 €. Co by se jiného mělo stát?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod anonymni 28. 2. 2018 21:19

Díky za info.
Jen by mě zajímalo jaká byla celková škoda při bezkontaktního placení? Jakou jste měl banku?
Měl jste sjednáno i pojištění karty? Asi ne?

Určitě je i škoda, že tam byla ta spoluúčast těch 150 EUR ne? Některé banky prý hradí celou škodu.

-- 28. 2. 2018 21:23 --

lemming píše:Ukradli mi taštičku s doklady, (bezkontaktními) kartami a peněženkou. Taštičku jsem posléze našel pohozenou. Zatímco peníze zmizely, kartou se nikdo platit nepokusil. Takže tak.


Tak aspoň tak, že s kartou nikdo neplatil. Určitě s obíháním dokladů to nebyla žádná legrace, než se všechno vyřídí. Díky za příspěvek.
anonymni

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků